חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

ילדים במשקל נכון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ילדים במשקל נכון

בשנים האחרונות מסתמנת עלייה ניכרת במספר הילדים בעלי המשקל העודף.
זוהי בעיה קשה היות וילד שמן הופך להיות מבוגר שמן.
הקשיים בטיפול בהשמנה אצל מבוגרים הם רבים לכן חשוב למנוע התפתחות
השמנה כבר מגיל ינקות.
כאשר דפוסי האכילה מתייצבים לפני שנוצרים תאי שומן רבים כל כך שקשה
להקטין את מספרם מאוחר יותר.
ההשמנה בילדות גורמת לבעיות בריאותיות רבות.
בגיל הינקות הסיכוי ללקות בהפרעות נשימה אצל ילד שמן הן רבות יותר.
הילד השמן “סוחב” עמו גם את המחלות השונות שמביאה עמה ההשמנה.
מדובר כאן, ללא ספק, בעניין של תורשה, אבל מסתבר שבהחלט ניתן למנוע
השמנה גם כאשר ההורים בעלי משקל עודף.
ידוע שתהליך ההשמנה אצל הילד מתחיל מוקדם מאוד כיוון שתינוקות שעלייה
במשקלם הייתה גבוהה ביותר בשבועות הראשונים לחיים, נוטים לפתח משקל
עודף מאוחר יותר.
לתשעת חודשי חייו הראשונים של התינוק יש תפקיד מכריע בקביעת משקלו בעתיד, כיוון שבתקופה זו נוצרים תאי שומן שילוו אותו לאורך כל ימי חייו. תאי שומן אלה אינם נעלמים אלא מצטמצמים ולכן כאשר נוצרו הרבה תאי שומן בגיל זה, גם כאשר אותו אדם ירצה לעשות דיאטה מאוחר יותר, יהיה לו קשה מאד מכיוון שמספר התאים כבר קבוע מראש.
תזונת יתר בגיל הינקות היא אחת הסיבות להשמנה – בעיקר כאשר התינוק ניזוק מתחליפי הנקה: האם מתפתה לתת לו מזון מעבר ולעיתים מזון מרוכז מדי או מתוק מדי, דבר שיכול להביא להשמנת יתר.

תופעה נפוצה שרווחת אצל אמהות היא הרגעת תינוק באמצאות מזון. זהו הרגל רע שנטמע אצל ילדים ויוצר מאוחר יותר הפרעות אכילה, כי הילד המתבגר יידע לגשת למזון בכל פעם שרע לו,קשה לו, כשהוא כועס, כשכועסים עליו או כשעצוב לו והרגל זה עלול להביא אותו להשמנה בהמשך.לכן כאשר תינוק בוכה יש לתת לו בשלב ראשון מים יתכן שהוא צמא ולאו דווקא רעב – אלא אם כן יודעים במפורש שזהו זמן האכילה שלו.
האם המאושרת רוצה שתינוקה יעלה במשקל מהר ככל האפשר, ובחודשי חייו הראשונים עליית משקלזו מצטיירת בעיניה כסימן לבריאות. אולם יש לזכור לשים גבולות לאותה עלייה במשקל, כיון שמעבר לגבול הנורמלי ייהפך הדבר לבעייתי בעתידו של הילד.

השלב השני בו עלול התינוק לעלות במשקל הוא השלב בו גומלים אותו מהנקה ועוברים למזון מוצק. אין להוסיף לתזונת התינוק דייסות המבוססות על עמילנים עד שמלאו לו לפחות חמישה חודשים, כיוון שהדבר מעלה את כמות המזון שהוא מקבל מעל האנרגיה שהוא מוציא ומעודד היווצרות תאי שומן – זאת כיוון שבגופו של התינוק עדיין האנזימים האחראים על העיכול, שמעכלים עמילן, אינם מפותחים ואינם מסוגלים לפרק מזון זה.
לכן במהלך תהליך גמילה או לאחר סיומה, רצוי לתת לתינוק מזון בכמות שאינה עולה על צרכיו.
אין להכריח את התינוק לסיים את כל המנה. יש לתת לו לחוש שובע על מנת לא להפר את האיזון הקשור במנגנון הטבעי של הרעב והשובע הקיים אצל התינוק.יש לדעת שלא קיימת אצל ילדים דרישה למזון מסוים, אם לא נעודד אותם לאכול סוכר הם יאכלו מזון טבעי שאולי יהיה טפל לטעמם של אלה המזינים אותם. יש להתאפק מלהוסיף סוכר למזון התינוק, על מנת שלא התרגל לטעם מתוק. במקום זאת ללמד אותו לאכול פרות וירקות טריים ובכך להגביר אצלו מודעות והרגלי תזונה נכונה. העניקו לילדיכם אהבה בשפע, לא בעזרת ממתקים או מזון אחר. היום כבר אין דוגלים בסיסמא שילד מפוטם הוא ילד בריא. התבססו על מזון בריא וטבעי ככל שניתן.

באדיבות ד”ר סיגל תמיר בנימין P.h.D

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים