חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

ילדים במשקל נכון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ילדים במשקל נכון

הפעם אתייחס לבעיות משקל אצל ילדים, בתקווה כי דברי יעזרו כמענה על מספר שאלות שנשאלתי לגבי משקל נכון של ילדים, עודף משקל בילדים, פתרון ומניעת הבעיה.

לצערי הרב, בשנים האחרונות מסתמנת עלייה ניכרת במספר הילדים בעלי עודף משקל. סקרים מראים ששנים עשר עד חמישה עשר אחוז מכלל הילדים ובני הנעורים בארצות הברית הם בעלי 20% משקל עודף, בעוד שבאירופה האחוז העודף הוא 7. ילד שמן בד”כ הופך להיות מבוגר שמן, מכאן הסיבה שמבוגרים רבים נלחמים בעודף משקלם. הקשיים בטיפול בהשמנה אצל המבוגר הם רבים, לכן חשוב למנוע את התפתחות ההשמנה כבר מגיל ינקות, מאחר שכאשר דפוסי האכילה מתייצבים לפני שנוצרים תאי שומן רבים כל כך, קשה להקטין את מספרם מאוחר יותר.

השמנה בילדות גורמת לבעיות בריאותיות רבות.
בגיל הינקות, הסיכון ללקות בהפרעות נשימה אצל ילד שמן הן רבות יותר. הילד השמן, ב- 80% מהמקרים הופך להיות מבוגר שמן, ו”סוחב” עימו גם את המחלות השונות שמביאה עימה ההשמנה. מדובר כאן, ללא ספק, בתורשה, אבל מסתבר שבהחלט ניתן למנוע השמנה גם כאשר ההורים בעלי משקל עודף. ידוע שתהליך ההשמנה אצל הילד מתחיל מוקדם מאוד כיוון שעלייה במשקלם של תינוקות היתה גבוהה ביותר בשבועות הראשונים לחיים, נוטים לפתח משקל עודף מאוחר יותר. לתשעת חודשי חייו הראשונים של התינוק יש תפקיד מכריע בקביעת משקלו בעתיד, כיוון שבתקופה זו נוצרים תאי השומן שילוו אותו לאורך כל ימי חיי. תאי שומן אלה אינם יכולים להיעלם, אלא רק להצטמצם, ולכן כאשר נוצרו הרבה תאי שומן בגיל זה, גם כאשר אותו אדם ירצה לעשות דיאטה מאוחר יותר, יהיה זה קשה מכיוון שמספר התאים כבר קבוע מראש.

תזונת יתר בגיל הינקות היא אחת הסיבות להשמנה, בעיקר כאשר התינוק ניזון מחליפי הנקה, לעתים מתפתים לתת לו מזון מעבר לכמות שהוא צריך ולעתים אף המזון מרוכז מדי או מתוק מדי, דבר שיכול להביא בהחלט להשמנה.
תופעה נפוצה שרווחת אצל הורים היא הרגעת תינוק באמצעות מזון. זהו הרגל רע שנטמע אצל ילדים ויוצר מאוחר יותר הפרעות אכילה, וכמי שהתמחתה בנושא זה ונתקלת בבעיות אלו יום יום בקליניקה, הדבר צורם וכואב יותר. אותו הילד שנרגע כתינוק בעזרת מזון, ידע כמתבגר לגשת מיד למקרר עם כל בעיה שתיווצר, כשרע לו, כשהוא כועס, כשכועסים עליו או כשעצוב לו. הרגל מגונה זה יביא אותו כמובן להשמנה בעתיד. לכן, כאשר תינוק בוכה יש לתת לו בשלב ראשון מים – יתכן שהוא צמא ולאו דווקא רעב, אלא אם כן יודעים במפורש שזהו זמן האכילה שלו, ואז סביר להניח שהוא באמת רעב.

עלייה במשקלם של תינוקות בריאה והכרחית, אך יש לזכור לשים גבולות לאותה עלייה במשקל כיוון שמעבר לגבול הנורמה המקובלת ייהפך הדבר לבעייתו בעתידו של הילד. השלב השני בו עלול התינוק לעלות במשקל, הוא השלב בו גומלים אותו מהנקה ועוברים למזון מוצק. אין להוסיף לתזונת התינוק דייסות המבוססות על עמילנים עד שמלאו לו לפחות חמישה חודשים, כיוון שהדבר מעלה את כמות המזון שהוא מקבל מעל האנרגיה שהוא מוציא ומעודד היווצרות תאי שומן – זאת כיוון שבגופו של התינוק עדיין האנזימים האחראים על העיכול שמעכלים עמילן, אינם מפותחים דיים ואינם מסוגלים לפרק מזון זה. לכן, במהלך תהליך הגמילה או לאחר סיומה, רצוי לתת לתינוק מזון בכמות שאינה עולה על צרכיו. אין להכריח את התינוק לסיים את כל המנה. יש לתת לו לחוש שובע על מנת לא להפר את האיזון הקשור במנגנון הטבעי של הרעב והשובע הקיים אצל התינוק.

יש לדעת שלא קיימת אצל הילדים דרישה למזון מסוים. אם לא נעודד אותם לאכול סוכר הם יאכלו מזון טבעי שאולי יהיה תפל לטעמם של אלה המזינים אותם…
יש להימנע מלהוסיף סוכר למזון התינוק, על מנת שלא יתרגל לטעם המתוק, ובמקום זאת ללמד אותו לאכול פירות וירקות טריים ובכך להגביר אצלו את ההרגלים לתזונה נכונה.

יש לזכור, שהיום כבר אין דוגלים בסיסמה שילד מפוטם הוא ילד בריא. העניקו לילדכם אהבה בשפע, לא בעזרת ממתקים או מזון אחר, אל תוסיפו מזון קלוקל לתזונת התינוק והשתדלו להתבסס על מזון בריא וטבעי ככל שניתן. זיכרו, שחיבוק ונשיקה לילד עצוב, כואב או כועס שווים על כל ממתק…

שלכם,
ד”ר סיגל.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים