חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

טרשת נפוצה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

טרשת נפוצה

עצבים רבים במוח ובחוט השדרה נתונים בתוך כיסוי מגן, הקרוי נרתיק מיאלין. דרכן מגיעים חומרי מזון לסיבי העצב הדקים והוא גם מאיץ את העברת הדחפים העצביים. כאשר מתפתחת דלקת בנרתיק המיאלין והוא תופח עקב כך, ניזוקים גם סיבי העצב הפנימיים, וכאשר הנזק מקיף מספר עצבים במערכת העצבים המרכזית, מתפתחת מחלת עצבים הקרויה טרשת נפוצה.
מחלה זו עלולה לפקוד כל חלק שהוא במוח או בחוט השדרה, שיש בו עצבים המכוסים מיאלין. סיבת המחלה איננה ברורה. יש יסוד לשער, כי הנזק נגרם בהשפעת נגיף, אך ייתכן גם שהסיבה היא חסר או שינוי מבנה בחומר השומני שממנו עשוי המיאלין.

הסימפטומים
בגלל תפוצתו הרבה של המיאלין במערכת העצבים עשויה הטרשת הנפוצה לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות. ראשיתה, בד”כ, בסימפטום לא ברור וחולף, הנעלם כליל בתוך יום או יומיים, כגון תחושה של דקירות או של קהות באחת הגפים או בצד אחד של הגוף. רפיון זמני באחת הגפים עלול לפגוע בזריזות היד הפגועה או לגרום גרירת אחת מן הרגלים בשעת הליכה.

הפרעה זו מורגשת במיוחד לאחר רחצה באמבטיה חמה או לאחר הליכה ממושכת. כאשר הולכת ונעלמת הקהות באחד מחלקי הגוף, עלולה להופיע במקומה תחושה של רגישות יתר באותו איבר עצמו. סימנים אפשריים אחרים, שיש בהם רמז לקיומה של טרשת נפוצה, הם אטקסיה (אי יציבות כללית של הגוף), טשטוש זמני של הראיה, דיבור מטושטש, קשיים בהפרעת שתן או הפרעות בשליטה עליה. כל הסימנים האלה עשויים להיעלם מקץ השלב הראשון של המחלה, שהוא לעיתים גם השלב היחיד. אולם ברוב המקרים חוזרת המחלה ומופיעה מאוחר יותר וככל שתכופים שלבי המחלה, היא הולכת ומחמירה, בלי שהחולה יזכה להחלמה שלמה, ונוצר תהליך הדרגתי של התפתחות רפיון או שיתוק גפיים.

הסיכונים
התקפים חוזרים ונשנים של טרשת נפוצה עלולים לגרום נכות קשה ואף מוות, אך לא בהכרח. אם אחד הסימפטומים הוא אובדן השליטה על שלפוחית השתן, יש סיכון רב להתפתחות זיהום בדרכי השתן.

כיצד לנהוג
אם נתגלו בך סימנים של טרשת נפוצה, עליך לפנות לרופא והוא יפנה אותך קרוב לודאי אל נוירולוג. אין בדיקה ייחודית ומובהקת לזיהוי מחלה זו, אם כי בדיקת נוזל חוט השדרה יכולה להיות רמז ברור לקיומה. אפשר לאתרה בדרך האלימינציה, כלומר, עריכת בדיקות שונות – כגון אופתלמוסקופיה וצילום רנטגן של הגולגולת ושל בית החזה – לביטול האפשרות של קיום מחלות אחרות שהסימפטומים שלהן דומים וכך להגיע למסקנה שהמדובר בטרשת נפוצה.

הטיפול
טיפול עצמי:
הדבר הטוב ביותר שאפשר להציע הוא לנסות ולהשלים עם מצבו, בלי להיתפס למרה שחורה, להתייחס אליה באופטימיות ככל האפשר ולשנות את אורח חייו בהתאם.
כן כדאי להצטרף לאגודה המאגדת חולים אלה, שבה יוכל החולה לקבל עזרה והדרכה.

טיפול מקצועי:
במקרים מסוימים אפשר לעצור את התפתחות המחלה באמצעות סטרואידים. קיימת דעה כי דיאטה עשירת שמן חמניות (שמן זה מספק לגוף כמויות עודפות של חומר כימי מסוים, הדרוש לגידול ולתיקון של המיאלין) עשויה לצמצם את תכיפות ההתקפים ואת חומרתם.
יש תרופות להרפיית השרירים, המפיגות את נוקשות השרירים ואת הכאבים בהם, ולפעמים ממליץ הרופא על ניתוח להקלת העוויתות. כאשר החולה אינו שולט בשלפוחית השתן שלו, יש להחדיר לתוכה צנתר, השתן מתנקז אל הצנתר ודי להריקו ולנקותו פעם אחת ביום. כן ייתכן שהרופא ימליץ על פיסיותרפיה כדי לחזק את השרירים ועל תרפיה תעסוקתית כדי לסייע לחולה לשמור על פעילותו וערנותו.
רק במקרים בודדים גורמת הטרשת הנפוצה נכות. אצל חולים רבים מופיעים סימפטומים חולפים בלבד, שאין עמם השפעות לטווח ארוך. חולים רבים אחרים לוקים בנכות קלה בלבד, שאינה מונעת מהם לנהל חיים תקינים. נמצא כי כ- 70% מחולי טרשת נפוצה קיימו אורח חיים תקין פחות או יותר חמש שנים לאחר שאובחנה מחלתם.

באדיבות: הוצאת עם עובד – משרד הביטחון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים