חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

טרומבוציטופניה ו- ITP

אהבתם? שתפו עם חבריכם

טרומבוציטופניה ו- ITP

אצל אדם בריא, בתגובה להתפתחות דימום שלא במקומו, “מופעלים” מבנים קטנים דמויי תא, המכונים טסיות דם (טרומבוציטים) להיצמד אחד אל השני בתוך מס` שניות, כדי ליצור קריש דם. טסיות הדם הקטנות הן מתאי הדם האדומים והן מתאי הדם הלבנים, הופכות דביקות עם הפעלתן, נערמות אחת על השניה ויוצרות מעין “פקק” שעוצר את שטף הדם. בנוסף לפעולת יצירת המחסום הן משחררות גם חומרים המעודדים גורמי קרישה נוספים. ככל שגבוה מספר הטסיות בדם, כך מהיר זמן הקרישה ועצירת הדימום. כמות טסיות הדם בנוזל הדם משתנה בטווחים רחבים ביותר, בהתאם לצרכים המשתנים של הגוף, כגון בעת המחזור החודשי, בגלל דימומים פנימיים, מחמת מקרי פציעה, או לחילופין עקב היצרות כלי דם מסיבות שונות וסכנה לסתימתם. כמות טסיות הדם עשויה להשתנות באופן נורמלי בהפרשים גדולים שבין 130,000 ל- 450,000 טסיות למיקרוליטר או ממ”ק (מילימטר מעוקב) דם לפי המצב הבריאותי והצורך הגופני.

כל תאי הדם אשר נוצרים במח העצמות, תאים לבנים, תאים אדומים או טסיות דם, מקורם בתאים גדולים מסוג אחד בלבד, המכונים תאי נבט או תאי גזע. בהתאם לצרכי הגוף, מבשילים תאים גדולים אלה, מתחלקים, והופכים בתהליך התמיינות לתאים בלתי בשלים מהסוגים שהוזכרו לעיל, אשר מתחלקים בעצמם, מבשילים והופכים לתאים מושלמים בהתאם להתמיינותם. לשם יצירת טסיות הדם (טרומבוציטים), הופכים תאי הנבט בתהליך המכונה טרומבופוייזיס, לתאים המכונים תאים מגקריובלסטים שהופכים בעצמם לתאים ענקיים בשם מגקריוציטים אשר בתורם מתפרקים למקטעי ציטופלסמה רבים שהופכים לטסיות דם. טסיות אלה אינן תאי דם שלמים ואין בהן גרעין, אם כי הן עשירות באנזימים וחומרים כימיים נוספים שארוזים בשלפוחיות (גרנולות) מיוחדות.

בדרך כלל נהרסות מרבית הטסיות בכל עשרה ימים בממוצע. בזמן זה הן אמורות לפעול במקרה הצורך,טרומבוציטופניה לסייע לקרישה ולמנוע דימומים, עד הריסתן והחלפתן באחרות. למעלה משליש מסך כל טסיות הדם נהרס בסופו של דבר בטחול, כשליש מטסיות הדם נהרס בכבד והשאר במח העצמות, ברקמות הגוף (ע”י תאים בלעניים של מערכת החיסון המכונים מקרופאג`ים), וכן במקומות נוספים. כמות טסיות הדם משתנית כאמור לפי צרכי הגוף, אולם לעתים עלולה הכמות לרדת בצורה חדה ללא סיבה הגיונית נראית לעין, ירידה המבשרת על בעיה בריאותית. ירידה בכמות טסיות הדם עלולה להוות סיכון של ממש לחיים, עקב תפקידן בתהליך קרישת הדם ובעצירת דימומים בעת הצורך. תופעה זו המכונה “טרומבוציטופניה” (מיעוט טסיות דם), עלולה להתרחש עקב שתי סיבות: כשל בייצור טסיות הדם במח העצמות, או הריסתן המוגברת מסיבות שונות בעיקר בטחול.

פגיעה ומחסור בתאי דם אלה, עלולים להוביל לדימומים ממושכים במחזור החודשי, דימום בלתי פוסק לאחר פציעה, דימומים מהאף והחניכיים, דימום פתאומי במערכת העיכול, דימומים מדרכי השתן, הופעת חבורות וכתמים כחולים תחת העור (אכימוזות), או מחלות כגון ארגמנת (פורפורה) שבאה לידי ביטוי בפריחה בעור שמתרחשת כתוצאה מדימום שנובע מנימי הדם הקטנים תחת העור וגורם להופעת המוני נקודות וכתמים המכונים פטכיה, אשר בדרך כלל יהיו בגודל ראש סיכה אבל עשויים להשתנות בגודלם עד כתמים גדולים פי כמה וצבעם אדום, כחול או סגול. פריחה כזו עשויה להופיע גם בקרומים הריריים כמו למשל בפנים הפה. לעתים נדירות עלול להתפתח דימום גם במוח. על פי רוב נחשבת הבעיה כמחלה ממקור בלתי ידוע או מסיבה אוטואימיונית ומכונה ITP כאשר תאים של מערכת החיסון – תאים לימפוציטים יוצרים נוגדנים אשר מצפים את שטח הפנים של טסיות הדם וגורמים להריסתן בטחול, במהירות שבין פחות מיום אחד ועד לימים ספורים.

אולם למרות שלכאורה אין יודעים בדרך כלל את הסיבה לירידה במספר טסיות הדם ומשייכים אותה לפגיעה עצמית של מערכת החיסון, ישנן גם סיבות רבות שהן ידועות ולא תמיד ניתנת להן שימת לב, אם כי ניתן לטפל בחלקן. ייצור טסיות מופחת עלול להתרחש בגלל מחלת דם בשם אנמיה אפלסטית שמאופיינת בירידת בכמות של כל תאי הדם. ייצור מופחת עלול גם להתרחש עקב פגיעה במח העצם שמקורה בסיבה שכיחה ביותר: נטילת תרופות ובעיקר נוגדי דלקת לא סטרואידיים כגון איבופרופן הידוע כאדקס, נורופן ובשמות מסחריים נוספים, או אספירין הידוע גם בשמותיו המסחריים: קרטיה, פרקודן, טבעפירין, רוקל ועוד. גם תרופות אנטיביוטיות כגון כלוראמפניקול הידוע גם בשמות סינתומיצין, פניקול, כלוראופטיק וכלורפניקול וכן סטרפטומיצין או סולפונמיד, או תרופות משככות כאבים ומפחיתות חום כגון דיפירון הידוע כאופטלגין, כנובלגין, כפנלגין ועוד, יהיו בין אלה שעלולות לגרום לבעיה. האופטלגין אגב, איננו חוקי לשימוש בכמה ארצות בעולם ובמיוחד הורד מהמדפים בארה”ב עקב תופעות לוואי קשות אצל חלק מהנוטלים אותו וביניהן טרומבוציטופניה. בנוסף לאלה, עלולות גם תרופות נוספות להזיק למח העצמות ולהפריע לייצור טסיות הדם. בין התרופות הללו ניתן למצוא חלק מאלה הנרשמות למניעת הפרעות קצב לב, הפרין למניעת קרישה, משתנים תיאזידים, כינידין נגד מלריה, איזונאזיד נגד שחפת, תרופות נגד סוכרת, תרופות אנטי היסטמיניות, קולכיצין, הידרלזין נגד יתר לחץ דם, תרופות כימוטרפיות שונות ועוד.

ספירה נמוכה של טסיות דם, עלולה לקרות גם בגלל הפרעות בגורמי קרישה, מחמת מחלה אוטואימיונית בשם זאבת מערכתית אדמתית (לופוס), בגלל תסמונת APLA, עקב פגיעת נגיפים כגון EBV, בגין הקרנת העצמות, כתוצאה של השתלת מח עצמות, פגיעה במח העצם ע”י גרורות, בעקבות הבשלת תאים פגומה במח העצמות, מפאת מחסור בחומצות אמינו חיוניות ובויטמינים כגון: B12 וחומצה פולית וכן בשל דימום מסיבי מסיבות שונות. כמו כן, עלולה טרומבוציטפניה להיות קשורה ללוקמיה, MDS או לאיידס ואף להתרחש עקב תגובה אלרגית לחומרים תמימים שלכאורה אינם אמורים להזיק. לעתים עלולים להתפתח נוגדנים והרס טסיות מוגבר בגלל טיפולים כימוטרפים ואחרים, בעקבות עירוי דם או בגלל הריון, ובמקרים נדירים אף בתגובה אלרגית לתרופות שלכאורה אינן אמורות להשפיע על טסיות הדם. אלרגיה כזו עלולה להתרחש גם בתגובה למיני מזונות מסוימים כגון חלב, דבש, שומשום ועוד.

בברכה, ד”ר חיים סדובסקי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים