חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

טיק בפנים והטיפול ע”פ הסינים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

טיק בפנים

תיאור המקרה:
איש בן 67 אשר שנתיים קודם לכן סבל מסטייה פתאומית של זווית הפה שמאלה, וחוסר יכולת לעצום את העין הימנית באופן מלא. האבחנה היתה שיתוק עצב הפנים והאיש פנה לטיפול בדיקור. ההטבה היתה חלקית בלבד. והנה מסיבה לא ברורה התפתחה עווית בזווית הפה הימנית תחתונה. שום טיפול לא עזר על כן פנה לטיפול בדיקור במרפאתנו.
בבדיקתו נראתה סטיית זווית הפה שמאלה, נוקשות שריר הפנים מימין, חוסר יכולת מצמוץ מימין. היו סחרחורות, יובש בפה ללא הרגשת צמא. הדופק היה חמקמק ומתוח, הלשון היתה אדומה עם חיפוי לבן שמנוני.

אבחנה מבדלת:
הסיבה למצב היתה למעשה חדירת רוח אשר התיישבה בשרירי הפנים לאורך מסלול הקיבה. הדבר גרם להפרעה בזרימת צ”י ודם ובעצם התפתחה תת-תזונה במקום. בשל תגובה חלקית מהטיפול הקודם בדיקור, הרוח לא השתחררה כליל מהגוף, ולפי הממצאים היתה גם אגירה של ליחה. ההמשך היה הפרעה לאורך המסלול דבר אשר הסתיים בעווית השריר לאורך המסלול. הסחרחורות נבעו על רקע הלחות-ליחה אשר עלו למעלה והתבטאו בדופק החמקמק והמתוח ובחיפוי הלשון. הלשון היתה אדומה מאחר וליחה עומדת הופכת לחמה. ולכן גם לא היתה הרגשת צמא באיש. חוסר יכולת המצמוץ נבע מההשפעה החלקית של הטיפול הקודם בשיתוק.
לסיכום, מקרה זה מבטא חסימה של המסלול ע”י רוח-ליחה אשר הפכה לחמה.

הטיפול:
מטרת הטיפול היתה לפנות את הרוח-ליחה החמים בכדי לנקות את המסלול מהחסימה.
הנקודות שנבחרו היו: לצד העין השמאלית ובצד הפה משמאל במסלול הקיבה, בצד החיצוני של העין הימנית במסלול המרה. דו צדדית בצוואר בגובה הגרוגרת במסלול הקיבה, ביד במסלול המעי הגס, ברגליים במסלול הקיבה ובכף הרגל במסלול הכבד.

בתום חמישה מפגשים עווית השרירים פחתה משמעותית. לאחר עשרה מפגשים קשיון השרירים הוקל, העוויתות (טיקים) פסקו, וסטיית זווית הפה נעלמה. עדיין נותרו סחרחורות מועטות והמצמוץ בקדמת הראש מימין טרם חלפה לחלוטין.
ניתנו עוד עשרה טיפולי דיקור בשל המצמוץ וזאת בנקודות מעל הגבה במסלול המרה, בסמוך לגבה בצד הפנימי של העין במסלול שלפוחית השתן וברגל בסמוך לברך במסלול המרה, כל התסמינים חלפו כלא היו. לאחר שלושה חודשים של מעקב לא נמצאו ממצאים פתולוגיים.

בברכה, פרופ` משה שטרנפלד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים