חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

טיפים לבחירת מסנן קרינה לקראת החופש הגדול

אהבתם? שתפו עם חבריכם

טיפים לבחירת מסנן קרינה לקראת החופש הגדול

* מקדם הגנה 15 ומעלה
האגודה למלחמה בסרטן ממליצה לציבור להשתמש בתכשיר מסנן קרינה בעל מקדם הגנה של 15 ומעלה. מקדם ההגנה (SPF) מהווה מדד לפרק הזמן שבו התכשיר מגן על העור מפני כוויות השמש הנגרמת מהקרינה, בהשוואה לזמן שבו העור מאדים ללא הגנה. אם, לדוגמא, לוקח לעור ללא הגנה להאדים כ- 10 דקות, השימוש בתכשיר מסנן קרינה עם מקדם הגנה של 15 ומעלה יאריך, תיאורטית, את פרק הזמן עד שהעור יאדים פי 15, כלומר למשך כ– 2.5 שעות. פרק הזמן הנדרש להיווצרות כוויה על העור תלוי בין היתר בשעה היום בעת החשיפה לשמש, עונת השנה, עוצמת הקרינה המוחזרת וסוג העור. על כן ההמלצה הכללית היא להשתמש בתכשיר עם מקדם הגנה 15, לפחות. מומלץ למרוח כחצי שעה לפני היציאה מהבית שכבה נדיבה של מסנן קרינה ולמרוח שוב כעבור שעתיים.

* מומלץ לרכוש במחיר הכדאי ביותר
קיים מגוון רחב של מוצרים ויצרנים של מסנני קרינה בישראל. רוב החברות עורכות מבצעים שונים לקראת הקיץ, מומלץ לעקוב אחר הפרסומים בכלי התקשורת ולרכוש במחיר הכדאי ביותר. בנוסף מומלץ לדעת כי בבתי המרקחת של חלק מקופות החולים ניתן לרכוש סוגים שונים של מסנני קרינה בהנחה כל השנה. כמו כן במסגרת מבצעי הנחה שונים לקראת הקיץ של קופות החולים ניתן ליהנות מהנחה של עד 60% מהמחיר לצרכן. האגודה למלחמה בסרטן ממליצה להעדיף מסנני קרינה אשר צוין במפורש כי הם מגנים מפני קרינת UVA (קרני שמש ארוכות) ומפני קרינת UVB (קרני שמש קצרות) גם יחד, למרבית היצרנים והיבואנים בישראל יש מסנני קרינה המספקים הגנה שני הסוגים.

* לא קיימים 100 אחוזי הגנה
האגודה למלחמה בסרטן מדגישה כי חלק מהפרסומים לגבי אחוזי ההגנה עלולים להיות מבלבלים. יש לזכור כי לא קיים תכשיר המסנן 100 אחוז מהקרינה. ככל הידוע כיום למומחי העור בארץ ובעולם, אין תכשיר המסוגל להגן על העור באופן מלא ומוחלט מפני קרינת UV. קיימת הפרדה בין יכולת ההגנה של התכשירים מפני קרינת UVA ולבין יכולת ההגנה מפני קרינת UVB. ההגנה מפני קרינת UVB אינה מוחלטת ולא ניתן למנוע לגמרי את הפגיעה בעור, המומחים מעריכים שתכשיר עם מקדם הגנה 15 למשל עשוי לחסום כ – 93% מקרינת UVB . לגבי הגנה מפני קרינת UVA, התקן שנקבע באוסטרליה מציין הגנה של עד מקסימום 90%. בנוסף, חשוב לזכור בעת השימוש בתכשירים אלה, שההגנה היא אינדיבידואלית, ותלויה בצבע העור ובמאפייניו. מכאן נובע כי משך ההגנה על העור משתנה, ומותנה בגורמים נוספים כמו חשיפה למים, זיעה, חול שפשוף וכדומה, המפחיתים את ההגנה, שנבדקה בתנאי מעבדה ולא בחיי היום יום.

* אין להסתפק במסנן קרינה
העובדות המדעיות הידועות לגבי יכולת ההגנה והמלצות היצרנים לאופן השימוש במוצרים השונים נבדקו והוכחו בתנאי מעבדה. בחיי היום יום השימוש אינו קפדני כמו במעבדה, לכן מומלץ לנהוג במשנה זהירות. יש לזכור כי מסנני הקרינה מיועדים לשימוש רק בנוסף לשאר אמצעי ההגנה האחרים, כמו צל, שהיה מחוץ למבנה רק בשעות הבטוחות, לפני 10:00 בבוקר ואחרי 16:00 אחר הצהריים, חבישת כובע, לבישת חולצה בעלת שרוולים, הרכבת משקפי שמש, ולא במקומם. בכל מקרה, אין ביכולתם של מסנני הקרינה להגן באופן מוחלט על העור, והם מהווים “קו הגנה אחרון”.

* עד מתי להשתמש
מומלץ להשתמש בתכשירים בשנה שבה נקנו, ולכל היותר בעונה שלאחר מכן, אך מומלץ שלא לאגור אותם. חלק מהחומרים עלולים לשנות את הרכבם הכימי כעבור שנתיים, ולהפסיק להיות יעילים. נכון להיום לא קיימת חובת סימון “טוב לשימוש עד (תאריך מסוים)”, לאחריו פג תוקפו של התכשיר, על מסנני קרינה, לכן מומלץ להיות ערניים.

מילון מושגים:
• UVB – קרינה על-סגולה B – קרני שמש קצרות באורכי גל של 290 – 320 ננומטר. הן בעלות יכולת רבה יותר לגרום כוויות מאשר קרינת UVA. קרניים אלה נחשבות לגורם העיקרי להתפתחות סרטן עור מסוג תאי בסיס ותאי קשקש. הן גם נחשבות כבעלות השפעה משמעותית בגרימת מלנומה , סרטן העור הממאיר ביותר. קרניים אלו מפיקות חום.

• UVA – קרינה על סגולה – A – קרני שמש ארוכות באורכי גל של 320-400 ננומטר (ביליונית המטר). קרניים אלו חודרות עמוק יותר לעור מאשר קרני ה – UVB, והן האחראיות העיקריות לקמטים ולהזדקנות מוקדמת של העור. מחקרים שנערכו לאחרונה מראים, שקרינת ה – UVA מחריפה את ההשפעה המסרטנת של קרינת UVB ועלולה לגרום באופן ישיר לסרטני עור, כולל מלנומה. קרניים אלו לא מפיקות חום.

בברכה, האגודה למלחמה בסרטן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים