חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

טיפול תומך לחולי סרטן במהלך טיפולי כימותרפיה, ניתוחים והקרנות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

טיפול תומך לחולי סרטן במהלך טיפולי כימותרפיה, ניתוחים והקרנות

מאמר רביעי: גיבוי הוליסטי למטופלים בכימותרפיה

שמרתי מאמר זה לסוף הסדרה ולא במקרה. מדובר בליווי המורכב ביותר היות וגיוון המצבים, תופעות הלוואי, האינטראקציות וכו` כולם רבות בהרבה מאשר בניתוחים או בטיפולי ההקרנות.

במשך שנים היה מקובל לחשוב בקרב הרופאים האינקולוגים כי אסור לטפל בנוגדי חמצון (ובכלל בתוספי מזון ורפואה טבעית) במקביל לטיפולי כימותרפיה. ההסברים שנהגו לתת היו מגוונים (סתירת הנקודות תופיע בהמשך):

1. התוספים יכולים להפריע לטיפול הקונוונציונלי
2. כל מטרת הטיפול הכימי ליצור חמצון רב (כמו עם שאלת ההקרנות) ואז זה ראש בראש עם נוגדי החמצון…
3. אין מספיק ידע בתחום הטבעי או מחקרים לבסס טיפול אחראי
4. הזנת תאי הסרטן תשיג הפוך ממטרת הטיפול

ועוד ועוד…

במהלך העשור האחרון (ויותר) יצאו עוד ועוד מחקרים שמראים כי כל הסעיפים הנ”ל אינם נכונים (ברוב המקרים ולהיפך – מסתבר שיש מצבים רבים בהם ניתן ליעל את הטיפול הקונבנציונלי ולהפחית רעילות ונזקים בעזרת תוספי מזון, צמחי מרפא וכלים שונים ומגוונים ברפואה הטבעית.

זה נכון שאם נותנים תרופה שכל ייעודה זה לחסום את החומצה הפולית ולכן לפגוע בחלוקת התאים הרי שמתן חומצה פולית במקביל איננו מהלך נבון, ויש עוד מספר דוגמאות דומות. אין ספק כי מתן תוספי מזון מבלי לדעת איזה טיפול כימותרפי עובר המטופל ומבלי להפעיל שיקול דעת איננו רעיון חכם. יתרה מזאת דווקא בגלל הארות אלה הייתי שמח לשיתוף פעולה יותר עמוק עם המחלקות האונקולוגיות (שיתוף פעולה בגובה העיניים ולא מתוך התנשאות).

פרט לדוגמא זו ומספר מצומצם של מגבלות דומות ברוב המקרים שילוב כלים מן הרפואה הטבעית יכול לעשות דברים נפלאים.

הפחתת רעילות של תרופות כימותרפיות:

עם כל ההבטחה שמקובל לראות בטיפול הכימותרפי אין וויכוח שמדובר ברעלים. (תרגום המושג ציטו-טוקסיקה שהוא מושג נרדף לכימותרפיה זה “רעיל לתאים”) הטיפול הכימותרפי נועד להרוג את הרקמה הסרטנית מתוך תקווה ששאר הגוף עמיד יותר וישרוד.הבעיה עם זה הינה שלא בכל מקרה בגוף עובר את הטיפול בשלום. ישנם נזקים אפשריים רבים לכל אחד מאברי הגוף (כולל הלב למשל). מרמה מסויימת של נזק והלאה נעצר טיפול הכימותרפיה זמנית (או לעד) והשאיפה שלנו בטיפול משולב למנוע אפשרות זאת.
לדוגמא: תרופה נפוצה בשימוש נקראת אדריאמיצין. זוהי תרופה בעלת פעילות מוכרת כנגד סוגי סרטן רבים (לאוקמיות, סרקומות, סרטן השד, השלפוחית, הריאות, הפרוסטטה האשכים, התריס, הרחם ועוד) . זה לא מפתיע אם כן שנמצא אותה בפרוטוקולים לא מעטים. אחת הבעיות איתה שהיא עלולה לגרום לנזק ללב. היא עלולה לגרום לאי-ספיקת לב. מסתבר שצריכה מספקת של מספר תוספי מזון יכול להפחית באופן משמעותי את הסבירות לנזקים ללב. (ויטמין C, E, קו אנזים Q10, Cysteine N-Acytel ועוד)

חשוב להדגיש כי מתן תוספים אלה לא פוגע כהוא זה ביעילות התרופה לפי מדדים מקובלים. נכון שהתרופות הנ”ל אמורות להיות רעילות ומכאן יעילותן אך אין זה אומר שכל תופעות הרעילות והנזקים הנלווים משרתים את המטרה – רוב תופעות הרעילות מיותרות והן המחיר “הנסבל” בעבור הרווח המתקבל… הפעולה הרעילה על תאי הסרטן לא תימנע.

שמירה על הרקמות הבריאות:

לשמור על הרקמות הבריאות (מעבר לרקמות ספציפיות כמו רקמות הלב בדוגמא לעיל) הינה המשימה החשובה ביותר בעיני במסגרת התמיכה במטופלים הנמצאים בטיפול כימותרפיה. על חלקן לא ניתן לחוס (שיער…) אך ישנם תאים רבים אחרים המשלמים את המחיר.

הדוגמא הקיצונית ביותר הינה התאים הלבנים. תאי החיסון רגישים מאוד לתהליכים רעילים שכאלה וירידה במספרם מהווה אחד הגורמים הנפוצים ביותר לעצירת הטיפולים לפני הזמן. שמירה על מספר תקין (גם אם לא תמיד אופטימלי) זו אחת המשימות הנפוצות והמוצלחות ביותר שלנו במהלך הטיפול התומך. תוספי מזון וצמחי מרפא רבים יכולים להיות כאן לעזר, יש גם לא מעט טיפולים לעידוד ייצור מוגבר של תאים לבנים (הידרותרפיה למשל) אשר מסוגלים לאפשר סדרה כימותרפית ללא הפסקות מיותרות.

שאלת החמצון כגורם טיפולי:

עד לא מזמן חשבו חוקרים רבים כי גורם החימצון המזיק הינו חלק חשוב בפעולת תרופות כימותרפיה רבות ומכאן הדיעה שרווחה כי נוגדי חמצון יכולים להפריע לטיפול. מסתבר שהחמצון לא רק שאיננו המרכיב החיוני, הוא מהווה אחד הגורמים החשובים ביותר לכישלון טיפולי כימותרפיה ומכאן שצריכת נוגדי חמצון מייעלת ושוב מפחיתה נזקי טיפול רבים.

שאלת הביסוס של הרפואה הטבעית:

חיפוש ראשון ב- medline (מאגר תקצירי המחקר הרפואי) עם המלים cancer natural medicine הניב 454 תוצאות. חיפוש אחר המלים cancer ascorbic (סרטן וחומצה אסקורבית – קרי ויטמין C) הניב 2,245 תוצאות. חיפוש של cancer vitamin הניב כבר 25,074 תוצאות (לא כולן חיוביות… אך בכל זאת אי אפשר לומר “לא מחקר” !) אגב, החיפוש בחינם, אתם מוזמנים להמשיך ולחפש: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?CMD=search&DB=pubmed

הכתובת על הקיר – צריך רק שיהיה מי שיקרא.

האמנם הזנה מוגברת תחזק את הסרטן ותזיק לנו?

וויכוח אחד שעוד ניצח (לעתים) הינו סביב השאלה – האם כשמוסיפים מרכיבים מזינים ניתן להזין את הסרטן ולהחמיר את המצב. התשובה החד-משמעית שלי: לא !
זה לא אומר שאין מצבים שבהם גם הרקמה הסרטנים מתחזקת אך זה אף פעם לא יבוא על חשבון המטופל היות וחיזוק שלו יביא את מערכת החיסון שלו לכדי יכולת “עשיית סדר” מוגברת. שמערכת החיסון עושה את הסדר אין אפשרות לסרטן להתקיים היות והוא מהווה את דוגמת האי-סדר האולטימטיבית עבור מערכת החיסון.

בעצם הוויכוח הזה מייצג יפה את החשיבה השונה מאוד של הזרמים הכל כך שונים ברפואה:
– הרפואה התרופתית מחד שרואה בסרטן שגיאה של הגוף שצריך להרוג
– הרפואה הטבעית (על זרמיה השונים) רואה בסרטן ביטוי לקונפליקט הקיים בין רובד אחד או יותר של האדם לבין רובים אחרים. מדובר ביציאה מן האיזון אותה ניתן לתקן (ואז הגוף יחולל פחאים כרגיל) ע”י הבנת הסיבה הראשונית לסטייה מהאיפוס.

אין לנו מיקוד על הרג הסרטן כי אם על בריאות המטופל. הסרטן הינו רמזור אדום אך ממתי הבעייה נמצאת בנורת האזהרה? הגיע הזמן שנלמד לתרגם את נורות האזהרה שלנו למה שעומד מאחוריהן. טיפול בנורת האזהרה של מיכל הדלק הריק (חיתוכה, שריפתה, עקירתה או כל פטנט אחר) יוביל אותנו מהר מאוד למד הדרך עם מיכל דלק ריק…

ועד שנלמד לקרוא אנחנו המטפלים נמשיך לתמוך, להקל, לחזק ולהפחית את הנזקים בעת שהמטופלים יעברו את הטיפולים הקונבנציונליים.

אחרי הטיפולים האלה, מגיע תורנו… כשהלחץ הראשון יורד מגיע השלב של השיקום, עבודת השורש, שינוי אורח החיים, הגברת המודעות הכללית לחיים בכלל ולבריאות בפרט.

ניתן כמובן להתחיל בכך מההתחלה – אך לשם כך על המטופל לדעת שיש עוד גישות: משלימות, טבעיות ולעתים אף חלופיות.

לסיכום סדרת מאמרים זו:

לאחר קריאת ארבעת המאמרים אני מקווה כי הפנמתם את חשיבות שילוב הרפואה הטבעית לפני במהלך ואחרי טיפולים קונוונציונליים בסרטן. לגבי עצם הטיפול בסרטן כמהות ברפואה הטבעית – על כך כבר במאמר אחר. דאגו ליידע את כל מי שאתם מכירים לגבי סדרת מאמרים זו – זה עשוי להציל את חייהם.

הרבה בריאות ותקווה,

חן פרופסורסקי, נטורופתיה ורפואה סינית

לחזרה למאמר הראשון (הכנה): לחצו כאן
לחזרה למאמר השני (ניתוחים) :לחצו כאן
לחזרה למאמר השלישי (הקרנות): לחצו כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים