חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

טיפול תומך לחולי סרטן במהלך טיפולי כימותרפיה, ניתוחים והקרנות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

טיפול תומך לחולי סרטן במהלך טיפולי כימותרפיה, ניתוחים והקרנות

מאמר שלישי: גיבוי הוליסטי למטופלים בהקרנות

לא מזמן היה לי התענוג לשבת בכנס השנתי של האגודה הישראלית לנטורופתיה ותזונה הוליסטית ולהקשיב לד”ר ברנר (אונקולוג – קרי רופא מומחה לטיפול בסרטן). הרצאתו הייתה מאלפת וכוונה כמובן לאזוניים של בעלי מקצוע כך שלא אפרט רבות אך כן אביא משפט שיכול לסכם את דבריו: פרט למצבים בודדים ונדירים ברוב המקרים חשוב להוסיף תוספי מזון נוגדי חימצון לחולי סרטן – גם בשעה שהם מטופלים קונוונציונלית.

אינני מתכוון להתמקד רק בנוגדי חמצון, חשוב היה לי להזכיר כי לא רק מטפלים ברפואה טבעית חושבים את שאני מביא במאמרי – יש גם תומכים בתוך הממסד הרואים היגיון בגישה שאני מייצג.

אז מה בכל זאת ניתן לעשות בשביל לעזור למטופלים המקבלים טיפולי הקרנות?

ובכן, ראשית כל צריך להבין מה קורה בזמן הטיפול הזה. טיפולי הקרנה פירושו של דבר סדרת טיפולים שבהם חושפים אזור מוגדר (פחות או יותר מוגבל) לקרינה. קרינה זו יוצרת עומס של רדיקלים חופשיים [מולקולות טעונות הזורעות הרס מחצן על הרקמות סביבן] כשמטרת הקרינה ליצור הרס גדול בתאי הסרטן מתקווה שהרקמות הבריאות סביב יעמדו בזה והאדם יבריא.
לפי חלק מהגישות, טיפול תומך טבעי במהלך הקרנות עלול להפריע לטיפול (“…אם נסתור את הנזק של הקרינה נפחית את יעילותה…”) אולם מחקרים שכבר התבצעו בעולם מוכיחים כי ההפך הוא הנכון – מטופלים עוברים את תהליכי ההקרנה בליווי טבעי טוב יותר, עם פחות הפסקות על רקע רפואי, פחות עייפות וכו`.

אז מה הקשיים המוחשיים שמלווים את החולים במהלך ההקרנות?

1. עייפות קשה
2. תגובות עור שונות לקרינה (בד”כ מקומי באזור ההקרנה)
3. פגיעה בריריות פנימיות באזור ההקרנה
4. פגיעה במערכת המין (אם זה באזור)
5. נשירת שיער מקומית

מעבר לקשיים המוחשיים יש מחיר להקרנות שלא נוכל לחוש בו (לפחות לא במיידי):

6. ירידה משמעותית בנוגדי החמצון ברקמות
7. נזקי קרינה גנטיים (פוטנציאל סרטן משני בהמשך החיים)
8. החלשות מערכות פנימיות

הרבה מתופעות הלוואי הללו ניתנות להפחתה ואף לעתים למניעה מוחלטת כשנעזרים בגיפוי מקצועי בתחום הרפואה הטבעית:

1. את העייפות ניתן להפחית ואף למנוע בד”כ ע”י מתן טיפולים שונים: תוספי מזון למשל יעילים מאוד במצב זה – במיוחד אם מתחילים לפני סדרת ההקרנות. ויטמין סי למשל מסוגל לבדו כבר לעשות מהפכה בהרגשה וכמובן שכשהוא מגובה היטב ע”י שאר נוגדי החמצון זה עוזר. עוד ויטמינים שעשויים לעזור הם משפחת ויטמיני B – תפקידם בבניית הדם קריטי ולכן חולשה על רקע אנמי (נפוצה) יכולה לעשות הבדל משמעותי. הרשימה היא ארוכה ולא אלאה אתכם אך חשוב לזכור – ויטמינים אינם תרופות ! נטילת ויטמינים לא מכוונת פשוט לא תעבוד… במקרה הטוב. החוכמה היא לזהות את הצורך הן העכשווי והן כמניעה מדוייקת לפי סוג הטיפול ובכך לדאוג למאגר זמין של חומרי גלם לגוף בשעת מצוקה.
יש עוד כלים שיכולים לעשות נפלאות בשעת עייפות. מנוחה מספקת למשל, צמחי מרפא, טיפולי הידרותרפיה, דיקור סיני, הילינג ועוד.
יש סיבות נילוות בשעת הטיפול בהקרנות שיכולות להוסיף על העייפות. למשל, איבוד מוגבר של מגנזיום. מצב שכזה יכול לגרום לזרימת דם מופחתת, למתח שרירים מוגבר, חוסר שקט ושינה פחות טובה. כל אלה גורמים לעייפות גם בלי העזרה של הקרינה ולכן אם חסר מגנזיום, מתן מגנזיום יכול להרגיש כמו מתנה משמיים.

2. תגובות העור להקרנות נובעות מזנקי קרינה ישירים. ניתן למשוח על העור קרמים טבעיים אשר עוזרים לשיקום טבעי ויעיל אך חשוב יותר לתמוך בעור מבפנים בשעת מצוקתו. הבנת תהליך הנזק עוזרת לנו בפתרון יסודי הן ברמה המניעתית והן במהלך הטיפול. היות ומדובר בנזקי קרינה הרי שיש כאן בעיית חמצון מוגברת מחד ואגירת קרינה מאידך. נגד נזקי הקרינה המחמצנים הפתרון הוא קל – נוגדי חמצון. נגד אגירת קרינה נמצא כלי פשוט ויעיל – קוראים לו B3 או ניאצין. שימוש מושכל במרכיבים אלה מסוגל להפחית רבות את נזקי העור ולזרז שיקום מאוד. יש גם צמחי מרפא רבים היודעים לעזור במצב שכזה (רבים מהם פשוט עשירים מאוד בנוגדי חמצון אך יש ביניהם גם בעלי מרכיבים ייחודיים).

3. הריריות הפנימיות שנפגעות תלויות כמובן באזור ההקרנה. אם ההקרנה בפלג גוף עליון אזי מעורבות הריאות / ושת / דרכי עיכול לעיונות וכו`. אם בפלג גוף אמצעי הרי שמערכת העיכול הניזוקה העיקרית ואם בפלג גוף תחתון – מערכת השתן, המין וסוף מערכת העיכול. לא אפרט את כל צורות הנזק האפשריות אך היות ובכל המקרים מדובר בריריות (בנקודה זאת) אוכל למקד את התייחסותי בהתאם מפני שיש דימיון בסיסי בטיפול בכל הריריות. בתחום התזונה ישנם מרכיבים הידועים בקשר הישיר שלהם למערכת הריריות ובחשיבותם לשמירה על בריאותן כמו גם בזירוז שיקומן. דוגמא למרכיב כזה: ויטמין A. ויטמין זה חיוני לבריאות הריריות והמערכת החיסונית של הריריות. מחסור בויטמין A יאט מאוד את ריפוי הריריות. הקרינה הורסת ויטמין A בקצב מאוד מוגבר ולכן נוצר מחסור בויטמין A בכל מקרה. טיפול מכין נכון ותמיכה מספקת תוך כדי יכולה בהחלט לדאוג לנוכחות מספקת של ויטמין חשוב זה ולכן להחפחית ולעתים אף למנוע תסמינים בריריות. זוהי כמובן רק דוגמא אחת מני רבות – יש הרבה מאוד ויטמינים / מינרלים ומרכיבים נוספים אשר יכולים לעזור.

4. גם מערכת המין היא מערכת רירית אך כאן יש רגישות חברתית / פסיכולוגית גבוהה יותר ולכן יש צורך לתמוך בה (במידה וההקרנות באזור המדובר) באופן מיוחד. יש סיבה נוספת שמייחדת מערכת זו – פריון. הקרנה בהחלט יכולה לפגוע בפריון וכאן מניעה חיונית היות ולא תמיד ניתן לשקם לאחר מעשה.

5. נשירת שיער מקומית: ממש למנוע נשירה טרם ראיתי משהו שהצליח אך בהחלט אפשר לזרז את קצב הצמיחה החוזרת.

לגבי שלושת הנקודות האחרונות ניתן לומר באופן כולל: יש בהחלט היגיון אחראי ובדוק שאומר – אין סיבה לשפוך את התינוק עם המים. רק בגלל שהרופאים בוחרים להתקיף את הסרטן בקרינה זה לא אומר שכל הרקמות הבריאות חייבות למות גם ! יצירת רווית נוגדי חמצון ומרכיבי עזר שיאפשרו לגוף לעבור טראומה זו באופן הטוב ביותר חיונית ואפשרית (לפני, תוך כדי ואחרי הטיפולים). מניעת או הפחתת הסיכויים לסרטנים משניים קריטית ואפשרית (לפי רוב המחקרים שהתפרסמו בתחום). חיזוק המערכות קריטי היות וכפי שאמרתי כבר במאמר הראשון – חולשה הינה הבסיס להיווצרות הסרטן לפי התפיסות ההוליסטיות ולכן חולשה בכל מקרה נמצאת כאן ברקע. השיטות המתאימות לכך פורטו במאמר הראשון.

לסכם מאמר זה:

יש הרבה לעשות בכדי לתמוך בחולי סרטן במהלך התמודדותם עם טיפולי הקרנות – צריך רק לדעות על זה ולבחור !
דאגו ליידע את כל מי שאתם מכירים לגבי מאמר זה – זה עשוי להציל את חייהם.

הרבה בריאות ותקווה,

חן פרופסורסקי, נטורופתיה ורפואה סינית

לחזרה למאמר הראשון (הכנה): לחצו כאן
לחזרה למאמר השני (ניתוחים) :לחצו כאן
לחזרה למאמר הרביעי (גיבוי הוליסטי למטופלים בכימותרפיה): לחצו כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים