חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

טיפול בנשירת שיער

אהבתם? שתפו עם חבריכם

טיפול בנשירת שיער

נשירת שיער הינה תופעה שכיחה בקרב צעירים, יותר בין גברים אך גם בין נשים. המכנה המשותף בין רוב המקרים הוא מתח נפשי לא פתור, המשפיע על מערכות שונות ובין היתר מביא גם לנשירת שיער. ברפואה המערבית הטיפולים הניתנים כוללים: תוספת ברזל לפי הצורך, אבץ, מגנזיום וכמובן תזונה מאוזנת. המקרים הרבים שאינם מגיבים ושהופכים לקשים יותר, מטופלים בזריקות סטרואידים לקרקפת. ישנם כמובן סוגי שמפו האמורים לתמוך בשיער, חלקם מכיל חלמוני ביצה ומרכיבים נוספים לא טבעיים. מסך המקרים הללו, רובם ממשיך לסבול מהתופעה אשר מטבע הדברים גם הולכת ומחמירה. בגישה הסינית המסורתית אנו מכירים בכך שהכליות והריאות אחראיות על קיום השיער ואיכותו. סיבות שונות יכולות להחליש את אחד משני האיברים הללו. התוצאה היא, בין האפשרויות גם איבוד שיער הראש. אצל הגברים, מפאת הנורמה, יותר מקובל לראות קרחת. ברם, נשים המאבדות שיער, זה אחר לגמרי. הנשים הללו סובלות מאד ומתקשות לקבל את מצבן. הן מוכנות לכל טיפול ובלבד שהשיער ימלא את הקרקפת. אלא מה, זה לא תמיד עוזר ורבות מאותן נשים נעזרות בפיאה נוכרית או בהשתלת שיער. לגבי כיסוי ראש זה מתאים לקבוצה חברתית מסוימת אך לא לרוב האוכלוסייה. וכאן אנו מגיעים אל הרפואה האחרת לה יש רבות מה להציע.

אשתמש בדוגמה של אישה כבת 42 אשר פנתה אלי בגין התקרחות מתקדמת. מצבה היה כה מתקדם שלא היה מנוס אלא פיאה נוכרית או כיסוי ראש. במשך כ-3 שנים עברה את כל הטיפולים המוכרים. חוותה את כל הבדיקות האפשריות. השקיעה כספה בכל מקום או מטפל אשר רק צייץ שיש באפשרותו לעזור. לבסוף הגיעה אלי לטיפול. ברקע, היא סבלה מבעית מסתם בלב בגינו טופלה בנוגדי קרישה. כשנה קודם לכן חוותה אירוע נפשי מאד טראומטי אשר ליווה אותה ולא הרפה. האישה המשיכה לכאורה בחייה הרגילים אך מעשית, הצער על האובדן היה קשה. היא הרבתה להסתגר בביתה, ההערכה העצמית הייתה בשפל, הביטחון נעלם כלא היה. ההרגשה הייתה שמדובר בעלה נידף ברוח המנסה לשוב ולהתחבר לענף ולחיות. מעשית שום דבר לא צלח וממש היה קשה לשאת את הסבל הכפול. התחלנו טיפול בדיקור מקומי בקרקפת ובכל הגוף תוך עזרה של צמחי מרפא וחימום. לאחר תקופה קצרה הסתמן כי הקרקפת מגיבה בהצמחת שיער פלומה. זה היה הסימן הראשון המעודד שיש על מה לעבוד ולהשיג תוצאות. בד בבד גם המצב הנפשי השפוף שינה כיוון והפך לאופטימי זהיר. הביטחון גם הוא ניכר בחיי היומיום.

כעת הייתי חייב לנסות ולהאיץ את קצב הצמיחה של השיער. לשם כך הוספתי טיפול בהומאוטוקסיקולוגיה. השילוב הזה נמצא כמנצח והוא הביא לצמיחת שיער מואצת עד למילוי כל הקרקפת. התהליך כולו נמשך חודשים ארוכים אך היה זה מחזה מלהיב לראות את התוצאות. עם שיער מלא ובריא סיימה האישה את הטיפול ושבה לחייה הרגילים. והנה, בחלוף מעל 10 שנים שוב קריאת טלפון מאותה גברת. הזעקה והשבר של התקרחות חוזרת ושוב בגין משבר נפשי קשה. הפעם, מאחר והפנייה הייתה מספיק מוקדמת יחסית לפעם הקודמת. אם כי כמעט ולא נותר שיער במחצית הקרקפת הקדמית. בפעם הזו החלטתי על טיפול בביו-תהודה. הטיפול אכן צלח והשיער שב למלא את הראש. אנו כעת בשלב ראשוני של הטיפול ולכן טרם התמלא כל הראש. ברם, בקצב הנוכחי של הצמיחה מדובר בחודשים אחדים ושוב נראה שנשיג את אותו אפקט.

במעמד זה של הנושא ברצוני לעודד את הציבור הלוקה בבעיה שיש מה לעשות. אין סיבה לכופף את הראש ולהמשיך ולסבול מכל הכיוונים. מצאתי שתי דרכים יעילות לטיפול בתופעה הזו וכדאי לשקול לא לוותר. מובן שחייבים להתעמת עם המצב הנפשי ולהשתחרר ממנו בכדי שכל טיפול שינתן יוכל לפעול. מאחל לכם מראה יפה עם ביטחון והערכה עצמית רבה.

בברכה, פרופ` משה שטרנפלד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים