חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

טיפול בהורמון גדילה במבוגרים חסרי הורמון גדילה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

טיפול בהורמון גדילה במבוגרים חסרי הורמון גדילה

מה קורה בחוסר הורמון גדילה במבוגר? איך מאבחנים חוסר בהורמון גדילה ומה הטיפול?

הקדמה
בביולוגיה נדיר מאד שיהיה מצב בו ניתן לומר יש או אין חומר מסוים. במקרים רבים מדובר בטווח רחב של רמת החומר ורצף בין חוסר מוחלט של החומר לרמה גבוהה שלו. מה יקבע אם רמת החומר המסוים היא נמוכה מידי? התופעות והאי נוחות הנגרמת לאדם בגלל רמה נמוכה של החומר בו אנו עוסקים. מכאן ברור שבאנשים שונים יתפתחו סימנים ברמה שונה של חומר. יש לקחת בחשבון שבגילים שונים הטווח הנורמלי של חומר מסוים עשוי להיות שונה.

פעילות הורמון הגדילה
שיווי משקל בין ההורמון המגרה GHRH וההורמון המעכב סומטוסטטין גורמים להפרשת הורמון גדילה מההיפופיזה.

הורמון הגדילה הוא הורמון בונה רקמות (אנבולי), בעל השפעות מעודדות גדילה, מפרק שומן (ליפוליטי) וגורם להטיית חילוף החומרים לכוון של יצירת סוכרים.
ההורמון מגרה יצור של חלבון וגורם לעליה במסת שריר. בחילוף חומרים של שומן- חשיפה ממושכת של תאי שומן (מעבר לשעה אחת) להורמון גדילה, גורמת לעידוד הפרוק של רקמת שומן ועל כן עליה ברמות חומצות שומן חופשיות וגליצרול בדם. פעולה זו נוגדת את פעילות האינסולין המוריד את רמת הסוכר בדם. מתן הורמון גדילה למבוגרים חסרי הורמון גדילה מעלה רמת חומצות שומן חופשיות בדם. מוריד את רמת ה- VLDL העשיר בכולסטרול.

השפעה על המערכת הלב וכלי הדם: הורמון הגדילה משפר את תגובתיות של כלי הדם של האמה (יכולת התרחבותם) בתגובה לניטריק אוקסיד. משפר תפקוד האנדותל (התאים המצפים את כלי הדם מבפנים). נמצא שהורמון הגדילה מוריד מדדי דלקת: אינטרלוקין 6 ו- Protein C Reactive. פורסם בירחון Clinical Endocrinology ביולי 2002: בחוסר הורמון גדילה, קיימים גורמי סיכון למחלות לב: פיזור שומן, פרופיל שומנים בדם, תנגודת לאינסולין, לחץ דם גבוה, שינוי בצורת כלי הדם והתגובתיות שלהם.

לסיכום: כל המחקרים רומזים על יתרון בטיפול בהורמון גדילה כאשר משלימים חוסר, אבל אין כעת הוכחה שטיפול זה מונע מחלות. בירחון Drug Safety 2002 פורסם שהיו מקרים של אי סבילות לסוכר ואפילו סוכרת כתוצאה מהטיפול בהורמון גדילה.
להורמון הגדילה השפעה לכוון בנית מסת עצם, הורמון הגדילה גורם לשמירה בתוך התאים של המינרלים התוך תאיים העיקריים כמו: אשלגן מגנזיום וזרחן.
ההורמון מעלה רמות זרחן בנסיוב, דרך השפעה ישירה על הכליה, להגברת הספיגה של הזרחן. טיפול בהורמון גדילה באנשים במיוחד במבוגרים גורם לשמירת נתרן בגוף, ירידה בהפרשת נתרן בשתן, וכתוצאה מכך עליה בנפח הנוזלים בגוף עד כדי מצב של יתר לחץ דם ובצקות. בילדים תופעה זו מזערית קצרה וחולפת. הצטברות הנוזלים מתרחשת בעיקר בשבועות הראשונים לאחר תחילת הטיפול. תיתכן הגדלת שדיים חולפת בתחילת הטיפול.

האם הורמון הגדילה גורם לממאירות?
בסיכומים מן הספרות הרפואית, לא נראה שהורמון הגדילה גורם להחזרת גידולים שנותחו או טופלו בהצלחה או לגדילה נוספת של גידול ביותרת המוח.
קיים דיווח לאחרונה על עליה בשכיחות סרטן המעי הגס במבוגרים שטופלו בהורמון גדילה.
קיים קשר סטטיסטי בין רמת IGF-I גבוהה בגיל צעיר, להופעת סרטן פרוסטטה בגבר מבוגר וסרטן שד באישה מבוגרת.
על כן דואגים היום לתת טיפול בהורמון גדילה שאינו גורם לעליית הורמון הגדילה מעל לנורמה. כמו כן שוקלים האם לתת הורמון גדילה לאנשים הנוטים לממאירות.

מה היא ההפרשה הנורמלית של הורמון הגדילה?
הפרשת הורמון הגדילה הולכת ועולה בהתבגרות ויורדת עם השנים לרמות נמוכות.
הרמה הממוצעת של הורמון גדילה מגיעה לשיא של 5-12 ננוגרם\מל בגיל ההתבגרות ויורדת בהדרגה עד רמה ממוצעת של 0.5-1 ננוגרם\מל מגיל 50 והלאה. שיא הורמון גדילה בתגובה לגירוי תרופתי מלאכותי אף היא יורדת עם הגיל, אך יש לציין שתגובות אלה אינן עקביות.

הגדרת חוסר הורמון גדילה במבוגר
ההגדרה צריכה להיות מגובית בתשובות מעבדה, אולם צריכה להתבסס על נתונים מהבדיקה הגופנית ומתלונות החולה.
הסימנים בחולה: ירידה במסת השרירים, ירידה במסת העצם. עליה במסת השומן במיוחד הבטנית. עור יבש ודק, ירידה בהזעה. ירידה בכוח שרירים ובכושר ביצוע במאמץ
ירידה בהרגשה הטובה (Well-Being)
חלק מן הסימנים אינם אבחנתיים וקשה להסתמך עליהם – למשל מי שעובד כל היום בישיבה ואינו פעיל, מסת השרירים יורדת, מסת השומן עולה, מסת העצם יורדת, הכוח הגס יורד.
ירידה בהרגשה הטובה אף היא אינה סימן.

בדיקות המעבדה להוכחת חוסר בהורמון גדילה
בדיקת הורמון גדילה נעשית ע”י בדיקת הרמה בדם לאחר גירוי ע”י תרופות מסוימות בצום.
תבחין אינסולין: הזרקת אינסולין לוריד גורמת לירידת סוכר הדם. הסוכר חייב לרדת ל- 50% מהערך בצום ומתחת 50 מגר\דל. הורמון הגדילה אמור לעלות מעל ערך של 5 מגר\דל תבחין גלוקגון: גורם לעליית רמת האינסולין בעקבותיו ירידת סוכר הדם ובעקבותיו עלית רמת הורמון גדילה.
תבחין ארגינין+ GHRH: לא כל כך נפוץ בישראל.

אילו אוכלוסיות בודקים בחשד לחוסר בהורמון גדילה?
1. חוסר הורמון גדילה שאובחן בגיל הילדות. יש לחזור על הבדיקות להוכחת חוסר בהורמון גדילה, לאחר הפסקת טיפול כשמגיעים לגיל מבוגר.
2. חוסר הורמון גדילה שהתחיל בגיל המבוגר.
הסיכוי לחוסר הורמון גדילה עולה כאשר החוסר הוא במספר הורמונים מ- 45% ל- 100%. ככלל יש צורך בבצוע שני מבחנים לבדיקת הורמון גדילה. אולם, במבוגר שיש מחלה הפוגעת במבנה ההיפותלמוס – היפופיזה מספיק תבחין אחד.
3. התבחין המועדף הוא אינסולין תוך ורירי. וכטסט שני ארגינין+ GHRH או גלוקגון.
4. קיימים ויכוחים בקשר לערכי המעבדה. כיוון שהערכים בספרות מתאימים לשיטות המעבדה הישנות (נוגדנים הפוליכלונליים). בשיטות החדשות יש צורך לקבוע גבול נמוך יותר בנוסף לכך קיימת בעיה שאין סטנדרטיזציה של בדיקות המעבדה.
IGF-I הוא גורם מסייע לאבחנה. אין יתרון לבדיקת IGF BP3.

אופן ומטרת הטיפול
טיפול: המטרה תיקון הפגמים הביוכימיים והאחרים הכרוכים בחוסר בהורמון גדילה.
המינון: ה- FDA המליץ להתחיל במנה של 6 מיקרו גרם\קג ליום. מקסימום 25 מיקרו גרם\קג ליום להגביל למינון של 35 מגר\קג ליום מעל גיל 35. ממליצים שהטיפול יינתן כל יום בערב.

בקרת יעילות הטיפול
בדיקת רמת I – – IGF. בתחילה תיתכן הבדיקה כל חודש חודשיים. לאחר הגעה לרמה קבועה, פעמיים בשנה. יש צורך לעקוב אחר רמת השומנים. ניתן לעקוב אחר צפיפות עצם, מסת השומן, הקף המותניים.
בטיחות: יתכנו סיבוכים כגון צבירת נוזלים, בצקות, Tunnel Carpal
כאבי פרקים, היפרגליקמיה. מעקב צמוד יותר אחר ניצולי גידולים. מעקב אחר תפקוד תירואיד.
לחץ תוך גולגולתי מוגבר.

האם הטיפול הכרחי?
יש עדיין חילוקי דעות.
עד איזה גיל? לא ידוע.
עדיין יש ללמוד על טיפול זה על התועלת והתופעות הלא רצויות.

בברכה, פרופ` צבי צדיק

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים