חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

חשיבות התזונה והויטמינים במלחמה בנגיף ה-HIV (איידס)

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תזונה וויטמינים

כיצד אוכלים טוב יותר ?

יש חשיבות בלתי רגילה למה שאנחנו מכניסים לגופינו. אם נאכל אך ורק ג`אנק פוד , אין ספק שלגופנו יחסרו האלמנטים החיוניים במלחמה בנגיף ה-HIV. כל עוד אנחנו בריאים וצעירים, אולי זה פחות משפיע ופחות מורגש, אבל ככל שאנו מתבגרים וככל שאנו מתקדמים עם המחלה, לתזונה תרומה חיונית ביותר לבריאותנו.

תופעת ה-Wasting (אובדן כ- 30% מהמסה הקריטית של השרירים בגוף, הבאה לידי ביטוי באובדן משקל בשיעור זהה). תופעת ה-Wasting מהווה את אחת מסיבות המוות המרכזיות ממחלת האיידס. אנחנו פשוט הולכים ונגמרים. זהו מצב בו הגוף צורך את סל הפרוטאנים הנדרש לו משרירי הגוף, עד שלא נשאר לו יותר ממה לכלות. כך, שליקויי תזונה משמעותם, לעיתים, מוות יותר מהיר. הגיע הזמן, לשים לב למה שאתם מכניסים לגוף!

מה ההמלצה ? ברוב המרכזים הרפואיים פועלת מחלקה דיאטיקנית. ניתן לבקש מהרופא המטפל הפניה לקבלת ייעוץ מהדיאטיקנית. כמו כן, פועלות יועצות דיאטיקניות, במסגרת קופות-החולים. כמובן, ניתן גם לפנות לייעוץ תזונה מגורם חיצוני. מאחר ואני בחרתי ב”חבילה הסינית”, פניתי למרפא סיני המתמחה בייעוץ תזונתי עפ”י עקרונות הרפואה הסינית. כמובן, שניתן לשלב שיטות. בכל מקרה, מומלץ לא להיות פאנאטים, ואם בא לנו לאכול קרמבו, אז לאכול, ואם בא לנו להתענג על המבורגר וצ`יפס, אז להתענג, רק תעשו את זה במשורה.

אני משתדל להכניס הביתה, אך ורק ירקות ופירות ביו-אורגניים, לחם ותוצרת מאפה מחיטה מלאה אורגנית, חלב/לבן/גבינות עיזים אורגניות, ביצים אורגניות. בסל התזונה, אני משתדל להעניק מקום נכבד לדגנים (אורז, חיטה וכד`), אחר-כך לירקות – בעיקר מבושלים, קטניות (שעועית, אפונה, חומוס וכד`) בהיקף מוגבל יותר, מדי יומיים, אני אוכל ביצה קשה (יש להקפיד לבשל את הביצים היטב מחשש של חיידק הסאלאמונלה שלנשאי נגיף ה-HIV ולחולי איידס, משמעותו ברוב המקרים – מוות), אוכל קצת מוצרי חלב עיזים, מדי פעם אוכל עופות/דגים – בשר או כבד, לעיתים נדירות בשר, מידי יום פרי אחד ומשתדל לשתות אך ורק מים מינרלים בטמפרטורת החדר. כמו שאמרתי מקודם, גם אני מרשה לעצמי להתענג על איזושהי פיצה מדי פעם, אך הכל – תוך ידיעה מוחלטת מה אני כן אוכל ומה לא.

מה עושים בקשר לוויטמינים ?
בנוסף להקפדה על כללי התזונה הנכונים, מומלץ לקחת וויטמינים ומינרלים, בצורת תוספות מזון. את סל תוספות המזון יש לבחור בהתייעצות עם מומחה לוויטמינים. במקרה שלי, המרפא הסיני שימש כיועץ.

מה מומלץ ? לקחת מולטי-ויטמין כלשהו פעם ביום (בחרתי במולטי-ויטמין האורגני – EarthSource של חברת סולגאר), אנטי- אוקסידנטים (חבילת וויטמינים שונים) שהם חיוניים למלחמה בפעילות ההרסנית שעורך הנגיף בגוף, באסידופולוס (“חבילת” בקטריות טובות) שהיא חיונית ביותר לכל מי שלוקח תרופה כלשהי (התרופות הקונוונציונאליות שאנו לוקחים, הורגות את כל הבקטריות שיש בקיבה; בקיבה פועלות גם בקטריות חיוביות, שהן חיוניות לתהליך העיכול התקין שבגוף), הוספתי לחבילה טבלת ויטמין C, שלמדתי במהלך הניסויים שאני עורך, שהיא מסייעת ישירות בהתמודדות עם אחת מתופעות הלוואי של תרופות האיידס.

לסל זה הוספתי פולאן דבורים, שלו השפעה מחזקת על הגוף. בכל מקרה, תתייעצו עם איש מקצוע. תביאו לפגישה עם איש המקצוע את תוצאות בדיקות הכימיה של דמכם, על-פיהם ועל סמך שיטות בדיקה נוספות, הוא ימליץ על חבילת הוויטמינים המועדפת. לא רצוי להגזים, כי הגזמה עשויה להביא לתוצאות הפוכות מהרצוי.

הערת שוליים – הקפידו לבקש מהרופא המטפל העתקים של כל הבדיקות שעורכים לכם (הוא חייב להעביר לכם מידע זה עפ”י החוק). תיפתחו בבית תיק בו תחזיקו את כל הניירת הרפואית. זאת בכדי, שגם אתם תנהלו מעקב אחר מצבכם הרפואי. אין מה לעשות, יתכן ועד היום לא התעניינתם כלל במשמעותם של הבדיקות הרפואיות, אבל עכשיו זה הכרחי. בהנחה, שאתם נרתמים למאבק להאריך את חייכם ולהעלות את איכותם עד כמה שניתן ?!

רמי הסמן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים