חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

חשיבות איזון רמות הסוכר לאחר הארוחות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

חשיבות איזון רמות הסוכר לאחר הארוחות

מאת: דר` חוליו ויינשטיין, סגן נשיא האגודה הישראלית לסוכרת ומנהל מרפאת הסוכרת בבית החולים וולפסון בחולון

באופן טבעי עם תחילת כל ארוחה, מפריש לבלב בריא אינסולין במטרה להתמודד עם עומס הסוכרים המאפיין את הארוחה. אצל אנשים בריאים שאינם חולים בסוכרת, הפרשת האינסולין מהלבלב בתגובה לארוחה עולה באופן מהיר וחוזרת לערכי הבסיס מיד לאחר הארוחה. בהתאם לתבנית הפרשה זו, רמות הסוכר בדם נשמרות בגבולות מוגבלים, עם עליה מבוקרת לאחר הארוחה וחזרה מהירה של רמות הסוכר לרמות שלפני הארוחה.

אצל חולי סוכרת סוג 2, הפרשת האינסולין בתגובה לארוחה מעוכבת ולא מתוזמנת כראוי. בהמשך, בתום התגובה לארוחה, חוזרת ההפרשה לערכי הבסיס באופן איטי וממושך מידי.

עליות חדות ברמות הסוכר לאחר הארוחה גורמות לחוסר איזון של מחלת הסוכרת. ההפרעה בהפרשת האינסולין כתגובה לארוחה אצל הסוכרתי מובילה לעליה ממושכת של רמות הסוכר בשעות שלאחר הארוחה. עליות אלו ברמות הסוכר לאחר כל ארוחה תורמות באופן משמעותי לכך שמחלת הסוכרת אינה מאוזנת. מדובר בעיקר אצל חולים בשלבים הראשונים למחלתם, שבדיקות רמת הסוכר שלהם בצום עדיין תקינות. עם התקדמות המחלה ועליית רמות הסוכר בצום, ההפרעה בהפרשת האינסולין הולכת ומחמירה והאינסולין המועט המופרש באיחור גורם לכך שהחולים אינם מאוזנים.

רמות סוכר גבוהות לאחר הארוחות גורמות לתמותה מוקדמת של חולי סוכרת. המנגנון המוביל להתפתחות הסיבוכים בכלי הדם בחולים הסובלים מרמות סוכר גבוהות בדם לא ברור עדיין לחלוטין. יתכן ורמות הסוכר הגבוהות רעליות (טוקסיות) לדופן הפנימי של כלי הדם וגורמות לתהליך מואץ של הצטברות משקע (פלאק) בדפנות כלי הדם. בעקבות זאת, סוכרתיים נמצאים בסיכון מוגבר לפתח סיבוכים של כלי הדם הגדולים (מאקרו-ווסקולריים) ובעיקר טרשת עורקים ומחלות לב כליליות. סיבוכים אלו ידועים כגורמי תמותה מוקדמת אצל סוכרתיים – יותר מאשר באוכלוסייה הכללית.

הקשר בין רמות סוכר גבוהות לאחר הארוחה לבין הופעת סיבוכים בכלי הדם הוכח במחקרים רחבי היקף. על פי המחקרים סיבוכים אלו מופיעים ללא קשר לגיל הסוכרתיים, למשך המחלה ולחומרת המחלה. על פי המחקרים הסיבוכים הללו מופיעים דווקא אצל חולים שרמות הסוכר בדמם לאחר הארוחה גבוהות ולא רמות הסוכר בצום. הקשר נמצא אפילו אצל אנשים שאינם מוגדרים כחולי סוכרת אבל סובלים מרמות סוכר גבוהות לאחר הארוחה.

מנתונים אלו ניתן להסיק שטיפול הולם, שישפר את איזון רמות הסוכר לאחר הארוחות יכול להקטין את הופעת הסיבוכים והתמותה הגבוהים של חולי הסוכרת מטיפוס 2.

הטיפול האידאלי מחקה את פעילותו הטבעית של הלבלב.

בשלבים הראשונים של המחלה, כאשר רמות הסוכר בצום עדיין תקינות או קרובות לנורמה, כמות האינסולין הכללית המופרשת מהלבלב זהה למעשה לכמות המופרשת אצל האדם הבריא אך אינה מתואמת להפרשה מיידית ואינטנסיבית עם הארוחה. מאחר ובשלבים אלו של המחלה כושר הלבלב להפריש אינסולין קיים, נוצר הצורך בטיפול שיעודד את הלבלב להפריש את האינסולין בזמן הרצוי ובעוצמה הרצויה וישנה קבוצת תרופות שעושה זאת.

NovoNorm – נובונורם – תרופה הניתנת כטבליה וגורמת להפרשת אינסולין מיידית. נובונורם נלקחת עם הארוחה. על פי מחקרים, נובונורם יעיל ביותר באיזון רמות הסוכר שלאחר הארוחה. התכשיר בטוח מאוד, עם סיכון נמוך ביותר להיפוגליקמיה, בטוח בחולים מבוגרים ובחולים עם הפרעה בתפקודי כבד וכליות. התכשיר נוח מאוד לשימוש ונלקח במתכונת – אכלת לקחת, לא אכלת לא לקחת.

NovoRapid – נובורפיד – הינו אינסולין אנאלוג המתחיל את פעולתו מהר יותר מאשר האינסולין הרגיל ובעוצמה גבוהה יותר. תכונות אלו מאפשרות לתכשיר חדש זה לתת מענה טוב יותר לרמות הסוכר הגבוהות שלאחר הארוחה באופן המחקה את פעילותו הטבעית של הגוף. מהירות תחילת פעילותו של הנובורפיד מאפשרת לחולה להזריק את האינסולין בסמוך לארוחה. ההזרקה בסמוך לארוחה מצמצמת את אי הנוחות הקשורה לטיפול בסוגי אינסולין אחרים המצריכים הזרקה של כחצי שעה לפני הארוחה. בנוסף, הסיכון לפתח היפוגליקמיה חמורה נמוך יותר בשימוש בנובורפיד מאשר באינסולין רגיל ואיכות החיים של הסוכרתי משתפרת במעבר מטיפול באינסולין רגיל לטיפול בנובורפיד.

נובומיקס 30 – אינסולין חדש המגיע לישראל הוא “נובומיקס 30”, שפיתחה חברת נובו נורדיסק. נובומיקס 30 ניתן פעמיים ביום בלבד ומאפשר לטפל בחולים טוב יותר כיוון שכולל שתי פעולות בהזרקה אחת. נובומיקס 30 מספק בהזרקה אחת 2 פעולות אינסולין בדומה לאופן ההפרשה הפיזיולוגי: השפעה מהירה ומיידית כתגובה לארוחה והשפעה מתמשכת לרמת איזון נורמלית. נובומיקס 30 מוגש במזרק ייחודי מוכן לשימוש, הנזרק לאחר גמר האינסולין (כ – 10 ימים).

במחקרים קליניים שבוצעו בנובומיקס 30 הוכחה יעילותו בשיפור האיזון, בקלות ההזרקה וההיענות לטיפול ובירידה בסיכון לאירועי היפוגליקמיה.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים