חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

חרדה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

חרדה

מאת: ד”ר טוני סמית.

החרדה באה כתגובה זמנית לדחק, היא תופעה שכיחה אצל כל אדם כמעט.
היא מוחזקת בגדר מחלה רק כשהיא נעשית תופעת קבע, המונעת מאדם לנהל חיים תקינים.
יש מצבי חרדה שמקורם בדחק קשה, אולם אצל אנשים הנוטים לחרדה הם עלולים להתפתח גם בעקבות דחק קל או אפילו ללא דחק כלל. יש גם מה שקרוי “חרדה צפה”. הלוקים בהפרעה זו נתונים כל העת במצב של חוסר מנוחה ועצבנות ללא סיבה הניתנת לזיהוי.

הסימפטומים
סימניה של החרדה הם חששות ומתיחות, אי יכולת להתרכז, לחשוב בבהירות או לישון היטב, חלומות מבעיתים ולפעמים גם סימפטומים גופניים האופיינים לפחד, כגון פעימות לב מהירות, הזעה הכפות ידיים, רעד, אובדן קול, קשיי בליעה ושלשול. לפעמים מתלווים לחרדה קשיי נשימה ותחושה של לחץ מתמיד בחזה.
חולי החרדה עלולים להיתקף היפוכונדריה ולהיות משוכנעים, כי הם לוקים בלב או בקיבה.
כן עלולה החרדה לפגוע בפעילות המינית, בעיקר אצל גברים, להכביד עליהם לקיים זקפה או לגרום להם פליטת זרע מוקדמת. כאשר אדם נתקף התקפי פאניקה ללא סיבה ברורה, מתחזקים הסימפטומים הגופניים של החרדה בצורה מדאיגה.

שכיחות התופעה
החרדה היא הפרעה פסיכולוגית מן הנפוצות ביותר. היא שכיחה קצת יותר בקרב הנשים מאשר בקרב גברים. במיוחד חשופים לה אנשים קשישים.

הסיכונים
כאשר אין מטפלים במצבי חרדה, יש חשש להידרדרות הדרגתית עד דיכאון או להתפתחות מחלה גופנית הקשורה בדחק.

כיצד לנהוג
אם הגורם לחרדה קשור בצורה ברורה לדחק, נסה לסלק גורם זה. למשל, כדאי לך לשקול את האפשרות להחליף את מקום העבודה, אם עבודתך הנוכחית כרוכה במתח. אם נבצר ממך לעשות כן, או אם החרדה החמורה עומדת בעינה, כדאי לך להיוועץ עם רופא. לאחר הבדיקה יחליט הרופא, אם ההפרעות שנתגלו בך נובעות מהפרעה גופנית כלשהי, כגון פעילות מוגברת של בלוטת התריס, אן שמא מקורן בגורמים נפשיים.
אם נתקפת התקף של פאניקה בפעם הראשונה בחייך, יתכן שתחשוב אותו בטעות להתקף לב, אך ליתר ביטחון הזעק רופא.

הטיפול
טיפול עצמי: אפשר להפחית מעוצמת המתח בשיטות שונות ע”י הרפיה. בכל מקרה של מתח ודאגה עשה את התרגילים המומלצים לך בכיצד להפיג את המתח, או פשוט שב בניחותא והשתדל לקרוא ספר או להאזין למוסיקה מרגיעה.

טיפול מקצועי: יתכן שהרופא ימליץ על שורה של תרגילים להרפיית שרירים. בנוסף על כך, או כתחליף, הוא עשוי לרשום תרופה נגד חרדה, ואולי גם תרופה מסוג חוסמי ביתא. מקרים חמורים מצריכים פסיכותרפיה מסוג זה או אחר.

הסיכויים לתווך ארוך
אם ההפרעה שלך נובעת מגורם של דחק שאפשר להרחיקו בדרך זו או אחרת, טובים סיכוייך להירפא לתמיד.
אולם אם אתה נוטה לחרדה או נתקפת חרדה “צפה”, כלומר, חרדתך איננה נובעת מגורם מוגדר – קיים סיכון שתשוב ותלקה בהתקפים. עם זאת תוכל להימנע מהם, או לפחות לצמצם את הסימפטומים עד מינימום, אם תקפיד על תרגילי הרפיה כל העת, אפילו שלא בשעת ההתקפים. בקש עזרה מן הרופא כל אימת שנדמה לך, כי התקף של חרדה ממשמש ובא.

באדיבות: הוצאת עם עובד – משרד הביטחון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים