חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

חלומות – האם נוצרים על ידי התת מודע?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

חלומות – האם נוצרים על ידי התת מודע?

מאת: אסתי פישר-היים

אתמול חלמתי חלום מוזר. מעניין איך הוא נוצר …

כשקוראים מה מומחים למיניהם אומרים על חלומות מתגלים כל מיני רעיונות מוזרים. הנה, למשל, ציטוט נפוץ (אין זה משנה מהו בדיוק המקור משום שהניסוח מופיע במילים כאלה או אחרות במקורות רבים): “כשהתת-מודע יוצר חלומות הוא מדבר אליך”. המידע העולה משורה תמימה זאת הוא ש”התת-מודע שלנו יוצר חלומות”. ויותר מכך – “התת-מודע מדבר אלינו”.

במחשבה ראשונה אין כל פסול בטיעונים אלה. למעשה, אלה הם טיעונים כה נפוצים שהם נשמעים אמת. אמת ברורה. מובנת מאליה. האין רובנו מאמינים כי חלומות נוצרים על-ידי התת-מודע? רובנו גם מאמינים כי חלום הוא דרכו של התת-מודע להעביר לנו מידע, מסרים, הודעות, אולי אפילו ניבויים לעתיד…

אבל,
במחשבה שנייה:
מי בדיוק מדבר אלי?
מי בדיוק יוצר את החלום?
מי הוא בדיוק התת-מודע הזה שיוצר חלומות בראש שלי?

“כשהתת-מודע מדבר אליך הוא יוצר חלומות.” תחשבו על הטיעון הזה. האם התת-מודע הוא מין “ישות” ישות נפרדת שגרה במוח שלי? נושמת את החמצן שאני שואפת? ניזונה מהמחשבות שלי? איזה מין יצור הוא התת-מודע הזה שמחכה שנירדם ואז הוא מתחיל לפעול?

קצת קשה לקבל שיש “ישות” (יצירתית!) בתוך המוח שמתאפקת כל היום וממתינה לשעת-כושר לילית כדי להוציא לפועל תוכניות, מזימות, יצירות פנטסטיות… ועוד יותר מוזר מכך הוא שהישות הזאת דווקא רוצה שנדע מה יש לה להגיד. אם היא באמת פועלת בחשאי ובחסות השינה – מדוע כה חשוב לה לדבר אלינו?
אם התת-מודע הוא אינו ישות נפרדת – אז מיהו? חלק ממני שפועל נגדי? חלק שמתקשה לתקשר אתי במשך היום ומנצל את שמיכת השינה כדי להעביר לי מידע? האם זה מין סוג של פיצול אישיות: חלק ממני אינו יודע, וחלק אחר רוצה שאני אדע מה שאינני יודעת (או מה שאינני רוצה לדעת)? האם בתוך מוחי מתנהלים מאבקי כוחות בין חלקים שונים של אישיותי שאיני ערה להם כלל? אם זה נכון – זאת היא מחשבה מדכאת ואפילו מפחידה.

ורגע, האם אני, אסתי, שותפה למאבקים אלה (המתנהלים מעל, סליחה, בתוך ראשי) באיזה שהוא אופן, או שהם מתנהלים לגמרי בלעדי?

אם אינני שותפה – זה מתחיל להיות ממש מפחיד.

ואם אני כן קשורה לעניין – איך אני קשורה אליו כשאני ישנה? המממ…

יש בי חלק שהוא ער? חלק שהוא בלתי-מודע? חלק שמנהל בשמי או בשבילי או במקומי מלחמות? יוצר תסריטים? וגם – “מדבר אלי”? חלק בי מדבר לחלק אחר בי… המממ… ודווקא כשאני מעולפת בשנתי …

כן, כן, פרויד תרם באופן משמעותי להבנה כזאת של הדברים. אבל זה היה לפני יותר ממאה שנה. פרויד היה גאון אינטלקטואלי ואינטואיטיבי והוא הציג לנו את מנגנון ההדחקה ואת היכולת לטיפול פסיכואנליטי ועוד עניינים חשובים, אבל בזמנו ידעו מעט מאוד על אופן פעולת המוח…

אתמול בלילה חלמתי על ינשופים. הם היו בתוך אור לבן, בהיר. לאחד מהם היו ידיים של בן-אדם וכובע קלאסי של “graduation”. כזה שמקבלים בוגרי פקולטה לרפואה, למשל…

מה אומרים לכם “ינשופים”? מה אומר המומחה לחלומות? מה הם מסמלים בספר הסימבולים הבינלאומי? רגע, רגע! מה אכפת לי מה הם אומרים ל-כ-ם? מה אכפת לי מה משמעותם הבינלאומית? האם מה שחשוב אינו “מה הם אומרים לי”? או – “מה משמעותם ע-ב-ו-ר-י” ? האם יכול להיות שמישהו יהיה מומחה לחלומות ש-ל-י ?

התשובות כמעט צועקות את עצמן.

בסדר, בסדר (בלחש), אני אנסה לפתור את החלום בכוחות עצמי.

כל דבר שאני חולמת עליו הוא דבר שאני מכירה. ודאי נתקלתי בו בעבר, גם אם אינני זוכרת כרגע מתי או איך. בעצם, הינשופים בחלומי הם בדיוק כמו שאני מציירת לעצמי ינשופים בעיני-רוחי כשאני חושבת על “ינשופים”. אין ספק שהדימוי הזה עלה מתוך הידע הצבור בראשי. אז מה הם מסמלים? הכוונה: לי. מה הם מסמלים לי?

אתמול נשארתי ערה עד שעה מאוחרת מאוד. ברגע מסוים חלף בי הרהור על השעה המאוחרת. קראתי ספר פסיכולוגיה באנגלית ואולי בגלל השעה המאוחרת הריכוז שלי לא היה מי-יודע-מה. חשבתי לעצמי שאני כמו ינשוף. ערה בלילה. רוצה להיות חכמה. אבל – אני לא ינשוף. אני בן-אדם ואני צריכה לישון בלילה כדי לתפקד ביום. נזכרתי באחי שלמד בחו”ל וסיפר על לילות “לבנים”. יש לו תמונות ממסיבת-הסיום ובהן הוא חבוש כובע כזה, של “הבוגרים”. אגב, אחי הוא זה שהציג לי את המושג “לילה לבן” והסביר לי שזה לילה בו דולק האור.

האם יש איזה ספר סימבולים שמכיר את אחי? האם יש איזה מומחה שמכיר את אחי או את התמונות שלו? האם יש מישהו (חוץ ממני) שיכול לפרש לי את החלום שלי באופן מדויק? האם מישהו יודע למה חלמתי על ינשופים בלילה?

לא לצעוק. הבנתי. אני אמשיך בכוחות עצמי.

אתמול בלילה חלמתי על ינשופים. הם היו בתוך אור לבן, בהיר. לאחד מהם היו ידיים של בן-אדם וכובע קלאסי של “graduation”. כזה שמקבלים בוגרי פקולטה לרפואה, למשל. הינשופים נראו כמו סתם ינשופים חוץ מזה שלאחד היו ידיים. ינשופים רגילים. לא מרשימים. לא מיוחדים. האחד שהיו לו ידיים נפנף בהן, כמו אוטיסט, והשני התבונן ימינה-שמאלה בלי קשר לראשון. הם נראו די מנותקים אחד מהשני. מהמציאות.

כנראה הוטרדתי מהשעה המאוחרת, מהעייפות, ומהאמביציה לסיים את הספר למרות שהתקשיתי להתרכז. חלמתי על ינשופים כי הם מתקשרים למחשבה על “להיות ער בלילה”. לא תת-מודע ולא בטיח. זה אני שהרהרתי בינשופים. זה אני שיצרה את החלום. זה קרה רק אתמול בערב ואני ממש יכולה לזכור את ההרהורים הקלים שחלפו בראשי: נזכרתי באחי ובאחרים שלומדים בלילה; כמו ינשופים. הם עושים לילה לבן. יש להם אמביציה. הם רוצים את הכובע הזה. אני כנראה פחות רוצה בו… רוצה לישון…

ולמה חלמתי על זה? כי מתסכל אותי שאני גם רוצה להיות ערה וגם כל-כך רוצה לישון. זה כל-כך מתסכל שההרהור הזה ממש נרשם לו במוחי. הוא לא נמחק ולא נמוג כמו אלפי שטויות אחרות שמרחפות בראשי במשך היום. הרי אם הייתי ינשוף הייתי יכולה להישאר ערה.

רגע, אבל ינשופים בטח ישנים ביום. לא חוכמה. ינשופים הם בטח לא כל-כך חכמים כמו שאומרים עליהם. נדמה לי שגם על זה חלמתי…

e-mail: estee@my-intuition.com

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים