חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

חלב – האם הוא מזיק? כן! ובעצם לא!

אהבתם? שתפו עם חבריכם

חלב – האם הוא מזיק? כן! ובעצם לא!

מאת ד”ר חיים סדובסקי

האמת על החלב ומדוע אין המחלבות הגדולות אינן נחלצות לצאת להגנתו כשהוא עומד תחת מתקפה משולבת של יצרני הסויה והמרפאים האלטרנטיביים?

יותר ויותר משתרשת המגמה במקומותינו לוותר על החלב ומוצריו עקב ה”עובדה” לכאורה שהוא גורם לליחה, גורם לאלרגיות, מביא לסרטן ומחלות קשות רחמנא ליצלן ובסך הכל מזיק לבריאות. וכך, אט, אט, הופך החלב שעליו גדלנו ושעליו אמרו אמהותינו שבלעדיו יקשה עלינו לגדול, החלב שמאז ומתמיד היה ידוע לטובה, הופך למשהו שיש להתרחק ולהימנע ממנו, דבר המוקצה מחמת מיאוס.

למעשה, עובדה היא שכמחצית המבוגרים בישראל אינם מסוגלים לשתות כוס חלב מחמת המהומה שתתחולל בקרבם עקב נוכחותו של סוכר החלב הידוע בשם לקטוז. סוכר החלב מתפרק במעי הדק ע”י האנזים לקטאז. אולם בהיעדרו של הלקטאז, הוא יפורק רק במעי הגס באמצעות התססה של חיידקים המצויים שם. תוצרי הלוואי של חיידקים אלה יהיו בעיקר דו תחמוצת הפחמן, מימן, דו תחמוצת הגפרית וגז מתאן (גז ביצות) שמקנים את הריח הרע, כלומר, גזים שמלבד אי הנעימות בהם עצמם, יגרמו לאדם הרגיש גם לכאבי בטן, שלשולים ועוד מרעין בישין. תופעה זו ידועה בשם “אי סבילות ללקטוז”.

גם חלבון החלב הידוע בשם קזאין ובמיוחד הנגזרת קאפא קזאין (k-casein ) עלול לגרום לרגישים תופעות של אלרגיה, עקב שיבוש בתהליך העיכול שלו. ואילו תינוקות עלולים לפתח רגישות לחלב פרה ובעיקר למרכיב חלבוני בשם בטא לקטוגלובולין
(ß-Lactoglobulin) שאיננו מצוי בחלב אנושי ועלול לגרום גרוי של המעיים ושל מערכת החיסון של התינוק. אלרגיה לחלבון חלב עלולה להתרחש גם כתוצאה של פגיעה בשכבת הרירית (מוקוזה) של המעי הדק ובדרך כלל עקב ניתוח.

כל אלה מהווים נשק יעיל חשוב בידי מתנגדי החלב ומוצריו, ואכן קיימת ירידה מתמשכת והולכת בצריכת החלב בשנים האחרונות, משרד החקלאות האמריקאי USDA, מדווח על ירידה חדה ומתמשכת בצריכת החלב בין הילדים ובני הנעורים. מהדיווח עולה שבסוף שנות השבעים של המאה העשרים צרכו בני 12 עד 19 פי שניים יותר חלב ממשקאות קלים ואילו בתחילת המאה העשרים ואחת המגמה הפוכה וצריכת חלב כמעט מחצית מצריכת המשקאות הקלים.

אולם למרבה התדהמה, מסתבר שזוהי ירידה המתקיימת בד בבד עם עליה בכמות המחלות הזיהומיות והמחלות הכרוניות. להפתעת המתנגדים לחלב מתברר שמאז תחילת שנות השמונים של המאה העשרים, למרות הירידה בצריכת החלב, חל גידול דרמטי בתחלואת ילדים ובני נוער במחלות זיהומיות מסוגים שונים. ולמעשה מתברר שתינוקות ופעוטות בגיל גן סובלים בכל שנה בממוצע מ- 5 עד 10 מקרים של מחלות זיהומיות חריפות בדרכי הנשימה העליונות ואילו ילדים בגיל בית הספר סובלים בממוצע בין 3 ל- 5 מקרים בשנה.
לאמיתו של דבר, הולך ועולה שיעור התחלואה במחלות זיהומיות של דרכי העיכול כמו דרכי הנשימה, וכמו גם דלקות אוזניים. וזאת למרות התקדמות הרפואה והשימוש הנדיב בתרופות אנטיביוטיות.

מה שנותר הוא לבדוק לאשורן את “הסיבות” שבגללן היה לכאורה טעם להפסקת החלב. וכך כשמבררים אחת לאחת את ה”אלרגיות” לחלב, מתברר שזוהי רוב מהומה על לא מהומה. למלעיזי החלב עקב הימצאותו של הלקטוז, מסתבר שבחלב אנושי יש כשבעה (בין 6.8-7.3) גרם לקטוז בכל דציליטר חלב, כמות גבוהה בהרבה מהכמות של לקטוז שבחלב פרה. שם ניתן למצוא רק כ- 4.5 ( 4.0-4.9) גרם לדציליטר. (ההבדלים בכמות הלקטוז בחלב של כל מין, נובעים בעיקר מסוגי המזון שאוכלת האם).

מסתבר שהתופעה של אי סבילות ללקטוז מתרחשת מסיבות טבעיות לחלוטין: מסתבר שכשאדם אינו נחשף למוצרי חלב במשך תקופה ארוכה, חדל גופו מלייצר את האנזים לקטאז. ואילו עקב חשיפה מחודשת מתמשכת לחלב גורמת לגוף לייצר מחדש את הלקטאז. למעשה, תיפטר בעיית הלקטוז עם צריכת חלב שתעלה בהתמדה ובזהירות, בתהליך שנמשך עד כמה חודשים בהתאם לרמת “אי הסבילות”. מאכילה יומית של מעט גבינה לבנה, דרך שתיית מעט חלב ועד שתיית חלב ללא הגבלה.

לאלה המודאגים מהימצאות הקזאין, כדאי לדעת שאחוז הרגישים לחלבון החלב, מינורי ומצוי רובו ככולו בין התינוקות. לאמיתו של דבר מהווה הקזאין מקור מצוין ומאוזן לחומצות אמינו חיוניות. באשר לבטא לקטוגלובולין מתברר שפחות מאחוז אחד מהתינוקות רגיש לו. שני סוגי הרגישויות נובעים ככל הנראה ממחסור באנזימים המסייעים לעיכולם. לפיכך יהיו הסימנים של מרבית סוגי האלרגיה, דומים מאוד לאלה של אי סבילות ללקטוז.

גם הסיבה לעובדה שתינוק בימיו הראשונים, עלול לפתח רגישות לחלב נובעת מהטעם הפשוט שלתינוק יש נפח ושטח פנים קטנים יחסית של הקיבה והמעיים אל מול הכמות הגדולה של סוג מזון אחד (חלב) והצורך לעשות שימוש באנזימים ייחודיים לפירוקו ולפיכך קיימת אפשרות קטנה יחסית לפרק ולעכל את כל רכיבי החלב. רכיבים שאינם מעוכלים, מגיעים כמות שהם אל המעי הגס ושם מתפרקים באמצעות חיידקים המצויים שם וההמשך ידוע, ראה רגישות ללקטוז.

בעצם, החלב עצמו טוב ויפה לבריאות. זהו אחד המזונות המושלמים, המלאים והבריאים ביותר, החלב מכיל את כל הויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו וחומצות שומן שדרושים לגדילה של בעלי חיים יונקים. מתוך שכך הם טובים גם לתחזוקת גופם של יונקים גם כשהם בוגרים, מהטעם הפשוט שתאי הגוף מתחלפים כל העת. והתאים החדשים שנבנים בנויים בדיוק מאותם חומרים שמהם היו בנויים התאים הישנים.

הגורמים לבעיות הבריאות הם דווקא חומרים שאינם קשורים לחלב. בהנחה לא וודאית שאין בחלב תוספים עלומים כמו הסיליקון בחלב של תנובה, הנה בכל זאת קיימים 55 חומרים ידועים שונים שעשויים לשמש בחלק במוצרי החלב. מרבית התוספים מוגבלים בכמותם על ידי משרד הבריאות, על מנת להימנע מפגיעה בריאותית. חלק מהתוספים אף אסור לחלוטין לשימוש במדינות אחדות.

אפשר לחלק את החומרים המוספים לחלב ובעיקר למעדני החלב והגבינות הקשות, לשלוש קטגוריות, אלו שעלולים להזיק ממש, אלו שעלולים לפגוע רק בחשיפה גבוהה ואלו שאין כל חשש בצריכתם. מתוך כך נמצא 16 תוספים שעלולים להזיק בכל מקרה, כמו למשל הטרטרזין (102E) או אריטרוצין (127E), וכן נמצא 14 תוספים שעלולים להזיק כנראה רק בכמות גבוהה כמו החומרים פוטסיום סורבאט ( E202) או נטאמיצין ( E235) וכמובן 25 תוספי מזון שאינם מזיקים ככל הנראה כלל, כמו למשל אנאטו (E160b) או לציטינים (E322).

חומרים מזיקים אשר מצויים במוצרי החלב ובעיקר במעדני החלב ובחלק מהגבינות הקשות, עלולים לגרום לבעיות בריאות שונות ומשונות, החל ממחלות מעי דלקתיות כקרוהן או קוליטיס, דרך מעי רגיז, או מיגרנות לחילופין ועד למחלות כרוניות קשות אחרות.

אולם אחרי הכל ובעצם, למרות הכל, חשוב לדעת שאין בעובדה שבמוצרי החלב עלולים להימצא תוספים מזיקים, למנוע מהאדם שימוש בחלב ובעיקר שימוש ביוגורטים מסוג ביו, בחלב ניגר ובגבינות לבנות רכות שמכילים מעט מאוד, אם בכלל, תוספים מזיקים. (בהנחה שאין בהם תוספים עלומים כדוגמת הסיליקון הזכור לרע.) למעשה, מוצרים חלב לבנים וכמעט בלתי מעובדים אלה חשובים ויפים לבריאות וכדאי לאכול ולשתות מהם.

סוף

ד”ר סדובסקי הוא מחבר הספר “לסלק את הקוץ”. המדריך המלא לכל צבעי המאכל, החומרים המשמרים, המייצבים, משפרי הטעם, הממתיקים המלאכותיים ועוד. הספר מביא הסבר מלא על כל תוספי המזון. על המזיקים שבהם ועל אלה שאינם מזיקים. הספר מאפשר לדעת ממה להימנע בכדי להבריא ממחלה או בעיית בריאות מציקה שנגרמה בגלל חשיפה לתוספים הללו.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים