חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

חיזור, הציווי הגנטי וביטויים של כעס בזוגית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

חיזור, הציווי הגנטי וביטויים של כעס במערכת זוגית

האם תהליך החיזור הוא תנאי להתאהבות?
תהליך החיזור עשוי לתרום להתאהבותם של גברים בנשים (כן, אף אצל נשואים). נשים שאינן מאפשרות לבן זוגן לחזר אחריהן (במודע או שלא במודע) לא מאפשרות להם להתחבר לתחושותיהם הרומנטיות ולפתח רגשות של התאהבות. מאידך גם נשים זקוקות לחיזורים על מנת שהן תתאהבנה. אצל חלק גדול מבעלי הכנף חיזורי הזכר הוא תנאי שאין בלתו עבור הסכמתן של הנקבות להזדווג עמם. אצל רוב היונקים (החיים בחבורות) מלחמת הזכרים היא חלק מתהליך החיזור.
אותן מלחמות לא תתקיימנה אם יתברר לזכרים שהנקבה שהם מעונינים בחסדיה אינם צופים בהם. שהרי זה בזבוז אנרגיה מבחינתם להיאבק. להיפצע ולסבול אם אין מי שיתרשם מכוחם (זכריותם) ולא תהיה הזדווגות בתום הקרבות. אם נשליך הנחה זו על הזכר האנושי, ניתן לומר שהחיזורים של גבר הם חלק מהצווי הגנטי שירשנו ואף פתחנו במהלך שנות האבולוציה.

מהן “עיקרון ההכבדה” ואת מי הוא משרת?
אחת התיאוריות של חוקרי האבולוציה טוענת כי הנקבה בוחרת בזכר המוצלח ביותר (מבחינתה) ע”פ קריטריונים שהן חלק מהצווי הגנטי. אם וכאשר הנ”ל משדר לה שהוא בעל הגנים המוצלחים ביותר עבור צאצאיה העתידיים.
אתן מספר דוגמאות: הזנב הארוך והמרשים של הטווס, הקרניים הארוכות והמסוקסקות של האייל ובעל הכנף המזמר בקולו הרם. כל הללו נועדו להרשים את הנקבות, אך מסוכנים לבעליהם כי הם עלולים לסבך אותם בבעיות הישרדות, כגון: הסתבכות בענפי העצים או התגלות לטורף הממתין לכל ה”מסתבכים” והמזמרים. תופעה מוכרת למדי היא של צפרדעים וצרצרים המנסים להרשים את הנקבות ולרמוז להן על מקום הימצאותם עד להיטרפותם בידי טורפי הליל (מה שנקרא חיזור עד מוות).

התיאוריה של “עיקרון ההכבדה” אומרת, אם למרות ה”הכבדה” של הטבע (על הזכר) הוא משדר בריאות, חוסן גופני והישרדות. זו “הוכחה” כי הוא בעל “גנים שורדים” ורצוי לנקבה להזדווג עמו לטובת צאצאיה. ואצלנו טוענים חוקרי האבולוציה, כי ה”הכבדה” טמונה בקושי של הנשים לחוות את האורגזמה שלהן. “עיקרון ההכבדה” עשוי ל”הוכיח” לנשים שבן הזוג המשתדל ומצליח להביא אותן לתחושת האורגזמה, הוא בן זוג מוצלח לבחירתן, וכן בעל גנים טובים ובעיקר אב משקיע לטיפוח גדול הצאצאים. נשים מאוהבות הרוצות להביע את עוצמת רגשותיהן כלפי בן הזוג בו הן מאוהבות אומרות לעיתים, כי התגשמות חלומן יהיה אם יביאו לעולם את צאצאיו וזה אומר דרשני לגבי רגשות האהבה שלהן והערכתן כלפיו ומחזק באופן משמעותי ש”עיקרון ההכבדה” הוא ציווי גנטי.

ביטויים של כעס במערכת יחסים זוגית
הכעס מחלחל בנו ומשפיע על התנהגותנו כאשר מעליבים אותנו או פוגעים בנו (אישית, כספית, גופנית וכו`) ע”י אישיות מסוימת או גוף שאיננו פוחדים ממנו או מסוגלים לפגוע בו חזרה. כאשר אנו חסרי אונים ופוחדים, אינסטינקט הפחד (שהוא הדומיננטי יותר ביצרינו), עשוי להאפיל על תחושת הכעס ובודאי על ביטוי מהכעס משום הצורך להבטיח את הישרדות שלנו. לדוגמא, את מי מעיזים הנהנים לקלל כאשר הם כועסים? כמובן את מי שהם סבורים שיכלו להתגבר עליו (ע”פ חזותו).
ביטוי הכעס במערכת זוגית הוא מסר לצד השני המשדר לו: “פגעת בי, אני סובל” אתה ראוי לגינוי ואולי למעשה נקם מצידי, אם כעסי לא יהיה לקח מספיק עבורך להפסיק לנהוג כך – אתה תיפגע. כפי שרובנו יודעים לבחור אם להיעלב או לא (שהרי לא נעלב ממי שאנחנו לא מעריכים או שלא התכוון לפגוע בנו), ניתן גם לבחור לכעוס אף על פי שהקושי בבחירת הכעס (אם איננו פוחדים מהמכעיס) גדול יותר בבחינת יכולת השליטה בו מתחושת העלבון. אלו שיודעים להיות אמפתיים כלפי הצד השני ויודעים להזדהות עם כאבם וסבלם הם אלו שלומדים להעלות את סף הכעס ולא לכעוס על דברים של מה בכך. אז יישארו הדברים הרציניים בלבד ולהפתעתנו ניתן להיוכח שהם מועטים באופן משמעותי מהצפוי.

הכעס בראש ובראשונה פוגע בכועסים ולכן חשוב ללמוד לבלום כעסים ולא להיסחף עמם, שאם לא כן הם מעצימים את עצמם ככדור שלג המתגלגל במורד ההר וסוחף את סביבתו עמו. התקפי לב רבים היו נמנעים לו למדנו לשלוט ולבלום כעסים. אם מישהו חש צורך עז להתפרק, לצעוק, להשתולל ולבעוט שיחבוט בשק אימונים, יחבוט בו עד כלות בליווי שאגות, להפתעתו תוטב הרגשתו. כל פעילות ספורטיבית בחדר כושר, עשויה להיטיב עם הכועס ולפוגג רגשות הכעס ותחושות העלבון והנקם. ובמשפט אחד, ניתן לומר כי: “זוגיות נכונה היא לדעת לריב נכון” (שאינם משאירה משקעים וכעסים בלתי פתורים), שכן במערכת זוגית לא ניתן שלא לריב לעולם.
לאלו שטוענים שהם לא רבו מעולם אני יכול לומר כך: או שהם אינם דוברי אמת או שהן נפרדו מזמן והמריבות כבר נשכחו, שכן איננו אוהבים לזכור ארועים שליליים בחיינו.

בברכה, יששכר רוטרי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים