חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

חזרה ללימודים – ללא היפראקטיביות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

חזרה ללימודים – ללא היפראקטיביות והפרעות קשב וריכוז

מאת: יאיר שמר – הומאופת

היום, לקראת פתיחת שנת הלימודים החדשה, נדון בבעיה שכיחה מאד אצל ילדים הנקראת היפראקטביות והפרעות קשב וריכוז, ונדון בהיבט הטיפול ההומאופתי בסוגיה זו.

הבעיה כוללת הפרעות נוירולוגיות והתנהגותיות שונות ורבות. הילד ההיפר אקטיבי מתאפיין בכך שאינו מסוגל לשבת בשקט ולהתרכז. הוא סובל מחוסר משמעת פנימית ומתקשה בהסתגלות למצבים חדשים. הוא מגיב בחריפות לגירויים, מרבה בפעילות מוטורית, ובכך הופך בתגובותיו הבלתי צפויות את סביבתו ואת חיי הוריו לקשים ולבלתי נסבלים. חשוב לציין כי הבעיה של קשב וריכוז אינה מלווה בכל המקרים בתנועתיות יתר (היפר אקטיביות).

הטיפול המקובל ביותר כיום ברפואה הקונבנציונלית הוא טיפול עי תרופת ה”רטלין” שניתן ל90% מהילדים שאובחנו כ – Attention Deficit Hyperactive Disorder
(ADHD)תרופת הרטלין פועלת על מערכת העצבים המרכזית ומשפיעה בין היתר על מצב העירות של הילד. בעקבות הטיפול עלול הילד לאבד מחיוניותו ולהפך לרדום ופסיבי. גישה טיפולית זו היא פשטנית וכוללנית מדי לבעיה מורכבת כל כך וניתנת על ידי הרופאים בקלות רבה מדי.

תרופת הרטלין שייכת למשפחת האמפטמינים, קבוצת תרופות המגרה את מערכת העצבים, ומהווה סכנה ממשית להתמכרות. מה גם שאינה יעילה לטווח הארוך היות והמוח מפתח כלפיה סבילות. כבר לאחר מספר שבועות של נטילה סדירה הופך המשתמש בתרופה זו לתלוי בה לצורך תפקוד תקין. אי אפשר שלא לציין את תופעות הלוואי של התרופה הכוללות בין השאר: איבוד תיאבון, רעידות, הזעה מוגברת, דופק מואץ, קשיי הרדמות, בכי תכוף, ולעיתים גם “תיקים” – התכווצויות שרירים לא רצויות.

הבעיה היא שהטיפול ברטלין אינו מהווה פתרון לבעיית היפר אקטיביות קשב וריכוז, אלא נותן רגיעה זמנית להורים ומס “שעות שקט” למורים, על מנת שיוכלו לנהל שיעור ללא הפרעות מצד התלמידים הלוקים בבעיה.

קיימות גישות אלטרנטיביות שונות המקלות על הבעיה ולעיתים גם פותרות אותה באופן סופי. אחת השיטות היעילות ביותר לפתרון בעיית ההיפר אקטיביות היא ההומאופתיה.

הגישה ההומאופתית שונה לגמרי מזו של הרפואה הקונבנציונלית בזה שהיא מאבחנת כל ילד וילד באופן שונה גם מבחינת ביטוי המחלה וגם מבחינת אישיותו, הרגליו, הסביבה בה הוא חי, אופי הוריו, מהלך הריון אמו, מהלך הלידה ופרמטרים שונים ורבים אחרים. טיפול הומאופתי מתייחס לכל הפרמטרים השונים הנ”ל ומותאם באופן אישי למטופל ולא לבעיה בלבד כפי שמקובל ברפואה הקונבנציונלית.

לדוגמא, הגיע לקליניקה ילד בן 12 בשם אופיר, שסבל במשך ארבע השנים האחרונות מהפראקטיביות ובעיות קשב וריכוז. אופיר היה מוצא מהכיתה באופן קבוע, עד שהמורה דרשה את השימוש ברטלין כתנאי להישארותו של אופיר בכיתה. לאחר שנה של שימוש ברטלין, חל שינוי באופיו והתנהגותו של אופיר. הוא הפך להיות פסיבי וחסר מוטיבציה, והתלונן על כאבי ראש ובטן בלתי מוסברים. בעקבות תופעות אלו החליטה האם בחופשת הקיץ לנסות להפסיק את הטיפול ברטלין ולנסות את הטיפול ההומאופתי.

במהלך הראיון ההומאופתי שוחזרה התנהגותו של אופיר לפני לקיחת הרטלין. אופיר התלונן על תחושת קיפוח בכל מה שקשור לאחים בבית. על כל מה שלא ניתן לו, הוא היה מתלונן על העדפה של האחים. הוא היה עושה עוויות רבות ומנסה למשוך תשומת לב על ידי התנהגות מוחצנת ובעייתית בבית ובכיתה. הוא היה נתון להתקפי מצב רוח של בכי והתקפי זעם, בהם הוא היה מטיח את הראש בריצפה ומאיים בבריחה מהבית. אופיר לא בחל בשימוש בכל הכינויים האפשריים להוריו, בעיקר לאימו. סיוטי לילה היו דבר של קבע, והוא היה מגיע למיטת הוריו בלילה באופן קבוע. הוא היה צורך דברי מתיקה באופן כפייתי, ועושה בעיות רבות באכילה, בעיקר סביב השולחן בבית.

הטיפול ההומאופתי שניתן לאופיר היה בתרופה הומאופתית בשם `היוסיאמוס`, שמתאימה לתמונת הסמפטומית היחודית של אופיר. לאחר שבוע חלה רגיעה משמעותית בהתנהגותו של אופיר, ובשנת הלימודים החדשה נעלמו כל התופעות ההתנהגותיות, בעקבות שלושה טיפולים הומאופתיים עוקבים במשך ארבעה חודשים.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים