Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

חופשה ללא ילדים – כיצד ליהנות בעצמנו מבלי להזיק לילדינו?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

חופשה ללא ילדים – כיצד ליהנות בעצמנו מבלי להזיק לילדינו?

מאת: חיים עמית, פסיכולוג חינוכי, מטפל משפחתי מוסמך, יועץ ארגוני

מדוע חשוב שהורים יצאו לחופשה גם ללא ילדים?
הורות היא חוויה מענגת ומספקת אך גם משימה קשה, מעייפת ושוחקת. מכאן הצורך של הורים לקחת פסק זמן ממנה, לצאת לחופשה. השחיקה בהורות חזקה במיוחד אצל הורים לילדים קטנים בשל העומס הרב, פיזית ורגשית, המוטל עליהם. לכן, על אף שחשוב שהורים יבלו עם ילדיהם בחופשות, חשוב גם שיבלו בלעדיהם. התחושה הטובה של כל הורה עם עצמו ושביעות הרצון של שני ההורים כבני זוג חיוניים ליכולתם לתפקד היטב כהורים. במילים אחרות, יציאה לחופשה גם ללא ילדים מסייעת להורים "למלא בטריות" כבני אדם וכבני זוג. זוגיות קורסת תפגע בסופו של דבר בילד יותר מאשר כאבי לב חולפים שלו עקב געגועים להוריו.

מדוע קשה להורים לצאת לחופשה ללא ילדים?
הורים חוששים שמא הפרידה מהילד, במיוחד אם הוא קטן, תזיק לו. הם דואגים שמא יגרמו לילד חרדות מיותרות והתפתחותו תיסוג. הורים לילדים גדולים יותר, חוששים מהתנהגות לא אחראית או מסוכנת של הילד בהעדרם. הורים גם עשויים להרגיש אשמה רבה לעזוב את הילד לבד. "לא מספיק שאנחנו נעדרים מהבית מרבית שעות היום, שנוסיף על כך ונעזוב אותו למספר ימים בגלל חופשה?" הם באים אל עצמם בטענה. יש גם הורים שנרתעים לבקש מאחרים קרובים עזרה בטיפול בילדים בזמן שהם בחופשה. לעיתים הם לא סומכים על אף אחד מלבד עצמם בטיפול בילדים. לעתים החשש לצאת לחופשה ללא ילדים מסתיר קושי של בני הזוג לבלות אחד עם השני. לאחר זמן רב בו התרגלו לתפקד כהורים, מתקשים בני הזוג להתמודד עם חופשה זוגית, ובמקום להודות בכך הם משליכים את הקושי שלהם על ילדם.

לכמה זמן לצאת לחופשה והאם לעשות זאת גם כשהילדים קטנים?
כדאי לצאת לחופשה ללא ילדים גם כשהילדים צעירים. על אף שקשה יותר לעזוב ילדים קטנים, הצורך של ההורים בתקופה זו בחופשה לעצמם דווקא גדול במיוחד, כאמור, בגלל העומס הפיזי והנפשי שהם חווים בתקופה זו. יחד עם זאת, כדאי שהחופשה הראשונה ללא ילדים, במיוחד אם הילדים צעירים, תהיה קצרה, למספר ימים בלבד. כמובן שאם הילדים רגישים במיוחד, או אם הם בתקופת משבר, או אם הם ניצבים בפני אירוע משמעותי בחייהם (סיום חוג, מסיבת סיום וכיו"ב) עדיף לדחות את היציאה לחופשה למועד אחר.

עצות "עשה" ו"אל תעשה" ביציאה לחופשה ללא ילדים:
אז אם השתכנעתם ואתם יוצאים לחופשה ללא ילדים, הנה מספר עצות שיאפשרו לכם ליהנות מהחופשה ויסייעו לילדיכם לא להינזק ממנה.
+ הודיעו לילדים את החלטתכם בקשר לחופשה, רק לאחר שאתם בטוחים בה.
אם אתם עדיין מתלבטים לגבי הרעיון לצאת לחופשה ללא ילדים, עדיף שלא תשתפו בכך את הילדים. הם יחושו את חוסר הביטחון שלכם. הודיעו לילדים על החופשה הצפויה רק לאחר שקיבלתם לגביה החלטה.
+ אל תודיעו על החופשה ברגע האחרון.
יחד עם זאת, הודיעו על החופשה לילדים מספיק זמן מראש. הורים נוטים להודיע לילדיהם על החופשה ברגע האחרון, בגלל חששם מתגובה קשה אפשרית של הילדים. עדיף להודיע לילדים מוקדם מספיק כדי לאפשר להם להתרגל לרעיון החופשה ולעכלו. כמו כן, אם מתעוררים קשיים, תוכלו להיערך לקראתם ולמצוא להם פתרונות.
+ דאגו שהרגלי החיים הקבועים של הילד ישמרו במהלך חופשתכם.
ככל שהילד צעיר יותר, כך חשוב לשמר, ככל האפשר, את הרגלי חייו הקבועים. דאגו שבעת העדרכם ימצא הילד עם דמויות מוכרות ואהובות עליו. במידה ואינו נשאר בביתו, כדאי להקיפו בחפצים שהוא אוהב במיוחד.
+ הציבו גבולות בתקשורת עם ילדכם במהלך החופשה.
קשר סביר עם הילדים במהלך החופשה מאפשר לשני הצדדים להקטין את מפלס החרדה, הדאגה והגעגועים. תקשורת מוגזמת ולא הכרחית עם הבית עלולה לשבש את החופשה עבור ההורים ולהקשות על הילדים את ההסתגלות לה.
+ אל תפריזו במתנות.
כמות סבירה של מתנות מסייעת לילד לעבור בצורה חלקה יותר את חופשת ההורים ומעניקות לו את התחושה האמיתית שהוריו חשבו עליו גם כשלא היה איתם. הפרזה במתנות תעביר לו את המסר שהוריו מרגישים אשמים ומנסים לפצותו.
+ תנו זמן להסתגלות הדדית עם החזרה מהחופשה.
הורים רבים מאוכזבים מתגובתו הפושרת ולעתים אף העוינת של הילד בעת המפגש המחודש איתו. אחת התופעות השכיחות אצל ילדים צעירים היא התעלמות הילדים מהוריהם עם חזרתם לאחר מספר ימים. זהו ביטוי טבעי של כעס הילד על הוריו.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים