חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

חומרים משמרים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

חומרים משמרים

בכדי לדכא צמיחתם של חיידקים ופטריות (עובש שייך למשפחת הפטריות), אשר עלולים לקלקל את המזון, לקצר את חיי המדף שלו או לגרום לכאורה למחלות קשות, משתמשים בחומרים משמרים. חומרים שבדרך כלל קוטלים או נוגדים חיידקים ופטריות. לכן, למרות שמרבית החומרים המוספים למזון, כמו “צבעי מאכל”, “משפרי טעם”, “חומרי טעם וריח” וכו` אינם חיוניים לצרכן, אלא דרושים דווקא ליצרן שבאופן לגיטימי מבחינתו, עושה שימוש בכל דרך למכור את מרכולתו, הנה על פי מהנדסי המזון, יוצאים מהכלל, חומרי השימור. אלה, לכאורה, מוצדקים בכל זאת מבחינה בריאותית, עקב תכונתם לדכא, לחסל או למנוע התרבות מיקרואורגניזמים שעלולים לגרום לזיהומי מעיים ומחלות קשות אחרות.

מכיוון שמדרך הטבע, מכילים חומרים אלה רעלים הפוגעים ביצורים חיים זעירים, הרי שהם עלולים לפגוע גם ביצורים חיים גדולים יותר, בבני האדם. לכן, דואגים ברשויות הבריאות לקבוע מינונים שלדעת המומחים לא יגרמו להרעלות אצל הצרכנים. שהרי, יש להגיע לשביל הזהב שבו יהיה במזון מספיק חומר שיחסל את המיקרוב או ימנע את התפתחותו, בלי שתיפגע בריאותו של אדם. לכן, כדי לקבל את אישור משרדי הבריאות, חייבים יצרני המזון לספק הוכחות שתוספי השימור מתחת לרמה מסוימת אינם פוגעים בבני אדם, הם חייבים להוכיח מהי כמות החומרים המשמרים, הבטוחה לשימוש.

לפיכך, לאחר נסיונות שנערכים על בעלי חיים, הנחשפים לחומרים אלה בכמויות גדולות בדרך כלל, מגיעים לעיתים לתוצאה שמשמעותה הגבלת צריכה של מזון מסוים בכללותו, עקב הכמות הגבוהה של החומרים המשמרים המוספים לתוכו. כמות גבוהה הנדרשת לשם קבלת השפעה רצויה על המיקרואורגניזמים. לכן אגב, מומלץ לבחון היטב את מוצרי המזון והמשקה, מפני שהגבלה זו עשויה להופיע באותיות קטנות בתווית הרכיבים שעל האריזה.

לכאורה, כשעוסקים במזון, אין ברירה ויש צורך להשתמש ברעלים שיחסלו את המיקרואורגניזמים המזיקים. אולם למעשה ישנה הגנות מצוינת כנגדם. הגנות שאינן גורמות לאדם כל נזק. הגנה מקובלת היא החימום, הבישול. ואכן, בני אדם רגילים לאכול מזון מבושל ובעיקר את זה שעלול להיפגע במיוחד מתהליכים שעלולים להזיק לבריאות, דהיינו, בשר, דגים וביצים. אבל עם זאת, הדרך הטובה ביותר להימנע מחיידקים הוא פשוט לאכול את המזון טרי לאחר שנשמר בתנאים היגייניים, בקירור. שהנה אחת ההמצאות הגדולות של כל הזמנים בתחום הבריאות, היא דווקא המקרר, הפריז`ידר. שהרי מזון טרי אינו צריך חומרים משמרים. גם לא מזון קפוא שנשמר מלכתחילה בתנאים היגייניים.

חומרי השימור עשויים להיות קוטלי פטריות, קוטלי חיידקים, נוגדי חימצון או שלושתם גם יחד. הם משמשים כדי להגן עלינו לכאורה מפני חיידקים או פטריות. אולם, האמת צריכה להיאמר: החומרים המשמרים חיוניים בעיקר למניעת התעפשותו של המזון, השחמתו וקלקולו. כלומר, חומרים אלה דרושים לשמור לתקופה ארוכה על מזון ותיק ישן ועתיק. הם דרושים להארכת חיי המדף של המזון ולשמירת צבעו הרענן. הם חשובים בעיקר ליצרן והרבה פחות לצרכן.

מבין החומרים המשמרים ניתן למצוא חומצות שונות כמו חומצה פרופיונית, חומצה בנזואית, חומצה סורבית והנגזרות שלהן שבין המוכרים שבהם אפשר למצוא את מספרי הקוד: E202 או E211, ניתן למצוא נגזרות של גופרית – סולפיטים וסולפאטים המופיעים תחת מספרי קוד שונים שהמוכרים והידועים בהם הם E223 (סודיום מתביסולפיט) המופיע במרבית המשקאות הקלים או “ביסולפיט לשם רעננות המוצר” ששומר על חיי מדף ארוכים של יינות רבים. אפשר למצוא ביניהם גם את הניטריטים והניטראטים שמשמרים גבינות קשות ומוצרי בשר מעובדים, ואפשר למצוא את הפוספאטים שלהם יוחדה כתבה נפרדת.

החומרים המשמרים עלולים לגרום לתופעות של אלרגיה או סתם כאבי ראש אצל הרגישים. ועלולים לגרום לאסתמה, סחרחורת ואלרגיות או למחלות כרוניות קשות. הנחות והשערות לא מעטות, תומכות למעשה בקשר בין חומרים משמרים לבין מחלות סרטן שונות שהרי נתון אחד בדוק וברור: אחוז החולים במרבית מחלות הסרטן הולך ועולה עם השנים, ככל שעולה צריכת המזונות המעובדים והמשומרים. אפילו הטענה שהעליה בכמות המחלות הכרוניות כרוכה בהארכת תוחלת החיים “וריבוי הקשישים” אינה מחזיקה מים, כשמתברר שישנה עליה דומה בכמות המחלות הכרוניות אצל ילדים. ואכן מיוחסת העליה המתמדת בכמות המחלות הקשות אצל ילדים, בין היתר לחומרים המוספים למזון וביניהם תופשים מקום נכבד החומרים המשמרים.

ד”ר סדובסקי הוא מחבר הספר “לסלק את הקוץ”. המדריך המלא לכל צבעי המאכל, החומרים המשמרים, המייצבים, משפרי הטעם, הממתיקים המלאכותיים ועוד. הספר מביא הסבר מלא על כל תוספי המזון. על המזיקים שבהם ועל אלה שאינם מזיקים. הספר מאפשר לדעת ממה להימנע בכדי להבריא ממחלה או בעיית בריאות מציקה שנגרמה בגלל חשיפה לתוספים הללו. גולשי tevalife יכולים לרכוש את הספר בהנחה של 25% בטלפון 8573356 – 08

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים