חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

חומרים במזון משבשים פעילות הורמונלית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

חומרים במזון משבשים פעילות הורמונלית

לא מזמן נכחתי ביום עיון שנערך לקהל דיאטנים ורופאים בפקולטה לחקלאות ותזונה ברחובות. הציגו שם מחקרים עם ממצאים חדשים וחלקם היו לטעמי ממש מדאיגים.

מכיוון שחלק מהממצאים הם חדשים, אין עדיין הנחיות ברורות לציבור לגבי השימוש בחומרים ומזונות אלו ומטרת הכנס היתה לעורר את המשתתפים בצורך בהקמת ועדה שתחליט לגבי הנחיות כאלו ובסוף היום נערך דיון לגבי הצורך להוציא את הדברים החוצה וכיצד להציג אותם בפני הציבור.

לדעתי האישית, מכיוון שבחלק מהמחקרים מדובר בממצאים חד-משמעיים, אין טעם לחכות שתקום ועדה כזאת ושההנחיות תהינה מסודרות וצריך כבר עכשיו להתריע בפני הציבור….

הנושאים שהוצגו:

BPA – ביספנול A – כימיקל נפוץ באריזות מזון כמשבש פעילות הורמונלית: (ההרצאה הועברה באנגלית מפי פרופ` פרדריך ס. וום סל- מהמח` למדעי הביולוגיה באונ` מיסורי בקולומביה).

מסתבר שחומר זה מאוד נפוץ בשימוש ונמצא באריזות מזון, כגון: קופסאות שימורים, כלי אחסון מפלסטיק ואפילו בבקבוקי תינוקות. חומר זה נמצא בשימוש גם בטיפולי שיניים. בעיקר חימום והתיישנות של אריזות כאלו (אבל גם תגובה עם חומצה או בסיס) גורמים לפירוק החומר הנ”ל וקשירתו למזון. החומר הנ”ל קשור לרגולציה של אסטרדיול והוא נכנס לתאים ברמות הרבה יותר גבוהות מאשר אסטרדיול. בניסויים בעכברים מצאו שהחשפות בגיל מוקדם לחומר גורמת להשמנה בשלבים יותר מאוחרים בחיים. נתנו את החומר לעכברה בהריון ומצאו שזה גרם לעלייה הרבה יותר במשקל, להיווצרות שומן, לעליית רמות אינסולין ועלייה בהתפתחות המינית. בנשים יפניות מצאו קשר בין צריכת רמות גבוהות של BPA להשמנה ושחלות פוליציסטיות. כמו כן החומר משפיע על עלייה ברצפטורים אנדרוגנים ועלייה בנפח הפרוסטטה בגברים. גורם לפרוסטטה מוגדלת ועלייה בסיכון לסרטן הפרוסטטה. צריכה של נשים בהריון גורמת למעבר החומר לדם של התינוק.

מצאו שהכמות שנמדדה בממוצע בדם של האדם – גבוהה בהרבה מהמינון שנחשב כבטוח לשימוש, כמות נמוכה מזו שנמדדה בדם – מגבירה סיכון לסרטן. מגביר גידולים סרטניים.

סיכום ההשפעות המזיקות של BPA על הבריאות:
אבנורמליות בגודל תאי הפרוסטטה
עלייה במחלות פרוסטטה
עלייה במשקל
ירידה בפעילות הזרע ובספירת הזרע
התבגרות מינית בגיל צעיר בנשים
עצבנות
היפראקטיביות
ADHD
מחלת פרקינגסון

גם צריכה גבוהה של סויה, שמכיל את פיטואסטרוגנים טבעיים, יכולה לגרום להגדלת משקל הפרוסטטה, השמנה. בזמן רבייה הם יכולים ליצור עיכוב של התהליכים וירידה בפוריות. לעומת זאת צריכת סויה מומלצת בגיל המעבר, לאחר הפסקת המחזור ותקופת הפוריות- עקב ירידה ברמות האסטרוגן. החוקרים הצהירו שהם לא היו נותנים מוצרי סויה לילדים שלהם ובטח שלא לתינוק, כי עדיין לא ידוע המינון הבטוח לצריכה ולא ברור איזה נזק זה עלול לעשות.

לסיכום, מה ניתן לעשות כדי למזער את הנזקים:
אף פעם לא לחמם מזון בכלים או בקבוקים מפלסטיק ולא להשתמש בכלים כאלו ישנים.
בטח שלא לחמם בקבוקי תינוקות מפלסטיק !!!
כל דבר חם צריך להיות בכלי זכוכית !
לא להגזים בכמויות הצריכה של מוצרי סויה וטופו.
אמנם יש להם המון השפעות חיוביות על הבריאות, אך מכיוון שעדיין לא ידוע המינון שמעליו הם יכולים להיות מזיקים- לקחת את זה בחשבון ובגיל הפוריות כדאי לאכול בצורה מתונה.

(חשוב גם כדי שלא נשכח את ההשפעות המטיבות של מוצרי טופו וסויה)

ההרצאה הבאה היתה על “חומרים טבעיים כפיטואסטרוגנים”: (ההרצאה הועברה ע”י ד”ר זהר כרם מהמכון לביוכימיה באונ` העיברית):

בחקלאות האורגנית הירקות בד”כ נקיים מפיטואסטרוגנים – מכיוון שאלו מתפתחים בד”כ במצבי עקה/ Stress (למשל- התקפת חום, קור או חרקים). אין מספיק מחקרים ודאיים על פיטואסטרוגנים, יש רק עשרות מחקרים בתחום זה בשנה. לעומת חומרים אחרים שעליהם יש אלפי מחקרים. (למשל – פוליפנולים). פיטואסטרוגנים ידועים כמונעי סרטן, מורידים סמפטומים של גיל המעבר, גלי חום וכו`, הורדת רמת אוסטאופורוזיס, טובים לבריאות כלי דם ולב.
ב- 2002 נערך מחקר גדול על טיפול הורמונלי חלופי (שהיה מקובל עד אז מאוד), המחקר הופסק באמצע עקב עלייה ברורה בסרטן השד.

אפשר לתת במקום הטיפול ההורמולי החלופי שהיה מקובל עד אז תוספת פיטואסטרוגנים – 30 מ”ג טופו יכולים להפחית בשיעור של עד 50% את גלי החום. כשרמות האסטרוגן נמוכות, גם צריכה גבוהה של סידן במזון לא תעזור הרבה לחיזוק העצמות. יש גם חומרים טבעיים שנקראים ספונינים – טובים להורדת כולסטרול, אולי הם דומים להורמונים. סויה וכל הקטניות מכילות גם ספונינים. יש פיטואסטרוגנים גם ביין.

לא מצאו קשר מוכח בין חשיפה לסויה בתינוקות לירידה בספירת הזרע.

כיום אין הוראה לא לתת סויה לתינוקות.

ההרצאה האחרונה:
ויטמין A כחומר בעל פעילות הורמונלית:
(ההרצאה הועברה ע”י פרופ` צבי צדיק- מנהל היחידה האנדוקרינית לילדים ומתבגרים, המרכז הרפואי קפלן)

מצאו כי כאשר רמות ויטמין A נמוכות – רמות הורמון הגדילה נמוכות. זהו הפרדיקטר הטוב ביותר לגדילה. מצאו שבילדים עם התפתחות נמוכה, בעלי קומה נמוכה – רמות ויטמין A נמוכות. בילדים עם התבגרות מאוחרת, שאוכלים פחות קלוריות, והם בעלי מחסור בויטמינים שונים, יש להם גם מחסור בויטמין A וברזל והם בעלי קומה נמוכה, התבגרות מאוחרת, אוכלים פחות, מדוכאים. בד”כ הטיפול היה נתינת טסטוסטרון או אנדרוגן, ללא התכונות הגבריות.

במחקר שערכו נתנו לקבוצת ילדים אלו ויטמין A וברזל ולקבוצה השנייה נתנו את הטיפול המקובל. מצאו לאחר שנה, שאין הבדל בין הטיפול המקובל לנתינת ויטמין A וברזל. אבל נתינת ויטמין A וברזל עדיף בהרבה מכיוון שכך השלימו חסר תזונתי במקום לתת חומר שלא ידועה השפעתו בדיוק. ויטמין A וברזל משפיעים על ספיגה של אחד את השני.

לא ידוע אם עודף ויטמין A מפריע לפעילות ההורמונלית, אך הוא בכל מקרה מסוכן מבחינות רבות….
(ויטמין A- מסיס בשומן, מצטבר בגוף ולכן אסור בהחלט ליטול אותו מבלי להיוועץ באיש מקצוע
אלא אם כן בתוך מולטיויטמין- כי אז הוא נמצא בד”כ במינונים נמוכים שלא יכולים להזיק).

* גם אלכוהול, סמים משפיעים על הפעילות ההורמונלית.

לסיכום:
חשוב לקחת בחשבון שבמזון שאנחנו אוכלים עלולים להיות מרכיבים שמשבשים את המערכת ההורמונליות ואולי זה אחת הסיבות לשכיחות הגבוהה כל-כך של בעיות פוריות, ציסטות בשחלות, סרטן בפרוסטטה ועוד הרבה בעיות…

לתשומת ליבכם !!!

בברכה, מיכל אשל

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים