חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

חודש המודעות לסרטן המעי הגס בישראל

אהבתם? שתפו עם חבריכם

חודש המודעות לסרטן המעי הגס בישראל

• בדיקה לגילוי דם סמוי בצואה
בדיקה פשוטה ולא פולשנית המומלצת לכלל האוכלוסייה מגיל 50 אחת לשנה עד לגיל 75. הבדיקה ניתנת חינם בכל קופות החולים. מטרת הבדיקה לגלות עקבות של דם בצואה שאינו נראה לעין. הופעת דם סמוי בצואה יכולה גם לגלות נוכחות של גידול קדם ממאיר (פוליפ – אדנומה) או גידול. אם נתגלה פוליפ שעדיין לא הפך לממאיר ניתן לכרות אותו באמצעות קולונוסקופיה, ובכך להקטין את הסיכון לפתח סרטן המעי הגס בעתיד. גם אם נתגלה גידול ממאיר בבדיקה, הוא מתגלה בד”כ בשלב מוקדם,דבר המקטין את התמותה ב- 30%. תוצאות בדיקה המעידות על הימצאות גידול, מתקבלות רק אם הגידול אמנם מדמם ביום שבו מתבצעת הבדיקה, לכן היא מתבצעת במשך שלושה ימים רצופים. ניתן לגלות באמצעות עקבות של דם בצואה כ – 50% של הפוליפים הגדולים, או הגידולים הממאירים. לכן יש צורך לבצע בדיקות עוקבות אחת לשנה, כדי לוודא שאין סימני דימום בתוך הצואה.

 

סרטן המעי הגס הוא הגידול השני בשכיחותו בקרב האוכלוסיה בישראל (אחרי סרטן השד אצל נשים וסרטן הערמונית אצל גברים) ומופיע בשיעור דומה אצל גברים ונשים.

דר` מיכה ברחנא, מנהל היחידה לרישום סרטן לאומי, במשרד הבריאות מסר כי: “בשנה האחרונה אובחנו בישראל כ- 3,000 נשים וגברים כחולים בסרטן המעי הגס והחלחולת. רוב החולים המאובחנים בישראל מתגלים בשלב מתקדם של המחלה, עקב ההיענות הנמוכה לעריכת הבדיקות לגילוי מוקדם”.

פרופ` אליעזר רובינזון, יו”ר האגודה למלחמה בסרטן והנשיא היוצא של אירגון הסרטן הבינלאומי, ה – UICC: “על פי נתוני הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן (IARC) בארגון הבריאות העולמי (WHO) שיעור התחלואה בישראל הוא בין הגבוהים בעולם, בדומה לשיעור התחלואה במדינות המתועשות והמפותחות כמו ארצות הברית ומערב אירופה. בכל שנה נרשמים בעולם כ – 1,023,250 מיקרים חדשים של סרטן המעי הגס.

המחלה שכיחה במיוחד מגיל 50 ומעלה והסיכון לחלות בה עולה עם הגיל. כאשר המחלה מתגלה בשלב מוקדם, סיכויי הריפוי מגיעים לכ- 90%, לכן חשוב מאוד לגלותה מוקדם ככל האפשר, וכך לשפר את תוצאות הטיפול ואת איכות חייהם של החולים.

שר הבריאות, דני נוה אשר השתתף במסיבת העיתונאים, ציין כי הוא “רואה חשיבות מכרעת בגילוי מוקדם שלסרטן המעי הגס סרטן המעי הגס ואף הכריז על תכנית לאומית לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, אשר תצא לפועל ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן. השר פנה לקופות החולים להגביר את הבדיקות ולהצטרף לתכנית זו. תכנית זו דומה לתכנית הקיימת כבר לאיתור סרטן השד אצל נשים והיא נחוצה נוכח העובדה שסרטן המעי הגס הוא הסיבה העיקרית לתמותה ממחלות ממאירות וגילוי מוקדם שלה יעלה משמעותית את סיכויי החלמה. במסגרת התכנית, בראשה יעמוד פרופ` גדי רנרט ושתבוצע על ידי קופות החולים יוזמן כל אדם מעל גיל 50 לבצע בדיקות דם סמוי בצואה אחת לשנה וחולים אחרים, הנמצאים בסיכון גבוה, יערכו בדיקות בתדירות גבוהה יותר.

פרופ` איתן סקפה יו”ר האיגוד לגסטארואנטרולוגיה ומחלות כבד ומנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה למחלות כבד ולתזונה, המרכז הרפואי אסף הרופא: “למרות האמצעים העומדים לרשותינו לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס עדיין התחלואה והתמותה ממחלה זו גבוהים. הסיבה העיקרית לדעתי היא מודעות בלתי מספקת של האוכלוסיה וגם של רופאי המשפחה. מדובר במחלה שניתנת למניעה וגם לטיפול אם מגלים את המחלה בזמן. לכן, כל האזרחים הבריאים, נשים וגברים כאחד, חייבים לעבור בדיקת סריקה החל מגיל 50 שנה. כמו כן, כל אדם מבוגר, אשר מתגלית אצלו אנמיה מחוסר ברזל, שינוי ביציאות, כאבי בטן ובודאי אם רואים דם ביציאה חייב לדווח על כך לרופאו על מנת שיחליט לאיזה בדיקה להפנותו. כל האזרחים שלהם קרוב מקרבה ראשונה שלקה במחלה חייבים לדווח על כך לרופא המשפחה ולהיבדק בעצמם”.

המלצות האגודה למלחמה בסרטן לאנשים הנמצאים בקבוצת סיכון גבוה
על פי הנתונים הקיימים, הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס גבוה יותר לאנשים מגיל 50 ומעלה, ומגיל 65 קיימת עלייה חדה במיוחד בתחלואה אצל גברים ונשים במידה שווה. בישראל יש יותר חולים בסרטן המעי הגס בין ילידי אירופה ופחות בין ילדי ארצות אסיה ואפריקה. באמצע נמצאים ילידי הארץ.

ניתן להגדיר אנשים באוכלוסייה הכללית, כבעלי “סיכון גבוה” במיוחד לפתח את המחלה במקרים הבאים:
 אנשים בגיל 40 ומעלה, להם קרוב משפחה אחד או יותר (הורים, אח, אחות וכו`) שחלו בסרטן המעי הגס;
 אנשים שחלו בעבר במחלות ממאירות, או במחלות הנחשבות קדם ממאירות – פוליפ שפיר (אדנומה), בגידול ממאיר במעי הגס, בדלקת כרונית של המעי הגס, או בגידול ממאיר של מערכת המין הנקבית (שד, רחם, שחלות);
 אנשים עם תסמונת משפחתית של סרטן או פוליפים מרובים במעי. גיל הבדיקה לאנשים בקבוצה זו נקבע על ידי רופא מומחה למחלות אלה.
 לאנשים בריאים, המצויים באחת מקבוצות “הסיכון הגבוה”, מומלץ לבצע קולונוסקופיה מלאה לאיבחון מוקדם. על מועד ביצוע הבדיקה ותדירותה יש להיוועץ ברופא מומחה.

פרופ` גדי רנרט יועץ האגודה למלחמה בסרטן לבקרת סרטן, מנהל המרכז הארצי לבקרת סרטן בשרותי בריאות כללית מרכז רפואי כרמל והפקולטה לרפואה הטכניון, מסר כי: “במחקר שנערך בשיתוף עם ד”ר זאב לב מהפקולטה לביולוגיה בטכניון, נמצא כי הוספת בדיקות גנטיות לנוכחות גנים הקשורים לסרטן בצואה הצליחה להבחין בצורה טובה בין נבדקים שלהם דם בצואה מסיבה של מחלה ממארת לבין אלו שלהם בדיקה חיובית מסיבה אחרת. במחקר נבדקו מספר תקלות גנטיות בגן k-ras שהוא גן אשר תקלות בו שכיחות בשלב מוקדם של התפתחות תאים ממאירים במעי הגס. במדינת ישראל הוכרז על תוכנית לאומית לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס על ידי בדיקות דם סמוי בצואה. על מנת לשפר את כושר הגילוי של ממאירויות ולהקטין את הצורך בביצוע פעולות פולשניות נערכו בדיקות לנוכחות תקלות בגנים (מוטציות) בתוך דגימת הצואה הנשלחת לבדיקת דם סמוי. בעוד שבדרך כלל בדיקה חיובית לדם סמוי מעידה על סיכוי של כ- 10% לממאירות, הצליחה קבוצת החוקרים להראות כי כאשר הבדיקה חיובית בלפחות ארבעה שדות ובנוסף לכך נצפית תקלה בגן k-ras, גדל הסיכוי לנוכחות ממאירות עד לכדי 80%. בעתיד ניתן יהיה קרוב לודאי להשתמש בבדיקות הגנטיות בצואה לזיהוי מדויק של נוכחות גידולים במעי הגס, תוך שימוש במספר גנים המאפיינים את כל מסלולי ההיווצרות של גידולים כאלו”.

ד”ר אריה פיגר, יו”ר ועדת העדכון בנושא גידולי מערכת העיכול באגודה למלחמה בסרטן, מהמכון האונקולוגי במרכז הרפואי תל אביב על שם סוראסקי: “שאתות המעי הגס הן שאתות “מיותרות”. לו יכולנו לעשות קולונוסקופיה לכל אדם, היינו מונעים את הרוב המכריע של גידולי המעי הגס. מספר חידושים מעניינים ראויים לציון בשנתיים האחרונות: ראשית למדנו לנתח את הגרורות הכבדיות ובאלה שהצלחנו להוציא את כל הגרורות בשוליים נקיים, נשיג ריפוי מוחלט ב – 35% מהחולים. העשור האחרון, ובעיקר השנתיים האחרונות, נכנסו לשימוש מספר תרופות חדשות : Oxaliplatin ו Irinotecan הן שתי תרופות כימיות שהעלו את שעור התגובה מ – 20% ל – 50%. Cetuximab ו- Bevacizumab הם שני נוגדנים שהעלו את שעור התגובה עד לכדי 80% והוסיפו חודשים רבים להישרדות החציונית של החולים. אורך החיים הממוצע של חולה גרורתי שהיה כחצי שנה בעשור הקודם הוא עתה מעל לשנתיים. יתרה מזאת, יותר ויותר חולים בשלב מתקדם נכנסים למעגל המנותחים ובסופו של דבר נרפאים ממחלתם. בשנה האחרונה התפרסם מאמר של מחקר שבו נטלה חלק גם הקהילה האונקולוגית הישראלית. מחקר זה בדק האם השילוב החדש של כימותרפיה המכיל Oxaliplatin ישרת גם את החולים המנותחים וישפר את תוצאות הטיפול הכימי המונע. ואכן, אנו יודעים היום, שבעזרת השימוש בתרופה זו אנו מצליחים לרפא 8% נוספים מתוך החולים שבעבר מחלתם הייתה חוזרת לאחר הניתוח. אני קורא למדינת ישראל ולראשיה למצוא את המשאבים הכלכליים המתאימים ולהכניס את התרופות Oxaliplatin, Bevacizumab ו Cetuximab (אווסטין, ארביטוקס, אוקסליפלטין) לסל התרופות. השקעה בריפוי מלא של האנשים הינה השקעה נבונה. אלפי אנשים נוספים יחזרו למעגל העבודה ולמעגל החיים הפוריים. אין לי ספק ששכרנו יצא בהפסדנו הן מבחינה חברתית והן מבחינה כלכלית”.

דר` יחיאל זיו, יו”ר החברה הישראלית לכירורגיה של הקולון והרקטום, מהמחלקה הכירורגית במרכז הרפואי אסף הרופא בצריפין וחבר ועדת העידכון לנושא סרטן המעי הגס באגודה למלחמה בסרטן מתריע: “מומלץ בכל גיל, לפנות מיידית לרופא אם מופיע אחד מהסימנים הבאים:
1. דם בצואה – רוב הגידולים בעלי נטייה לדמם. אם הם נמצאים במעי הגס השמאלי, עשוי להופיע דם אדום טרי על הצואה או בתוכה. יש לזכור שאנשים רבים סובלים מטחורים, שאינם כמובן גידולים, וגם אלה נוטים לדמם. יחד עם זאת, אם הגידול ממוקם בצידו הימני של המעי, לא ייראה דם טרי אך עלול להיווצר מצב של חסר דם (אנמיה). תופעה זו, של חוסר דם בגיל מבוגר, עלולה להעיד על קיום גידול מדמם במעי, והדבר מחייב פנייה לרופא לצורך בדיקה ואיבחון.
2. שינוי בפעולת המעיים – הגידול המתפתח חוסם באטיות את חלל המעי ומפריע לזרימת תוכן המעי אל מחוץ לגוף. תופעה זו עלולה לגרום לשינויים בהרגלי היציאות, כגון: עצירות שלא היתה קיימת בעבר, נטייה לשלשול, שינוי בצורת היציאות ונפיחות בבטן. הדגש הוא על שינוי בהרגלי היציאות – כאשר תופעות אלה אינן חולפות תוך חודשיים – שלושה, מומלץ לפנות לרופא. יש להדגיש, כי ברוב המקרים הסיבה לתופעות אלה אינה סרטן, אך רק רופא, לאחר בדיקה, יכול לקבוע זאת.
3. כאבי בטן קבועים – שלא היו קיימים בעבר ואינם חולפים, מחייבים פנייה לרופא לצורך בדיקה.
4. ירידה דרסטית במשקל – מחייבת פנייה לרופא לצורך בדיקה”.

ריבוי המקרים של סרטן המעי הגס, שניצפה בשנים האחרונות בארצות המערב וגם בישראל, קשור ברובו לסגנון חיים ולהרגלי תזונה. במחקרים רבים נמצא קשר בין המחלה לבין השמנת יתר וצריכה עודפת של קלוריות, שמקורה במוצרי בשר ושומן מן החי, כמו גם קשר עם עישון, ובמיוחד חוסר פעילות גופנית. שינויים נקודתיים בבקרה הגנטית תורמים אף הם להתפתחות האדנומה ולהפיכתה לגידול ממאיר. אצל חלק קטן מהחולים בסרטן המעי הגס (כ – 15%) מאובחנת נטיה משפחתית לחלות במחלה. בקרב קרובי משפחה, כמו הורים, אחים וילדים של אנשים שחלו בסרטן המעי הגס, שיעור התחלואה במחלה גבוה יותר מאשר באוכלוסיה הכללית, על כן עליהם להיות במעקב קפדני יותר ולבצע קולונוסקופיה – בדיקה מהימנה של המעי הגס לכל אורכו, בה מוחדר מכשיר ארוך וגמיש למעי הגס. בחלק מאוכלוסיה זו ניתן, באמצעות בדיקות דם, לאבחן שינוים גנטיים שבעקבותיהם ניתן, לעיתים, להמליץ על פעולות רפואיות מוגדרות לצורך מניעה וגילוי מוקדם. לכן אם במשפחה ריבוי של גידולים במעי, ובמיוחד הופעת גידולים לפני גיל 50, חשוב לפנות לייעוץ.

מירי זיו, מנכ”ל האגודה למלחמה בסרטן מסרה כי: “על סמך המחקרים הקיימים היום, אנו מפרסמים המלצות לאורח חיים בריא המיועדות לכל אדם, כולל לאנשים בריאים. המלצות אלה מקטינות את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס והחלחולת, ומחלות כרוניות (לב, סכרת):
• לאכול פחות שומן מן החי;
• לאכול יותר סיבים הנמצאים במזונות, כמו: לחם מחיטה מלאה, אורז מלא וכד`;
• להרבות באכילת פירות וירקות טריים;
• להימנע מהשמנת יתר;
• לבצע פעילות גופנית סדירה;
• להימנע מעישון”.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים