חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

חדשות טובות – התמכרויות ניתנות לטיפול

אהבתם? שתפו עם חבריכם

חדשות טובות – התמכרויות ניתנות לטיפול

אנשים רבים משוכנעים שהטיפול בהתמכרויות הנו כישלון מוחלט.

הורים אשר מגלים שילדיהם משתמשים בסמים, בד”כ מגיבים בהדחקת העניין, מתייחסים לילדיהם כאילו אלה מתו. הם מאבדים כל תקווה לריפוי ומנסים להסתיר מן הסביבה המשפחתית והחברתית שהבן/בת שלהם מכור לסמים.

התמכרויות הן מחלות, סוג מיוחד של מחלות אם כך תרצו, אך מחלות בכל זאת. ככאלה, הן ניתנות לטיפול, וטיפול זה מצליח הרבה יותר ממה שרוב האנשים חושבים.
הבעיה המרכזית בטיפול בהתמכרויות היא קבלת תמיכתו והסכמתו של החולה. זה כמעט בלתי אפשרי

לטפל במישהו שאיננו רצה בכך
טיפול בכוח הזרוע של המכורים לסמים הוא לא יעיל והוא, מעל הכל, לא חוקי. זה בזבוז זמן, כסף ומאמצים. אם החולה איננו רוצה שיטפלו בו, הדבר החשוב ביותר הוא לשכנע אותו כך שירצה לקבל טיפול.

כיצד עושים זאת?
זה תהליך בוודאי לא פשוט והוא דורש מהורי המכור שורה של צעדים והחלטות קשים ביותר, שרוב ההורים מתקשים לבצע. הדרישה האולטימטיבית היא להביא את המכור למצב שבו אין הוא מקבל תמיכה חומרית מאף אדם. חולה בהתמכרות אשר יודע שביכולתו להשיג כסף ממקור כלשהו, ישתמש בכסף זה לרכישת סמים וכמובן אין הוא רוצה לעבור טיפול כלשהו, אלא להמשיך בהתמכרות.

ראשית כל, על ההורים להוציאו מן הבית. המשפחה צריכה להסביר לו שהוא חופשי לעשות כראות עיניו, אך בבית אין הוא רשאי להשתמש בסמים. אם הוא רוצה להמשיך עם הסמים, עליו לעזוב את הבית. לאחר מכן, כל תמיכה כלכלית חייבת להיפסק. אם הוא רעב, הוא יכול לקבל אוכל בפתח ביתו, כמו מקבץ נדבות, אך לעולם אין לתת לו כסף כדי שיקנה את האוכל, כי הוא ישתמש בו לקניית סמים. אם אזלו לו הבגדים וקר לו, הוא יקבל בגדים של מישהו אחר במשפחה, אך לעולם אין לתת לו בגדים חדשים, אותם הוא יחליף תמורת סמים.

אם הוא נכנס לבית הסוהר, המשפחה צריכה להבין שהרשויות יספקו לו מזון ובגדים. על משפחתו להימנע מלהפקיד כסף כדי לקנות אוכל מהקנטינה, מכיוון שהוא יחליף מוצרים אלה בסמים. אם המטופל מסכים להגיע לטיפול, על המשפחה לנהל את סידורי התשלום ולעולם אין לתת לו את האפשרות להחזיק בכסף שנועד לתשלומים אלה. כמו-כן, אין לתת לו סיגריות בכמויות, מכיוון שגם אותן ניתן להחליף לסמים.

אם הניסיון הראשון בגמילה איננו מצליח, למשפחה אסור להתייאש. רוב המכורים שנכנסים לטיפולים אלה מצליחים רק בניסיון השלישי או הרביעי ואף יותר מזה.
הדבר החשוב שצריך לזכור הוא שאם הנך אוהב את האדם הזקוק לטיפול, עליך להיות עימו קשוח ביותר, הפגנת רחמים או רגשות הזדהות כלפיו רק יגרמו לנזק גדול יותר.

כמובן שזה דבר קשה מנשוא לראות בן, אח, בעל או אב סובל בצורה כזו ולא להעניק לו עזרה ותמיכה, העניין הוא שתמיכה כזו עלולה להרוג אותו. אם המכור איננו משוכנע שכל התמיכה בו נעלמה, הוא לא ישתף פעולה בצורה אמיתית עם המטפלים שלו.

הוא יכול להגיד שהוא עושה זאת “למען אמו”, “למען אביו”, “למען משפחתו”, אך הטיפול לא יצליח אם הוא לא יגיד ויאמין שהוא עושה זאת למען עצמו. המכור יגיע למסקנה זו רק כאשר יבין שלא נותרה לו ברירה. אדם אשר מסרב לתת עזרה למכור כפי שזה מצפה ממנו, אין הוא אדם אכזר, זה אדם שמנסה להציל את חייו של המכור. לעולם אין לשאול את המכור מה הוא רוצה או צריך. יש לשאול מומחה בעניין, המכור אינו יודע מה טוב עבורו, אילו היה יודע לא היה מכור לסמים.

משמעות העניין פשוטה מאד: המכור אינו יודע מה כדאי לו ומה לא. הם חיים עם רעיונות מוטעים לגבי עצמם ולגבי העולם הסובב אותם, לרבות משפחתו וחבריו.

רוב המכורים התחילו להשתמש בסמים מתוך סקרנות פשוטה, אך המשיכו בשימוש מכיוון שמצאו בסמים משהו שהיה חסר להם בחיים (ראו מאמר ראשון בסדרה, “מדוע משתמשים בסמים?”). חלק מאותם דברים שהיו חסרים בחייהם מובילים אותם להחלטות הלא נכונות, ולבסוף הם ממשיכים בשימוש בסמים. המשך השימוש בסמים הינו החלטה שהמכור בעצמו עשה. אף אחד לא איים על חייו או הכריח אותו בצורה כלשהי לנסות ולהתמכר בסמים.

באותה מידה, ההחלטה לצאת מן המעגל ולעבור טיפול גמילה גם היא החלטתו שלו בלבד, ואין אפשרות להכריח אותו לקחת אותה. הוא יגיע להחלטה זו רק כאשר יבין שזו האופציה האחרונה שנותרה לו. אנו לא יכולים להכריח אותו להגיע להחלטה, אך אנו כן יכולים וחייבים לסייע לו להגיע אליה, וזאת משיגים בהתנהגות שתיארנו קודם לכן: “לסוגר לו את כל הברזים”.

במאמרים הבאים נדון באפשרויות הטיפוליות, ומהן הציפיות מן הטיפולים האלה. מה שחשוב לזכור כעת הוא שניתן לטפל ולהתגבר על התמכרויות.

פרופ` טליאס

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים