חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

זרעי כוזברה טחונים – מורידי כולסטרול מעולים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

זרעי כוזברה טחונים – מורידי כולסטרול מעולים

בניסוי עם חולדות נבדקה ההשפעה של זרעי כוזברה טחונים על המטבוליזם של השומנים ועל פרופיל השומנים בדם אצל בעלי חיים שקיבלו תפריט עתיר שומנים וכולסטרול.

הן רמות LDL והן רמות הטריגליצרידים ירדו במידה מאוד משמעותית עם מתן זרעי הכוזברה הטחונים ונמצא שהזרעים הגבירו את הייצור של חומצות מרה בכבד ואת הפרשת הכולסטרול בצואה וכך נוצר האפקט של הורדת הכולסטרול.

תבלינים רבים נמצאו מורידי כולסטרול וטריגליצרידים בסרום. בין אלו מוכרים השום, זנגביל, פלפל חריף וכורכום, שנמצאו מורידים את הכולסטרולים השליליים LDL ו-VLDL בעוד הם שומרים על רמות הכולסטרול החיובי HDL. כורכומין, המופק מן התבלין כורכום, נמצא מגביר את הפרשת מיצי המרה גם אצל חולדות בריאות וגם הסובלות מעודפי כולסטרול.

מכך ברור שתבלינים אלו מגבירים את הייצור ואת הפרשת מיצי המרה, הנוצרים בכבד מכולסטרול. רק באמצעות הפרשת מיצי מרה מסוגל הגוף להפריש עודפי כולסטרול.

לזרעי כוזברה היתה השפעה מאוד ניכרת על הורדת כולסטרול וטריגליצרידים. השפעות קרובות לכך נמצאו עם מתן של שום ובצל. התהליך שהביא לצמצום רמות הכולסטרול בסרום הוא הגברת היצור של האנזים HMGoA בכבד. הגברת הייצור של אנזים זה מלמדת שהכבד קולט כולסטרול מן הגוף, מייצר ממנו מיצי מרה ומפריש אותם דרך צינור המרה.
כך יורדת רמת הכולסטרול. מסתבר שעם מתן כוזברה, הפרשת הכולסטרול דרך מיצי המרה מוגברת יותר מאשר מוגבר הייצור המחודש שלו. תוצאות דומות הושגו עם מתן של כורכומין, קפסיצין, זנגביל וחרדל.

בניסויים שנעשו בעבר, גם קמח של חילבה נתן תוצאות מעולות של הורדת כולסטרול טריגליצרידים. בדומה לנתונים עם הניסויים עם חילבה, גם מתן זרעי כוזברה הוריד רק את הרמות של הכולסטרולים שעודף שלהם מזיק, ולא את הכולסטרול HDL שתורם לבריאות.

כולסטרול HDL מעורב בהחזרת כולסטרול LDL ו-VLDL אל הכבד וכך יש הגנה מפני עליית יתר של הכולסטרולים המזיקים. ניתן אם כך, לצרף את זרעי הכוזברה, ובמקום מכובד, כתבלין המוריד כולסטרול וטריגליצרידים ושאינם תרופה כימית שעשויה להזיק יותר מאשר להועיל.

באדיבות: “תזונה פלוס”

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים