חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

זהירות, תרופות בתחנת דלק

אהבתם? שתפו עם חבריכם

זהירות, תרופות בתחנת דלק

מאת: ד”ר חיים סדובסקי

לאור המהפכה שהנהיג משרד הבריאות בישראל במכירת התרופות ללא מרשם שניתן יהיה לרכוש מחוץ לבתי המרקחת, יש חשיבות עילאית להאיר פנים חשוכים שאליהם אין מודעים המוני בית ישראל.

מכירת תרופות הוא עסק לכל דבר. כמו בכל עסק, גם בענף התרופות יש לבעלי העניין סיבה להרחיב את השוק ולמכור כמה שיותר. מבחינה עסקית מהווה הרחבת שוק התרופות אל המרכולים ותחנות הדלק, פריצת דרך בענף ולמעשה מדובר במיליארדי שקלים נוספים שירוויחו יצרני התרופות והיבואנים.

הרחבת הענף חשובה מבחינה עסקית כל כך, עד שבמשך שנים הופעלה שדולה שתשפיע על מקבלי ההחלטות בכנסת ובממשלה שיאשרו את ה”רפורמה” ויאפשרו מכירת תרופות במקומות נוספים מלבד בתי המרקחת. פעילות השדולה הוכתרה בהצלחה ובתחילת מאי 2004 יצאה ההכרזה: “ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום את רשימת התרופות ללא מרשם שימכרו מחוץ לבתי המרקחת.” שר הבריאות, דני נווה שהגיש את התקנות לכנסת, אף הוסיף ואמר: “היום יוצאת לדרך הרפורמה החשובה ביותר בשוק התרופות בישראל. אישור התקנות שהוגשו על ידי הוועדה, יאפשר תוך זמן קצר לאזרחי המדינה לקנות תרופות ללא מרשם בנגישות כמו במדינות מתפתחות דוגמת ארה”ב ובריטניה”.

טיפ !

לעוד מידע ענק של אלפי כתבות ומחקרים אחרונים היכנסו לדף הבית של טבעלייף – לחצו כאן


לא בקלות נקבעה רשימת התרופות המותרות למכירה. לדברי דוברת משרד הבריאות הוכנה רשימת התרופות בקפידה תוך ישיבה על המדוכה במשך חודשים ארוכים, על-ידי צוותים מקצועיים המורכבים מרופאים ומרוקחים, ותוך שמיעת חוות דעת מקצועיות גם מטעמן של יצרניות ויבואניות התרופות השונות. עם זאת, הדוברת לא ציינה בהודעתה, אם הושמעה מהאחרונות חוות דעת כלשהי שנוגעת לסיכון בנטילה בלתי מבוקרת של תרופות ללא מרשם. שהרי סיכונים כאלה יש לא מעט. ולהלן דוגמאות:

שלוש תרופות המשמשות כנגד מצבי דלקת ולשיכוך כאבים, נפוצות מאוד ונמכרות ללא מרשם. אלו הן: ויוקס (רופקוקסיב), נורופן (איבופרופן) הידועה גם בשמות: אדוויל, אדקס ועוד, ואספירין הידוע בשמות רבים כמו קרטיה, אלקא זלצר ועוד. תרופות אלה השייכות לקבוצת התרופות הלא סטרואידיות נגד מחלות דלקתיות (NSAID), עלולות להיות מסוכנות ולגרום אפילו במינונים נמוכים, כיבי קיבה ודימומים. ויוקס עלולה גם להגביר את הסיכון לאוטם שריר הלב והתקף. את שלושתן לא מומלץ ליטול תקופה ממושכת ובוודאי שלא במינונים גבוהים (אספירין ניתן לאורך זמן במינונים נמוכים, למניעת קרישי דם אצל בני אדם בסיכון), אולם כעת לא יהיה מי שיסביר עליהן ויזהיר מפניהן.

בין התרופות “ללא מרשם” ישנן כאלה שעלולות לגרום להתמכרות כמו לסמים קשים ממש ואכן בין מרכיביהן חומרים נרקוטיים שהרשות למלחמה בסמים מציינת עלייה ניכרת בהתמכרות להם. כזו היא תרופה לשיכוך כאבים, להקלה על הצטננות ובעיקר לדיכוי שיעול המוכרת בשמות קודאין או קודיקל ומרכיביה מצויים בעשרות תרופות נוספות. בישראל מצויים ככל הנראה מאות מכורים לקודאין הדומה בהרכבו הכימי למורפיום ואופיום וגורמת לתחושת רחיפה וטשטוש. בין המכורים יש כאלה שעברו להשתמש בסמים קשים עוד יותר, בניגוד לחוק כמובן. מה שגורם להשלכות חברתיות קשות.

אחת התרופות המסוכנות ביותר אשר נמכרת בישראל ללא צורך במרשם רופא, היא גם מהנפוצות ביותר. תרופה לשיכוך כאבים והורדת חום – אופטלגין. תרופה זו מסוכנת דיה כדי לגרום למשרדי בריאות רבים ברחבי העולם המערבי למנוע את מכירתה לחלוטין ולהוציאה מחוץ לחוק בארצותיהם. בין הסכנות העיקריות שבאופטלגין בנוסף לפריחה, תגובות אלרגיות קשות ואבדן הכרה אצל רגישים, גם דיכוי מח העצמות וירידה בספירת התאים הלבנים, ירידה שעלולה להביא לפגיעה במערכת החיסון של הגוף וזיהומים של מיקרואורגניזמים זרים.

תרופה נפוצה במיוחד, תרופה ללא מרשם לטיפול באף סתום במצבי אלרגיה, תרופה שנישאת על גל יחסי ציבור ופרסום חסר תקדים היא “אוטריוין”. כל רופא וכל רוקח יודעים להזהיר את החולה מפני פגיעתה הרעה של התרופה לאחר שימוש רצוף של מספר ימים, הן משום ההתרגלות והן מפני הפגיעה במערכות העצמאיות של הגוף המייצרים את ההורמון אדרנלין שעליה מבוססת התרופה. כעת בקניית התרופה במרכולים לא יהיה מי שיזהיר מליוני בני אדם אשר עלולים להיחשף לבעיות בריאותיות קשות.

ונרחיב באחת התרופות הנפוצות ביותר, התרופה המשככת כאבים ומפחיתת חום, האקמול (פרצטמול), הידועה בשמות: אקמולי לילדים, דקסמול, רוקמול ובעוד שמות רבים נוספים ומרכיביה מצויים בעשרות תרופות אחרות. למרות התפוצה הרחבה של תרופה זו, זוהי אחת התרופות המסוכנות לבריאות ואף לחיים. נטילה בלתי מבוקרת של תרופה זו, עלולה לגרום למוות כבר אחרי נטילת כמה טבליות בודדות. למעשה, עקב הפגיעה האפשרית בכבד שאיננה הפיכה לעתים, אחראית תרופה זאת לחלק נכבד מהשתלות הכבד בעולם.

כמו כל רעל מתפרק גם פרצטמול בכבד. אלא שזה מסוגל לפרק רק כמות קטנה בזמן נתון, מה שיביא לעומס יתר והצטברות של החומרים הפעילים עד כדי פגיעה ונזק בלתי הפיכים שעלולים להסתיים במוות עקב כשל של הכבד. ולא זו בלבד אלא שהשילוב של אקמול עם חומרים נוספים אשר מתפרקים באותו אתר בכבד עלול להוות סיכון שאליו לא יכולים המוכרים במרכולים ובתחנות הדלק להיות מודעים. כך למשל עלול שילוב של אקמול עם אלכוהול לסוגיו השונים, להיות קטלני גם אחרי נטילת מינונים קטנים. אסור לקחת אקמול לשיכוך כאבי ראש אחרי שתית אלכוהול ואסור לקחת אקמול משולב בתה חם עם אלכוהול בגלל הצטננות.

לא רק שילוב עם אלכוהול עלול לגרום נזק. גם שילובים נוספים עלולים לסכן את הבריאות. אסור לקחת אקמול ביחד עם תרופות מסוימות להורדת לחץ דם, עם גלולות למניעת הריון, יחד עם פניטואין לטיפול באפילפסיה ועוד. כמו כן מסוכן השילוב של אקמול עם תוספי מזון כמו פרע (היפריקום) ומסוכן אפילו שילוב אקמול עם רכיבים המצויים במשקה תמים כמו מיץ אשכוליות. התרופה אקמול, אחראית בכל שנה לחמש מאות עד אלף מקרים של הרעלה בישראל, וככל הנראה לעשרות מקרי מוות. עובדות אלה ידועות לכל רופא וכל רוקח אשר מזהירים מפני נטילה מרובה של התרופה ומסבירים את זמני הנטילה האפשריים ואת הסיכון בשילובים. הסברים שייחסכו כעת מהצרכנים. כאן אגב, המקום לציין שבבריטניה הוקטן מספר הטבליות בחפיסה מעשרים טבליות לשתים עשרה בלבד, והצורך בהשתלות כבד ירד בשלושים אחוז(!).

לטענת משרד הבריאות ניתן לרכוש אקמול ללא מרשם, מפני שהסיכונים רשומים בדף “העלון לצרכן”, אלא שמשרד הבריאות מתעלם מעובדה העולה מסקרים שונים שלמעלה משני שליש מהצרכנים אינם טורחים כלל לקרוא את ההוראות.

לסיום, אי אפשר שלא לציין עקרון חשוב שעומד להיפגע גם הוא עם פתיחת השוק החדש – מניעת נטילת תרופות שונות שיש ביניהן פעולות גומלין ואסור לחבר ביניהן מכיוון שיחדיו הן עלולות להזיק מאוד לבריאות. נזק שיימנע אם יהיה מי שיזהיר מפניו.

אבל, מסתבר שלא אלמן ישראל. נבחרינו אינם כל כך לא חכמים. מיד עם סיום כתיבת שורות אלה מתברר שהחוק החדש מקורו בעצם בטעות. בסך הכל כעסו באוצר על מחירן הגבוה של התרופות ולכן החליטו להעניש את הרוקחים ולמנוע מהם את אפשרות הבלעדיות. רק במקרה, ממש במקרה יצא שהחוק התגלגל הלאה וכולנו ניענש.

טיפ !

לעוד מידע ענק של אלפי כתבות ומחקרים אחרונים היכנסו לדף הבית של טבעלייף – לחצו כאן


ברכה לא תעזור חברים, מה שנותר לאחל הוא שתצליחו לשרוד למרות אלה ששומרים על בריאותנו.
אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים