חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

ויטמין K והקשר לאוסטאופורוזיס

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מקורותיו של ויטמין K במזון והקשר לאוסטאופורוזיס

מספר ניכר של רכיבי מזון נמצא קשור לצמצום השכיחות של אוסטאופורוזיס, אובדן מסת עצמות אצל נשים מבוגרות ברמת שכיחות גבוהה, אך גם אצל גברים. כבר מזמן מוכר הקשר של אוסטאופורוזיס עם צריכה לא מספקת של סידן, מגנזיום, בורון, נחושת, ויטמין D, אבץ ורכיבי תזונה נוספים.

צריכה של החומצות האמיניות ליזין וארגינין נמצא משפרת את הקליטה והניצול ומצמצמת את סילוק הסידן דרך השתן. כך, חומרים אלו תורמים אף הם לשמירת מסת העצמות.
דברים שנמצאו פוגעים במסת העצמות, לבד ממחסורים תזונתיים בגורמים שהוזכרו, הם צריכה מוגברת של בשר, מלח, שתיית קפה מוגברת ושתיית משקאות אלכהוליים פרט ליין, חוסר פעילות גופנית ועישון.

לאחרונה, התווסף לרשימה גורם נוסף, שנמצא קשור אף יותר מן האחרים לשמירה על מסת העצמות. זהו רכיב התזונה ויטמין K.
מחקרים הראו שאלו מתוכן שהיו בחמישון העליון מבחינת צריכת ירקות עלים, ובעיקר חסה, ברוקולי ותרד, סבלו ב- 30% פחות משברים אוסטאופורוטיים יחסית לאלו שהיו בחמישון היותר נמוך מבחינת הצריכה של ירקות אלו. יתר על כן, נמצא שכאשר נשים קיבלו עודף של ויטמין D, אבל לא אכלו מספיק ירקות ולא היה להן די ויטמין K, מצבן היה גרוע יותר מאשר אחיותיהן שלא צרכו רמה גבוהה של ויטמין D.

במחקר בארה”ב התברר שהמקור העיקרי לויטמין K, היתה החסה מהזן אייסברג שצריכתה שכיחה יותר בארה”ב.
המקור השני בחשיבותו היה הברוקולי והשלישי תרד.
בארץ הסלט העיקרי אותו אוכלים הישראלים הוא סלט עגבניות, מלפפונים, בצל ולעיתים גם חסה או עלים ירוקים אחרים.

מצאנו לנכון להביא כאן רשימה עדכנית ומפורטת של מקורות שונים במזון לויטמין K, כך שהקורא יוכל לחשב אם אמנם הוא מקבל כמות מספקת של ויטמין זה ליום, שהיא כ-110 מק”ג. כמויות גדולות יותר נמצאו מביאות תועלת רבה יותר.
בארה”ב, הצריכה הממוצעת של ויטמין K ע”י גברים היא 82 מק”ג ליום ושל נשים 59 מק”ג.

מאחר ובישראל רבה מאוד השכיחות של אוסטאופורוזיס הגורר אחריו שברים בראש הירך ובאמה ונגרמים סבל ונכות רבים ביותר, בעיקר לנשים מבוגרות, יש צורך להציג בפני הציבור רשימות מפורטות יותר של תכולתו של ויטמין זה
במגוון רחב של מזונות הנאכלים בארץ, ושל כאלו שמאוד מומלץ להגביר את צריכתם, ובכך לעזור במידת מה, ביחד עם תשומת לב לגורמים נוספים, חיוביים ושליליים, לצמצום התחלואה במחלה מסובכת וקשה זו.

חשוב לזכור, שויטמין K מאוד קשור לפוטוסינתזה ולכן הוא מצוי בעיקר בעלים ירוקים כהים. ככל שצבע העלה ירוק יותר כהה, כך יש סיכוי למצוא בו רמות גבוהות יותר של ויטמין K פילוקווינין.

ארבעת המקורות היותר עשירים כספקי ויטמין K הם: תרד, קולארד, חסה וברוקולי. לבד מחסה, שאר המזונות כמעט ולא מצויים בסלט הישראלי.
לאחרונה יש למכירה נבטים של ברוקולי. כרובונים, כרוב, אספרגוס, במיה וסלרי. עלים הם מקורות די טובים להספקת ויטמין זה. מאחר ומסתבר שהוא קריטי ביותר למניעת ירידה במסת העצמות, יש לעשות מאמץ לשלב הרבה יותר חזק ירקות כאלו בתפריט, לא להסתפק רק בסלט הישראלי המקובל שמכיל עגבניות, מלפפונים ובצל – כולם מקורות דלים ביותר לויטמין K.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים