חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

ויטמין C

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ויטמין C

ויטמין C או חומצה אסקורבית חיוני לגדילה ולהתפתחות נורמליים. יש לצרוך ויטמין C בתזונה היומית מאחר והגוף אינו מייצר את הויטמין בעצמו.

ויטמין C מעורב בתהליכים רבים בגוף כגון:
שמירה על שיניים וחניכיים בריאות, ספיגת ברזל, מזרז תהליכי ריפוי, עוזר בבניית רקמה חיבורית וקולגן, (ולכן צריכה קבועה מונע התדלדלות העור) מחזק את המערכת החיסונית ומשמש כאנטיאוקסידנט. בצורת המלח שלו משמש כחומר משמר במזון (E300 ,E301 ,E302 ,E303 ,E304).

ויטמין C נמצא בשפע בפירות וירקות טריים, הוא מסיס מים ולכן מופרש במהירות מהגוף. מכאן גם הפעילות האנטיאוקסידנטית שלו משפיעה בעיקר באיברים בגוף בהם ריכוז המים גבוה כגון בדם, בעיניים, במערכת העיכול.

במינון יתר עלול לגרום לאבנים בכליות, 40% מהאוקסלטים, הגורמים לאבנים בכליות, נוצרים כתוצר פירוק של ויטמין C. אבנים בכליות היא נטיה תורשתית ולכן רצוי לא לצרוך תוספי מזון המכילים ריכוזים גבוהים של ויטמין C למי שיש נטיה משפחתית. גוף אדם בריא יפריש את עודף האוקסלטים מגופו. שימוש בלתי מבוקר ומוגבר של ויטמין C עלול להתערב בתהליך הספיגה של ויטמין B12 וליצור אנמיה.

בעלי קיבה חומצית, נטיה לצרבות, גסטריטיס, רצוי להמעיט בצריכת ויטמין C או להשתמש בצורת האסתר שהיא פחות חומצית .לבעלי קיבה רגישה רצוי לצרוך בקפסולה בשחרור מושהה הנספג במעי ולא בקיבה. שימוש מוגזם בויטמין C עלול לגרום לשלשולים. תינוקות עלולים לפתח שתן חומצי שיבוא לידי ביטוי בצריבה באזור החיתול. רצוי להימנע ממתן ויטמין C כתוסף לתינוקות, אלא עם בהוראת הרופא. הכנת רכז פירות וירקות טריים בסמוך להזנת התינוק יימנע פירוק הויטמין ויספק את הצריכה היומית.

חולי HIV הנוטלים INDINAVIR או CRIXIVAN לטיפול במחלתם יימנעו מלקיחת ויטמין C המקטין את יעילות התרופה. תרופות מרשם הכוללות הורמונים כגון אסטרוגן וכן תרופות לקרישת דם כגון קומדין, יש להתייעץ עם הרופא המטפל או הרוקח.

לבריאות!!!!!

בברכה, רחל קליין אלעזרי
רוקחת ומטפלת ברפואה סינית מסורתית
אקופונקטורה וצמחי מרפא.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים