חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

התפקיד של ויטמין C בריפוי מספר מחלות של המוח ומערכת העצבים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

התפקיד של ויטמין C בריפוי מספר מחלות של המוח ומערכת העצבים

בעבר חשבו שלויטמין C יש תפקיד מצומצם כמאפשר ייצור של קולאגן. בעשורים האחרונים נמצאו לו תפקידים רבים כמגביר את יכולתה של המערכת החיסונית להתמודד עם מחלות ויראליות, עם חיידקים ועם תאים סרטניים. לאחרונה מיושם בארץ טיפול בחולי סרטן בעזרת אינפוזיה של ויטמין C והתוצאות מבטיחות. אבל מסתבר שלויטמין זה יש תפקידים רבי ערך במוח.

מאמר זה ידון בישומים הרפואיים שלו לטיפול במחלות והפרעות מוחיות.
חוקרים טענו שויטמין C, כאנטי אוקסידנט, מגן בפני נזק חימצוני במספר מרכזים חיוניים במוח.

מחקרים שנעשו לאחרונה מאששים את הממצאים שהועלו ע”י חוקרים אלו. רמות ויטמין C במוח גבוהות יותר מרמותיו בכל רקמה אחרת בגוף, פי 16 עד פי 25 יותר מהרמות בפלזמה.

ויטמין C מתרכז במוח באמצעות מנגנון קליטה אקטיבי. במוח מתקיים מצב דינמי לגבי רמות ויטמין C.

בשינה הרמות הן הנמוכות ביותר ואילו בזמן סטרס הן הגבוהות ביותר. חלבון מוליך במוח, מוליך את ויטמין C והן גלוטמאט.
במצבים של עודף והרעלת גלוטמאט, ויטמין C יכול להכנס במקומו, להתחרות בו ולצמצם את כמותו במוח. הוא מתחרה גם בקליטה של דופמין בקולטני הדופמין וכך עוזר במקרים של פעילות דופמינית מופרזת במוח.

בזכות פעולותיו אלו ונוספות, ויטמין C נמצא מועיל לטיפול בחולי סכיזופרניה מן הסוג המגיב בחיוב לטיפול בתרופות נאורולפטיות. הוא נמצא עוזר גם לחולים אוטיסטיים, לגבי הפרעות מוטוריות שלהם אך אין הוא עוזר בהפרעות ההתנהגותיות.

ממצאים רבי עניין נמצאו בקשר לטיפול במחלת פרקינסון עם ויטמין C, יש הוכחות לכך שבתהליך ההתפתחות של מחלת פרקינסון מעורב נזק חימצוני ע”י רדיקלים חמצניים חופשיים. שני ויטמינים,ויטמין C וויטמין E נמצאו מספקי הגנה כנגד נזק כזה.
מתן ויטמינים אלו לחולי פרקינסון עם הזיהוי הראשון של מחלתם דחה את הצורך בהתחלת טיפול עם L-דופא בשנתיים. L-דופא איננה תרופה נטולת סיכונים, וכל דחיה בצורך לתת אותה תורם לבריאות החולה.
נמצא שויטמין C מצמצם גם את נזקי אלכוהליזם למוח.

במצבים של פגיעות מוח כמו ארוע מוחי, היפוקסיה (חוסר חמצן אזורי), איסכמיה (חוסר דם אזורי), עוויתות ופציעה, יש שחרור מוגבר של גלוטמאט במוח, ואז, במרקם החוץ תאי שבמוח יש עליה של פי 6 עד פי 8 ברמה של ויטמין C וזאת כדי להגן על המוח מפני הנזק של גלוטמאט.

מתוך “תזונה פלוס”

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים