חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

התנהלות בדלקת ריאות בילדים הנרכשת בקהילה, חלק א`

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


לא כולם מודעים לכך שברחבי העולם דלקת ריאות הנרכשת בקהילה- שהוא תרגום מסורבל מעט לביטוי Community acquired pneumonia או CAP היא הסיבה הראשונה במעלה לתמותה בילדים מתחת לגיל 5 שנים, ובאופן כללי אחראית דלקת ריאות ל-12% מכלל התמותה בקרב ילדים.


אך מעבר למקרי המוות של עוללים שאף לא טעמו את טעם החיים, תורמת CAP לסבל נשימתי ואחר שהוא בהחלט טראומטי לילד ולסובבים אותו.


בין הגורמים להגברת השכיחות של CAP בילדים ולהחמרת התסמינים שלה, ניתן למנות פּגוּת, לידה במשקל נמוך, תזונה לקויה, מעמד חברתי-כלכלי, חשיפה לעשן סיגריות, והזנחה בגידול הילד על שלל גווניה. דלקת ריאות הוא זיהום נפוץ בקרב ילדים, ובישראל ההערכה היא של התרחשות של כ-35 מקרים לכל 1,000 ילדים, כאשר באזור הדרום הנתונים הם של 5% מקרים באוכלוסייה היהודית, ומעל 8% באוכלוסייה הבדואית, כאשר באופן צפוי מספר המקרים גדול יותר בתינוקות.


 


האטיולוגיה של CAP:


נגיפים מהווים אחוז משמעותי של הידבקויות הגורמות ל-CAP בעיקר בילדים מתחת לגיל שנתיים, אך השכיחות של מקרי CAP נגיפיים קטנה עם הגיל.


הנגיפים השכיחים ביותר התוקפים בגיל הזה הם RSV או Respiratory syncytial virus (נגיף נשימתי סינסיציאלי) הגורם למצוקה נשימתית קשה המחייבת אשפוז, נגיף influenza A, וכן נגיפי parainfluenza (מהסוגים 2,1


ו-3). נגיפים נוספים שעלולים לגרום ל-CAP עד גיל שנתיים הם נגיף אדֶנוֹ, Rhinovirus, influenza B ו-enterovirus.


גם הנגיף human metapneumonia זוהה כגורם משמעותי ל-CAP עד גיל שנתיים במקרים שהוגדרו קודם לכן כשליליים להדבקה נגיפית, וספקטרום המחלה הנגרמת על ידי נגיף זה דומה לזה הנגרם על ידי הגיף RSV.


 


לעתים עלולה CAP בילדים להיגרם על ידי הדבקה משולבת של נגיף וחיידק, ואמנם הדבקה משולבת כזו אחראית ל-30 עד 50% מכלל המקרים. החיידק השכיח ביותר כגורם CAP עד גיל שנתיים הוא Streptococcus pneumoniae, אם כי החיסון המקובל כנגד חיידק זה בגיל הרך הפחית את שכיחותו  כגורם מחלה.


הנקה מקנה הגנה מפני חיידק זה ולעומת זאת מתרחשות הדבקות עם זנים עמידים פניצילין של החיידק האחרון בילדים שהיו לאחרונה במשטר של טיפול אנטיביוטי. חיידק נוסף הגורם משמעותית ל-CAP בילדים תחת גיל שנתיים הוא Clamydia trachomatis, העלול לגרום סיבוכי נשימה, ומקובל להניח שההדבקה איתו התרחשה בעת הלידה כתוצאה מזיהום שכיח באברי המין של האישה.


 


שלושה חיידקים נוספים הנכרכים עם CAP עד גיל שנתיים, אם כי הם נחשבים לגורמי מחלה פחות שכיחים, הם Mycoplasma pneumoniae, המופילוס אינפלואנזה סוג B, וכן Chlamydophila pneumoniae שהוא חיידק קטן במיוחד שחייב לצמוח בתוך תאים (ובמידה מסוימת מזכיר נגיף בתכונותיו) שהתגלה לראשונה בטיוואן.


 


בילדים בטווח הגילים של 3-5 שנים, כל אותם נגיפים שגרמו ל-CAP עד גיל שנתיים ממשיכים להיות גורמי מחלה עיקריים, ואליהם מצטרפים Streptococcus pneumoniae, מיקופלזמה פנאומוניה, המופילוס אינפלואנזה סוג B, וכן Chlamydophila pneumoniae.


גורמים פחות שכיחות ל-CAP בגיל זה הם Staphylococcus aureus (כולל הזן העמיד ל-methicillin הידוע כ-MRSA) וחיידקי סטפטוקוקוס מקבוצה A.


 


בילדים מגיל 5 שנים ומעלה המתחילים כתלמידי בית ספר הפתוגנים השכיחים ביותר כגורמי CAP הם Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae ו-Streptococcus pneumoniae. לעומתם, המופילוס אינפלואנזה, וחיידקי סטרפטוקוקוס מקבוצה A שכיחים פחות בגרימת CAP בגיל זה, החיידק Staph aureus, ובעיקר הזן העמיד ל-methicillin שלו שהיו עד כה פחות נחשבים בגרימת CAP בילדי גיל בית הספר, הולכים ומגדילים את שכיחותם כגורמי תחלואה זו.


זיהוי של Streptococcus pneumoniae ושל Staph aureus עלול להיות בעייתי כיוון שני חיידקים אלה יכולים לקנן בגוף הילד באופן א-תסמיני.


 


הנגיפים העיקריים כגורמי CAP משמעותיים בבני 5 שנה ומעלה הם Rhinovirus, נגיפי אדנו, ונגיפי אינפלואנזה מסוגים A ו-B. נגיפים ששכיחותם כגורמי CAP  בגיל זה נמוכה יותר הם Enterovirus, נגיפי parinfluenza, RSV ו-Human metapneumovirus.


 


Staphylococcus aureus:


חיידק זה אחראי ל-3-5% מכלל מקרי CAP והוא גורם לסיבוכי המחלה העונתית והפּאנדמית בילדים ובמתבגרים צעירים.


דיווחים על הדבקות עם חיידק זה העלולים לגרום למקרי מוות כתוצאה מדלקת ריאות בילדים הגבירו את החשש ששכיחות חיידק זה גדלה כגורם CAP בילדים, וממצאים בעשור האחרון העלו שבממוצע ב-60% מהמקרים של CAP כתוצאה מהדבקה בחיידק האמור היו עם זני החיידק העמידים למתיצילין (MRSA).


החומרה הפוטנציאלית של מקרי CAP בילדים כתוצאה מהדבקה עם חיידק זה, הודגמה ב-3 בתי חולים בארה”ב בסתיו ובחורף של השנים 2006-7: 25 מתוך 30 ילדים שאושפזו נזקקו לטיפול ביחידת טיפול נמרץ, 21 מתוכם נזקקו להנשמה מכאנית, ו-5 ילדים (17% מהמדגם) נפטרו.


 


האבחון של CAP על רקע סטפילוקוקוס עלול להיות מורכב ומאתגר, כיוון שלא קיימים תסמינים קליניים, או הדמייתיים או ממצאים מעבדתיים שהם ספציפיים באופן מובהק לדלקת ריאות בילדים על רקע סטאפילוקוקאלי דווקא.


מסתבר ששיטות הדמיה בעזרתם ניתן לזהות דלקת ריאות על רקע סטאפילוקוקאלי במבוגרים, היו יעילות בזיהוי CAP רק ב-2 מתוך 30 ילדים מאושפזים עם CAP.


החשד שמדובר ב-CAP על רקע Staph aureus  בילדים צריך לגבור כאשר מהלך המחלה חמור, בעיקר כאשר התסמינים אינם מראים שיפור לאחר טיפול אנטיביוטי ב-beta lactam או במאקרוליד.       


 


אבחון CAP בילדים: ממצאים פיזיים מקדימים שיכולים לאפיין CAP הם חום גבוה, קצב נשימה מואץ (tachypnea), ונשימה סואנת (הנשמעת כשריקה או נחירה).


בדיקות נוספות כוללות את דרגת ההידרציה של הילד, רמת פעילותו, ודרגת הריוויון (saturation) שלו, כאשר שלושת המדדים האחרונים חיוניים להחלטה האם הוא חייב להתאשפז.


המדד של קצב הנשימה המוגבר הוא המדד הקליני החשוב ביותר. כדי להפיק תוצאה משמעותית יש צורך למדוד את מספר הנשימות למשך דקה אחת לפחות, כאשר הילד שקט ובמצב של נינוחות.


ארגון הבריאות העולמי (WHO) פרסם את הקריטריונים להגדרת מצב של tachypnea בילדים בגילים השונים. לפי קריטריונים אלה, תינוק בגיל 2-12 חודשים שהקצב הסדיר שלו הוא בין 25- ל-50 נשימות לדקה נחשב כמי שלוקה ב-tachypnea כאשר קצב נשימותיו הוא 50 נשימות לדקה; ילד בגיל שנה עד 5 שנים שקצב נשימותיו הסדיר 20 עד 30 לדקה ייחשב כלוקה בטאכיפנאה עם 40 נשימות לדקה; ילדים מעל גיל 5 שנים שקצב נשימותיהם בין 15 ל-25 בדקה, סף ה-tachypnea  שלהם הוא 20 נשימות לדקה.


 


בילדים עם חום גבוה, היעדר מצב של tachypnea הוא בעל דרגת ניבוי שלילי גבוהה לדלקת ריאות של 97.4%, דהיינו יכולה לשלול באופן מעשי אפשרות של דלקת ריאות.


היפוכו של דבר, נוכחות של tachypnea בילד עם חום גבוה היא בעלת כושר ניבוי חיובי נמוך יחסית של 20.1%, שכן חום מוגבר יכול להגביר את קצב הנשימה ב-10 נשימות לדקה על כל מעלה אחת צלסיוס מוגברת. בילדים עם חום מוגבר ממצאים של התכווצויות בחזה, גניחות, התרחבות הנחיריים בעת נשימה (nasal flaring) מה שמעיד על קושי לנשום, ורשרוש נשימתי, כל אלה מגבירים את ההסתברות של דלקת ריאות.


 


בתרחישים של אי זמינות של אמצעי הדמיה להערכת דלקת ריאות, ממליץ ה-WHO להתייחס לקצב נשימה מוחש (tachypnea) בנוסף לשיעול עיקש כקריטריון סביר לקביעת דלקת ריאות.


 


צילום רנטגן של החזה (המכונה גם רדיוגרפיה של בית החזה), משמש לעתים תכופות להערכה של

 CAP, ואמנם מחקרים רבים משתמשים בצילומי רנטגן כהליך האבחוני המועדף, אם כי ממצאים חיוביים בצילומים אלה לא שיפרו בהכרח את התוצאות הקליניות או שינו באופן מהותי את דרך הטיפול.

הדמיה של בית החזה שימושית במיוחד כאשר האבחנה אינה בטוחה או כאשר הממצאים של הבדיקה הגופנית אינם עקביים.


ניתן להשתמש בטסטים אנטיגניים לסייע בגילוי נגיפי influenza מסוג A ו-B, וכן את נגיף RSV. איגודים רפואיים בארה”ב העוסקים במחלות זיהומיות ממליצים שכל אלה עם חום ותסמינים נשימתיים בולטים ייבדקו לאפשרות של דלקת ריאות, כאשר באותה קהילה יש כבר דיווחים על התפרצויות נקודתיות של המחלה.


ה-AAP או האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים, ממליצה שתתבצע בילד החשוד בדיקה של נוכחות הנגיף RSV רק כאשר האבחנה אינה ברורה.      


 


מצב של דלקת ריאות על רקע חיידקי יכולה להיחשד על בסיס הממצאים הרדיו-גראפיים, אם כי ממצאים אלה אינם ספציפיים בדרגה גבוהה.


כאשר מתגלה בצילום רנטגן של בית החזה תפליט פּלֶאוֹרָלי, זהו המנבא המשמעותי ביותר של דלקת ריאות בקטריאלית. כדאי להקדיש שורות אחדות למשמעות המונח תפליט פלאורלי שידוע גם כתפליט קרום הריאה או תפליט אֶדרי, שמתבטא בהצטברות נוזל בחלל האֶדֶר (פְּלֶאוּרַה) העוטף את הריאות. האדר הוא קרום כפול העוטף את הריאות, כאשר בין שני קרומי האדר נמצא חלל  האדר.


במצב תקין חלל האדר מכיל מעט מאד נוזל, המשמש כחומר סיכה בין שני הקרומים. בבריאות מלאה הנוזל נכנס לחלל זה הן דרך נימים באדר הדופן ובאדר הריאה, אך גם דרך חלל הבטן מחורים זעירים בסרעפת. הנוזל הזה יכול להיספג בחזרה דרך מערכת הלימפה, שיכולה לספוג נפח הגדול עד פי-20 מנפח  הנוזל המיוצר באופן תקין. כאשר ייצור הנוזל או כמותו עולים על יכולת ספיגת הנוזל בחזרה, מתרחשת הצטברות של נוזל בחלל זה.


 


קיימות סיבות שונות להיווצרות נוזל פלאורלי, אך בהקשר של דלקת ריאות נזכיר תפליטים הקשורים בזיהומים חיידקיים, אך הם יכולים גם להופיע במקרים של מורסה ריאתית  או במצב של ברונכיאקטזיה. מצב אחרון זה המוכר בעברית כרחֶבֶת הסמפונות, היא מחלה חסימתית וזיהומית של הריאות, המאופיינת על ידי התרחבות בלתי רגילה ובלתי הפיכה של הסמפונות.


גם זיהומים נגיפיים מהווים כנראה חלק מסוים מאותם תפליטים פלאורליים.


כאשר מופיע בצילום החזה תסנין אלבאולרי שיכול להיות אונתי או תת-אונתי, בדרך כלל הדבר מצביע על דלקת ריאות חיידקית הנגרמת בדרך כלל על ידי Strept. pneumoniae . בדרך כלל תסנין אלבאולרי אונתי יותר אופייני להדבקה חיידקית מאשר להדבקה נגיפית.


 


 תסנין אינטרסטיציאלי בצילום חזה יכול להופיע הן בהדבקות נגיפיות או חיידקיות, אם כי הוא מקובל יותר בראשונות. יד להדגיש שבשלבים מוקדמים של דלקת ריאות ממקור חיידקי בילדים ייתכן שצילום רנטגן לא יגלה כל ממצאים משמעותיים.


 


לרמת CRP או C-reactive protein (מדד המשמש להערכת מצבי דלקת), וכן למדד דלקת נוסף המתבטא ברמה מוגברת של procalcitonin, כמו גם לספירה מוגברת של לויקוציטים  של מתחת

ל-15,000 תאים לממ”ק, וכן למדידת קצב שקיעת דם, לכל אלה שימוש מוגבל באבחון של דלקת ריאות חיידקית בילדים. 

מחקר ותיק משנת 1971 בילדים מתחת לגיל 16 שנה, הראה ש-93% מבין אלה עם ספירת תאים לבנים הגדולה מ-20,000 תאים לממ”ק, השתפרו בטיפול אנטיביוטי, בהשוואה לשיפור קליני דומה באלה עם ספירה לבנה של פחות  


מ-10,000 תאים לממ”ק שקיבלו טיפול אנטיביוטי. נתונים אלה מתאימים לתרחיש של דלקת ריאות על רקע חיידקי.


בילדים מוגבל השימוש בתרביות כיח שקשה להשיג, ולכן לא רווח השימוש בהם באבחון או בטיפול. גם התוצאות של תרביות דם לא נמצאו תורמות להתנהלות הקלינית, ולרוב קשה לגלות בהן את הפתוגן.


 


נמשיך ונדון בדלקת ריאות בילדים במאמר ההמשך.


 

בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים