חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

– התמודדות עם מציאות בלתי רצויה. חלק ב`

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הנפש – התמודדות עם מציאות בלתי רצויה

חלק ב` – לחץ כאן לקריאת חלק א`

ללכת נגד

1. לשנות את המצב או את הזולת.
אדם הנוקט בדרך זו אינו מוכן לקבל את המציאות ובוחר להילחם בה. בדרך כלל בדיקטטורה, בלחץ, בכפייה, בהפחדה, באיומים, בסנקציות. מתוך השקפה ש”אני יודע יותר טוב מהי הדרך הנכונה ויש לי הכוח לבצע את הדברים על פי דרכי”. המחיר שאותו משלם האדם תמורת הניסיון לשנות את המציאות הוא מעצם הפעלת הכוח. כל הסיכויים שהאדם ימצא עצמו עייף, משולל כוחות ומתוסכל כי השקיע כל כך הרבה אנרגיה במקום לא נכון. כי לא ניתן לשנות מציאות בלתי נשלטת על ידי הפרט, לא ניתן לשנות את הזולת אם איננו רוצה בכך.

אפשר להכריז מלחמה על הממונה עליך במקום העבודה, אך המחיר עלול להיות אובדן מקום העבודה. אפשר לכפות על ילדיך התנהגות מסוימת, כמו למשל לסדר את החדר או לשקוד על שעורים, כי אחרת ננקוט באמצעי לחץ, כמו שלילת דמי כיס, איסור יציאה מהבית, לא ניתן את האוטו בסוף שבוע. הם אולי יבצעו את דרישותינו, אך עם הרגשת תסכול, חוסר אונים, רגשות טעונים מאד, המובילים למערכת יחסים גרועה.

2. לא לעשות דבר ולקטר על המציאות.
זו אפשרות. אך במילים אחרות זה אומר גם כן לא לקבל את המציאות. זהו המצב שרוב בני האדם מצויים בו. הם סבורים שהם מנסים לשנות את המציאות אך למעשה אינם עושים דבר. במקום לשנות את המציאות הם מאשימים את כולם בקורה להם. טמון כאן רווח די גדול, בדרך הזו, כי התחושה הפנימית היא שאינך נושא באחריות למציאות הבלתי רצויה שלך, אלא האחרים. הם מקטרים ומשחררים לחץ, הם מטיפים מוסר, מנדנדים, מאשימים אנשים אחרים מתוך תחושת עליונות וזוכים באליבי להמשיך שלא לעשות דבר בעצמם. המחיר עם זאת גדול לא פחות – שחיקה, תסכול ומעגל קסמים של ייאוש. כי דבר לא משתנה במציאות הבלתי רצויה בחייהם.

ללכת עם

1. ניתוק-
אנחנו מקבלים את המציאות, ובוחרים להתנתק ממנה. בחירה זו בולטת במיוחד במקרה של גירושים, או התפטרות מהעבודה. במקרים קיצוניים אף בהתאבדות, שהיא בחירה להתנתק מן החיים. לא פעם אנו שומעים גם על ניתוק בין שני חברים, או בני משפחה. ולעתים אף הורים אשר בחרו להתנתק מבנם או ביתם אשר פגעו בהם פגיעה קשה. הניתוק הוא המחיר שמשלם האדם על מנת להשתחרר ממציאות בלתי רצויה שנכפתה עליו. מציאות שאינו רוצה לחיות בה עוד, ואינו מוכן להתמודד עמה בדרך אחרת.

ויש לבטח שישאלו מה כל כך טוב בניתוק? היכן כאן הקבלה של המציאות? ובכן, כאשר השליטה בידך, הווה אומר אתה החלטת להתנתק ממציאות מסוימת כי איננה נראית לך, השליטה בידך לחזור מהניתוק כאשר תחליט לראות את הדברים אחרת. מאחר והמצב הנתון החדש באחריות ובשליטה שלך התחושה הרבה יותר טובה. היוזמה בידך. וכאן השינוי המהותי. ההתייחסות שונה ובבוא העת, תאפשר לך חזרה במידה וכך תחליט. ובמידה ולא, התחושה גם כן יותר טובה כי הניתוק ביוזמתך. תחושת השליטה וחופש הבחירה משרים הרגשה נוחה יותר.

2. שינוי גישה –
זוהי האופציה הרביעית להתמודדות עם מציאות בלתי רצויה. לקבל את המציאות וללכת עמה. זוהי הדרך הקשה והמורכבת מכולן, אך גם נושאת הרווחים הרבים ביותר. קל יותר לשנות את הגישה אל המציאות במסגרת של קבוצה שבה אנו מספרים זה לזה על מצוקותינו ומנתחים אותן יחד בסערת מוחות משותפת.
שינוי הגישה נעשה בשלבים. תחילה עלינו לשנות את זווית הראייה המקובלת שלנו על המציאות ולמקד את תשומת הלב ביסודות החיוביים שבה ואחר כך יבוא שלב הבחירה של דרך התנהגות.

ראיית החיוב בהתנהגות המרגיזה –
כל מינוס אפשר להפוך לפלוס, ובכל דבר רע יש גם דבר טוב. החכמה היא למצוא את הטוב שברע ולהתמקד ביסודות החיוביים שבמציאות. לכל מטבע שני צדדים, אמרנו. הווה אומר, שגם במציאות שכרגע אינה רצויה, אם נרצה לשנות את זווית הראייה, נצליח לראות את הצדדים החיוביים. כי לבטח יש.

שיטה זו אינה עובדת אם נמצאים במצב רגשי כמו למשל כעס, עלבון, תסכול. צריך לחכות “ועל קר”, ננתח את המציאות ונתייחס אליה מזווית אחרת. משמע לקחת פרספקטיבה. על מנת לראות רחב, צריך לצעוד שני צעדים לאחור, להרחיב זווית ראייה. לא עוד מהיכן שאנחנו רגילים להביט. כאשר אתה יושב בכורסא בצד שמאל של הסלון, תביט מולך ואמור לעצמך מה אתה רואה בדיוק. שנה מקום ישיבה לכורסא מצד ימין של הסלון. תביט מולך, ואמור לעצמך מה אתה רואה בדיוק. מה שרואים מכאן לא רואים משם, ואתה נמצא בתוך הסלון המוכר שלך. כך תנתח גם את המציאות הבלתי רצויה שלך. על מנת לראות את המכלול עליך לבחור בכל פעם בזווית אחרת.

הפסיכולוג אליס אלברט אמר כי מצוקותינו נגרמות בשל גישתנו לאירוע ולא בשל האירוע עצמו. כלומר יותר משחשוב מה באמת קורה לנו, חשוב כיצד אנו רואים זאת וכיצד אנו פועלים . גם אם לא ניתן לשנות את המצב שבו אנו נמצאים ניתן לשנות את הגישה. וחשוב לדעת כי כל דבר שאנו עושים, איננו עושים מתוך אין ברירה, אלא מתוך בחירה מבין האפשרויות העומדות בפנינו. אנו בוחרים לנהוג בדרך שאנו נוהגים.

ככל שנקדים ללמוד כיצד להסתגל למציאות ולשנות את גישתנו אליה, כך יהיה לנו קל יותר להתמודד עם מצוקות ומצבים קשים אשר החיים מזמנים לנו בדרכינו. גם במצבי חירום כמו מלחמה למשל, אנו בוחרים אם להיכנע לפחד או לפאניקה או לשאת את הראש באומץ ולהתמודד. וזכורים דבריו של אחד המשתתפים בסדנה להתמודדות עם מציאות בלתי רצויה בימי מלחמת המפרץ : “סאדם חוסיין לא יצליח לקחת ממני את האמון שלי בעצמי ובכוחותיי!

קבענו סדר עדיפויות, עברנו תהליך לבחירה, בדקנו את הכושר וסגנון ההתמודדות עם מציאות בלתי רצויה האישי. עכשיו נשאל את עצמנו כמה זמן עוד נוכל לחיות עם המציאות. והיה והתשובה תהיה, לא עוד, עד כאן. אז נציב לעצמנו את המטרה ונחליט ממתי נתחיל לפעול לקראת השינוי. תוך כמה זמן יתרחש השינוי והאם נצליח להשיג את מטרתנו? אין לדעת כל אחד חייב להחליט בעצמו כמה זמן וכמה מאמץ הוא מוכן להשקיע לאחר שיבחן היטב את האפשרויות העומדות בפניו. וכמובן, גם כך אין ערובה מוחלטת להצלחה. יש לרשום לפנינו שבמקרה של כישלון אין להפסיד את הלקח! זה יהיה הרווח.

הבחירה באחת מארבעת האופציות היא בחירה של הרגשה. הדרך לשינוי המציאות מחייבת אותנו לבדוק את עצמנו שוב ושוב. כמו שאנו בודקים בעקביות את מצב החשבון בבנק, גם בדיקה תקופתית של השינויים בהתנהגותנו כדאית מאד – בעקבותיה לעתים אנו מוצאים עצמנו במציאות שאיננה עוד לא רצויה. ההפך, חלו בנו שינויים ולא נתנו דעתנו עליהם. ומה שהיה רלוונטי תמול שלשום, איננו עוד, כי הגבנו מתוך הרגל, ולא מתוך בדיקה מעודכנת.

המפתח להתמודדות עם מציאות בלתי רצויה טמון בתוך עצמנו. כי רק על עצמנו יש לנו שליטה, רק מתוכנו נוכל לשנות ראשית וקודם לכל את עצמנו.
התנהגות אחרת, גוררת תגובה שונה של הסביבה. שינוי הגישה אל המציאות, משנה את המציאות. אנחנו היוזמים, אנחנו בעלי השליטה. פעלנו מתוך מודעות עצמית, ערובה לבריאות הנפש. בריאות הנפש ערובה לאיכות חיים.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים