חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

התבוננות מחודשת על חוסמי-ביתא כתרופות ליתר לחץ-דם

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


רפואה היא מדע דינאמי באופן שעובדות ונתונים הנחשבים כנכס צאן ברזל כיום, עלולים להיות מפורשים בדרך שונה מחר. לדוגמה, אחד התחומים בו חלו אמנם תמורות גדולות, הוא תחום הבנתנו את יתר לחץ הדם. בשנת 1896 היה זה הרופא האיטלקי Scipione Riva-Rocci, שפיתח את “השרוול” המוכר למדידת לחץ-דם (הידוע כסְפיגְמוֹמַנוֹמטר) ואילו הרופא הרוסי Nikolai Korotkoff למד בשנת 1905 כיצד לשלב מכשיר זה עם הסְטֶאטוֹסְקוֹפּ על מנת לקבל תשובה אמינה יותר של לחץ הדם.


כבר באותם ימים מוקדמים של תחילת המאה הקודמת, המספרים שהתקבלו במכשיר המדידה האמור החלו להיכרך בתודעת הרופאים בסכנה מוגברת לשבץ מוחי, התקף לב, כשל של הכליות, פגיעה קוגניטיבית וכמובן עם הסכנה למוות חטוף טרם-עת. באותם ימים האמינו הרופאים שדווקא מדידת לחץ הדם הדיאסטולי (קרי הלחץ הנמוך מבין השניים, המשקף את לחץ הדם כאשר הלב רפוי ומתמלא בדם בפרק הזמן שבין שתי פעימות-לב, הידוע כדיאסטולה, היא החשובה.


אך כיום אנו יודעים ששתי מדידות לחץ הדם חשובות, ואף יותר תשומת לב ניתנת לנתון לחץ הדם הגבוה מבין השנים, הריהו לחץ הדם הסיסטולי, הנמדד כאשר הלב מבצע את פעולת ההתכווצות ופליטת הדם לאבי העורקים. בהתאם, גם הגדרת יתר לחץ-דם עברה שינויים עם הזמן: היא ירדה מערך מקורי של 160/90 מ”מ כספית עד כדי 140/90 מ”מ כספית, ובשנת 2003 ועדה משותפת אמריקנית למניעה, גילוי וטיפול ביתר לחץ-דם, פרסמה את הדו”ח התקופתי השביעי שלה, המוכר כ-JNC7, שהכניס עדכון נוסף בתחום חשוב זה, על ידי שקבע שמדידת לחץ-דם של 120/80 מ”מ כספית מקובלת מכאן ואילך כתקינה. אך חשוב מכך: ה-JNC7  ביסס קטגוריה או ישות דיאגנוסטית חדשה המוגדרת כ-pre-hypertension או “קדם יתר לחץ-דם”, כלומר תחום המדידות שבין 120/80 ו-140/90, שאמור מכאן ואילך להדליק נורת אזהרה, ואף ביסס את הקביעה שלחץ נמדד של  140/90 הוא מדד ליתר לחץ-דם של ממש.


 בהתייחסות המחודשת לתחומי ההגדרה העדכניים של יתר לחץ-דם, מצביע איגוד הלב האמריקני AHA)) על כך שכ-65 מיליוני אמריקנים מוגדרים ככאלה עם לחץ דם מוגבר, ובנוסף לאלה עוד 59 מיליוני אמריקנים מוגדרים ככאלה במצב של “קְדָם יתר לחץ-דם” (pre-hypertensive). פירוש הדבר שכמעט מחצית האוכלוסייה הבוגרת בארה”ב, אמורים להתייחס לנתוני לחץ הדם שלהם ברצינות ולטפל בו על מנת להפחיתו.


אמנם לעתים קרובות, לפחות לגבי אלה בקטגוריה של “קדם יתר לחץ-דם”, יש לכאורה בשינויים של אורח חיים כדי לשפר את ממצאי לחץ הדם, שנעמוד עליהם בהמשך. אך אלה עם לחץ-דם מוגבר של ממש ייאלצו להיות מטופלים בטיפול תרופתי להשיג את היעד המומלץ של  JNC7, דהינו הורדת לחץ הדם לערכים נמוכים מ-140/90, הוא נמוכים מ-130/80 לגבי אנשים הסובלים מסוכרת, מחלת כליות, או מחלת לב. למעשה, רבים מהאנשים נזקקים לטיפול בשתיים או יותר תרופות שונות. אך לפני שנדון בטיפול התרופתי רב האפשרויות להורדת לחץ-הדם הבה נתעכב בקצרה שוב על אותם שינויים לא מכאיבים שניתן לנהוג על פיהם בחיי היום יום, באופן שאלה יסייעו להפחתת לחץ הדם. 


המלצות אלה טובות לכל מי שלחץ דמו מעל 115/75:


1. דיאטה: הפחיתו את צריכת המלח (או הנתרן) לפחות מ-2.3 גר` ביום. אנשים עם יתר לחץ-דם או אנשים בריאים בשנות ה-50 שלהם או מבוגרים יותר, אמורים אף להפחית את צריכת המלח שלהם ל-1.5 גר` ליום. הפחיתו את השומן מהחי במזונכם, וכן את צריכת המזון המוכן. לעומת זאת, הרבו באכילת פירות וירקות, דגנים מלאים, ומוצרי חלב דלי-שומן. דיאטה “בריאה” עשויה להפחית את לחץ הדם ב-10 עד 22 מ”מ כספית.


2. פעילות גופנית: פעילות סדירה ובהחלט מתונה טובה למטרה האמורה. הליכה מהירה משך 30 דקות מדי יום הוא דרך יעילה להפחית את לחץ הדם הסיסטולי ב-4 עד 9 מ”מ כספית.


3. הקפדה על משקל הגוף: אדם שמן המפחית 9 ק”ג ממשקלו צפוי להפחתה של 5 עד 20 מ”מ כספית בלחץ דמו, מעל ומעבר ליתרונות המושגים בהקפדה על דיאטה או בפעילות גופנית סדירה.


4. צריכה מתונה של אלכוהול: שתייה של 1 עד 2 כוסיות ביום, אינה אמורה להעלות את לחץ הדם.  שתייה כבדה יותר עלולה להגביר את לחץ-הדם.


5. המלצה שקל יותר לתת מאשר ליישם בפועל: בעולמנו המסוחרר ובאורח חיינו הטרוד והמעיק לעתים, שמירה על רוֹגע ושלוות-נפש עד כמה שניתן, טובה להורדת לחץ הדם, או לפחות מונעת את הגברתו.   


  כיצד נבחר או נעדיף תרופות למניעת לחץ-דם? בראש ובראשונה יש להדגיש בכל תוקף ששאלה זו היא בתחום סמכותו של הרופא המטפל בלבד! עם למעלה מ-75 תרופות נוגדות לחץ-דם, המשתייכות לתשע קטגוריות שונות מבחינת מנגנון פעולתן, לרופא יש ברירות רבות ומגוונות, תוך שהוא שוקל את יתרונותיהם היחסיים, השפעות הלוואי, יעילותם מבחינת תסמינים אחרים העלולים ללוות מצב של יתר-לחץ דם, והיעילות שניתן להפיק מתרופות אלה במטופלים השונים.


אל תעשו דין לעצמכם, ואל תחליטו “לנסות” תרופה חלופית על דעת עצמכם, או שתשנו את המינון והוראות הנטילה, ללא הוראת הרופא. הנחיות ה-JNC7 לגבי אופן הבחירה בתרופות להורדת לחץ-דם קובעות שלגבי רוב המטופלים הבחירה הראשונה תהייה תרופה מְשֲתֶנֶת מסוג Thiazide, שהוא לבטח הטיפול הוותיק ביותר והפחות יקר להפחתת לחץ-דם, הפועל על ידי הגברת הפרשת הנתרן בשתן. תיאזידים נחשבים בדרך כלל לבטוחים בשימוש, ואף לנסבלים, אם כי חלק מהמטופלים מפתחים רמות נמוכות של אשלגן, השתנה מרובה ותכופה, ואף עלולים להגיע למצב של “התייבשות”, מאיבוד נוזלים.


תופעות לוואי שכיחות פחות כוללות הפרעות בתפקוד המיני בגבר, רגישות מוגברת לאור השמש, עלייה ברמות סוכר בדם, ואף הופעת צינית (הידועה גם כשיגדון, פודגרה או gout), עם רמה מוגברת של חומצת שתן (uric acid) בדם.


  JNC7 מציבים את תרופות התיאזיד במקום הראשון, בעיקר על בסיס יכולתם המוכחת להפחית את הסיכון של שבץ, כשלון-לב, אי-ספיקת לב גדושה (CHF) ומקרי מוות טרם-עת במטופלים עם יתר לחץ-דם. אך לא כולם יכולים ליטול תיאזיד ויש אף רבים יותר הנזקקים לטיפול ביותר מתרופה אחת. כתוצאה מכך, ממליץ דו”ח JNC7 על 4 משפחות תרופות נוספות כתרופות מעולות של הקו-הראשון, והיא מונה אותן כפי שנביא להלן:


א. מְשֲתְנים תיאזידים: 1. chlorothiazide (שם מותג Diuril), מינון מקובל של 125-500 מיליגרם אחת ליום. 2. chlorthalidone (שם מותג Hygroton וכן Thalitone), מינון מקובל 12.5-25 מיליגרם אחת ליום. 3. hydrochlorothiazide (שם מותג HydroDiuril ו-Microzide  וכן Oretic וגם Esidrix), מינון מקובל של 12.5-25 מיליגרם אחת ליום. 4. bendroflumethiazide (שם מותג Naturetin), מינון מקובל 2.5 עד 20 מיליגרם אחת או פעמיים ליום. 5. metolazone (שם מותג Zaroxolyn), מינון מקובל 2.5-5 מיליגרם אחת ליום.


ב. חוסמי ביתא (beta blockers): 1. atenolol (שם מותג tenormin), מינון מקובל 25-100 מיליגרם אחת ליום. 2. metoprolol (שם מותג Lopressor ו-Torpol וכן Seleken), מינון מקובל 50-100 מיליגרם פעם או פעמיים ביום. 3. metoprolol  בשחרור איטי (שם מותג Toprol-XL), מינון מקובל 25-200 מיליגרם אחת ליום. 4. propranolol  (שם מותג Inderal), מינון מקובל 40-160 מיליגרם פעמיים ליום. 5.nadolol  (שם מותג Corgard), מינון מקובל 40-240 מיליגרם אחת ליום. 6. timolol (שם מותג Biocarden), מינון מקובל 20-60 מיליגרם פעמיים ליום. 


ג. מעכבי ACE או angiotensin converting enzyme: 1. captopril (שם מותג Capoten), מינון מקובל 25-100 מיליגרם 2-3 פעמים ליום. 2. enalapril (שם מותג Vasotec וכן Renitec), מינון מקובל 2.5-40 מיליגרם פעם או פעמיים ליום. 3. fosinopril (שם מותג Monopril), מינון מקובל 10-40 מיליגרם אחת ליום. 4. lisinopril (שם מותג Prinivil וגם Zestril), מינון מקובל 5-40 מיליגרם אחת ליום. 5. quinapril (שם מותג Accupril), מינון מקובל 10-40 מיליגרם אחת ליום. 6. ramipril (שם מותג Altace וכן Tritace), מינון מקובל 2.5-20 מיליגרם אחת ליום.


ד. חוסמי הקולטן ל-ACE או ARBs כחלופה למעכבי ACE: 1.candesartan  (שם מותג Atacand וכן Blopres ו-Ratacand), מינון מקובל 8-32 מיליגרם אחת ליום. 2. irbesartan (שם מותג Avapro וכן Aprovel וגם Korvea), מינון מקובל 150-300 מיליגרם אחת ליום. 3. losartan (שם מותג Cozaar), מינון מקובל 25-100 מיליגרם אחת או פעמיים ליום. 4.valsartan  (שם מותג Diovan), מינון מקובל 80-320 מיליגרם אחת ליום.  


ה. חוסמי תעלות סידן לטווח ארוך: 1. amlodipin (שם מותג Norvasc), מינון מקובל 2.5-10 מיליגרם אחת ליום. 2. diltiazem  בשחרור איטי (שם מותג Cardizem CD, או Dilacor XR וגם Tiazac), מינון מקובל 240-360 מיליגרם אחת ליום. 3. felodipin (שם מותג Plendil), מינון מקובל 2.5-10 מיליגרם אחת ליום. 4. isradipin (שם מותג DynaCirc CR), מינון מקובל 5-10 מיליגרם אחת ליום. 5.verapamil  בשחרור איטי (שם מותג Calan SR וכן Isoptin SR), מינון מקובל 120-360 מיליגרם פעם או פעמיים ליום.


אחת מקבוצות התרופות המקובלות היא זו של חוסמי ביתא, אך מאז הפרסום מס` 7 של JNC ועד לפרסום מס` 8 העתידי של ה-JNC, הופיעו נתונים חדשים לגבי חוסמי ביתא שעלולים אולי לפגוע קמעה ביוקרתן של תרופות אלה דווקא.


חוסמי ביתא פועלים על ידי שהם חוסמים חלק מהפעולות של ההורמון אדרנלין. הם מפחיתים לחץ-דם על ידי הרחבת עורקים, הרפיית שריר הלב והאטת קצב הלב. תופעות לוואי אפשריות כוללות האטה ניכרת של קצב הלב, עייפות, תחושת קור באצבעות ואברי-קצה, והפרעות בשינה.


במטופלים הסובלים גם מאסתמה או מנפחת הריאות (אמפיזמה) עלולה להופיע נשימה כבדה אך תופעה אחרונה זו פחות שכיחה עם חוסמי ביתא ברירניים כגון atenolol או metoprolol. כאשר משתמשים בהם באופן מושכל, חוסמי ביתא טובים ללב. כיוון שהם מפחיתים את הסיכון להתקפי לב חוזרים, הם מהווים חלק מטיפול סטנדרטי ומקובל של אלה שכבר חוו התקפי לב.


חוסמי ביתא מפחיתים גם את תדירות כאבי החזה במטופלים עם תעוקת חזה (אנגינה פקטוריס), ולמרות שבעבר נהגו להזהיר מפניהם חולים עם אי-ספיקת לב גדושה (congestive heart failure), היום הם הפכו חלק מטיפול רב-תרופתי המטופלים האחרונים.


כיוון שהלב הוא ניזוק עיקרי ממצבי יתר לחץ-דם, אין הדבר מפתיע שחוסמי ביתא התקבלו עד מהרה כטיפול הקו הראשון במקרי יתר לחץ-דם.


בשלהי שנת 2005 התפרסמו מסקנות ניסוי קליני אירופי על יעילות חוסמי ביתא בטיפול ביתר לחץ-דם. הניסוי הבריטי-סקנדינבי (הידוע כניסוי ASCOT-BPLA) גייס באקראי 19,257 מטופלים הסובלים מיתר לחץ-דם שטופלו באחד משני סוגי טיפול: קבוצה אחת טופלה בעזרת חוסם ביתא atenolol, ובאותם מקרים בהם היה צורך להשיג את יעדי לחץ הדם המבוקשים הוסיפו גם טיפול במְשֲתֵן התיאזידי bendroflumethiazide.


קבוצה שנייה טופלה עם חוסם תעלות סידן ארוך טווח-amplodipine, וכאשר היה צורך הוסף גם טיפול במעכב ACE כמו perindopril. ניסוי קליני זה הופסק עוד לפני התאריך המתוכנן לסיומו, שכן כבר באמצעיתו התברר מעל לכל ספק שאלה מהמטופלים המקבלים טיפול המבוסס על חוסם ביתא מאפייניהם הקליניים הפכו פחות טובים ככל שהניסוי התמשך והלך. גם אם ניקח בחשבון את ההפחתה היחסית ברמות לחץ הדם, שהושגו בקבוצת המטופלים הראשונה (על בסיס חוסמי ביתא), הרי שהמטופלים בקבוצה השנייה (חוסמי תעלות סידן/מעכבי (ACE, נהנו עד להפסקת הניסוי הקליני מסיכון הנמוך ב-30% לפתח סוכרת, סיכון הנמוך ב-13% לפתח אירועים של כלי הדם הכליליים, סיכון הנמוך ב-23% מפיתוח שבץ מוחי, סיכון הנמוך ב-124% מתמותה האירועים קרדיו-וסקולאריים, ומסיכון נמוך ב-11% לתמותה מסיבות כלליות, כל זאת בהשוואה לקבוצת המטופלים הראשונה בחוסמי ביתא. 


ניסוי ASCOT-BPLA, היה ניסוי גדול במיוחד מבחינת מספר המשתתפים בו, ומתוכנן בהקפדה רבה. אך יש לזכור שמדובר בניסוי קליני אחד מסוגו. לאחרונה, חוקרים שוודיים דיווחו על מאמץ סטטיסטי משולב (meta-analysis) שניתח 13 ניסויים קליניים מבוקרים שהופיעו בספרות בשנים האחרונות, ואשר בהם הושוו הטיפולים בחוסמי ביתא לטיפולים בתרופה אחרת נוגדת לחץ-דם, ועד 7 ניסויים קליניים אקראיים בהם בהשתתפות 27,000 מטופלים עם יתר לחץ-דם בהם הושוו טיפולים בחוסמי ביתא לקבוצות מטופלים בפלצבו.


הטיפול בחוסמי ביתא הפחית את הסיכון ללקות בשבץ ב-19%, אך לא הפחית את הסיכון ללקות בהתקף לב או לתמותה מסיבות כלשהן, כל זאת בהשוואה לטיפול בפלצבו. אך חמור מכך: יותר מ-105,000 מטופלים עם יתר לחץ-דם נכללו ב-13 הניסויים בהם הושווה הטיפול בחוסמי ביתא לטיפולים בעזרת תרופות אחרות.


מסקנות meta-analysis זה היו שהטיפול בחוסמי ביתא היה כרוך בהגברת הסיכון ב-15% ללקות בשבץ מוחי, ואילו לגבי הסיכון ללקות בהתקף-לב לא היה כל הבדל בין הטיפול בחוסמי ביתא לבין טיפולים בנוגדי לחץ-דם אחרים. כלומר, סדרת הניסויים המתוארים, ברובם ממדינות אירופה, לא מצביעים בלשון המעטה על יתרונות חוסמי ביתא לגבי סך השפעתם על מדדים קליניים נחשבים, מעבר לעובדה המיידית שהם מפחיתים את לחץ הדם.


זו מסקנה רצינית ואף חמורה לכאורה, שהרי היא קובעת שהורדת לחץ הדם הושגה אמנם, אך סך הכל ההשפעות הנִלוות של חוסמי ביתא על מאפייני בריאות אחרים, לא חוללו נפלאות.  


רבים מהמומחים האירופיים סבורים שזה הזמן לשינוי, כלומר במעבר מטיפול בחוסמי ביתא לתרופות אחרות, ולפחות להוריד את חוסמי ביתא ממעמדם כתרופות הקו הראשון.


איגוד הרופאים בבריטניה בנושא יתר לחץ-דם, אכן כבר נקט בצעד זה ב-2006. מעניין לקרוא את מאמרי המערכת, או את “המכתבים לעורך” הנשלחים לכתבי העת הרפואיים בתחום הויכוח המתלקח כאן. חלק מהמומחים טוענים שהניסויים המאכזבים בתוצאותיהם היו אלה בהם השתמשו דווקא ב-atenolol, וייתכן שחוסמי ביתא אחרים היו מניבים תוצאות טובות יותר.


אחרים מדגישים שחוסמי ביתא עדיפים במטופלים עם יתר לחץ-דם כשהם צעירים יחסית. בהווה, הרופאים עלולים לעמוד בפני דילמה של ממש, האם להעביר מטופלים ביתר לחץ-דם עם חוסמי ביתא בהם הושג היעד של לחץ-דם נמוך ומאוזן וללא תופעות לוואי, לתרופות אחרות. אך אל דאגה: גם אם יוחלט שחוסמי ביתא “ירדו בדרגה” למעמד של תרופות הקו השני לטיפול ביתר לחץ-דם, הם ימשיכו לשמש כתרופות שימושיות במקרים של מטופלים הזקוקים לטיפול תרופתי משולב כדי להפחית לחץ-דם מוגבר באופן עיקש. וחוסמי ביתא לבטח יישארו חיוניים למטרות רבות אחרות כגון הפחתת הסיכון להתקפי לב חוזרים, הפחתת הכאבים של תעוקת חזה, שליטה באחדים ממקצבי הלב הבלתי נורמאליים, בטיפול באי-ספיקת לב גדושה, במניעת מיגרנה ובמניעת דימום במערכת העיכול בחלק מהמטופלים עם שחמת הכבד (צירוזיס). נראה אם כן שללא כל  קשר לתפקידם המוצהר העיקרי בהורדת לחץ-דם, חוסמי ביתא יישארו איתנו עוד שנים רבות. 


נהוג בעגת הרופאים להשתמש בביטוי “One size does not fit all” המדגיש עד כמה פרוטוקולים כוללניים של טיפולים תרופתיים אינם משיגים תמיד את יעדם עם כל המטופלים באותה קטגוריה, לדוגמה אלה עם לחץ דם מוגבר. וזו שוב הדגמה נאותה עד כמה שלא ניתן לנתק בעיה או מפגע בריאותי אחד מבעיות בריאותיות אחרות. מטופלים עם יתר לחץ-דם בדרך כלל סובלים אמנם מבעיות רפואיות נוספות, מה שעלול להשפיע על השיקולים של הרופא במתן הטיפול התרופתי.


נציג לסיום מספר מצבים קליניים העשויים להשתפר מסוגי תרופות שונות נוגדות לחץ-דם: סוכרת אמורה להיות מטופלת עם מעכבי ACE או חוסמי הקולטן ל-ACE. אלה עם התקף לב קודם אמורים להיות מטופלים עם חוסמי ביתא, או מעכבי ACE או חוסמי הקולטן ל-ACE. אלה עם שבץ קודם אמורים להיות מטופלים עם תרופות מְשֲתְנוֹת, או עם מעכבי ACE או עם חוסמי הקולטן ל-ACE. אלה עם מחלת כליות מומלץ שיטופלו במעכבי ACE או עם חוסמי הקולטן ל-ACE. אלה עם סיכון גבוה למחלת עורקים כליליים עדיף שיטופלו על פי הצורך התרופות מכל אחת מחמשת הקבוצות של תרופות נוגדות לחץ-דם: משתנים, חוסמי ביתא, חוסמי תעלות סידן, מעכבים של ACE ו-חוסמי בקולטן ל-ACE. אך בכל מקרה לגופו, של כל מטופל ומטופל, צריך הרופא לשקול מהי התרופה או מהו שילוב התרופות המנצח לאותו מטופל. אכן מלאכה לא קלה.  


 בברכה, פרופ` בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים