חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

התבגרות מינית מוקדמת

אהבתם? שתפו עם חבריכם

התבגרות מינית מוקדמת

פרק א`

מדריך להורים וילדים מה לצפות כאשר באים לבדיקות וטיפולים

כדי לעזור לדעת ולהבין מצב זה מצאנו לנכון להסביר מה היא התבגרות מינית נורמלית ומהי התבגרות מינית מוקדמת. תוך כדי הסבר נערוך הכרה עם המונחים הרפואיים המקצועיים שנתקלים בהם תוך מעקב של:
סקירה כללית של האנטומיה והפיסיולוגיה
בלוטת יותרת המוח (pituitary gland- Hypophysis)
בלוטת יותרת המוח או בשמה הנפוץ יותר, בלוטת ההיפופיזה, מווסתת את שחרורם של הורמונים רבים (הורמונים -חומרים כימיים המעבירים אינפורמציה לחלקים שונים של הגוף). זו בלוטה בגודל גרעין אפונה הממוקמת מתחת למוח הגדול ומווסתת את פעילות הורמון הגדילה, הורמוני המין, בלוטת השד ויותרת הכיליה. ההיפותלמוס הוא אזור המוח מעל בלוטת יותרת המוח ומווסת את שחרורם של ההורמונים מהבלוטה.
הורמונים.

ההורמונים הם שליחים כימיקאלים הנושאים אינפורמציה מתא אחד לאחר בתוך הגוף. ההורמונים מועברים בעיקר על ידי זרם הדם ואחראים לתפקודם של חלקים משמעותיים בגוף. הורמונים המעורבים בשליטה על בגרות מינית כוללים את:
GnRH הידוע גם כ- LRF או LHRH – הורמון זה מופרש מאיזור ההיפותלמוס ומשחרר את שני ההורמונים הידועים בשם גונדוטרפינים (Gonadotropin) מההיפופיה. שני ההורמונים הגונדוטרופינים הם LH והורמון ה-FSH .
ה- LH ו- ה-FSH – הורמוני בלוטת יותרת המוח, גורמים לשחרורם של הורמוני מין (זכר או נקבה) מהאשכים או השחלות וגורמים לבגרות המינית. קיים שעון ביולוגי המתחיל לפעול וגורם להתבגרות המינית לא ידוע היום הגורם המתחיל את פעולת השעון הביולוגי. יש חשדות שהורמון הלפטין המופרש מרקמת השומן אחראי כך.

טסטוסטרון – הורמון מין זכרי (androgen)המופק באשכי הזכרים ואחראי לגדילתו של הפין, העמקתו של הקול התפתחות השיער הזכרית ושאר ההתפתחויות הזכריות. הורמוני מין זכריים אחרים המופקים מבלוטת יותרת הכליות בהשפעת הורמון ה- ACTH מההיפופיזה, מייצרים עור שמנוני, שיער ערווה ושיער בבית השחי . לא מוכרח להיות קשר בין הופעת השיעור המיני לתחילת ההתבגרות. תתכן הופעת שעור מיני רב ללא הופעת התבגרות כלל וכן הופעת התבגרות מאד מתקדמת ללא כל הופעת שיער. הסיבה לכך שהבלוטה האחראית על הופעת השיער המיני בבנים ובנות היא יותרת הכיליה ופעילותה אינה תלויה בתהליך ההתבגרות. על כן חשוב לא להתבלבל הופעת שעור מיני מוקדמת אינה התבגרות מוקדמת.

אסטרוגן – הורמון מין נשי האחראי להתפתחות השדיים אצל בנות. הוא מופק בעיקר בשחלות אך קיים גם אצל גברים בכמות קטנה יותר. אסטרוגן וטסטוסטרון נקראים גם הורמוני מין. יחד עם הורמונים אחרים המופקים ע”י ההיפותלמוס, הם אחראים על ההתבגרות המינית הפיסיולוגית, כמו גם על פוריות ושינויים בהתנהגות בזמן תקופה זו.
מהי התבגרות מינית נורמלית?
קיים טווח גילאים רחב לתחילת התבגרות מינית נורמלית אצל ילדים.
בנות- תחום הנורמה: סימן ראשון של התבגרות – הופעת ניצן שד לפני גיל 8 שנים מוגדרת כהתבגרות מוקדמת וחוסר גדילת שד עד גיל 12.5 שנים מוגדרת כהתבגרות מאוחרת.
הופעת שעור מיני- בנות: תחום הנורמה: הופעת שעור מיני לפני גיל 8 שנים מוגדרת כאדרנרכה (שעור התלוי באדרנל=יותרת הכיליה) מוקדמת וחוסר הופעת שיער עד גיל 12.5 שנים מוגדרת כמאוחרת. תקופת המחזור החודשי מתחילה בגילאים 12 ו- 13. בנות עלולות לחוות מצבי רוח ולהתרגז בתקופת ההתבגרות המינית.

בנים – תחום הנורמה: סימן ראשון של התבגרות – תחילת גדילה של האשכים לפני גיל 9 שנים מוגדרת כהתבגרות מוקדמת וחוסר גדילת האשכים עד גיל 13.5 שנים מוגדרת כהתבגרות מאוחרת.

הופעת שעור מיני בנים – תחום הנורמה: הופעת שעור מיני לפני גיל 9 שנים מוגדרת כאדרנרכה (שעור התלוי באדרנל=יותרת הכיליה) מוקדמת וחוסר הופעת שער עד גיל 13.5 שנים מוגדרת כמאוחרת.

אצל גברים גדלים האשכים ולאחר מכן מופיע שיער ערווה. צמיחתו של שיער בבית השחי ועל הפנים, כמו גם העמקתו של הקול, מתרחשים בד”כ בין הגילאים 13-16. גם בנים נוטים יותר למצבי רוח ושינויים בהתנהגות בזמן תקופת ההתבגרות המינית. ביחידה האנדוקרינית לילדים בביה”ח קפלן חוקרים את קצב ההתבגרות והגדילה בילדי ארצנו. אין ספק שכיום ההתבגרות המינית מתחילה מוקדם יותר מאשר לפני כ-20 שנה.

המשמעות של התבגרות מינית מוקדמת היא שסימני ההתבגרות המינית (כמו התפתחות חזה או אשכים) מופעים בגיל צעיר יותר מהרגיל, כלומר, לפני גיל 8 אצל בנות או 9 אצל בנים. יכולים להיות כמה סימנים של התבגרות מינית או רק אחד ( יתכן שיופיע גם שיער ערווה). ילדים אלו יכולים להיות גבוהים יותר מבני גילם וזאת משום שההורמונים אשר גורמים להתבגרות המינית גורמים גם לזינוק בצמיחה. ההורמון ההולך ועולה במיוחד בהתבגרות הוא ה- LH.

הגורמים להתבגרות מוקדמת
ברוב המקרים של התבגרות מינית מוקדמת, בבנות, הגורם אינו ידוע. בבנים באחוז גדול מוצאים את הסיבה בהדמיה של המוח. בחלק מהמקרים בלוטת יותרת המוח שולחת אותות לשחלות או האשכים ליצר הורמונים נשיים או גבריים בזמן מוקדם מהרגיל. במקרים אחרים, סימני ההתבגרות המינית מופיעים לפני זמנם בשל חריגה, לא נורמלית ביצור הורמונים מהשחלות, האשכים או מאברים אחרים. חשיפה להורמוני מין בסביבה (נמצאים בחלק מתכשירי שיער, עור, קוסמטיקה, בשר חיות להם ניתנו הורמונים אלו ותרופות כמו גלולות למניעת הריון) יכולה אף היא לגרום להתפתחות מינית מוקדמת. בד”כ נדרשים מבחנים לקביעת הגורם להתבגרות המינית המקדמת.

השפעות סוציאליות
בשל התבגרותו המינית המוקדמת ילדכם עשוי להיות גבוה יותר משאר בני גילו. חשוב להתנהג עם ילדים בהתאם לגילם האמיתי ולא בהתאם למראם (לגיל בו הם נראים) מכיוון שההתייחסות של הסביבה אל ילדים היא זו הקובעת את הערכתם העצמית ואת התנהגותם הכללית. ילדים הנראים מבוגרים מכפי שהם עשויים לקבל יחס כאילו הם באמת מבוגרים יותר ובהתאם לכך יצפו מהם לדברים שהם מעבר ליכולתם. הורים לילדים בעלי התבגרות מינית מוקדמת צריכים להזכיר למורים, קרובי משפחה וחברים להתייחס לילדם כאל כל ילד אחר בן גילו. ילדכם עלול לחוש מבוכה בשל ההשפעות הפיסיות של ההתבגרות המינית המוקדמת. כל הילדים רוצים להראות ולהתנהג כמו חבריהם. יעזור אם תסבירו לידכם כי כל ילד או ילדה עוברים את תהליך ההתבגרות המינית ובמקרה שלהם תהליך זה פשוט החל מוקדם מהרגיל. חשוב להדגיש בפני ילדכם כי השינויים בגופם הם נורמלים. יש להרשות לילדכם להשתתף בפעילות רגילה של בני גילם כולל שינה אצל חברים או פעילות גופנית מחוץ לבית.
ילדים הנראים מבוגרים מכפי גילם עלולים להיות בסכנה גדולה יותר מניצול מיני או ניצול ע”י ילדים מבוגרים יותר. ישנם אמצעי הסברה רבים שיכולים לסייע בידכם ללמוד איך להגן על ילדכם וללמד אותו להגן על עצמו. עודדו את ילדכם לשוחח עמכם על כל חשש או דאגה שרובצים על ליבם.

איך להסביר את המצב לילד?
יתכן שלילדכם יהיו כמה שאלות בנוגע להתבגרות מוקדמת והטיפול בה. עוזר להרגיע את הילד כי השינויים המיניים בגופו/גופה הם נורמלים ושכל הילדים יעברו שינויים אלו בסופו של דבר. ההבדל היחיד הוא שבגופו/גופה אירעו שינויים אלו מוקדם מהרגיל.

מה להגיד לחברים וקרובי משפחה?
אין זה הכרחי לספר לאף אחד על מצבו של ילדכם. אם הם ישאלו על כך ותרצו לדון בכך עימם, הסבירו כי ילדכם נורמלי לחלוטין, רק שהתפתחות המינית שלו התחילה מוקדם מהגיל הרגיל. אם ילדכם מקבל זריקות, אתם יכולים להסביר כי אלו ניתנות ע”מ לעצור זמנית את התפתחותו המינית כדי להגדיל את גובהו כמבוגר.

איך ישפיע הדבר על התפתחותו הנפשית-מינית של הילד?
אין עדות לכך שילדים המתבגרים מינית מוקדם יותר חווים גם אירועים פסיכוסקסואליים (כמו התאהבות, אחיזת ידיים, נשיקות וכדומה) מוקדם יותר משאר בני גילם. התנהגויות אלו קשורות יותר לחוויות חברתיות והתפתחות רגשית מאשר להורמוני מין. חריגה אחת מכלל זה היא האוננות: ילדים אשר ההתבגרות המינית שלהם מוקדמת עשויים להתחיל לאונן בגיל מוקדם יותר ולעיתים קרובות יותר משאר בני גילם. אוננות היא חלק נורמלי מההתפתחות המינית אצל כל הילדים; אם הדבר מדאיג אתכם, דונו בכך עם הרופא של ילדכם או עם האחות.

מה יהיה גובהו של ילדי כמבוגר?
גובהו של אדם מבוגר תלוי בכמה גורמים.גובהם של ההורים משחק תפקיד עיקרי בגובהו של הילד. הקשר בין גיל העצמות והגיל בשנים אף הוא חשוב, מכיוון שגיל עצמות מתקדם, משאיר זמן מועט יותר לצמיחה. אם מאובחנת התבגרות מינית מוקדמת, אזי לוחיות הצמיחה יהיו בוגרות יותר ויגבילו את הזמן האפשרי לצמיחה; כתוצאה מכך הגובה של הילד כמבוגר יהיה נמוך יותר והצמיחה תיעצר בגיל מוקדם יותר.

בפרק הבא נדון בבדיקות וטיפולים.

בברכה, פרופ` צבי צדיק

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים