חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

התאמת התפריט

אהבתם? שתפו עם חבריכם

התאמת התפריט

רבים מתלבטים כיצד להרכיב תפריט נכון המתאים להם באופן אינדיבידואלי. כדי לעשות זאת יש להתבסס על המלצות תזונתיות שנקבעו במחקרים וממצאים שונים בארץ ובעולם.

להלן ההמלצות החשובות ביותר לתזונה נכונה הנחוצה לשמירת בריאות הגוף:

1) גיוון מקורות המזון – יש להקפיד על מזון המכיל את כל אבות המזון חלבונים פחממות, שומנים ויטמינים ומינרלים, מעטים מוצרי המזון המכילים את כל אבות המזון בכמות הדרושה ולכן יש לצורך מזון מגוון ולבחור מספר מצרכי מזון שייצגו את כל אחד מאבות המזון.

2) צריכה נוזלים – הקפדה על שתיה חשובה במיוחד. גופנו מכיל כ-80% נוזלים ויש לספק לו אותם במידה הדרושה מומלץ לשתות בעיקר מים.

3) שמירת משקל גוף תקין – ככל שמשקל גוף האדם גבוה ממשקלו הנורמלי מגדיל הוא את סיכוייו לחלות במחלות שונות כגון מחלות לב וכלי דם, סכרת, לחץ דם גבוה לכן צריך להקפיד על משקל גוף תקין תוך צריכת מזון בהתאם לנתוני הגוף הטבעיים.

4) שימוש מבוקר במלח – מלח מכיל נתרן בכמות גבוהה, נתרן קשור עם לחץ דם גבוה לעתים קרובות לכן מומלץ להמעיט בצריכת מלח הן בבישול והן בהוספתו למנת המזון בצלחת.

5) המעטה בשומן – להמעיט בשומן בכלל ובשומן רווי וכולסטרול בפרט היות והם מעלים את הסיכון למחולות לב. שומן רווי וכולסטרול נמצאים בכמות גבוהה בשומן מן החי כגון: מוצרי חלב, ביצים ומוצרי בשר. לעומת זאת שומן מן הצומח הינו בלתי רווי ונחשב כבריא ואף בעל ערך במניעת מחלות לב ובהורדת לחץ דם גבוה.

6) המעטה בצריכת מזון ומשקאות ממותקים הללו מכילים אנרגיה רבה אך חסרת כל ערך לגוף מלבד העובדה שגורם להשמנה, בעיקר באם הם נצרכים בנוסף לתזונה הרגילה. כאשר הם באים במקום התזונה הרגילה, מפסיד הגוף ויטמינים חלבונים ופחממות מלאות, החיוניים לגוף ובמשך הזמן הגוף נעשה חלש וזה מתבטא במחלות שונות.

7) המעטת שתיית אלכוהול – היות ותוצרי פירוק שלו בגוף עלולים לגרום הפרעות תזונתיות אך האנרגיה שהאלכוהול מספק מכילה חומרים חיוניים.

8) הגדלת צריכת פירות וירקות ודגנים מלאים: פירות וירקות מספקים לגוף ויטמינים ומינרלים וכן סיבים ברמה גבוהה, בנוסף הדגנים המלאים מספקים פחממות מורכבות התורמים אף הם לבריאות. במזון זה יש מעט מאד שומן, דבר המקטין את כמות השומן בתפריט.

יש לזכור כמובן, שכל האמור לעיל הינו בגדר המלצה בלבד ויש להיוועץ באיש מקצוע על מנת להתאים את התפריט באופן אישי.

בברכה, ד”ר סיגל תמיר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים