חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

התאהבות, אורגזמות והשינויים הביוכימיים במוח

אהבתם? שתפו עם חבריכם

התאהבות, אורגזמות והשינויים הביוכימיים במוח

התאהבות
ההתאהבות היא תכונה ייחודית של המין האנושי. הכיצד זה ששני בני האדם שלא הכירו בעבר, שאין ביניהם קרבת דם מפתחים קשר רגשי חזק במיוחד, קשר שמטשטש את שיקול הדעת עד שהוא מאפיל על תכונות שליליות בולטות של הצד השני. התיאוריה האבולוציונית טוענת שהתרוממות הרוח האדירה (האופרוריה) נוצרה במהלך הסינון והברירה הטבעית של המין האנושי, משני טעמים:
א. על מנת שנדבוק בצד השני כתגמול להנאת הסקס.
ב. על מנת שנתחבר כזוגות. הזוגיות הקבועה מקלה על בת הזוג בגידול הצאצאים ולכן סיכוייהם לשרוד גבוהים יותר.

התכנות הגנטי דאג לכך שמשך זמן ההתאהבות לא יתארך יותר מדי ושנוכל לחזור לחיי שגרה כי קשה לגדל ילדים ולפרנס וגם לחיות באופן תמידי תחת השפעה אופורית.
כי אחרת היה מצב שבו היינו מגיעים לתשישות מינית ונפשית או שהיינו נפגעים מעשיית שטויות. המקור להתנהגות בעת ההתאהבות נמצא במספר חומרים כימיים המשחררים במוח אשר יוצרים את שיכרון החושים ומאידך גם את הליקויים בשיקול הדעת.

הראשון ברשימה הוא הפנילאתילאמין (PEA) – אמפטמין טבעי המקנה תחושה הדומה לתחושת השכרות מאלכוהול, או לתחושת המסטול ממריחואנה ויוצר התרוממות רוח ותאווה כלפי מושא התשוקה. ה- PEA מוריד את תחושת התאבון וזו הסיבה להרזיה בתקופת ההתאהבות. שוקולד מכיל PEA ולכן ניתן להבחין כי בני הזוג שננטשו מכילים את זעמם באכילת שוקולד באופן מוגזם, שכן הוא מזכיר במידת מה את התחושות שאבדו עקב הנטישה. יש המתמכרים ל- PEA ועוברים ממאהב למאהב ומהתאהבות להתאהבות בעבור “חופן של PEA”.

השני ברשימה הוא הדופאמין – מרכיב חשוב של הביוכימיה, משתחרר במוח בתחילת ההתאהבות ומשפיע באופן מיוחד על הרגשות אצל בני האדם ואף על התאווה המינית אצל בעלי החיים האחרים (בעיקר היונקים). הוא תורם להתייחמות של הנקבות ומשמש גורם עיקרי במעלה לתאווה מינית של בעלי הכנף אשר מכרכרים, מזמרים ובונים קינים עבור הנקבות (כל מין ע”פ כישוריו). העדר דופאמין בגיל מאוחר אצל בני האדם עשוי לגרום לפריצת מחלת פרקינסון.
החומרים השלישי והרביעי ברשימה הם: הנוראפיניפרין והסרוטונין. שני החומרים המקנים הרגשה עילאית ורגיעה נפשית, שיכוך כאבים גופניים ונפשיים. גם חומרים אלו משתחררים בתקופת ההתאהבות ויוצרים רצון עז לנתינה, לפרגון ואף להקרבה עבור הצד השני.

האורגזמה הנשית
האורגזמה הנשית התפתחה אצל נשים במהלך האבולוציה כתמריץ ותגמול למשגל (רבייה).
התיאוריה האבולוציונית מצביעה על מקדם מתאם גבוה בין נשים אורגזמיות לבין רצון והנאה שלהן מיחסי מין. כפועל יוצא – נשים פעילות מינית סיכוייהן להרות גבוהים יותר.

האוקסיטוצין
הורמון הקובע את יום הלידה אצל הנקבות ההרות (יונקים) בכך שהוא יוצר התכווצויות רחמיות ונרתיקיות, אך מתברר שיש לו אף השפעה פסיכולוגית כי הוא יוצר רגשות חמים ואהבה מצד האם אל הצאצא והדבר מקל על תחושת הכאב במהלך הלידה (או ההמלטה). אך העיקר הוא מחבר רגשית ומיידית בין האם לצאצא (הישרדות בטבע). הדבר המפתיע ביותר לגבי האוקסיטוצין שהוא “יודע” אף לחבר בין האשה לבין בן הזוג, שכן הוא משתחרר אף בעת אורגזמה הנשית ומגביר את אהבתה אליו.
תכונה זו עשוייה להסביר אי אלו דברים על התנהגות הנשים האורגזמיות לעומת הנשים האנאורגזמיות, זאת ועוד ה- PEA עשוי להשתחרר ולהשפיע על נשים לא רק בעת האורגזמה אלא בנשיקה תאוותנית מפה לפה ובמיוחד כשהיא מאוהבת בו. אף אצל הגבר יכול ההורמון האוקסיטוצין להשתחרר (אם כי במינון נמוך) וזה יכול לקרות בגירוי הפטמות של הגבר.

חשוב לציין כי ניתן לתגבר את הסיכוי שיתאהבו בנו, אם נדע לאהוב ולכבד ולהעריך את עצמנו. מי שמשדר “איני ראוי” ואינו אוהב את עצמו אז למה שיאהב הזולת…

שלכם, יששכר רוטרי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים