חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

השפעת התזונה על הגדילה וההתפתחות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

השפעת התזונה על הגדילה וההתפתחות

הגדילה היא תהליך מורכב, מערכות הגוף גדלות ומתפתחות ביחס דומה. ניתן לעקוב אחרי גדילתם של התאים וחלוקתם בשיטות ביוכימיות. שקילת האיבר או מדידת כמות החלבון, נותנות פרטים על משקלם של התאים. בעוד שדפוסי גדילה שונים אופייניים לכל רקמה וכל איבר שנחקרו עד כה, הרי זמן הגדילה שונה והוא תלוי בשעון הביולוגי.

אחד ההישגים החשובים ביותר של מחקר תזונתי הוא הקביעה שאם תת תזונה כגון, מחסור בחלבון, תפגע בבעל חיים, בעת שאיבר מסוים מצוי בשלב גדילה, האם עלול להיווצר באותו בעל חיים פגם במספר התאים שיהיה בלתי הפיך. תת תזונה הפוגעת בשלב אחר של הגדילה עלולה להשפיע על גודל התאים, אך שיקום תזונתי מאוחר יותר עשוי לתקן את הנזק. מכאן, שהתזונה של העובר והילד עלולה להשפיע השפעה רבה על גדילתו והתפתחותו.

ובכן על השאלה מהי השפעתה של תת תזונה על גדילת האדם והתפתחותו, אין הוכחות חותכות מכיוון שכל הידיעות מבוססות על הוכחות עקיפות בלבד. אנו יודעים מתוך תצפיות בתינוקות, שאם ילד סובל ממחסור תזונתי חמור, תעוכב גדילתו גם לאחר שניתן לו לאכול לשובע, אך הגירעון יתמיד, דהיינו האדם אינו יכול להתגבר על מחסור גובה בגיל מבוגר גם אם תזונתו תהיה מושלמת, לכן חשיבות תזונת התינוק והילד כה רבה. ילד בזמן התבגרותו, יהיה מסוגל להתגבר על מחסור תזונתי, ללא פגם מתמיד, לעומת ילד שנתון לתנאי תזונה ירודים במשך זמן רב, אשר הנזק שלו יהיה בלתי הפיך.

נראה כי התורשה והגזע ממלאים תפקיד קטן בדפוסי הגדילה וההתפתחות לעומת תנאי הסביבה והאכילה ובמיוחד בקרב ילדים בני המעמד הנמוך. ערכו ניסיון בנערים בני המעמד הגבוה בעלי שפע מזון, לעומת הילדים בני המעמד הנמוך ונראה כי אכן בני המעמד הגבוה גבוהים יותר עקב תזונה טובה יותר.

מה לעשות?
יש לדאוג לילדנו לתזונה נכונה המכילה שפע ערכים תזונתיים.

מחסור באבץ יכול לפגום בגדילה ובהתפתחות באופן כללי לכן יש לצרוך מזון המכיל שפע של אבץ. יש לצרוך הרבה חלבון מהצומח ושילוב של חלבונים ודגנים על מנת להפיק חלבון עשיר המכיל את כל חומצות האמינו שהם אבני הבניין של הגוף.

בנוסף, ניתן להוסיף אצת כלורלה אשר יכולה לסייע בתהליך התפתחות וגדילה (כתוספת קפסולה). מומלץ להוסיף מולטי ויטמין קומפלקס כלשהו המותאם לילדים. כמובן שיש להוציא כל מזון מתועש הכוללים צבעי מאכל וחומרים משמרים.

לשמור על תזונה נכונה ותוספות חיוניות וחינניות.

יום טוב ונעים.
ד”ר סיגל תמיר Ph.D.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים