חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

השמנת יתר בנשים – מגיפה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

השמנת יתר בנשים – מגיפה “כבדת משקל”

להשמנת יתר השלכות בריאותיות קשות ולפיכך הוכרזה כמחלה שלאור שכיחותה ההולכת ועולה הוגדרה אפילו כמגפת המילניום הנוכחי ע”י ארגון הבריאות העולמי. שכיחות המחלה שונה בין מינים, עדות ועמים שונים ונובעת גם מהגדרות שונות. ההגדרה המקובלת הינה לפי BMI המוגדר כמשקל בקילו חלקי גובה במטרים בריבוע (kg/m2). עודף משקל מוגדר בין 29-25 והשמנה מ 30 ומעלה. בהגדרות אלו שכיחות עודף המשקל בגברים במגזר היהודי והערבי 65%, בנשים יהודיות 55% ונשים ערביות כ- 9% יותר! בשני המגזרים שכיחות השמנת היתר (BMI מעל 30) גבוהה יותר בנשים. ל- 24% מהיהודיות ו- 32% מהערביות עודף משקל של מעל 20%, שמתבטא ב- BMI של 30 ומעלה. מירב סיבוכי ההשמנה זהים בין המינים אולם ישנן בעיות רפואיות המיוחדות לנשים.

בסיבוכים הכלליים של השמנת היתר נמצא מגוון רחב של מצבים החל בדום נשימה בשינה, דרך ניוון מפרקים נושאי משקל יתר (ברכיים וירכיים) אך גם מצבים מסכני חיים כיתר לחץ דם (יל”ד) ומחלות כלי דם. אלו עשויים להוביל להתקפי לב, שבץ מוחי או חסימת כלי דם באזורים אחרים בגוף כגון מעיים, גפיים ועוד. ממאירויות מסוימות שכיחות אף הן יותר בשמנים ובהן סרטן מעי גס וחלחולת (רקטום) בשני המינים, ערמונית (פרוסטטה) בגברים וסרטן שד ורירית הרחם בנשים. מחלה נוספת הקשורה באופן מובהק להשמנה הינה סוכרת מסוג 2. סוג זה של סוכרת, הסוג הנפוץ, נובע מהפרעה בפעילות האינסולין, בניגוד לסוכרת מסוג 1 שם יש הרס לבלבי ואין הפרשת אינסולין. % 90-80 מחולי הסוכרת מסוג 2 הינם שמנים!!

לכל המחלות שפורטו להלן מכנה משותף אחד והוא עודף אינסולין בדם על רקע ליקוי בקולטניו ומכאן בפעילותו. לחולים רמות גבוהות של אינסולין בדם אולם זה אינו “יעיל” בהורדת רמות הסוכר שרמתו עולה לפיכך. החוט המקשר את כל אלו הינו התסמונת המטבולית (סינדרום X). מאפייניה הבסיסיים הינם עודף אינסולין בדם והשמנת יתר מרכזית! סוג זה של השמנת יתר אופייני לגברים ולנשים בגיל המעבר, החסרות את האסטרוגן השחלתי. זוהי “השמנת התפוח” קרי, השמנה באזור הכרס לעומת “השמנת האגס” שהיא ההשמנה האגנית האופיינית לנשים. היקף המותניים המרבי בריאותית הינו פחות מ- 88 ס”מ בנשים ו- 102 ס”מ בגברים. מעבר לכך מוגדר כהשמנה מרכזית. סוכרת מסוג 2, יל”ד, מחלות לב וכלי דם, עודף שומנים בדם, ממאירויות ונטייה לקרישת יתר של הדם נובעים אף הם מהשמנה מרכזית בשני המינים. השמנה אגנית לעומת זאת עשויה להוות בעיה אסתטית אולם לא בריאותית בד”כ!.

מעבר לנ”ל, לתסמונת ביטויים מיוחדים לנשים ושם מיוחד: תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOD). לסובלות ממנה ישנן הפרעות במחזור הוסת-בעיקר אי סדירות, אולם תיתכן גם היעלמותה המוחלטת. הסיבה לאל וסת הינה הפרעות ביוץ ומכאן אף קושי להרות. במקביל, עולה גם שכיחות ההפלות הטבעיות (עובר שהפסיק להתפתח). בהריון עצמו יש לנשים סיכון יתר לפתח סוכרת ו/או יל”ד הריוני. כחלק מהתסמונת נמצא אקנה ושיעור יתר כביטוי לעודף יחסי של הורמונים גבריים. אין הכוונה שרמת ההורמונים הגבריים בנשים הללו דומה לזאת של גברים אלא שהרמה מעט מוגברת לעומת הנורמה. בעיקר גבוהה רמת ההורמון החופשי (הפעיל) עקב ירידה ברמת החלבון הקושר אותו בדם (SHBG). ירידה זאת נובעת מעודף משקל. הרזיה מעלה את רמת ה SHBG, מורידה לפיכך את רמת ההורמון הגברי החופשי ומשפרת את שיעור היתר. לא ניכנס, מקוצר היריעה, לכלל ההפרעות בתסמונת המטבולית, אולם ברור שהבסיס לכל אלו הינו עודף אינסולין, במרבית המקרים על רקע השמנה מרכזית.

גם הטיפול הראשוני ברור לחלוטין! הפתרון היסודי לכל מגוון התסמינים הזה הינו ירידה במשקל!! ירידה זאת תשפר את תפקוד האינסולין ובכך ירדו רמותיו בדם. כפועל ישיר מכך נראה ירידה בלחץ הדם, ברמות סוכר (עד כדי היעלמות הסוכרת!), שיפור בתמונת השומנים בדם, קרישת היתר וכדומה. כמובן שנראה גם שיפור באקנה ובשיעור היתר אפילו ללא תוספת טיפול מיוחד לכך. חלק מהנשים יחזרו אפילו לבייץ עצמונית ובאלו שלא, מקובל היום לשקול תוספת טיפול בכדורים המשפרים את פעולת האינסולין בדומה לחולי סוכרת (מטפורמין). טיפול זה מקדים בד”כ את טיפולי השריית הביוץ הקונבנציונאליים כגון כדורי איקקלומין או זריקות פרגונאל. בכל מקרה, הוכח שהשגת הריון בסובלת משחלות פוליציסטיות קלה בהרבה לאחר הירידה במשקל.

בקרב הממסד הרפואי התחזקה בשנה האחרונה ההכרה בחשיבות הטיפול בהשמנת יתר ולא רק טיפול פרטני בכל בעיה בפני עצמה. הטיפול בהשמנת היתר מהווה צעד מונע חשוב ביותר. במחקרים רפואיים שהתפרסמו בשנים 2003-2002 הוכח כי שינוי אורחות חיים המלווה בירידה מתונה (% 10-5) אך משמעותית במשקל, מביא לשיפור דרמטי בלחץ הדם, רמות הסוכר והשומנים בדם. הממצא המפתיע ביותר שעורר “רעש” רב בקהילייה המדעית הוא שירידה מתונה במשקל מקטינה באופן מרשים את הסיכון לחלות בסוכרת מסוג 2. מעבר לכך, במחקר על 3300 מטופלים שבדק את שכיחות הסוכרת תחת דיאטה ופעילות גופנית בלבד לעומת אותו טיפול ובתוספת התרופה להשמנה קסניקל (שפועלת ע”י מניעת ספיגת שומנים במעי(וכמעט אינה נספגת למחזור הדם), נצפתה ירידה של 37% בסוכרת במטופלות בקסניקל.
באותה קבוצה הייתה הטבה (כלומר ירידה) בכלל מרכיבי הסינדרום המטבולי כגון היקף מותניים, לחץ דם, רמות הסוכר והשומנים בדם, בעיקר הטריגליצרידים. במקביל הייתה עליה ב- HDL (“הכולסטרול הטוב”). לרוב הסובלות מהתסמונת המטבולית מצב של טרום סוכרת שאם לא יטופל כהלכה, יבשיל בחלקן לכדי סוכרת “אמיתית”. ההבנה שניתן באמצעות שינוי אורח חיים, לעיתים תוך תוספת תרופות להורדה במשקל, למנוע או לדחות את הופעת הסוכרת מהווה פריצת דרך בתחום. ממצאים מפתיעים אלו מחזקים את הצורך להתייחס להשמנת יתר בכלל ולסינדרום המטבולי בפרט כמחלות אמיתיות אשר טיפול בהן יאפשר מניעה עתידית של סיבוכים רבים.

חיוני להתחיל טיפול מוקדם ע”מ למנוע את הסוכרת, הפרעות הביוץ ואף שיעור יתר. יש כמובן לפנות מוקדם לייעוץ רפואי, להקפיד על משקל תקין ופעילות גופנית סדירה. למתקשים ניתן להשתמש בתרופות להורדה במשקל, לפי ההתוויות הרשומות. התרופות במרשם רופא בלבד ואושרו לשימוש זמני, מעבר לדיאטה ולפעילות הגופנית ולא כתחליף להן.

לסיכום: להקפדה על משקל גוף תקין היבטים רפואיים “כבדי משקל”. המאמץ להשיג משקל זה חיוני למניעת המחלות ה”קלאסיות” של השמנת יתר בנשים ובגברים אולם גם מצבים פחות ידועים כגון, סרטן שד ורירית הרחם, הפרעות בפוריות ושיעור יתר. כשדיאטה ופעילות גופנית אינם מספיקים, יש לשקול בחיוב תוספת תרופות. הטיפול התרופתי במטופלים המתאימים מאפשר שיפור משמעותי של התוצאות המושגות וחשוב לזכור שמעבר לירידה במשקל, “הפרס” האמיתי הצפוי למטופלים שיצליחו לשנות את אורח חייהם הוא מניעת הסוכרת, מניעת מחלות לב, הארכת תוחלת החיים ושיפור משמעותי באיכות החיים.

דר` זלוצובר משה
מומחה בגינקולוגיה ובאנדוקרינולוגיה
מכון אנדוקריני ומחלקת נשים ויולדות
מרכז רפואי רמב”ם, חיפה.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים