חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

השמנה – כיצד ואיך היא מוגדרת. שיטת BMI

אהבתם? שתפו עם חבריכם

השמנה – כיצד ואיך היא מוגדרת. שיטת BMI

השמנת יתר היא סיבה למחלות כלי דם, מחלות סרטן,ומחלות אחרות רבות. השמנת יתר מתחילה להוות בעיה גוברת והולכת במדינות רבות.
בארה”ב לדוגמה בין השנים 80- 94 חלה עליה של כ- 30% ויותר אצל מבוגרים.

השומן מתרכז בדרך כלל בתאי שומן רווי – טריגליצרידים המצויים בעיקר בריכוז גבוה בבטן וברקמה התת עורית. אצל מבוגרים יכולה להיות הצטברות של שומן בין סיבי השרירים.
בשל פיזור השומן בגוף באופן הנ”ל קשה מאוד למדוד את השומן באופן יעיל בעזרת מכשור.
קלינית שיטת המדידה הנכונה ביותר והמדויקת ביותר למדידת השומן בגוף היא שימוש בנוסחה המשתמשת בנתוני המשקל והגובה. כלומר משקל לחלק לריבוע הגובה. נוסחה זאת מנצלת את העובדה שאנשים בעלי גובה דומה הבדלי המשקל בינהם נובע משינוי בכמות השומן. נוסחה זאת נקראת מדד מסת גוף (BOODY MASS INDEX-BMI) או על שם ממציא הנוסחה- QUETELET . בדרך כלל נוסחה זאת מדויקת גם לצרכים קליניים וגם לצרכים מדעיים.

אצל אנשים רזים מאוד ואצל אנשים מבוגרים וילדים יכולה להיווצר חוסר התאמה מסוימת בין מדד האינדקס והמדד בחישובים לפי טבלאות רפואיות.
שיטות אחרות למדידת השומן הם: טבלאות רפואיות המתייחסות לגיל גובה ומין, מדידת היחס בין היקפים של המותן והאגן בעיקר, מדידת עובי העור, ביואמפידנס המתבססת על העובדה שמוליכות השומן נמוכה ממוליכות שאר הרקמות הרזות.
לאחרונה מדידת ההיקפים מותן – בטן ובמיוחד היחס בניהם נבדק ונמצא מעניין ביותר באשר לסכנת התחלואה במחלות הקשורות להשמנה וליחס בין המדידה של ההיקפים במותן ובאגן וגם בבטן.

אף שיטה ויקרה אשר תהייה אינה יעילה ומדויקת יותר מאשר ה- BMI .
בשנת 1990 הוחלט בארה”ב על התייחסות של BMI רצוי, המתייחס להשמנה ובריאות. נקבעו שני מדדים של BMI לקבוצות גיל : עד גיל 35 BMI 19- 25 ,
ומעל גיל 35 BMI 21-27 . זאת כיוון שריכוזי השומן והמשקל עולה עם הגיל ללא סיכון בריאותי נוסף. מדובר בעליה ממוצעת של 4.5 עד 6.8 ק”ג לאחר גיל 35.

האגודה להכוונה ושמירת משקל גוף נכון החליטה חד משמעית שמסת גוף BMI אשר גבוה מ- 25 מהווה עליה באופן ברור ומשמעותי ברמת הסיכון למוות.
לאומת זאת הסכנה לחלות במחלות הקשורות להשמנה כמו: סכרת, י.ל.ד, מחלות לב וכלי דם עולה בהרבה גם מתחת ל- BMI של 25.

האגודה האמריקאית לתזונה קבעה חד משמעית ש- BMI 25 הוא הערך החשוב ביותר ומהווה את נקודת השינוי ביחס לרמת הסיכון שלנו לתחלואה ומוות.
החלוקה היותר מדוייקת של אירגון הבריאות העולמי לגבי ערכי BMI הם:
24.9 – 18.5 – בריא
9.25 – 29.9 – דרגת השמנה 1
30 – 34.0 – דרגת השמנה 2
30 – 34.10 – דרג השמנה 3

המגבלה הגדולה אשר מגבילה בקביעת אחידות לגבי הקביעה של משקל גוף רצוי ובריא
היא : הגיל. ככל שמתבגרים חילוף החומרים בגוף יורד ביחס ישר לגיל והתחלואה עולה גם בקשר ישיר לגיל. מצב זה יכל לגרום לתנודות של 15-20 ק”ג אשר יכולים להתווסף לאנשים מבוגרים יותר מה- BMI שמתאים להם ולמרות זאת הם בסדר. מצד שני המבוגרים יותר חולים וב- BMI נמוך יחסית ובריא לכאורה התמותה שלהם גבוהה יחסית. כיוון ש- BMI אינו מתייחס לגיל אלה רק למשקל וגובה יכולים להיות סטיות וחוסר דיוקים בשני קצוות תחום הגיל : ילדים קטנים ומבוגרים.

בעקבות חוסר הדיוק במדד BMI בחלק מקבוצות הגיל הועלה ב- 1990 רעיון נוסף והוא : מדידה השוואתית בין היקף המותנים יחסית להיקף האגן או במקרים אחרים הבטן. היחס לא צריך לעלות אצל גברים על 0.95 ואצל נשים 0.80 . יחס גבוה יותר מצביע על השמנת יתר. וכמובן תחלואה גבוהה יותר.

כמו כן, נקבעו כללים לגבי מדידת היקפים במותן, בבטן, ובאגן והקשר שלהם לסיכון גבוהה בשל תחלואה גבוהה. כך יקבע שהיקף מותניים לא יעבור את 102 ס”מ אצל גברים ו- 89 ס”מ אצל נשים. בערכים של היקף מותניים 94-102 אצל גברים כבר התחלואה פי 2 יותר מאלה עם היקף מותניים קטן יותר, ואצל נשים זה קורה בהיקפים 80-88 ס”מ.
חשוב מאוד שהרופא המטפל ואפילו האנשים עצמם ישגיחו באופן שותף ורצוף על משקלם. בכדי לדעת מה המשקל הרצוי והבריא המתאים לכל אחד ואחד חייבים להתחשב בשני אמצעי המדידה המדויקים והמאפיינים ביותר: BMI ו- מדידת היקפים והיחס בניהם.

לסיכום : בעיית ההשמנה בכל ארצות העולם המערבי רק הולכת ומחמירה. צורך השעה היא להוריד משקל עודף, לאתר בעלי משקל עודף ולשמור על משקל רצוי לאלה שרזים. בכך רמת התחלואה תרד באופן משמעותי, איכות החיים תשתפר ומערכת הבריאות לא תקרוס תחת הנטל שגם כך הוא כבד ביותר.
המפתח לכך הוא מודעות עצמית גבוהה יותר למשקל הגוף, אכילה מבוקרת ופעילות גופנית מתונה.

דר` רוני חרמון מומחה מנתנח א.א.ג מומחה לאקופונקטורה והרזייה בשיטת “חרמון-מן”.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים