חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הרציונל בטיפול בתרופות קושרות פוספט בטיפול באלה עם כשל כליות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


באנשים הסובלים מכשל של כליותיהם, אחד הסיבוכים המקובלים הוא בהופעת היפר-פוספטמיה, או עלייה ברמות הפוספאט בדם, ומצב זה בדרך כלל כרוך גם בהיפו-קלצמיה או רמה נמוכה של סידן בדם וכן ברמה נמוכה של ויטמין D.


ללא טיפול, שני החסרים האחרונים בדרך כלל מוליכים למצב של פעילות יתר חמורה משנית של בלוטת הפארא-תירואיד, והדבר יתבטא בשברי עצם מכאיבים, ובחסר של רקמת עצם.


באופן קלאסי הגבלות של צריכת פוספאט במזון היא הטיפול הראשוני לתיקון המצב המתואר, אך בכך אין די. הטיפול המודרני הננקט על ידי 90% מהמטופלים עם כשל כליות הוא בנטילה פומית של “קושרי פוספאט” (phosphate binders).


 


ראשית, נתאר מהי הפתולוגיה הכרוכה בהיפר-פוספטמיה במחלת כליות כרונית.


זרחן אנאורגני חיוני לשפע תפקידים ביולוגיים כגון העברת איתותים תוך-תאיים, תפקוד הממברנות של תאים, וכמובן המאזן האנרגטי של תאים. למרות שמעל 80% מכמות הזרחן בגוף נמצאת בעצמות השלד ובשיניים, זרחן נמצא גם בתאי גוף אחרים ובדם, בצורת פוספאט-זרחה.


במצב של בריאות מלאה, רמת הפוספט בנסיוב נשמרת בתחום הפיסיולוגי על ידי הוויסות של ספיגת פוספאט מהמזון במעי, יצירת עצם או ספיגת עצם, וכמובן הפרשת פוספאט בשתן. בנוסף, השלד משמש כמאגר פוספאט, והוא ישחרר אותו לדם במצבים של חסר פוספאט בדם. דיאטה מערבית טיפוסית מכילה 1,000 עד 1,200 מיליגרם פוספאט ליום, בעיקר ממוצרי חלב, בשר ודגנים מלאים. כ- 800 מיליגרם מדיאטה זו נספחים במעי מדי יום.


 


באנשים בריאים עם תפקוד כליות תקין, הפרשת יתר של פוספאט אחראית על שמירת מאזן פוספאט תקין. אך כאשר פעולת הכליות משתבשת פוחתת הפרשת פוספאט, אם כי בשלבים ראשוניים של מחלת כליות רמת פוספאט בדם אינה עולה משמעותית, כיוון שיש פיצוי מסוים בעליית רמת ההורמון PTH המונע חלק מהספיגה-מחדש של פוספאט באבוביות הכליה.


גורם נוסף הממעיט במעט את העלייה ברמת הפוספאט בדם, היא  FGF23  או fibroblast growth factor 23 שרמתו מוגברת בדם. זהו חלבון בעל הרבה פעילויות בנושא גדילת תאים, אך הוא גם קשור לעיכוב הספיגה מחדש (re-absorption) של פוספאט באבוביות המקורבות (proximal) של הכליה, ובכך הוא מגביר הפרשת פוספאט בשתן.


 


בשלבים מאוחרים יותר של מחלת כליה, כניסת פוספאט לגוף דרך המזון עולה בהרבה על הפרשתו בשתן, וללא טיפולים ספציפיים נמצא כמעט בכל אלה המטופלים בדיאליזה מצב של היפר-פוספטמיה.


מחקרים רבים הראו קשר בין רמות מוגברות של פוספאט בדם לבין תמותה מסיבות שונות במטופלי דיאליזה.


מחקר קלאסי משנת 1998 ב-American Journal of Kidney Disease שנערך בצפון אמריקה, הראה שמטופלי דיאליזה שרמת פוספאט בדמם מעל 6.5 מיליגרם לדציליטר היו בסיכון מוגבר ב-27% למוות בהשוואה לאלה עם רמות פוספאט שבין 2.4 ל-6.5 מיליגרם לדציליטר. כן נמצא שמטופלי דיאליזה עם רמות גבוהות במיוחד של פוספאט (מעל 11.0 מיליגרם לדציליטר) היו בסיכון למוות הגדול פי-2.5 בהשוואה לאלה עם ריכוזי פוספאט של 4.0 עד 5.0 מיליגרם לדציליטר.


 


מספר מנגנונים אפשריים כורכים היפר-פוספטמיה לתחלואה ותמותה קרדיו-וסקולארית. המנגנון ההגיוני ביותר קשור להאצה בתהליכי הסתיידות של כלי הדם, הסתיידות במובן של הופעת משקעי סידן-cacification. זאת ועוד, היפרפוספטמיה עלולה להשפיע על בריאות כלי הדם על ידי הגברת ריכוזם של מולקולות עתירות חמצן המגדילות את העקה החמצונית והנזק שנגרם לאנדותל של כלי הדם.


 


קושרי הפוספאט הזמינים כיום?


עד אמצע שנות ה-80 הטיפול המקובל ביותר לקשירת ונטרול פוספאט היה על ידי נטילה פומית של אלומיניום הידרוקסיד Al(OH)3, תכשיר שהיה ידוע כ-Alu Cap, שהיו נוהגים לבלוע 10-15 דקות לפני תחילת הארוחה, שהיה יעיל בקשירת פוספאט במעי ונצרך בעיקר על ידי אנשים הסובלים מתפקוד לקוי של הכליה. אך שימוש ממושך באלומיניום הידרוקסיד עלול לגרום לתופעות של עצירוּת, מחסור בפוספאט, וכתוצאה מכך להחלשות העצמות (osteomalacia) לאנמיה, ואף לאנצפלופתיה. יתרה מכך, התברר בבחינה של אזורים פגועים במוחם של חולי אלצהיימר שהם מכילים עקבות של אלומיניום, מה שעורר את החשש שמא שימוש בתכשירים מכילי אלומיניום עלול להחיש תופעות כאלצהיימר ומחלות ניווניות אחרות של מערכת העצבים. לכן כיום, הגישה המודרנית אינה מצדדת יותר בשימוש ב-Alu-Cap.


 


קושרי פוספאט על בסיס סידן:


שני מלחי סידן, סידן קרבונאט וכן סידן אצטאט, משמשים דורות רבים מטופלים בדיאליזה, ושניהם בעלי כושר קשירה דומה של פוספאט, והם אף הנמצאים בשימוש רווח ביותר כיום.


בין תכשירי סידן קרבונאט הפופולאריים ניתן למנות את Calcichew, Tums, Os-Cal ו-Caltrate, הנלקחים פומית כרבע שעה לפני הארוחה, והמינון היומי הוא של 500-1,250 מיליגרם (3-6 טבליות) התלויים כמובן במספר הארוחות השונה בין המטופלים.


תכשירים אלה זולים לשימוש, יעילים, אם כי הם מותירים טעם גירי בפה, ואף תופעות של מערכת העיכול כשלשול, עצירות, בחילה והקאות בכ-10% מהמטופלים, ועלולים לגרום להיפר-קלצמיה ב-6% מהמטופלים, גרד ב-10% מהמטופלים, והתכווצויות שרירים ב-6% מהמטופלים.


תכשירים על בסיס סידן אצטאט עם צורת נטילה ושימוש דומה בשמות מותג כמו Phoslo, Eliphos ו-Phosex במינון יומי של 666 מיליגרם עם יתרונות וחסרונות זהים לאלה שבתכשירי סידן קרבונאט. כל תכשירי הסידן הללו גורמים לאינטראקציה והפרעה לספיגת אספירין, דיגוקסין, איזוניאזיד, quinolone וטטרה-ציקלינים.


 


קושרי פוספאט על בסיס מגנזיום:


מגנזיום הידרוקסיד (שם מותג Milk of Magnesia) במינון יומי כולל של 310 מיליגרם (1 עד 6 טבליות), וכן מגנזיום קרבונאט (שם מותג Gaviscon) במינון יומי של 63 מיליגרם (2 עד 6 טבליות), זולים ויעילים אך תופעות הלוואי עלולות להיות משמעותיות כגון שלשולים, כתוצאה מהם עלולה להופיע היפו-קלמיה, או חסר אשלגן המסוכן ללב, שעלול לגרום להתכווצויות שרירים, הפרעות נשימה, ולחולשה.


ב-20% מהמטופלים שלשולים או עצירות, וב-5% מהמטופלים נרשמה היפר-מגנזמיה. בנוטלים תוספי ברזל תהיה הפרה בספיגת תכשירי המגנזיום.


במטופלי דיאליזה יש בדרך כלל רמה מוגברת של מגנזיום בדם, uיש תמיד סכנה שהיפר-מגנזמיה עלולה לגרום להפסקת נשימה על ידי נטילת תכשירי מגנזיום במטופלי דיאליזה. לכן רוב הפרוטוקולים כיום, דווקא נמנעים ממתן תכשירים אלה למטופלי דיאליזה.


 


Sevelamer: תכשיר מודרני יותר שהוא למעשה resin משחלף-אניונים (anion exchanger) הוא sevelamer (כאשר הוא עם נגזרת חומצה מלחית שם מותג Renagel), המאושר היום לשימוש בצורת הקרבונאט שלו (שם מותג Renvela), והשפעתו בהפחתת רמת פוספאט בדם, והוא נצרך היום על ידי לפחות 20% ממטופלי הדיאליזה.  


מחקר משנת 2005 ב-American Heart Journal מראה שתכשיר זה משפר את פרופיל השומנים בהפחתת LDL-כולסטרול, ומפחית רמת סמני דלקת כ-CRP באלה עם אי-ספיקת כליות סופנית, מטופלי דיאליזה.


חלק מחולים אלה שטופלו עם תכשיר סידן אצטט הראו הסתיידות עורקים מתקדמת, ולעומתם במטופלים עם sevelamer לא ניכר תהליך זה.


המינון היומי הוא של 800 מיליגרם ביום (6-12 טבליות), וצפויות תופעות לוואי של מערכת העיכול כגון בחילה והקאות, כאבי בטן, נפיחות, שלשולים או עצירות ב-8% מהמטופלים, היפר-קלצמיה ב-13% ודלקת הצפק (פריטוניטיס) ב-11% מהמטופלים. בשליש מהמטופלים עם Renagel נרשמה חמצת מטבולית, ולכן הומלץ לעבור ל-Renvela, שכן שם נגזרת ה-HCl הוחלפה בנגזרת קרבונאט.


 


מחקר גדול אחד בלבד נועד לבחון את ההבדלים בתמותה הכוללת בקרב מטופלים ב-sevelamer לעומת אלה המטופלים בקושרי פוספאט על בסיס סידן.


מחקר זה גייס 2,103 מטופלים בדיאליזה, כאשר חלקם טופלו ב-Renagel וחלקם האחר או בסידן אצטאט (70%) או בסידן קרבונאט (30%).


נמצאה ירידה קלה של כ-10% בתמותה במטופלים מעל גיל 65 שנה שנטלו sevelamer לעומת נוטלי תכשירי סידן.


מחקר קטן יותר בהיקפו, גייס 148 חולי כליות בראשית הטיפול בדיאליזה הראה אף יתרון יותר גדול לצורכי sevelamer מבחינת התמותה.


 יחד עם זאת מטה-אנליזה משנת 2009 של 5 מחקרים אקראיים שבחנו במקובץ 2,429 מטופלי דיאליזה, בהם השוו את נושא התמותה בין מטופלי sevelamer הידרוכלוריד לעומת מטופלי תכשירי סידן, לא מצאה כל הבדל משמעותי בין סוגי הטיפולים הללו.


מה לגבי הסתיידות כלי-דם ומאפיינים היסטולוגיים של העצם בטיפול ב-sevelamer  בהשוואה לטיפול בתכשירי סידן? בלמעלה מ-12 מחקרים איכותיים שהתפרסמו עד כה, נרשמו תוצאות מנוגדות או הבדלים בלתי משמעותיים בין השפעות Renagel  לעומת תכשירי סידן על שני סוגיהם בכל הקשור להופעת משקעי סידן על דופן כלי הדם, כמו גם בכל הקשור למאפיינים היסטולוגיים של רקמת העצם.


 


Lanthanum: תכשיר לנטאנום-קרבונאט (שם מותג Fosrenol) הוא תכשיר קושר פוספאט ללא אלומיניום או סידן, הניטל בעיסה במינון של 250 עד 1,000 מיליגרם (3 עד 6 טבליות).


גלולת הלנטאנום נחשבת בממדיה כגדולה ביותר בין כל הגלולות הקליניות, ונרשמו מספר מקרים בהם נגרמו תאונות של מחנק כאשר נוטליה בלעו אותה מתוך פיזור נפש, במקום ללעוס אותה. בכלל, באותם ניסויים קליניים בהם הישוו את Fosrenol לקושרי סולפאט אחרים, נרשם אחוז גבוה של מעל 14% של אלה שהפסיקו את הטיפול בה בגין תופעות לוואי, בהשוואה ל-4% נטישה של תרופות קושרות פוספאט אחרות. 


 


עצות למניעת היפר-פוספטמיה במטופלי דיאליזה:


העצה היעילה והבטוחה ביותר למטופלים אלה היא כמובן להגביל צריכת מזון עתיר פוספאט, וכן להגביל את השימוש בתוספי מזון עתירי פוספאט.


כיום, עדיין ההמלצה שקושרי-פוספאט על בסיס תכשירי סידן יהיו תכשירי הקו-הראשון לאלה העוברים דיאליזה כיוון שהם הזולים ביותר והנסבלים ביותר על ידי הגוף.


ההמלצה היא שלפני הארוחה הטיפול יהיה במינון של 200 מיליגרם של סידן לכל טבלית של התכשיר. אמנם תכשירי sevelamer ו-lanthanum מבטיחים, אך לא הוכח יתרונם על פני תכשירי הסידן. בנוסף, הם יקרים יותר, וכרוכים ביותר תופעות לוואי. לעומת זאת מטופלים עם הסתיידות חמורה של כלי הדם בהם שימוש בתכשירי סידן אינה רצויה, יהיו מועמדים טבעיים יותר לטיפול בשני התכשירים האחרונים.


 


 תכשירים קושרי-פוספאט הנמצאים בשלבי פיתוח: אחד התכשירים הנמצאים בפיתוח מתקדם הוא fermagate, שהוא למעשה קומפלקס של מלח הידרוקסי-קרבונאט של ברזל ומגנזיום, הנלקח במינון של 1 גר’ 3 פעמים ביום לפני הארוחה. הוא נמצא יעיל בהפחתת רמת הפוספאט בדם. תכשיר אחר עם השם הזמני MCI-196 (או Colestilan), הוא רֶזין מחליף-יונים לא מתכתי הדומה בעיקרון הפעולה שלו ל-sevelamer, נמצא מפחית ביעילות פוספאט בדם, אלא שהטיפול הממושך ביותר איתו עד כה בניסויים לא עלה על 3 שבועות.


טיפול בניאצין ובניקוטיאמיד, הביא להפחתה ניכרת ברמת הפוספאט כנראה על ידי עיכוב הטרנספורטר במעי Na-Pi-2b, המסייע לספיגת פוספאט במעי הדק.


.


בברכה,פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים