חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הריון לידה – שימור העור במהלך חודשי ההריון ולאחריו

אהבתם? שתפו עם חבריכם

כתבה בנושא הריון לידה, טיפוח העור בהמהלך הריון ולידהץ

 

שימור העור במהלך חודשי הריון ולאחריו

באדיבותה של ד”ר אינס ברזק – ורנר, מומחית לרפואת העור ואסטתיקה, נשמח לתת לך מספר עצות שימושיות בזמן הריון, בכדי להקל עלייך ולהוריד ממך לחץ ומתח מיותר. כפי שידוע בתקופת הריון עובר גוף האישה שינויים רבים בגוף. מרביתם נובעים מהתהליכים ההרמונליים השונים החלים בתקופת הריון.

כתמים
בתקופת הריון לעתים חלה התכהות של הפטמות, של אברי המין החיצוניים ולעתים נוצר פס כהה לאורך מרכז הבטן (LINEA NIGRA). גם השומות והנמשים מתכהים. לעתים אף ניתן לראות התכהות בבית השחי ובצד הפנימי של היריכיים.

למעלה ממחצית מהנשים מפתחות כתמים על הפנים המכונים “מסיכת הריון”, כתמים אלו הקרויים מלזמה או כלואזמה נוצרים בעיקר במחצית השניה של הריון, ומוחמרים כתוצאה מחשיפה יתרה לשמש. נשים שגוון עורם כהה נוטות לייצר כתמים כהים ורחבים יותר על פני עור הפנים, לא ברורה הסיבה המדוייקת להיווצרות הכתמים אך נראה שהם קשורים לעלייה ברמת האסטרוגן, פרוגסטרון זהMELANOCYTE STIMULATING HORMONE שמקורו בהיפופיזה. לאחר הלידה ישנה נסיגה חלקית או מלאה במרבית סוגי הכתמים.

טיפול מניעה: שימוש קבוע בקרם נגד שמש עם מסנן קרינה (30 ומעלה) ימנע היווצרות חלק מהכתמים. כדאי למרוח קרם מסוג זה במקום קרם לחות של הבוקר!!!
אם נחשפים במהלך היום שוב לשמש אין צורך במריחה חוזרת של הקרם. במידה ולאחר הריון הכתמים נשארים ניתן לבצע פילינג כימי בכדי להורידם. במקרים קשים המשחות יעזרו רק בצורה חלקית ואיטית ביותר, ביצוע הפילינג יגרום לכתמים להעלם וכמובן שאת הטיפול ניתן לבצע אך ורק על ידי רופא עור מומחה.

שמנוניות העור
מרבית הנשים ההרות מפתחות הפרשה מוגברת של חלב מהעור, בעיקר בשליש השלישי להריון. שינוי זה בולט באיזורים עם ריבוי בלוטות חלב כגון מרכז הפנים, החזה והגב העליון.

טיפול מניעה: מומלץ לרחוץ את הפנים פעמיים ביום ולהשתמש בתכשירים קוסמטיים ללא שומן.

אקנה
במהלך הריון יכולה לעתים להיות החמרה של פצעי הבגרות או הופעתם לראשונה. בצורתם הקלה ניתן לראות ריבוי ראשים שחורים או לבנים על פני עור הפנים. אצל חלק מהנשים ניתן לראות נגעים מודלקים ואף לפעמים ציסטות, בד”כ במקרים אלו חלה נסיגה של האקנה לקראת סוף הריון. בחלק קטן מהנשים ניתן לראות שיפור בפצעי הבגרות בתקופת הריון.

מניעה וטיפול: רוב הטיפולים לפצעי הבגרות דרך הפה אינם מאושרים בזמן הריון. מרבית הטיפולים במריחה מותרים אך ממולץ להתייעץ עם רופא עור. אבחנה לגבי סוג וטיפול עמוק בעור כמובן שמתקיים ב”קלאס קליניק” גם לגבי אנשים עם עור בעייתי לאוו דווקא רק בזמן הריון הטיפולים עם החומרים החזקים יותר אינם ממולצים בזמן הריון, חייבים להתייעץ עם רופא עור מוסמך בכדאי לטפל בעור ואולי לקבל אפילו המלצה חמה לגבי קוסמטיקאית.

שינויים בכלי הדם
אספקת דם מוגברת לעור וריבוי כלי הדם כורמים למספר שינויים העלולים להופיע בזמן הריון: אודם בכפות הידיים, נימים דמוי עכביש, דליות, טחורים ואף גידולי כלי דם שפירים.

טיפול מניעה: מומלץ להרבות במנוחה עם הרגליים מורמות מעלה ולהשתמש בגרבי לחץ, בעיקר בחצי השני של הריון. לאחר הלידה חלק מהנימים נספגים וחלקם לא, ניתן לבצע טיפול הנקרא סקלרוטרפיה (הברקה) או טיפולי לייזר בעזרת רופאים מומחים לכלי דם שבעזרתם ניתן לאחר כמה טיפולים קצרים וגם לא כואבים להעלים את הנימים בכלי לפגוע בכלי הדם.

רקמת חיבור (פסי מתיחה)
השינוי השכיח ביותר הינה פסי מתיחה (STRIAE) באזור הבטן, ירכיים, עכוזים וחזה. אלו מופיעים ב 90% מהנשים ונגרמים בשל מתיחת העור עם יצירת קרעים בשכבות הסיבים. בתחילה נראים אלו כפסים אדומים ועם הזמן הם הולכים ומתבהרים.

טיפול מניעה: אין טיפול מוכח ב 100% אבל מומלץ על טיפול בקרמים או במשחות עתירות לחות היכולים להעלות את רמת הגמישות בעור. בהרבה מן המקרים הפס מתיחה מאוד ברור וטיפולים בקרמים לא יעזרו, כדאי להתייעץ עם כירורג פלסטי לגבי מתיחת בטן שגם הוא ניתוח המבוצע ב”קלאס קליניק”. ניתוח מתיחת בטן הנו פעולה כירורגית שכיחה המתבצעת על מנת להסיר עור מיותר ורקמות שומן מהבטן העליונה, אמצעית ותחתונה ולמתוח / לחזק את שרירי דופן הבטן. ניתוח מתיחת בטן אינו טיפול כירורגי נגד משקל יתר, עם זאת גם בבעלי משקל עודף יש שיפור משמעותי בקווי מתאר הגוף.

שיער
אצל חלק מהנשים ניראית תשעורת יתר באזורים השונים בגוף בד”כ התופעה הזאת עוברת עם תום ההריון. בקרקפת ישנה צמיחה מוגברת של השיער הנגרמת בשל כניסת זקיקי שערות רבים לתקופנ של צמחיה. כחודש עד חמישה לאחר הלידה יכולה להיות נשירה קשה בשל כניסת זקיקי השעות לתקופת מנוחה. בד”כ תוך חצי שנה מתופעת הנשירה יש צמיחה מלאה של השיער.

טיפול מניעה: אין דרך למנוע נשירה אך לגבי הלכיה למספרה ומסכות לשיער ניתן להתייעץ קודם עם רופא עור.

תזונה
ממומלצת תזונה מאוזנת בזמן הריון, ידוע שאם נגרמים לגוף חסרים תזונתיים קשים בשל צום ממושך או דיאטות הם עלולים לגרום לשינוי במראה העור.

קרמים בזמן הריון
הכי חשוב קרם נגד שמש. עדיף לבחור בתכשירים ללא שומן. מומלץ לא להשתמש בחומצה רטינואית או רטינול במריחה בזמן הריון.

ד”ר אינס ברזק – ורנר, מרכז הרפואי שיבא – קלאס קליניק
טל – 03-5302000
אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים