חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הריון לידה – יחסי מין במשך ההריון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

יחסי מין במשך הריון

בימינו מדברים אנשים על יחסי מין ביתר חופשיות מאשר בעבר. למרות זאת, כשהדברים מגיעים ליחסי מין במשך הריון, צץ ועולה משהו מהשמרנות הישנה. נשים נמנעות לעיתים קרובות מלהעלות את הנושא בפני הגניקולוג שלהן וגרוע מזה – בחלק גדול מהמקרים הן הבעל והן האשה אינם מגלים זה לוה את רגשותיהם ופחדיהם הכמוסים. במיוחד כשמדובר בילד ראשון, עליך לצפות שההריון יהיה תקופה של מצבי רוח משתנים – עבורך ועבור בעלך גם יחד. את מצידך תרגישי לסירוגין עייפה… משועשעת…מרוצה… מדוכאת… מלאת תשוקה… מלאת חששות…אימהית ויפה… מסורבלת ובלתי מושכת.

הוא מצידו ינוד בין הרגשת גאווה על שהוליד ילד, לבין חרדה באשר לאחריות הכלכלית שתרבוץ עליו בעתיד. . . בין ההרגשה שהוא מגונן עליך ועל העובר המתפתח לבין קנאה ביחס לנושא החדש הנמצא כעת בראש מעייניך. למצבי רוח המשתנים אלה תהיינה השלכות משתנות על גישתכם זה כלפי זה ועל תשוקתכם לחיי מין. אין זה חשוב כל-כך מה אתם חשים או עד כמה אתם חושבים שהרגשותיכם מטופשות, אך חשוב מאוד שתחלקו הרגשות אלו זה עם זו, בדרך זו תוכלו להסתגל ולהתאים את עצמכם באופן שיבטיח לשניכם המשך יחסי מין מספקים ככל האפשר.

בהמשך מובאות תשובות למספר שאלות אופייניות בנושא של יחסי מין – שאלות המטרידות רבים מהזוגות המצפים לבוא החסידה… אם לאחר שאת ובעלך תקראו זאת עדיין תהיינה לכם שאלות, או אם במשך הריון יצוצו בחיי המין שלכם בעיות או קונפליקטים שלא תהיו מסוגלים לפתור בכוחות עצמכם – אל תהססו לפנות אל הרופא המטפל. היו סמוכים ובטוחים שכל דבר שאתם מסוגלים לשאול לא יזעזע אותו. אפילו אם בעיניכם שיחה כזו הינה מוזרה, כדאי שתדעו שזוגות רבים לפניכם נתקלו באותה בעיה – וכפי שהרופא יעץ להם, כך ייעץ גם לכם – בצורה סימפטית ובתבונה.

שאלות המטרידות את האישה ההרה:

האם תשוקתי לחיי מין תפחת במשך הריון?
אין שתי נשים המגיבות באופן זהה להריון. אצל רוב הנשים אין להריון השפעה על מידת התעניינותן בחיי מין. לאותן נשים שלהן הדאגה למניעת הריון הפריעה והיוותה עבורן מחסום פסיכולוגי, עשוי הריון להיות דווקא תקופה של התמכרות מינית ללא דאגה וללא מעצורים. חלק מהנשים חשות לעיתים שהן מאבדות את גזרתן ויופיין במשך הריון. כתוצאה מכך הן עלולות להירתע מהתעלסות בשל ההרגשה שאין הן נחשקות.
נשים אחרות מעונינות דווקא ביחסי מין תכופים מהרגיל כאישור לכך שבעליהן עדיין אוהבים אותן ועדיין מוצאים אותן מושכות. לפעמים קורה שאישה הרה חשה סלידה מוחלטת מקיום יחסי מין במשך כל תקופת הריון. מקובל לחשוב שגישה כזו נובעת מחששות מודעים או בלתי מודעים לפגוע בעובר. לרוב אין כל חשש לעובר מקיום יחסי מין.

האם יחסי מין נמרצים עלולים לפגוע בתינוק ?
לאמיתו של דבר, כמעט בלתי אפשרי לפגוע בתינוק שברחם. הנוזל שבתוכו שוחה התינוק, הקרום המכיל נוזל זה, הרחם עצמו, דופן הבטן ועצמות אגן הירכיים משמשים כולם להגנת החיים הנוצרים מפני חבלות.

האם אורגזמה בזמן הריון עלולה להזיק?
בשום אופן לא. האורגזמה מהנה במשך הריון כמו בכל זמן אחר, ומבחינת התינוק – אין כל השפעה לעובדה שתגיעי לאורגזמה.

באיזה תדירות אפשר לקיים יחסי מין במשך הריון – ללא סיכון?
אין תדירות אידיאלית וכל תדירות הינה בטוחה. התדירות של קיום יחסי מין שונה מאד אצל זוגות שונים ומשתנה אצל אותו זוג בחודשים שונים. נשים מסוימות מגלות חוסר עניין במין במשך שלושת חודשי ההריון הראשונים. חלקית נובע הדבר מהעייפות המאפיינת תקופה זו. בחודש הרביעי להריון הן נוטות לחזור לכוחותיהן ובד בבד חשות אז דחף מיני מחודש.

האם מותר לי לקיים יחסי מין בכל תקופה במשך הריון?
בדדך כלל יחסי מין מותרים במשך כל ההריון, כל עוד לא הורה הרופא אחרת.
יש להיוועץ ברופא במקרים הבאים :
א. אם שק הנוזלים נקרע (אם הייתה לך ירידת מים).
ב. אם יש לך דימום נרתיקי.
ג. אם את חשה בכאבים בנרתיק או בבטן.
ד. אם נקבעה האבחנה של שלית פתח

בעבר היו לי הפלות או לידה מוקדמת. האם עלי להימנע מיחסי מין במשך הריון ?
תלוי מה היתה סיבת ההפלות והלידה המוקדמת. אם הסיבה היתה אי ספיקת צואר רחם, הפרדות שליה או זיהום, יש להניח שהרופא יגביל אתכם ביחסי מין.

אין לי כאבים, אך הלחץ בשעת קיום יחסי מין גורם לי להרגשת אי נוחות רבה.
אם מדובר בכובד משקלו של בעלך אשר גורם לך לאותה אי-נוחות שציינת, הרי שניתן לפתור את הבעיה על-ידי שינוי התנוחה. לדוגמה, הוא יכול לכרוע על ברכיו בפישוק רגלים, או להיצמד אליך מהצד או מאחור ואפשר גם שאת תשבי עליו בפישוק רגלים. אם הלחץ שמפריע לך הוא לחץ פנימי כי אז רצוי להימנע מחדירה עמוקה. שינוי תנוחות או שימוש בכריות מתחתיך כדי לשנות זוויות עשוי לעזור. כמו-כן סיכוך הנרתיק בקרם או ג`לי, המיועדים למטרה זו, עשוי אף הוא להקל את הרגשת אי-הנוחות.

אני מתקשה לשוחח עם בעלי על הרגשותיי. לדעתי אני נראית מכוערת ובלתי נחשקת. הוא לעולם אינו אומר את ההפך והוא אינו מחבק ומלטף אותי כפי שתמיד נהג לעשות.
קורה שגברים מסוימים “מתקררים” במשך הריון של נשותיהם. תופעה זו הינה זמנית ואין לראות בה זניחה. מאידך יש להניח שלהזנחה, כביכול, מצד בעלך אין כל קשר עם המראה החיצוני שלך. רוב הגברים מוצאים שנשותיהן יפות מתמיד דווקא בזמן הריון. יתכן שיש לבעלך חששות מופנמים ורגשות מעורבים ביחס לאבהותו המתקרבת ורגשות אלה גורמים לו להראות שונה. יתכן גם שאת עצמך כה מועסקת בחיים ה”פנימיים” שלך עד כי את מזניחה אותו. הדבר הנחוץ כרגע לשניכם הינו שיחה פתוחה בכל אותם נושאים.

האם מותר לערוך שטיפת נרתיק במשך הריון?
גם בנושא זה חלוקות הדעות, כך שרצוי שתתייעצי עם הרופא. כאשר הדבר מותר עדיף להשתמש בכלי לשטיפות (לא במכשיר הורקה). כמו-כן אל תחדירי את הזרבובית יותר מ5- עד 8 ס”ם אל תוך הנרתיק כך שהמים יוכלו לזרום פנימה והחוצה בחופשיות. זכרי גם ששטיפת הנרתיק היא עניין של בחירה אישית ואינה הכרחית לשמירת היגיינה של הנרתיק.

האם קיימת סכנה שהאישה תדמם, אם תקיים יחסי מין במהלך השליש השלישי של הריון?
לרוב לא, אם כי יתכנו דימומים קלים או הפרשות דמיות לאחר קיום יחסי מין, בשל ריבוי כלי דם בצואר הרחם בעת הריון ולפני לידה. בכל אופן כדאי שהאישה תברר נושא זה עם הרופא שלה שכן ישנם מצבים בהם אסור או לא מומלץ לקיים יחסי מין, כמו: שלית פתח, אי ספיקת צואר, זיהום בתעלת הלדן או בצואר הרחם או הרפס גניטלי או קונדילומה לבן הזוג.

האם זה נכון שיחסי מין יכולים לגרום לצירים?
בשליש הראשון להריון – אין זה נכון. בשליש השני ובעיקר בשלישי, יחסי מין מעלים את הסיכון ללידה מוקדמת. פרוסטגלנדינים, חמרים הנמצאים בנוזל הזרע ידועים כמעודדים פעילות רחמית, ונמצאים בשימוש במיילדות לשם גרימת לידה בשלבים השונים של הריון, כולל בשליש הראשון.

האם יחסי מין עלולים לגרום לדלקות או לפטריות בנרתיק ולפגיעה בעובר?
אכן, יחסי מין עלולים לגרום לדלקת בנרתיק ובצואר הרחם. רוב הדלקות אינן מסכנות את העובר. חלקן מסכן את העובר כמו: כלמידיה, קונדילומה והרפס.

האם יש להפסיק לקיים יחסי מין בחודש התשיעי
לא נכון, אלא אם כן ישנה בעיה כמו שליית פתח, או מצב של חשד להיפרדות שליה, או במקרה שלבן הזוג יש מחלת הרפס פעילה, או קונדילומה באברי המין.

האם קיימת סכנה של הפלה טבעית עקב קיום יחסי מין בתחילת הריון?
לא נכון. אין שום קשר בין קיום יחסי מין בתחילת הריון לבין הפלות. אפשר לקיים יחסים, פרט למקרים חריגים, בהם לאישה שלית פתח או מצב של צירים מוקדמים.

האם קיום יחסי מין בזמן הריון מגביר את הצורך של האישה בהטלת שתן?
לרוב לא נכון. לאישה בהריון יש מספיק סיבות ל”רוץ” לשירותים להטיל שתן כמו סכרת או נטייה לסכרת ולחץ העובר על שלפוחית השתן. אולם, גם לאישה שלא בהריון לעתים יש צורך מוגבר להטיל שתן, לאחר קיום יחסי מין, בשל גירוי צינור השתן (שופכה) על ידי החיידקים שחדרו לתוכו מהנרתיק.

האם ההנאה ממין בתקופת הריון פוחתת?
לא בהכרח נכון. יש נשים המדווחות על הנאה פחותה יותר מיחסי מין במהלך הריון, ואחרות מדווחות על עלייה בחשק המיני ובהנאה מיחסי מין בתקופה זו.

שאלות המטרידות את האב לעתיד:

דחפיי המיניים עזים, אך מאז הריונה, אין אשתי מעונינת בקיום יחסי מין. מצב זה גורם למתחים בינינו – מה ביכולתי לעשות?
נמו שמומלץ ביחס לכל אי-הסכמה שבחיי הנישואין, איזושהי פשרה מתוך אהבה תהיה בוודאי הפתרון הבריא ביותר. בדוק אם אתה יכול לשוחח על כך עם אשתך ואולי תוכלו להתפשר על תדירות נמוכה יותר של יחסי מין או שתוכלו לשנות את השיטות, כך שיחסי המין ידרשו מאשתך פחות השתתפות פעילה. זכור נם שלעיתים קשה לאישה לרצות ביחסי מין כשאינה מרגישה נחשקת. חיזוקים תכופים מצדך לכך שהיא עדיין יפה ונאהבת, למרות כרסה התופחת, עשויים להביא לשיפור.

כשאני חש בתנועות התינוק בבטנה של אשתי בשעה שאנו מתעלסים הדבר שם קץ לתשוקתי המינית.
אין ספק שבאופן תת-מודע אתה מודאג שמא תפגע בתינוק. אל תחשוש – לא תפגע בו. כפי שכבר הוסבר קודם, העובר מוגן היטב. אין כל קשר בין פעילותך המינית לבין בעיטותיו והיפוכיו. מכל מקום, אם למרות הסבר זה עדיין הדבר ממשיך להפריע לך, נסה תנוחה שונה כך שלא תרגיש את תינוקך.

בברכה, ד”ר שרגא וקסלר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים