חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הריון לידה – דלקוֹת בדרכי השתן בכלל ובהריון בפרט

אהבתם? שתפו עם חבריכם

דלקוֹת בדרכי השתן בכלל ובהריון בפרט

זיהומים בדרכי השתן בנשים
בתהליך חילוף החומרים המתקיימים בתאים, נוצרים חומרי פסולת. סילוק הפסולת החיוני כל כך נעשה על ידי מחזור הדם, המוליך את הפסולת אל הכליות. הכליות מסננות את הפסולת ומהן עוברים חומרי הפסולת יחד עם עודפי המים בצורת שתן, ומופרשים החוצה. דרכי השתן פגיעות לכמה סוגי הפרעות, כמו למשל: חדירת גורמים זיהומיים דרך מערכת הדם או מחוץ לגוף. הפרעות כאלה יכולות לגרום להצטלקות הרקמה המסננת את הפסולת והנזק שיגרם יהיה צמצום פעולת הכליות עד אי ספיקתן. דלקות בדרכי השתן הן תופעה שכיחה ביותר בקרב נשים. לפי הסטטיסטיקה הידועה, אחת מכל שלוש נשים תלקה בדלקת בדרכי השתן לפחות פעם אחת בחייה. דלקת בדרכי השתן נובעת בדרך כלל מזיהום חיידקי של דרכי השתן. התסמינים האופייניים לדלקות בדרכי השתן עלולים להשפיע בצורה חמורה על איכות החיים של החולה. ביטויו הקל הוא בצריבה בזמן מתן שתן, וביטויו הקשה הוא במחלת חום קשה.

מבנה מערכת השתן של האישה
שלפוחית השתן של האישה נמצאת סמוך לקיר הקדמי של הנרתיק, ממש מאחורי עצם החיק, וממנה יוצא צינור השתן (שופכה) הנפתח אל קידמת אבר המין של האישה, במרחק של סנטימטרים ספורים מפתח הנרתיק. השופכנים, צינורות שריריים המחברים בין הכליות ושלפוחית השתן ומובילים את השתן מהכליות (מקום יצור השתן) ואל תוך שלפוחית השתן. אזור השופכה אצל האישה הוא כ- 3 – 4 ס”מ, ואילו אצל הגבר אורכו 17 – 20 ס”מ וזו אחת הסיבות שנשים לוקות בדלקות בדרכי השתן יותר מגברים.

נשים בעלות נטייה מוגברת להתפתחות של דלקות בדרכי השתן
נטייה מוגברת להתפתחות דלקות בדרכי השתן עלולה להופיע גם בנשים עם פגם אנטומי או פגם תפקודי בשופכה, בשלפוחית השתן, בשופכנים או בכליות וזאת בשל צינור שתן קצר יותר, קרבת הפתח של צינור השתן לנרתיק ולפי הטבעת והלידות החוזרות. פגמים אלו בד”כ מאובחנים לאחר זיהומים חוזרים של דלקות בדרכי השתן. שכיחות גבוהה יותר של דלקות בדרכי השתן קיימת גם בנשים הרות מכיוון שבמהלך ההיריון קיים לחץ איברים על מערכת השתן. כמו כן נשים לאחר גיל המנופאוזה נוטות לפתח דלקות חוזרות בדרכי השתן בשכיחות גבוהה יותר, עקב אובדן ההשפעה המגנה מפני זיהומים אלו כגון הורמון המין- אסטרוגן, אשר הפרשתו מפסיקה בגיל הבלות. דלקות בדרכי השתן שכיחות יותר גם בנשים החולות בסוכרת או בנשים הסובלות מאבנים בדרכי השתן. אוסף סיבות אלו מביא גם לעליה בשכיחות הדלקת ככל שגילה של האישה מתקדם יותר.

הגורמים לדלקות בדרכי השתן
ככלל – דלקת בדרכי השתן שכיחה יותר בנשים מאשר בגברים עקב השוני באורך השופכה ומהקרבה של פתח השופכה ללדן. מרבית הדלקות בדרכי השתן נובעות מחיידקי המעי ובייחוד מהזנים: Escherichia coli, Klebsiella ו- Enterobacter. זיהום מוגדר כצמיחה של למעלה מ-100,000 מושבות חיידקים, וחומרתו משתנה.
החיידקים הגורמים לדלקות בדרכי השתן מגיעים בד”כ מאזור פי הטבעת אף על פי שלעיתים הם מגיעים גם מאזורים אחרים בגוף דרך כלי הדם בנוסף, דלקות בדרכי השתן עלולות להיות משניות לשימוש בקטטר (צינור המוחדר לשופכה לצורך ניקוז שתן) באנשים מאושפזים ובעיקר באנשים אשר נזקקים לקטטר באופן קבוע במהלך חייהם.

1. 1. ההבדל המשמעותי באורך השופכה מביא לכך שחיידקים החודרים לקצה הצינור יכולים להגיע ביתר קלות לשלפוחיות השתן של האישה. מבנה אנטומי זה מקל על התפשטות החיידקים שלא נדרשים לעבור דרך ארוכה על מנת להגיע לשלפוחית השתן.

2. 2. נוכחות של חיידקים באופן קבוע וטבעי בנרתיק ובפי הטבעת והקרבה של פי השופכה לפתח הנרתיק ולפי הטבעת, מעודדות אף הן פלישת חיידקים אל תוך שלפוחית השתן.

3. 3. קיום יחסי מין תורמים אף הם לחדירת חיידקים לשלפוחית, כיוון שהחיכוך מביא את החיידקים ממש אל תוך השופכה. דלקת כזאת מתפתחת בד”כ 36 – 72 שעות לאחר קיום יחסי המין. לא ברור מדוע חלק מן הנשים לוקות בה פעמים חוזרות, ואילו אחרות עמידות בפניה.

4. 4. היגיינה לא נכונה בניקוי פי הטבעת מוסיפה לחומרת התופעה ולתדירותה הרבה. דרך הניקוי הנכונה היא בתנועה של היד מלפנים לאחור. ניקוי בדרך הפוכה – בתנועה מאחור לפנים – מקרב צואה עשירת חיידקים אל פתח הנרתיק (וגורם להפרשות נרתיקיות), וכן אל פתח השופכה.

5. 5. תהליך הלידה גורם לחץ רב על דפנות שלפוחית השתן, ולעיתים נגרמים סדקים ושפשופים קלים ברירית המצפה אותה מבפנים, וזו הסיבה לצריבה ולדלקת השתן המתפתחת ממש לאחר הלידה.

סוגי הדלקות האפשריות במערכת השתן

ניתן לסווג את הדלקת בדרכי השתן על פי מיקומה ואופייה:

א. דלקת בשלפוחית השתן [ציסטיטיס CYSTITIS] – המתבטאת לרוב בצריבה, בכאב, בתכיפות ובדחיפות במתן שתן. בדרך כלל , מחלה זו אינה מלווה בחום גבוה ולרוב ניתן לאבחנה באמצעות תרבית שתן הנלקחת באופן סטרילי. לעיתים רחוקות השתן דמי.

ב. דלקת בכליות – מתבטאת בחום גבוה וצמרמורות, ובכאב באזור המותניים. בבדיקה, קיימת רגישות עזה למכה באזור המותניים והגב התחתון.

ג. דלקת שלפוחית השתן ללא תלונות [ציסטיטיס CYSTITIS] – גם במקרה זה החיידקים חודרים לשלפוחית השתן וניתנים לאיתור בתרבית שתן. אולם, בניגוד לצורה הראשונה, במקרה זה אין האישה חשה בהם והיא איננה מתלוננת על אי נוחות כלשהי, כגון צריבה.

ד. דלקת השופכה [אורטריטיס URTHRITIS] – מתבטאת בצריבה במתן שתן, אם כי החיידקים נמצאים בשופכה ולא בשלפוחית עצמה.

הדלקת השכיחה ביותר היא דלקת שלפוחית השתן, בין אם היא מלווה בתלונות או בלעדיהן וכן דלקת השופכה.

התסמינים של דלקת בדרכי השתן

התסמינים של דלקת בדרכי השתן בשלביה הראשונים כוללים :

1. תחושת צריבה ועקצוץ בעת מתן שתן.
2. 2. צורך פתאומי ודחוף להשתין, המופיע לעיתים תכופות, גם כאשר השלפוחית ריקה.
3. 3. כאבים בחלק העליון של המפשעה.
4. 4. חום.
5. 5. שתן בעל ריח בלתי נעים.

בשלבים מתקדמים יותר עלולים להופיע :
1. 1. כאבים בצידי הבטן ובגב התחתון.
2. 2. חום גבוה המלווה בצמרמורות, בחילות והקאות.
3. 3. חוסר שליטה על מתן השתן.

צריבה במתן שתן
לא תמיד כאבים, או צריבה בזמן ההשתנה פירושם דלקת השלפוחית. כל גירוי אחר באזור יכול להביא לתמונה דומה. דלקת השופכה אופיינית לזיבה (Gonorrhea) אך ישנם חיידקים נוספים המשתכנים בשופכה וגורמים בה דלקת. לעיתים מופיעים כאב וצריבה בשתן מיד לאחר קיום יחסי מין (בניגוד לדלקת השלפוחית המופיעה 36 – 72 שעות מאוחר יותר). הרקע לתלונות אלו היא החבלה הפיזית הנגרמת לשופכה בעת המשגל כתוצאה מחיכוך הפין בנרתיק הדוק או יבש מדי.

אישה בתקופה שלאחר הפסקת הווסת פגיעה במיוחד לחבלה בעת קיום יחסי מין ובדרך כלל היא נוטה יותר לתלונות של צריבה וכאב במתן שתן ואפילו דימום בשתן, בגלל דלקת כרונית של דפנות השופכה, השלפוחית או שתיהן בשל חוסר באסטרוגן. טיפול באסטרוגן באשה כזו, בכדורים או בקרמים לנרתיק, יכול בהחלט להועיל.
לפני שמתחילים בטיפול , חשוב ביותר לבצע בדיקת שתן לתרבית. השתן נלקח בזמן ההשתנה, באמצע הזרם, אחר שהפות ופיית השופכה נרחצים היטב בסבון ובמים.

אבחנה של זיהומים בדרכי השתן
בחשד לזיהום בדרכי השתן הרופא מבצע בדיקה גופנית ומזמין בדיקות מעבדה. הבדיקות העיקריות הן בדיקת שתן כללית, בה ניתן לראות סימני זיהום שונים כגון רמה גבוהה של תאי דם לבנים בשתן, ותרבית שתן בעזרתה ניתן לקבל תשובה מוחלטת על קיום או היעדר חיידקים בשתן. במקרים של דלקות חוזרות בדרכי השתן הרופא עשוי להמליץ על בדיקה הקרויה IVP. בדיקה זו הינה צילום רנטגן שנעשה בעזרת חומר ניגוד, של כל מערכת השתן. כמו כן לעיתים מומלצת גם בדיקת אולטרא-סאונד של דרכי השתן שיכולה להדגים בעיות שונות כגון אבנים בדרכי השתן. במידה וכל הבדיקות הללו לא העלו תשובה מוחלטת לבעיה, תתבצע בדיקה הקרויה ציסטוסקופיה בה נבדקת שלפוחית השתן בעזרת סיב אופטי.

הטיפול בדלקות בדרכי השתן
בכל מקרה בו מתעורר אצל האישה חשד לקיומה של דלקת בדרכי השתן, מומלץ לפנות אל הרופא. בהתאם לשיקוליו של הרופא ולבדיקות שיערוך ירשם עבור המטופלת טיפול אשר במרבית המקרים כולל תכשיר אנטיביוטי ולעיתים תוספת של משכך כאבים. ניתן להקל על הסימפטומים של הדלקת ולזרז את החלמתה על ידי שתיית נוזלים מרובה אשר מסייעת לשטוף את החיידקים משלפוחית השתן. הגברת חומציות השתן עוזרת להקל על תחושת הצריבה והכאבים הנגרמים בעקבות הדלקת, זאת ניתן לעשות על ידי שתיית כמויות גדולות של מיצי פירות חמוצים. בכל מקרה אין שיטות אלו באות במקום ביקור אצל הרופא.

במידה והאישה סובלת מדלקות חוזרות ונשנות, יש לברר היטב אם היא נטלה כמצווה את הטיפול האנטיביוטי, ואם זהו הטיפול המתאים על פי תוצאות בדיקת המעבדה. כמו כן, יש לברר את מנהגי ההיגיינה ונוהגי האישות של האישה, ולשנותם בהתאם לצורך. במידה והדלקת ממשיכה לפקוד את האישה, ושוללים את מחלת הסוכרת (שגם היא גורם מסייע להתפתחות הדלקת), יש לבצע בדיקת רנטגן של דרכי השתן באמצעות הזרקת חומר לווריד (IVP). בדיקה זו מסייעת לגילוי מומים או אבנים במערכת השתן היכולים להוות מקור לזיהום .

טיפול ומניעה בעזרת צמחי מרפא:
הטיפול בבעיות בשלפוחית השתן יהיה בכמה מישורים, אבל ראשית יש ללכת לערוך בדיקות ממה נובעת הבעיה.

תזונה נכונה:

1. 1. הגברת צריכת סיבים תזונתיים, פחמימות מורכבות וירקות בעלי עלים ירוקים.
2. 2. הקטנת קליטת פחמימות פשוטות ומזונות עשירים בפורינים כגון: בשר, דגים, עופות, שמרים, חומוס.
3. 3. הגברת מזונות בעלי יחס גבוה של מגנזיום (סידן), כגון: שעורה, תירס, כוסמת, שיפון, סויה, שיבולת שועל, אורז חום, בננה, שעועית ותפוחי אדמה.
4. 4. הגבלת מוצרי חלב ובעיקר אלו העשירים בוויטמין D.

צמחי מרפא הפועלים על דרכי השתן:

ענבי הדוב – Arcolstaphylos: מחטא את דרכי השתן, מגביר מתן שתן, אנטי-ספטי, יעיל ביותר במקרי בשל שתן חומצתי. מונע דלקות כרוניות של דרכי השתן. חומר חיטוי חזק לתעלות השתן של הכליות. במינונים גבוהים עלול לגרום בחילה.

כרפס ריחני – סלרי – Apium Graveoleus: ממריץ עדין, מזין ומחזק מצבי חולשה, מעורר הפרשת חומצת שתן. טוב נגד פטריות, רעלים, יעיל בפודגרה וכן נגד חול ואבנים בדרכי השתן.

ילקוט הרועים – Shepherds Purse: מחטא את דרכי השתן, משתן קל, טוב נגד דלקות בדרי השתן. טיפול באבנים בכליה. כמו כן, טוב נגד לחץ דם גבוה, דפיקות לב ומונע דימום.

אפנס – פטרוזליה – Persley piert – Aphanes Arvensis: משתן, מרגיע את דרכי השתן, שובר אבנים בכליות ושלפוחיות, מווסת נוזלים.

דקורית – שן הארי – Burduck: נגד דלקת בשלפוחית השתן, משתן, פועל היטב נגד חיידקים, מגביר ייצור שתן וכמו כן, אנטי ראומטי, ממריץ פעולת מעיים, מעורר תאבון.

סבקה זיפנית – Cleavers: מגביר יצור שתן, מכווץ, ממריץ ניקוז ונוזלים, טוב לזיהומי דרכי השתן, לאבני כליה ולדלקות בדרכי השתן, מנקה את הדם וכן לפצעים ודלקות כלליות.

לחך – Plantain: מרגיע, מכווץ ומשתן, מטפל בזיהומים בדרכי השתן ובדלקת השלפוחית, טוב נגד אבנים בכליות, דלקת הערמונית, נגד טחורים, עצירות כרונית וכן שלשול.

אבגר צהוב – Agrimonia: משתן, טוב נגד טפילים ובקטריות, מייבש ומכווץ, מצוין נגד דם בשתן וכן נגד טפילים במעיים, דמם בכבד וברחם.

סירפד – Urtica Diolca: מעודד הפרשת שתן, מסלק חומרי פסולת מן הגוף, מטהר הגוף מרעלים, מסייע בסילוק חומצות שתן, מסייע בהמסת אבני כליות, מקור עשיר לברזל, אשלגן וגופרית.

ערער מצוי – Juniperus Communis: מחטא את דרכי השתן, יעיל בסילוק פסולת חומצית, משתן, טוב נגד זיהומים בדרכי השתן, יש להיזהר מאוד באנשים שלהם מחלות כליתיות.

שבטבט גדול – Equiseturn Arvense: מכווץ, אנטי דלקתי, טוב בבעיות בדרכי השתן ובבלוטת הערמונית, מסייע בעצירת הרטבה לילית וכן בבעיות עור.

אגרופירון זוחל – Elymuspepeus Agropyrom: משתן חזק ומטהר, מגביר תפוקת שתן מהכליות, אנטיביוטי, טוב לבעיות כאבים בדרכי השתן, נגד בעיות של אבני כליות ודלקת הערמונית. מנקה את הכליות ושלפוחית השתן, מסלק חום וליחה, ולכן יעיל במצב של הפרשות מוגברות.

אבפטוריון – Eupatorium: משתן, מרפא זיהומים עקשניים, טוב נגד שלפוחית השתן או חול בדרכי השתן, מסלק אבנים, טוב נגד בעיות בלוטת הערמונית וכן מוריד חום, ממריץ ומגביר הזעה.

בוכו – Buchu: מגביר השתנה, אנטי דלקתי, מחטא את דרכי השתן, משפיע על הכליות, יעיל נגד דלקות חוזרות ונשנות אך אסור לשימוש בזיהומי כליה.

ביטולה – Betula Pandula – Silver Brich: אנטי דלקתי, מכווץ, מגביר ייצור שתן, מחטא את דרכי השתן, מסיר סטגנציות של נוזלים, טוב נגד אבנים בכליות, בצקות וכן לכאבי פרקים ראומטיים.

אל אלה רצוי לצרף אכיניצאה, בבונג וויטמין C.

כיצד ניתן למנוע הופעה של דלקות בדרכי השתן
1. היגיינה אישית – שמירה על ניקיון אזור אברי המין והקפדה על ניגוב האזור לאחר פעולת מעיים בכיוון מלפנים אחורה , על מנת למנוע זיהום האזור על ידי חיידקים צואתיים.
2. 2. לבוש – לבישת תחתונים העשויים מכותנה. תחתונים העשויים מניילון ומחומרים סינתטיים אחרים גורמים לאזור הפות להישאר לח וחם, סביבה המעודדת התרבות חיידקים.
3. 3. יחסי מין – לא ניתן למנוע את כניסת החיידקים לשופכה בזמן קיום יחסי מין, אך ניתן לשטוף אותם החוצה על ידי השתנה מיד לאחר המגע המיני. גם שינוי תנוחה בעת קיום יחסי מין יכול לעזור למנוע את הופעת הדלקת. התנוחה שבה האישה על גבה והגבר רוכן מעליה קשורה בשכיחות גבוהה יותר של דלקת זו.
4. 4. שתייה מרובה וריקון שלפוחית השתן לפני ואחרי המשגל. העדר שתן בשלפוחית מונע תנאים נוחים לרביית החיידקים.

דלקות בדרכי השתן בהריון
לדלקת שלפוחית השתן משמעות רבה בהריון. היא מחייבת אבחנה מוקדמת וטיפול תוקפני על מנת שהדלקת לא תתפשט לכליות וכן על מנת להקטין את סיבוכיה, ביניהם – שכיחות מוגברת של רעלת הריון, ירידת מים, צירים ולידה מוקדמת, פיגור בגדילה תוך רחמית ועד מוות עוברי.

בתקופת ההריון גדלות הכליות בסנטימטר אחד כל אחת ומפרישות יותר פסולת. העלייה בנפח הדם ובקצב זרימתו לכליות מסייעת להן לתפקד טוב יותר. כתוצאה מכך גדל קצב ייצור השתן, ומכאן הריצות התכופות לשירותים המאפיינות נשים הרות. הדבר קורה בעיקר בחודשי ההיריון הראשונים, כאשר הרחם לוחץ על שלפוחית השתן עד יציאתו מחוץ לאגן אל הבטן (שבוע 12 בערך). גם בשבועות האחרונים להריון לוחץ ראש התינוק על השלפוחית. אחרי הלידה שבות הכליות לגודלן ולפעולתן הרגילות.

דלקת בדרכי השתן במהלך הריון, במידה ולא מטופלת יכולה לגרום להתפתחות צירים ואף להביא ללידה מוקדמת.

בהריון יש דלקת בשתן עם סימפטומים מלאים וזהים לאישה שלא בהריון, אולם קיים מצב מיוחד להריון של דלקת שתן סמויה. מסיבה זו מומלץ לבצע תרבית שתן אחת לשליש הריון אף בהעדר סימפטומים ממשיים.

שינויים תפקודיים נורמאליים בדרכי השתן כחלק מהסתגלות הגוף להריון, המתבטאים בזרימה איטית של השתן ונוכחות של סוכר בשתן מעלים את שכיחות הדלקות בדרכי השתן בנשים הרות. דלקת בדרכי השתן בהריון מוגדרת ע”י נוכחות חיידקים מזן אחד בכמות משמעותית (מעל 100,000 חיידקים בסמ”ק) בבדיקת תרבית שתן. מאפיין זה בשילוב צורת הבעת התסמינים מדרג את התבטאות התופעה ל- 3 דרגות חומרה:

1. 1. Asymptomatic bacteriuria – הדרגה הקלה ביותר אשר מתבטאת רק בבדיקת תרבית שתן חיובית ללא כל תלונות בשיעור של 2-7% מכלל ההריונות. ללא טיפול – מצב זה יכול להחמיר ב- 25% מהמקרים עד לצורה הקשה של דלקת הכליות.
2. 2. Cystitis – מתבטאת כדלקת של שלפוחית השתן עם תלונות של דחיפות, תכיפות וצריבה במתן השתן כתוספת לבדיקת תרבית שתן חיובית.
3. 3. Pyelonephritis – הדרגה החמורה ביותר מתבטאת כדלקת של הכליות ע”י שילוב של הנ”ל עם רגישות מותנית וחום גבוה. חל בכ- 2% מכלל הנשים בהריון. שכיח יותר במחצית השנייה של ההיריון ויותר בצד ימין. בצורתה הקשה יכולה לגרום לסיבוכים אימהיים המתבטאים בכשל נשימתי, אנמיה, פגיעה בתפקוד כלייתי וזיהום כלל מערכתי, ולסיבוכים עובריים כדוגמת לידות מוקדמות ומשקלי לידה נמוכים.

עקב התחלואה המשמעותית הן האימהית והן העוברית מדלקת כליות בהריון, קיימת חשיבות רבה לאיתור ולטיפול בדלקת בדרכי השתן עוד בשלביה הראשונים, לפני מעורבות הכליות. מסיבה זו אחת לחודש ולפכות פעם בטרימסטר מומלץ לבצע בדיקת שתן כללית לכל אישה הרה. באם בבדיקה זו קיימת עדות עקיפה לנוכחות דלקת, מבוצעת בדיקת תרבית השתן לאישור האבחנה.

כל דרגות החומרה של דלקת בדרכי השתן מחייבות טיפול. הטיפול כולל שתייה מרובה וטיפול אנטיביוטי. בעוד שבצורה הקלה הטיפול הינו פומי [דרך הפה] וקצר מועד, הרי שבצורה הקשה של דלקת הכליות הטיפול האנטיביוטי ניתן תוך ורידי, ממושך ומחייב אשפוז. חזרה של דלקת בדרכי השתן גם בצורתה הקלה מחייב המשך טיפול אנטיביוטי לאורך כל ההיריון.

דלקת בדרכי השתן מתרחשת כבשבעה אחוזים מכלל ההריונות, והיא מתבטאת בדחיפות הצורך להטיל שתן ובצריבה בעת הטלת שתן.

תופעות עיקריות המתרחשות לעתים בהריון:

1. 1. צריבה בזמן הטלת שתן: צריבה המורגשת בתחילת ההטלה מעידה בדרך כלל על זיהום בנרתיק, ואילו צריבה המורגשת בסיומה של ההטלה מעידה על דלקת בדרכי השתן, אשר ברוב המקרים מלווה גם בכאבי בטן ובתכיפות במתן שתן. במצב דלקתי, חשוב לקבל טיפול אנטיביוטי מתאים ולהקפיד על שתייה מרובה.

2. 2. דליפת שתן: יכולה להתרחש בזמן שיעול, צחוק או פעילות גופנית. הסיבה לכך נעוצה בהורמונים המרפים את שרירי שלפוחית השתן. בטרימסטר האחרון של ההיריון אפשר להתבלבל בין דליפת שתן לבין ירידת מים, ובכל מקרה של ספק כדאי לפנות לרופא.

כאשר דרכי השתן התחתונות מעורבות בזיהום – יכולה להתפתח דלקת בשלפוחית השתן, וכאשר מעורבות דרכי השתן העליונות – יכול להתפתח זיהום באגני הכליות. זיהום חריף עלול להתפתח עד לכדי דלקת כליות, ואף לגרום לצירים מוקדמים וללידות מוקדמות.

1. 1. דלקת בדרכי השתן התחתונות: קשורה בעיקר לשלפוחית השתן. סימניה הם הטלות שתן תכופות, תחושה של שלפוחית מלאה וצריבה בעת מתן שתן. בדרך כלל ניתן טיפול אנטיביוטי או אנטי-בקטריאלי לא אנטיביוטי, ויש צורך לחזור על בדיקת השתן בסיום הטיפול. הסכנה בדלקות בדרכי השתן התחתונות היא שללא טיפול הן עלולות להתפשט לשלפוחית השתן ואף לגרום לנזק בכליות.

2. 2. דלקת בדרכי השתן העליונות: מופיעה בקרב 1.5% מהנשים ההרות וקשורה לאגני הכליות. סימניה הם חום גבוה, צמרמורות, רגישות במותניים וב- 15% מהמקרים יימצאו גם חיידקים בדם. בדרך כלל ניתן טיפול אנטיביוטי. חלק מהנשים מפתחות זיהומים חוזרים, לכן יש לבצע תרביות שתן חוזרות ובמקרה הצורך לתת טיפול תרופתי מונע.

צירים מוקדמים – Pre-Mature Contractions:
ישנן מספר סיבות לצירים מוקדמים באישה, אחת מהן היא זיהום בחלל הרחם (Infection) – לרוב הזיהומים מתרחשים אחרי שיש ירידת מים. ירידת המים (גם בלי זיהום) יכולה לגרום לצירים, כיוון שבמי השפיר ברחם יש פרוסטגלנדינים שגורמים להרחבת צוואר הרחם, הבשלתו ללידה והופעת צירים, כך שאם נבקעו הקרומים ומי השפיר ירדו ואיתם הפרוסטגלנדינים שעושים את פעולתם, באותה הזדמנות יכול להיווצר זיהום כתוצאה מקריעת קרום הרחם, כי רוב החיידקים (והוירוסים) שנמצאים בנרתיק לא יכולים לחדור את הקרום – רק הקריעה “תעזור” להם להיכנס.

אישה עם ירידת מים מוקדמת נמצאת באשפוז ומעקב חום צמוד, מוניטור לעובר, אנטיביוטיקה מניעתי. בודקים כמה מים נשארו, כל יום בודקים אם יש צורך ליילד על מנת לא לגרום לנזקים לעובר.

זיהום אפילו ליד הרחם (בשלפוחית השתן, למשל) גם יכול לגרום לצירים מוקדמים על ידי גירוי הרחם שגורם לצירים. בגלל השינויים המבניים וההורמונאליים בהריון, יכול להיות שדלקת בשלפוחית השתן תתפתח לדלק בכליות ותגרום להרחבת השופכנים עד חוסר תפקוד – השתן לא יזרום כמו שצריך והחיידקים שבדרך כלל נשפכים החוצה עם השתן יכולים לעלות לכליות ולגרום שם לדלקת.

השפעת דלקת בדרכי השתן בהריון על העובר
לנשים הלוקות בדלקת בדרכי השתן בזמן הרבע השלישי של ההיריון, יש סיכוי גבוה יותר ללדת ילדים הלוקים בשכלם או בהתפתחותם, זאת במידה והדלקת לא מטופלת באנטיביוטיקה בשלביה המוקדמים. במהלך מחקר שנערך באוניברסיטת דרום קרוליינה, ארה”ב, נבחנו תיקים רפואיים של 80,000 אמהות ותינוקות. היכולת השכלית של אותם התינוקות נבחנה גם בהגיעם לגיל שמונה שנים. התוצאות הראו כי נשים שסבלו מדלקת בלתי מטופלת בדרכי השתן בעת הרבע השלישי של הריונן, נטו ביותר מ- 40 אחוזים ללדת תינוק הסובל מליקוי שכלי מסוים, וכן נטו פי שניים ללדת תינוק שנפטר בעת הלידה. יחד עם זאת הראו התוצאות כי אם הדלקת טופלה באנטיביוטיקה, לא קיים חשש לסיכונים כלשהם בעטיה.

לסיכום
דלקות בדרכי השתן הן שכיחות בנשים בכלל ובנשים הרות בפרט. יש לזכור כי צריבה במתן שתן איננה תלונה האופיינית רק לדלקת שלפוחית השתן, אלא נוגעת גם לאברי המין של האישה – הן מבחינה אנטומית והן מבחינה תפקודית. ישנן דרכים שבאמצעותן ניתן להימנע מדלקות בדרכי השתן וכן טיפול יעיל בדלקות. התייעצות ברופא נשים במצבים אלו יכולה להביא לפתרון מהיר של הבעיה ואף היעזרות ברפואה המשלימה באמצעות צמחי מרפא.

בברכה, ד”ר ליאור הפטל וד”ר שרגא וקסלר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים