חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הרדמה לניתוח אף

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הרדמה לניתוח אף

לחץ כאן לקריאת לחץ כאן לקריאה על איך בוחרים ומתאימים את צורת האף
לחץ כאן לקריאה על ניתוח אף נכון והפרופרציות המתאימות
לחץ כאן לקריאה על ניתוח אף רפואי

קיימות שתי שיטות הרדמה עיקריות לשם העלמת תחושת הכאב לשם ביצוע ניתוח: ההרדמה המקומית וההרדמה הכללית.

הרדמה מקומית
בעבר הלא רחוק, השתמשו בארץ מרבית המנתחים הפלסטיים כולל עבדכם הנאמן, בהרדמה מקומית.
בהרדמה זו מזריקים לחלקי האף השונים בעזרת מזרק כמות די גדולה של חומר הרדמה מקומית. ההרדמה מבוצעת בעזרת כ- 10 זריקות במקומות שונים על האף ובתוכו. החומרים המוזרקים כוללים בין השאר לידוקאין, מרקאין, אדרנלין, דפומדרול וכיוצא באלה חומרים להרדמה מקומית. הזריקות כואבות ולכן יש לטשטש חזק את המנותח/ת על ידי כדורים וזריקות הרגעה. (לפעמים, זריקות הטשטוש לא מספיקות והפציינט נשאר ומתנהג לחוץ למרות זריקות הטשטוש ואז צריך להוסיף חומר וזה יכול לדכא את הנשימה) הרדמה כזו כשהיא מצליחה, מאפשרת בהחלט ביצוע “ניתוח אף”. היא מצליחה יותר כאשר הפציינט או הפציינטית שולטים בעצמם וברוחם.

לצערי ומתוך ניסיון של הרבה שנים, רוב הפציינטים (לא כולם) לחוצים מאד ולא שולטים בעצמם כמו שנדרש לשם ביצוע ניתוח עדין ומדויק. בגלל ההתרגשות, הפחד ו ההפחדות השונות שעוברים לפני הניתוח, חלק גדול מהמנותחים, לא שקט, זז ומפריע למנתח. בחלק מהמנותחים הדופק עולה לשמיים, חלק מתעלפים בזמן הניתוח, חלקם מזיעים, חלקם צריכים באמצע הניתוח פיפי או לשתות, ובלשון המעטה, זה מאד מפריע לניתוח. (את הפרטים הללו, אף רופא שממשיך ועושה ניתוח בהרדמה מקומית, לא מספר לכם).

ראו את כמות “הפשלות” המסתובבות ברחובות העיר, חלקם נובע קרוב לוודאי מפציינט שהפריע בניתוח למנתח, לסיים בנחת את הניתוח.

הרדמה כללית
היום עם התפתחות ההרדמה הכללית, מתחילים את הניתוח באינפוזיה, דרכה מקבלים הרדמה המאפשרת להנשים אותך הנשמה מלאה תוך שמירה מלאה ומבוקרת היטב על סימני החיים החיוניים (כמו למשל, ריכוז החמצן בדם, לחץ הדם, הדופק וכ”ו). הרדמה זו איננה עמוקה מאד אך מספיק עמוקה כדי שאת/ה המנותח/ת לא תרגישו דבר. למעשה, כיום זהו הרופא המרדים על ציודו המשוכלל המאפשר לשמור אדם במצב חי, גם בשלב שהוא בלי הלב או בלי הריאות במהלך של ניתוח להשתלת לב או השתלת ריאות. חישבו על זה…

לעומת ההתפתחות האדירה בהרדמה הכללית. ההרדמה המקומית נותרה כשהייתה. אנו משתמשים כיום כמו לפני 20-30 שנה בדיוק באותם החומרים. ההבדל הבולט הוא שכיום, משתמשים במזרקים מפלסטיק במקום המזרקים מזכוכית של פעם, פרט לזה, דבר לא השתנה.

ניתוח אף הינו אחד הניתוחים, אם לא הניתוח העדין והמדויק ביותר בכירורגיה פלסטית. פרט לדרישה שיבוצע על ידי רופא מיומן בעל ידע רחב באנטומיה של האף ובבעיות השונות של הנשימה דרך האף, הוא דורש חוש אומנותי וראיה אסתטית של פרופורציות הפנים.

מעל לכל אלה, ביצוע של ניתוח אף בצורה מוצלחת ובתנאים בהם המנתח ייתן את כל מה שיש לו, דורש שהפציינט יהיה רגוע, שלא יזוז, שלא יבכה, לא יתרגש ולא יזיע מפחד. זה גם דורש שלא יחליט פתאום שהוא צמא בזמן הניתוח, שהוא צריך פיפי או שפתאום יחליט שזה הזמן לדבר, לצעוק או לנשום רק דרך האף, כל זה בזמן שהמנתח מתאמץ ומתרכז לבצע את הניתוח באף ומתפלל שהכל יעבור בשלום.

כן רבותי היקרים, עבור הפציינט הממוצע (לא סופרמן) הרדמה הכללית היא הפתרון. בעת הניתוח, הרופא המרדים מזריק משהו דרך האינפוזיה ולילה טוב! מרגע זה אינכם חשים דבר ואני יכול להתמקד בכל פרט מאלפי הפרטים הקטנטנים של הניתוח.

מהרגע שאתם בהרדמה מלאה, מוסיפים את ההרדמה המקומית מבלי שתרגישו את כל הזריקות. וכך, שנינו, אתם הפציינט ואני המנתח, נהנים מכל העולמות. אתם לא מרגישים דבר לאורך כל הניתוח ולי יש מנותח שקט ורגוע לגמרי המאפשר לי להתמקד בכל פרט ופרט באף עצמו ולהפיק עבודה אומנותית.

אחרי הניתוח אין, אני חוזר, אין לחשוש מכאבים. מאחר והניתוח באשפוז מלא והאחיות בבית החולים מתורגלות לתת תרופות נכונות ומתאימות לשיכוך כל הכאב אחרי הניתוח, ממש לא תרגישו כאבים. נכון יש אי נוחות אך זו עוברת תוך 24 שעות. בבית בד”כ אין כאבים ואם יש אז כדור אופטלגין בד”כ מספיק די והותר. אם מקבלים מכה באף או מתרוצצים, נזקקים למשכך כאבים. ושוב גם כאן אקמול, אופטלגין וכדומה יספיקו בהחלט.

אסטמה וניתוח אף
אם את/ה סובלת מהתקפי אסטמה בתכיפות גבוהה, יש לפני ניתוח אף לטפל במצב ולהיות מאוזן. אם ההתקפים קלים או נדירים, התרופות שאני נותן לפני ובזמן הניתוח, מונעות התקפים ולמי שיש אסטמה אין ממה לחשוש. מכל מקום, רצוי תמיד להודיע למנתח שתבחר על היותך סובל מהתקפי אסטמה. להיות מוכן לענות על שמות כל התרופות שאתה נוטל, לספר לרופא אם קבלת תרופות סטרואידיות (קורטיזון), מתי וכמה. עליך לספר אם יש גורם מוכר (כלבים, חתולים, פריחת עץ הזית, קרדיט האבק וכו`) המעוררים אצלך את ההתקפים שלך. אם אתה סובל מאסטמה וגם מעשן, מוטב שתשקול הפסקת העישון לפני שתיגש ליעוץ בקשר לאף שלך.

בברכה, ד”ר חיים אשכנזי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים