חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הקשר המתוק בין איזון הסוכר לבריאות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הקשר המתוק בין איזון הסוכר לבריאות (לא רק לחולי סכרת)

איזון רמות הסוכר בדם הוא דבר הכרחי לשמירה על הבריאות ולא רק בחולי סכרת. הוא אחד הגורמים החשובים בשמירה על רמת אנרגיה טובה במהלך היום ובשמירה על משקל תקין. במקרים רבים הוא המפתח לטיפול בבעיות כגון: עייפות, חוסר ריכוז, בעיות קשב ולמידה, השמנה, תיאבון מוגבר, עצבנות, תשוקה למתוקים וכמובן מניעת סיבוכים של מחלת הסכרת.

על מנת להבין, אסביר כמה מילים על מנגנון זה בגוף. הסוכר הוא בעצם הדלק הזמין שלנו, ללא סוכר לא נוכל לחיות לאורך זמן, המוח מופעל בעיקר ע”י סוכר, אבל איך זה מסתדר עם זה שאומרים כל הזמן שסוכר זה לא בריא, אלא מזיק לבריאות ???
בהמשך אסביר…
כאשר אנו אוכלים מזון המכיל פחמימות/סוכרים (פחמימות יש בעצם כמעט בכל מזון) המזון מתפרק במערכת העיכול והדבר מלווה בעלייה ברמת הסוכר בדם. עלייה זו גוררת אחריה הפרשה של ההורמון אינסולין מהלבלב – הורמון זה אחראי על בניית הגוף ועל הכנסת הסוכר לתאים ואגירתו בגוף ובדרך זו על איזון הסוכר בדם.

אז מה קורה במחלת הסכרת ?
סכרת היא מחלה הנובעת מפגיעה בחילוף החומרים בגוף (פגיעה בתהליך הפיכת המזון לאנרגיה).

ישנם 2 סוגים של סכרת:
סכרת מסוג 1 – סכרת התלויה באינסולין (“סכרת נעורים”), במחלה זו התאים בלבלב לא מסוגלים לייצר אינסולין ולכן אין מה שיכניס את הסוכר לתאים, נוצר חוסר איזון ברמות הסוכר בדם. מחלה זו נוצרת מפגיעה במערכת החיסון (מחלה אוטואימונית- הגוף תוקף את תאי הלבלב ומשמיד אותם), סיבות אפשריות הם תורשה, מחלה וירלית או טראומה רגשית. הטיפול במקרה זה הוא ע”י זריקות של אינסולין ושמירה על תזונה מתאימה.

סכרת מסוג 2 – סכרת שאינה תלויה באינסולין
במחלה זו לעיתים אין פגיעה בהפרשת אינסולין מהלבלב, הפגיעה היא ברגישות הגוף לאינסולין, מחלה זו מאפיינת בד”כ אנשים הסובלים מהשמנת יתר, הגוף מפריש כמויות גדולות של אינסולין עד שבשלב מסוים אינו מגיב אליהם יותר ונוצרת עמידות לאינסולין. הטיפול הוא שמירה על תזונה נכונה, ירידה במשקל עוזרת מאוד וטיפול ע”י תרופות שמשפרות את רגישות הגוף לאינסולין.

“סכרת הריונית” – ישנם נשים שמפתחות סכרת במהלך ההיריון הן נמצאות במעקב מתמיד במהלך ההיריון על מנת למנוע נזקים.

הגורמים להיווצרות מחלת הסכרת:
* תורשה
* הפרעות אנדוקריניות (הורמונליות)
* חומרים כימיים או תרופות מסוימות
* זיהומים וירליים
* הפרעה במערכת החיסון או בקולטני אינסולין
* פגיעה פיסית בלבלב
* הרגלי תזונה לקויים – השמנת יתר
* הזדקנות
* היחשפות לאורך זמן לסטרס (stress) ומצבי לחץ – כאשר הגוף נמצא בסטרס מופרשים הורמוני דחק, הורמונים אלו הפוכים בפעולתם מאשר אינסולין והם מוציאים את הסוכר מהתאים ומעלים את רמתו בדם (הגוף כביכול מוכן ודרוך לפעולה, “מוכן לתקוף” ולכן זקוק לסוכר).

ערכי הסוכר בדם – ערכי סוכר תקינים בדם אמורים להיות 70-110 מ”ג לד”ל,
כאשר ערכים אלו נמוכים מהנורמה, זהו מצב שנקרא “היפוגליקמיה” המתאפיינת לרוב בעייפות, תחושת רעב, חוסר ריכוז ועוד, הגוף מאותת שהדלק הולך להיגמר, הנורה האדומה נדלקת. מצב זה מתרחש גם בצום, ויכול להיגרם עקב דילוג אפילו על ארוחה אחת בחולי סכרת. מצב זה מסוכן מאוד ואם הסוכר ממשיך לרדת מופיעה גם זיעה קרה, עצבנות, סחרחורות ועוד. ברמות סוכר נמוכות במיוחד עלול חולה סכרת להגיע למצב של עילפון ואובדן הכרה. כאשר ערכים אלו גבוהים זהו מצב שנקרא “היפרגליקמיה”.

סימנים קליניים שמאפיינים סכרת
השתנה מרובה (עודף הסוכר מופרש בשתן) ועקב כך צמא מוגבר, רעב מוגבר ואכילה מוגברת (לעיתים ללא שינוי במשקל או ירידה במשקל), ריפוי פצעים איטי, סחרחורות, גירוד במפשעה, אין אונות ועוד. כאשר הערכים גבוהים מ- 140 בצום ב- 2 בדיקות דם שונות, האדם מאובחן כחולה סכרת.

סיבוכים במחלת הסכרת
חוסר איזון סוכר בטווח הארוך עלול לגרום לסיבוכים הבאים:
פגיעה בראייה – מחלה ניוונית של רישתית העין (רטינופטיה) שיכולה להוביל לעיוורון.
פגיעה בכליות – עד להרס מוחלט שלהן.
הפרעה במערכת העצבים – הפרעות תחושה, נימול וכו` (בעיקר בגפיים התחתונות).
רגל סכרתית – זיהומים ונמק ברגליים כתוצאה מפציעה וחוסר אספקת חמצן לרגל. הריפוי מאוד איטי, נוצר זיהום וזה יכול להגיע למצב שאין ברירה אלא לקטוע את הרגל (תופעה זו די נפוצה בחולי סכרת לאחר שנים ונובעת בעיקר מהזנחה בטיפול).
מחלות לב וכלי דם – סכרת מהווה את אחד מגורמי הסיכון למחלות כאלו (גם כולסטרול גבוה, השמנה, לחץ דם גבוה).

בחולי סכרת ישנה חשיבות עליונה לשמירה על רמות סוכר תקינות בדם ע”י תזונה מתאימה ואם לוקחים תרופות, הקפדה על לקיחה סדירה ובתזמון נכון עם הארוחות, כמו כן אם עוסקים בפעילות גופנית יש לתכנן אותה ולהקפיד על אכילת ארוחה קלה ומתאימה לפני, חשוב לחשב זאת במדויק בהתאם למשך הפעילות הגופנית וכמות הפחמימות שנאכלו, אחרת תיגרם ירידה ברמות הסוכר ואחריה עלולה שוב להיגרם היפרגליקמיה. חשוב לטפל כמו שצריך כדי למנוע עד כמה שניתן את סיבוכי המחלה.

חוסר איזון בסוכר בראייה סינית
כמעט תמיד בחולי סכרת נגלה מצב של חוסר יין – כלומר מצב של חסר נוזלים בגוף, צמא מרובה, יובש בפה ובגרון, הרגשת חום- בעיקר בלחיים. כמו כן ישנם חולים רבים הסובלים מחולשת טחול/ לבלב – חולשה של אלמנט האדמה, הטעם שמאפיין את אלמנט האדמה הוא מתוק ועודף מתוקים יפגעו באלמנט זה ולכן בטחול ובקיבה (שהם האיברים הנשלטים ע”י אלמנט זה). הטחול שאחראי על תהליך העיכול (עיכול פיסי ומנטלי) ועל יצירת האנרגיה מהמזון נפגע ולכן יתכנו בעיות עיכול, נטייה לצואה רכה, עייפות רבה, תשוקה למתוקים, חוסר ריכוז ועוד. אם מעורבת גם לחות, תהיה גם הרגשת כבדות, הרגשת ערפול, הצטברות ליחה ולחות בגוף וכו`. חוסר יין לאורך זמן יכול ליצור מצב של חום בקיבה שיתאפיין ברעב מוגבר, אכילה מוגברת אך ללא השמנה, עצירות, תחושת חום, כאבים ברום הבטן, ייתכנו גם צרבות, צמא עם רצון לשתייה קרה, ייתכן דימום בחניכיים וריח רע מהפה. (חוסר יין יכול להיות גם באיברים אחרים, עם תופעות מעט שונות).

בשבוע הבא המלצות לאיזון רמות הסוכר בדם.

בינתיים שיהיה לכולנו שבוע מתוק,
מיכל

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים