חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הקשר בין תנגודת לאינסולין לבין רמות גבוהות של הומוציסטאין בנשים עם שחלות פוליציסטיות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הקשר בין תנגודת לאינסולין לבין רמות גבוהות של הומוציסטאין בנשים עם שחלות פוליציסטיות

מאת: ד”ר מורי שכטר, M.D., יחידת הפיריון והפריה חוץ-גופית, המרכז הרפואי “אסף הרופא”

ביחידה לפריון והפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי “אסף הרופא”, בהנהלת פרופ` רפאל רון-אל, חקרו את הקשר בין אי-פוריות ובין רמות גבוהות של הומוציסטאין ואינסולין, ומציאת טיפול טבעי לבעיה. שכיחות גבוהה של “תנגודת לאינסולין” (Insulin Resistance), ידועה בקרב נשים הסובלות מאי-פוריות על רקע הורמונלי עקב שחלות פוליציסטיות (PCO-Polycystic Ovarian). מצב זה מוכר כגורם לירידה בטיב התגובה השחלתית לטיפול ולירידה בטיב הביציות. היות שקיים קשר בין תנגודת לאינסולין ובין רמות גבוהות של הומוציסטאין באוכלוסייה, היה מקום לבדוק את הקשר בין אינסולין להומוציסטאין באוכלוסיית הנשים המטופלות טיפולי פוריות. ידוע גם שרמות גבוהות של הומוציסטאין גורמות לעלייה בשכיחותן של הפלות. גם בקרב נשים הסובלות משחלות פוליציסטיות ומהשמנת-יתר, שכיחות ההפלות גבוהה יחסית, וייתכן כי רמה גבוהה של הומוציסטאין היא גורם משותף לשני מצבים אלה.

מתוצאות המחקר (על-פי בדיקת HOMA-Homeostasis Model Assessment Index) עולה כי הנשים אשר נטלו חלק במחקר, נמצאו בעלות תנגודת לאינסולין ואילו בקבוצת הביקורת נמצאו מעט נשים בעלות תנגודת לאינסולין. רמות ההומוציסטאין נמצאו גבוהות במידה ניכרת בקבוצת הנשים הסובלות משחלות פוליציסטיות ו/או מתנגודת לאינסולין לעומת נשים אשר אינן סובלות משחלות פוליציסטיות ו/ או מתנגודת לאינסולין.
כאשר בודקים את הקשר בין משקל הגוף (המבוטא כBMI-Body Mass Index) לבין רמות ההומוציסטאין, נמצא כי העלייה ברמות ההומוציסטאין קשורה לממצא של תנגודת לאינסולין (המופיע הן בנשים הסובלות מעודף משקל והן בנשים רזות), ולא למשקל הגוף.

נטילתHomocysteine Modulators בשילוב עם הטיפול ההורמונלי הביאה להפחתה ניכרת ברמות ההומוציסטאין – בשיעור של 38.9% בממוצע לעומת ירידה בשיעור של 3% בקרב נשים אשר לא טופלו ב- Homocysteine Modulators. Metformine הפחיתה את רמות ההומוציסטאין, אך בשיעור נמוך מזה שהושג באמצעות נטילת Homocysteine Modulators – %23-28% בלבד. בבדיקת שיעור ההיריונות נמצא, כי בעקבות נטילת הוויטמינים בשילוב עם טיפול הפוריות הושג שיעור היריונות מצטבר של 76% ב-3 חודשי טיפול לעומת 62% בקבוצה שלא נטלה תוספת ויטמינים (שיפור של 14%). לעומת זאת, תוספת Metformine שיפרה את שיעור ההיריונות ב-4% בלבד.

המסקנות ממחקר זה הן כי נשים הסובלות מבעיית פוריות מסוג שחלות פוליציסטיות ומתנגודת לאינסולין, נוטות לסבול ברמת סבירות גבוהה גם מרמות גבוהות של הומוציסטאין. היות שהוכח כי רמות גבוהות של הומוציסטאין פוגעות בסיכוי להיריון וללידה תקינים, יש מקום לזהות נשים אלה ולעזור להן להפחית את רמות ההומוציסטאין עוד טרם תחילת ההריון.

קומפלקס ויטמיני B Homocysteine Modulators נמצא יעיל ביותר להפחתת רמות ההומוציסטאין לרמה התקינה בתוך 6 שבועות מתחילת הטיפול. יש מקום להניח כי הפחתת רמת ההומוציסטאין עוד טרם נקלט העובר ברחם תסייע להשרשה תקינה וליצירת שליה תקינה, ומכאן גם להמשך היריון תקין. המחקר נמשך וכעת נבדקים גם שיעורי ההיריונות והלידות התקינות, ונבחנים סיבוכים אחרים (כגון סוכרת היריונית או יתר-לחץ-דם בהיריון) הניתנים למניעה.

תוצאה אפשרית נוספת, וחשובה לא פחות, של מחקר זה, היא המסקנה באשר להשפעה ארוכת- הטווח של רמות גבוהות של הומוציסטאין בקבוצת נשים זו. מאחר שנשים אלה סובלות מרמות גבוהות של אינסולין, ממשקל-יתר ומרמות גבוהות של הומוציסטאין לאורך שנים, הן מצויות בסיכון גבוה לפתח מחלות לב וכלי-דם. סיכון זה ניתן לצמצם על-ידי הפחתה ארוכת-טווח של רמות ההומוציסטאין באמצעות טיפול בוויטמינים מקבוצת B (בשילוב הפחתה במשקל).

באדיבות מחלקת ההדרכה של סולגאר ישראל

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים