Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הקשר בין אוסטאופורוזיס לבין מחלה קרדיו-וסקולרית וסרטן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

 

המושג אוסטאופורוזיס נכרך בתת המודע עם מחלת פריכות העצם, שאנו מייחסים בעיקר לנשים בגיל המעבר ולמעלה מגיל זה. אך מחקרים רבים מצביעים על כך שאוסטאופורוזיס משקף, אם לא גורם ישירות, גם לתחלואה גבוהה יותר בשני התחומים הקטלניים ביותר לשני המגדרים, מחלה קרדיו-וסקולרית וסרטן.
אוסטאופורוזיס משפיעה על למעלה מ-200 מיליון אנשים ברחבי העולם (Reginster ו-Burlet ב-Bone משנת 2006), והוא שכיח פי-6 יותר בנשים מאשר בגברים (Kauppi בסקר שנערך בעיר Turku בפינלנד בשנת 2015).

 

זהו מפגע סיסטמי של השלד המאופיין על ידי צפיפות נמוכה של מינרלים בעצם וניוון מיקרו-ארכיטקטוני של רקמת העצם, המובילים לשבירות העצם.
אוסטאופורוזיס נחשבת בעיה של בריאות הציבור בעיקר בשל הכמות הגדולה של מקרי שברי עצם (Leboime וחב' ב-Joint, Bone, Spine משנת 2010), מה שגורם לפגיעה באיכות החיים, מגבלות תנועה ותפקוד, אשפוזים ותמותת-יתר (Cauley ב-Journal of Gerontology Biology Science משנת 2013).

 

למרות שמחקרים קודמים חקרו את הקשר בין אוסטאופורוזיס לבין תחלואה כרונית כמחלות כלי-דם, מחלות נשימה וסרטן (Hauger וחב' ב-Osteoporosis International משנת 2018, ו-Dragomirescu וחב' ב-Science Report משנת 2019), רוב המחקרים הללו התמקדו בנשים שם היסטוריה של שברי-עצם על רקע אוסטאופורוזיס, בנשים בגיל המעבר, או קשישות יותר (Kado וחב' ב-Archives of Internal Medicine משנת 1999, Schlaff ב-Fertility & Sterility משנת 2019, Gutzwiller וחב' ב-BMC Geriatrics משנת 2018, Lello וחב' ב-Gynecology Endocrinology משנת 2018, Baldini וחב' ב-Journal of Endocrinological Investigation משנת 2015, ו-Barzu וחב' ב-Archives Osteoporosis משנת 2019).
אך מחקרים אלה כמעט ולא דנו בגברים בגיל הביניים עם אוסטאופורוזיס והצורך להתייחס למחקרים גדולים על תחלואה קשה ותמותה מסיבות כלשהן הפך חיוני מתמיד (Nunes וחב' ב-Archives Gerontology & Geriatrics משנת 2016).

לצורך זה הפיקו Rodriguez-Gomez וחב' מידע שהצטבר בין השנים 2007-2010 ב-22 מרכזים רפואיים ברחבי אנגליה, וויילס וסקוטלנד בו נכללו 502,536 נבדקים משני המגדרים בטווח הגילים של 37-73 שנה, כאשר ממצאי סקר נרחב זה התפרסמו ב-Mayo Clinic Proceedings בראשית שנת 2022).
המדדים שנבחנו בסקר זה היו תמותה מסרטן או מסיבות כלשהן, ממחלה קרדיו-וסקולרית, או ממחלה נשימתית. נבחנו גורמים סוציו-דמוגרפיים כגון גיל, מגדר, מוצא אתני, סטאטוס כלכלי, עישון, מסת גוף ((BMI, לחץ-דם סיסטולי, נטילת תרופות למניעת מחלת כלי-דם ולב, הזמן המוקדש לפעילות גופנית, ונתוני מזון ודיאטה.
נתוני בריאות בהיסטוריה של הנבדקים טרם הכללתם בסקר, כללו מצבי דיכאון, סרטן, חידלון הווסת, אירוע מוחי, סוכרת,,COPD תת-פעילות או פעילות-יתר של התירואיד, מפגעי אכילה, תסמונת,,Cushing דלקת שגרונית של הפרקים ((RA, מחלה דלקתית של המעי (IBD), מחלתCrohn , קוליטיס כיבית, מחלת כבד, מחלת כליות כרונית ושברי עצם כולל שבר צוואר הירך.
כמו כן נבדק הרקע התרופתי של משתתפי הסקר כולל תכשירים משתנים ((diuretics ויטמינים וסידן, תוספי מזון כלשהם, קורטיקוסטרואידים או טיפול הורמונלי משלים בנשים. בדיקות ביוכימיות התבצעו בבסיס הסקר וכללו C-reactive protein כמדד לדלקת ורמת 25-הידרוקסי-ויטמין D.

 

תוצאות הסקר:

מתוך 502,536 מגויסים לסקר, נמצאו ראויים להיכלל בו 305,072 איש ואישה, מתוכם 53% נשים, עבורם היו נתונים מוקדמים זמינים.
אלה ללא אוסטאופורוזיס (8,040), או אלה שפיתחו מחלה קרדיו-וסקולרית, סרטן, או מחלה נשימתית במהלך השנתיים הראשונות של הסקר, ועוד כאלה שנשרו בתחילת הסקר מסיבות שונות (197,463 איש ואישה), הותירו לבסוף 305,072 ראויים לצלוח את הסקר לאורכו.
הסקר נמשך בממוצע 9.2 שנים, במהלכן 28,411 משתתפים (5.7%) פיתחו מחלה קרדיו-וסקולרית , 89,174 מהמשתתפים (17.8%) פיתחו מחלה נשימתית, 16,832 מהמשתתפים (3.4%) פיתחוCOPD , ו-69,675 מהמשתתפים (13.9%) פיתחו מחלות סרטניות שונות. בנוסף, 31,073 מהמשתתפים (6.2%) נפטרו במהלך הסקר, מתוכם 10,774 נפטרו ממחלה קרדיו-וסקולרית, 7,422 נפטרו ממחלה רספירטורית כגון COPD , ו-17,154 מהמשתתפים נפטרו ממחלות סרטן שונות.

 

לסיכום, אנשים בסקר זה עם אוסטאופורוזיס, היו מבוגרים יותר, בשכיחות גבוהה יותר רזים יותר, בסבירות גבוהה יותר מדווחים על פרקי שינה קצרים יותר, בסבירות יותר גבוהה מדווחים על צריכת קורטיקוסטרואידים, או ויטמינים או טיפולים משלימים במינרלים, בסבירות יתר גבוהה סובלים ממפגעים אחרים כגון תת-פעילות או פעילות-יתר של התירואיד, מתסמונת,Cushing מ-rheumatoid arthritis, ממחלת ,Crohn מקוליטיס כיבית, ממחלת כבד, ממחלת כליות כרונית, ממחלה קרדיו-וסקולרית, מ-COPD או מסרטן.
בנוסף, יותר גברים הסובלים מאוסטאופורוזיס הם מעשנים בהווה, מדווחים יותר על פרקי שינה ארוכים מהממוצע, ומקדישים פחות זמן לפעילות גופנית בהשוואה לגברים שאינם סובלים מאוסטאופורוזיס. בין הנשים, עם אוסטאופורוזיס היו בעלות היסטוריה של הפרעות אכילה והיו בגיל המעבר ומעלה מזה, בהשוואה לנשים ללא אוסטאופורוזיס.

 

הקשר בין אוסטאופורוזיס ותמותה בגברים הוא כדלהלן: לאחר התאמה מלאה לגיל, ,BMI ומשתנים נוספים, אוסטאופורוזיס בגברים הייתה כרוכה בעלייה של 71% בסיכון לתמותה מכל סיבה, בעלייה של 68% בסיכון לתמותה ממחלה קרדיו-וסקולרית, בעלייה של 135% לתמותה מסיבה נשימתית כלשהי, ובעלייה של 264% לתמותה מ-COPD . הסיכון לתחלואת סרטן היה גבוה ב-26% בגברים עם אוסטאופורוזיס בהשוואה לגברים ללא מפגע עצם זה. בין כל מחלות הסרטן, הסיכון לסרטן ערמונית ולתמותה ממנו גבוה יותר בגברים עם אוסטאופורוזיס,

באשר לנשים, אלו מתוכן עם אוסטאופורוזיס נמצאו בסיכון מוגבר ב-15% לתמותה מסיבה כלשהי. הסיכון למחלה קרדיו-וסקולרית היה גבוה ב-24% בנשים אוסטאופורוטיות בהשוואה לנשים ללא מצב זה, זאת לאחר התאמה עם ערפילנים, והסיכון לתמותה בהו היה גבוה ב-25% ממחלה נשימתית כלשהי, וגבוה ב-46% למות מ-COPD. הסיכון לתמותה מסרטן השד נמצא מוגבר ב-60% בנשים עם אוסטאופורוזיס, בהשוואה לנשים ללא המפגע הזה. גברים עם אוסטאופורוזיס נמצאו בסיכון הגבוה ב-55% לתמותה מסיבה כלשהי ובסיכון הגבוה ב-69% לתמותה ממחלות נשימתיות. הסיכון לתמותה מ-COPD היה גבוה בגברים ב-146% ביחס לנשים, וכמו כן, גברים עם אוסטאופורוזיס נמצאו בסיכון הגבוה ב-31% לתחלואת סרטן בהשוואה לנשים עם אוסטאופורוזיס.

 

אם לדון בכל שפע הממצאים האלה, ניתן לקבוע שגברים הלוקים באוסטאופורוזיס, סובלים ממגוון רחב יותר של תוצאים בריאותיים שליליים, מאשר נשים אוסטאופורוטיות.
ממצאי המחקר המצוטט כאן של Rodriguez-Gomez וחב' על התמותה מסיבה כלשהי, תואמים מחקרים קודמים שבוצעו בנבדקים עם אוסטאופורוזיס כגון מחקר Tomaso בו נקבע שנשים וגברים עם פריכות העצם אכן נמצאים בסיכון מוגבר לתמותה מסיבה כלשהי. אלא שמחקר Tomaso לא מצא הבדלים בשיעורי תמותה אלה בין שני המגדרים בהשוואה למחקר המצוטט כאן, ייתכן כיוון שהמדגם במחקר Tomaso היה קטן יחסית (סך הכול נדגמו בו 6,565 משתתפים).

בדומה למחקרים קודמים, גם כאן נמצא שגברים שכבר סבלו משברי עצם כתוצאה מאוסטאופורוזיס נמצאו בסיכון מוגבר לתמותה בהשוואה לנשים עם שברי עצם.
באשר לסיבה ספציפית לתמותה בקרב לוקים באוסטאופורוזיס, מחקרים קודמים דיווחו על כך שגברים ונשים היו בסיכון מוגבר למחלה נשימתית (Looker ב-Osteporosis International משנת 2014, ו-Campos-Obando ב-Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism מאותה שנה).
במחקר של Looker שכלל 3,275 לבנים קשישים לא-היספנים, נמצא שבקרב שני המגדרים היה סיכון מוגבר ב-38% לתמותה מ-COPD בהשוואה לבני ובנות גילם ללא אוסטאופורוזיס. מחקר Rotterdam של Campos-Obando שכלל 5,779 נשים וגברים, דיווח על קשר חזק בין צפיפות מינרלים נמוכה בעצם לבין תמותה ממחלה נשימתית: בגברים התמותה ממחלה נשימתית עולה ב-115%, ובנשים ב-75%. מחקר זה כמו מחקרים קודמים מצביע על קשר בין אוסטאופורוזיס לסיכון תמותה מוגבר ממחלות קרדיו-וסקולריות (Tanko וחב' ב-Journal of Bone & Mineral research משנת 2005, ו-Marcovitz וחב' -American Journal of Cardiology מאותה שנה.

 

מחקרים קודמים הצביעו על אפשרות שסרטני השד והערמונית, מהווים כשלעצמם גורמי סיכון לאוסטאופורוזיס (Drake ב- Current Osteoporosis Reportמשנת 2013 , אך נתונים אלה עדיין לא מבוססים. יחד עם זאת המחקר המצוטט כאן ממליץ שגברים בעיקר אלה המאובחנים עם אוסטאופורוזיס, יעברו בדיקות והערכה שמא יש להם גם גורמי סיכון למחלה קרדיו-וסקולרית או נשימתית.

לסיכום, הקשר האפשרי בין פריכות העצם לסוגי תחלואה אחרים ואף מסוכנים, נראה על פניו כראוי למחקרים נוספים על מנת לאששו. אך בראייה כוללת, אנו הרי מכירים את "מעשה המרכבה" של גופנו, שהמורכבות שלו כה מדהימה ורחוקה מהבנתנו עד תום, וכבר השתכנענו לא אחת שהקשרים והיחסים הסמויים בין איברים שונים בגוף, אכן קיימים.

 

בברכה, פרופ' בן-עמי סלע
10/04/2022
לקריאת כל הכתבות של פרופ' בן-עמי סלע לחץ כאן

 

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים