חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הקשר בין אבולוציה, סיפורי התנ"ך ואמונה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הקשר בין אבולוציה, סיפורי התנ”ך ואמונה.

מי לא מאמין באלוהים?
תמיד יימצא זה שירים את ידו ויודיע “אני”, בד”כ זה יהיה אדם משכיל, בעל הכנסה ממוצעת וליברלי בהשקפותיו. מקרה כזה אני נוהג לשאול “במה אתה כן מאמין?”
כאן התשובה תהיה מסובכת יותר.

מאמין בכלום?
מה זאת אומרת?
שאין כלום, מעבר למה שאנו מסוגלים לתפוס בחושינו?

כאן נכנס ה”לא מאמין” למלכוד, כיוון שישנם בוודאות דברים הקיימים מתחת ומעל לטווח ההבחנה של חושינו, לדוגמה אור אינפרא אדום או אולטרה סגול, צלילים בתדרים נמוכים וגבוהים.

עם ההתפתחות הטכנולוגית, אנו מגלים יותר ויותר “דברים” שבעבר “לא היו קיימים” מבחינתנו, ומי יודע, אולי גם אלוהים הוא מין דבר שכזה?
שלוש שאלות חשובות וממוקדות יותר תהיינה איפה:

1. האם יש כוח יוצר מאחורי כל מה שמוכר לנו?
2. האם יש כוח מכוון האחראי לכל מה שקורה לנו ומסביבנו?
3. איך מתייחסים אליו?

התשובה שלי היא חיובית ביחס לשתי השאלות הראשונות.
בשורות הבאות אני מתיימר לתת את התשובה לשאלה השלישית.
אני רוצה להתייחס בראש ובראשונה לנושא החיים והמנגנונים המשמשים לקיומם.

ההסתברות שהמערכת האקולוגית שסביבנו בכלל ושהחים בפרט הם תוצאה של ניסוי וטעייה אקראיים, גם אם לוקחים בחשבון את הזמן הרב שארך תהליך התהוותם, זהה או קטנה יותר מהאפשרות שסופת טורנדו תעבור במחסן החלקים של חב` בואינג תערבל ותטיח חלקים אלו באלו ותרכיב בדרכה מטוס נוסעים.
לכן, הכרת הפרטים הקשורים בעולם בו אני חי גורמת לי להאמין בקיומו של “בורא עולם”.

בנקודה זו בדיוק נגמר מכנה האמונה המשותף שלי ושל האדם הדתי.
הבורא בו הוא מאמין זה יצור מיסטי כל יכול, שרוב מניעיו נסתרים מאתנו והוא בודק אותנו בני האדם בכל רגע על מנת לוודא שאנו מקיימים מערכת כללי התנהגות שציווה לנו,
אם קיימנו, אז מלאנו את ייעודנו בעולם הזה ונזכה להתעלות הנפש ורוב טוב בעולם הבא, ואם לא הרי שנקלע לכף הקלע ונישרף באש גיהנום עד שתזוככנה נשמותינו לניסיון וגלגול נוסף.

הבורא בתפיסה שלי נחלק לשניים: הראשון עליו ארחיב באחד המאמרים הבאים, קשור למהות החיים עצמם, הוא הקשר המאחד את כל מה שקיים ביקום שמסביבנו.

במאמר זה אני רוצה להיות קצת יותר ממוקד ולנסות לתאר את ה”בורא שלנו”
אותה ישות שייצרה אותנו בני האדם ואת העולם שמסביבנו כפי שאנו מכירים אותו, אותו בורא מסתורי שזכה לשמות כה רבים בכל כך הרבה מיתולוגיות וספרי קודש.

פלא הבריאה?

כהקדמה, בואו ונבחין בין שני סוגים של כוח עליון:
לראשון נקרא “אלוהים” או “היקום”, או “הסיבה”.
לשני נקרא “הבורא” ונניח שהוא “שליחו” של הראשון.
מי היה הבורא עליו נכתב בתנ”ך?

ספר הספרים מלא תיאורים של הבורא היוצרים לו תדמית של דוד זועף או סבא רגזן שנמצא כל היום בעבודה ושאנו, “הילדים” במשפחה, מפריעים לו, ממרים את פיו, פוגעים בכבודו, וחוטפים ממנו עונשים על ימין ועל שמאל.

משום מה נראה לי שאלוהים לא אמור להתעסק יותר מדי בכל הנוגע לכבודו.
מה יכול להטריד או להכעיס יצור כל יכול שכזה?
תיאורי התנ”ך לגבי חרון אפו של אלוהים מתאימים יותר ליצור אנושי מאשר לאל, כבל זאת אנו מוצאים תיאורים דומים בכל האמונות הדתיות המתארות אלים “עצבניים” ביותר.
כאן אני חוזר לאותו אלוהים שיצר את החים על הארץ, מי הוא היה? מי היו מלאכיו (שליחיו) שירדו מהשמיים ברכב אש בעל כנפיים שהיה בכוחם להשמיד ערים, להציף ארצות, להפריד מים משמים ליצור מינים וזנים של צמחים ובעלי חיים. להמית ללא מגע יד ולרפא חולים?

אני אקרא להם כפי שקראו להם אבותינו שתפסו את הטכנולוגיה שלהם כמעשי קסמים, “בני האלוהים” גזע עתיק וותיק משלנו שנדד בין הכוכבים בתקופה בה כוכב הלכת שלנו נוצר.

ניתן ללמוד הרבה על אופיים וצורת חייהם מהסיבה הפשוטה שהם יצרו אותנו בצלמם ובדמותם, “בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הארץ, והארץ הייתה תוהו ובוהו…”
(מצב מוכר מכוכבי לכת שכנים). העדר אטמוספירה וקרבה יחסית לשמש יוצרת תוהו ובוהו חם מאד ביום וקר מאד בלילה. חיים כפי שאנו מכירים אותם לא יכולים להתקיים.
הצעד הראשון בבריאה הוא אור, ומשתי סיבות:
1) כדי לראות את מה שעושים. (אפילו אלוהים לא יכול לעבוד בחושך)
2) כדי לספק לצורות החיים הצמחיות את מקור האנרגיה לתהליך הפוטוסינתזה וליצירת חמצן.
צעד שני שקשור לראשון הוא הפרדת המים מהשמיים או במילים אחרות הורדת גשם, משימה קשה אבל הכרחית כדי לדלל את שכבת העננים שמנעה חדירת אור וכדי לספק לצמחים ולצורות החיים העתידיות את אבני הבסיס של החיים האורגניים מבוססי פחמן וחמצן. שני השלבים האלה מראים שהבורא עבד לפי עקרונות טבעיים הידועים כיום בשם “טרהפורמינג” או הכשרת כוכבים לקיום חיים.

איך ידעו כותבי התנ”ך את סדר הפעולות שצריך לבצע על מנת להעיר כדור סלע שומם לחיים???

הם לא ידעו!!! אבל מי שביצע כאן את הפעולות הנ”ל עד שראה “כי טוב” ידע גם ידע מה הוא עושה, ועשה זאת לא בכוחם של נסים אלה בכוחה של טכנולוגיה, שכבר אז הייתה מפותחת יותר מזו שעומדת לרשותנו כיום.
הבריאה המתוארת בתנ”ך ארכה 6 ימים, בפועל היא כנראה ארכה הרבה יותר
לאחר שהוצתה השמש, והופרדו המים מהשמים נשתלו בים צורות חיים פשוטות וקשוחות, חד תאיים ואצות למיניהן שייעודן הוא יצור חמצן ופחמן דו חמצני. מדי פעם חזרו הבוראים לבקר לבדוק ולראות “כי טוב” כשהתאפשרו התנאים הוכנסו מינים נוספים מורכבים יותר.
השלב הראשון בתהליך הבריאה הסתיים הרבה מאד זמן מאוחר יותר, הכוכב היה מוכן ליישוב למעט בעיה קטנה “הדינוזאורים” שהיוו איום אקולוגי ופיזי על צורות החיים האנושיות.
מדוע המטרה הייתה דווקא צורות חיים אנושיות? על זה ארחיב בהמשך ובמאמרים הבאים.

בעיית הדינוזאורים נפתרה ע”י השמדתם הפיזית.
איך זה קרה? ע”י צייד, לוחמה ביולוגית או הטלת אסטרואיד לים?

האמצעי הוא חסר חשיבות, אבל העובדה שמכל החי והצומח על הפלנטה היחידים שלא שרדו היו הדינוזאורים מצביעה על איזה שהוא תכנון לא מקרי או טבעי.

המתיישבים הראשונים שנחתו הקימו מתחם מגורים מבודד בו חיו ועבדו (בואו ונקרא למקום “גן עדן”), ובו החלו לבצע ניסיונות גנטיים במטרה ליצר את התושב האידיאלי לחיים בכוכב, הם השתמשו בגנים של עצמם (בצלמו ובדמותו), והכליאו אותם עם מינים קשוחים יותר שיוכלו להתמודד עם חיים נטולי טכנולוגיה, הם ניסו צבעים שונים, צורות עיניים שונות גבהים שונים.

הבוראים חיפשו יצור חי שיוכל לחיות על פני הכוכב, חמוש באינטליגנציה, בציפורניים ושיניים, כנראה שהקופים היו אחד הזנים הראשונים שנוצרו אבל הם היו חייתיים מדי ונעדרי אותה יכולת הפשטה וחשיבה אותה חיפשו הבוראים ביציריהם יכולת זו חשובה ביותר על מנת להגשים את המשימה העיקרית של החיים. הזן האנושי היחיד ששרד בתנאי המעבדה היו “אדם וחווה”, שהזדקקו ל”טעימה מעץ הדעת” כדי לתת להם יכולת מינימלית לשרוד בעולם שבחוץ, עצמאות מחשבתית ותוקפנות טבעית לא הספיקו ,רוחניות היא דבר נפלא, אבל היא באה על חשבון האינסטינקטים החייתיים, מה שעלול להפוך את הגזע האנושי לנחות פיזית ביחס לחיות ולגרום להכחדתו ולכן העניקו לנו אש , נשק קר, בגדים, ויידע טכנולוגי מסוים.

האם הגירוש מגן העדן היה עונש? כנראה שלא, סביר יותר להניח שזה היה חלק מהתכנית, לבדוק איך ישרוד המין הזה שיתרונו היחיד על שאר בעלי החיים הוא מוחו המפותח, בדיעבד המוח הזה מאפשר לנו להיות המהירים, החזקים, מגביהי העוף והמסוכנים ביותר מכל היצורים שבעולמנו. כשנסתיים תהליך הלימוד וההכשרה היה צריך “לגרש את הגוזלים מהקן”, אבל הבוראים נשארו בסביבה עוד זמן רב, וכדי להרחיק פולשים לא רצויים מהמעבדה שלהם הגנו עליה ב”להט החרב המתהפכת” (אולי חשמל במתח גבוה).
המטרה הייתה כנראה תצפית ומחקר.

בני האדם חיו במחיצת הבוראים ראו בהם יצורים עילאיים, ועם הזמן סיפרו עליהם סיפורים מופלאים שעברו מדור לדור הם העריצו ופחדו מהם בו זמנית. אחד התיאורים המעניינים והמדויקים ביותר של הטכנולוגיה שלהם מופיע בספר יחזקאל פרק א` החל מפסוק א` שם מתואר חזון יחזקאל שעמד ליד הנהר ולפתע ראה מראות אלוהים, מכאן מתחיל תאור מפורט של “משהו” בעל 4 כנפיים עשוי מתכת (כעין הנחושת) ומשמיע רעש כשל מים זורמים, כולל תיאור מפורט של כן נחיתה שמתקפל כאשר ממריא כלי הטייס ונפתח החוצה לקראת הנחיתה, של חופת תא טייס הנמצאת בחלק העליון והעשויה מחומר שקוף (“כעין הקרח”) ובתוך תא הטייס “דמות כיסא ועליה דמות אדם”.
יחזקאל, שמימיו לא שמע רעש מנוע סילון, לא ראה זכוכית שקופה והדברים המעופפים היחידים שהכיר היו ציפורים חשב שמדובר בחוויה מיסטית מופלאה, ונראה לי שאם ניקח אינדיאני מיערות הגשם של ברזיל או פיגמי ממדבר הקלהרי ונביא אותם לשדה תעופה מודרני גם הם ירדו על הברכיים וישתחוו לכל עבר. תופעת הנביאים הייתה כנראה חלק מניסיונם של ה”אלים” להשתיל “סוכנים” בקרב בני האדם על מנת לעזור להם (אנשי האלוהים, חכמים, נביאים, רופאים) ללמוד עליהם ולשלוט בהם.

אנשי הקשר לאלוהים חיו ונראו כבני אדם, אבל שליחי האל (מלאכים) שהגיעו מדי פעם כדי לפקח להעביר מסרים או להעניש הכל בהתאם לצורך, היו שונים, חזקים, יפים ובעלי כנפיים – הגיעו וחזרו בטיסה.

הם ניסו ללמד את בני האדם כללי התנהגות.
חוסר ציות להוראת האלים גרר אחריו עונש ,בד”כ מוות, עובדה זו מעידה על סדר יום עמוס ומחסור בכוח אדם של אותם בני אלוהים, פשוט לא היה להם זמן להתעסק בבעיות משמעת, מי שלא ציית, או סיכן את האינטרסים שלהם, חוסל.

עם השנים הפכו המרידות והפרות החוק האלוהי לתכופות יותר ויותר, הסיבה הייתה כנראה ההתפתחות הטכנולוגית האנושית, בני האדם פחדו פחות מהטכנולוגיה האלוהית ככל שזו שלהם התפתחה.
גם העונשים הפכו חמורים יותר ובשיאם פרשת סדום ועמורה שהושמדו בפיצוץ רב עוצמה, עונש על התעללות במלאכי האלוהים, (הוציאום אלינו…) פרשת לוט, הניצול היחיד מסדום חושפת משהו מתהליכי קבלת ההחלטות, תושבי סדום ניסו לבצע אונס, לינץ או מעשה מגונה אחר, בחבורת “מלאכים” או שליחים של הבורא.

לוט שהיה כנראה איש קשר של המלאכים מקבל אזהרה, ומנסה להציל עוד מישהו מבני עירו, ללא הצלחה, למרות ההבטחה שבעבור כך וכך צדיקים לא תוחרב העיר, העיר מושמדת, ההוראה לא להסתכל אחורה נועדה להציל את ראייתם של הבורחים כיוון שהתבוננות בפיצוץ תרמו גרעיני שורפת את הרשתית וגורמת לעיוורון. גם התיאור על עליית אד העיר השמיימה מעיד על פטריית ענן שעלתה מהאדמה למעלה.

כך גם בפרשת המבול בו הוצפו שטחים גדולים כעונש התנ”ך רצוף בתיאורים של מרידות עונשים, ומאבקי כוח בין בני האדם והאלים, הנ”ל מלמדים משהו על המבנה הארגוני בו פעלו יצורים אלו, לו היו רוצים היו יכולים להשמיד את בני האדם , אבל כנראה שהיו להם הוראות לשמר את הגזע הזה ולכן פעולות הענישה היו מקומיות ומוגבלות, מה גם שמעולם לא היווינו איום עליהם מעבר למטרד המקומי.

כמו בכל מערכת יחסים בין הורים לילדים בסוף הבינו “ההורים” שלטוב ולרע צריך לתת לדור הצעיר עצמאות ולכן נטשו את האדמה והמשיכו להשגיח עלינו מלמעלה, מהחלל, כשהם עוקבים אחרי ההתפתחות החברתית והטכנולוגית, מה שתואר בתקופות עתיקות כחזיונות אלוהיים ובתקופות מודרניות יותר כעבמ”ים או מפגשים מהסוג השלישי. ממחקר של חיל האוויר האמריקאי הקרוי “הספר הכחול” שחקר את תופעת העב”מים בסוף שנות ה- 50
וה- 60 עולה שבתקופות בהם בוצעו ניסוים בכלי טייס חדשים, כלי נשק גרעינים או מערכות מכ”ם, התרבו הדיווחים על עבמ”ים, עוד נראה שבתקופות שונות היו דיווחים על צורות שונות של מפגשים מהסוג השלישי: התקרבות לכלי רכב, לכלי טייס, לבסיסי חיל אויר, חטיפות ובדיקות רפואיות, נראה שכל פעם נבדקו מרכיבים אחרים. טכנולוגים ופיסיולוגים בזמן האחרון הדיווחים הפכו לנדירים יותר ויותר, גם כי כנראה אין בהם צורך, וגם בגלל שהטכנולוגיה שלנו הפכה למסוכנת עבורם, כלי הנשק ואמצעי הגילוי שלנו מסכנים את כלי הטייס שלהם.

מי יודע? ייתכן שנציגיהם ואנשי קשר מטעמם עדין נמצאים בינינו
משפיעים על תהליכי קבלת ההחלטות שלנו, ומעצבים את דעת הקהל במטרה להכין אותנו לשלב הבא של החברות במשפחת היקום, שלב המפגש עם התרבויות המפותחות הנוספות.

מהפיכת התקשורת והפיכתנו ל”כפר גלובלי” הוא תחילתו של התהליך הזה.
שסופו עדיין רחוק מלהיות ברור.

תם ולא נשלם.

אחת השאלות הנצחיות היא, “למה?” אני מאמין שחובתו של כל אחד למצוא סיבה לקיומו, ומסמך זה מבטא את התובנות אליהן הגעתי אני בחיפושי אחרי סיבה זו.
כל מה שכתוב במסמך זה מבוסס על הערכות והשערות, חוטים עדינים אתם ניסיתי לתפור זה לזה את העובדות המדעיות וההיסטוריות הידועות לי על עולמנו וחיינו.
תהיה אשר תהיה התגובה, החשוב מכל מבחינתי תהיה התגובה עצמה.

בברכת תיהנו מהחיים.
אבנר גלוקשטד – יועץ רב תחומי.

תגובות, רעיונות, דעות יתקבלו באהדה רבה.
ilaa_1@hotmail.co.il

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים