חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הקטנת חזה – סיבות, הטכניקות השונות, מהלך הניתוח וההחלמה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הקטנת חזה

לפעמים ללא סיבה ברורה אך על פי רוב בגלל תורשה, משקל גוף עודף, עליית משקל אחרי הריון וגם לפעמים בגלל דיאטה לקויה, החזה יכול להגיע לממדים גדולים וליפול.

במקרים אחדים כל עודף המשקל בשד אינו עולה על 250 גרם או 300 גרם, אך הוא יכול להגיע בקלות למשקל עודף של 1 ק”ג ואף יותר.
עודף המשקל הממוצע של חזה גדול ונפול נע בין 450 ל- 750 גרם.

למשקל עודף זה יש תוצאות חברתיות ותוצאות גופניות. על הקשיים החברתיים כולל מציאת בגדים מתאימים, הליכה לים וכדומה, יודעת לבד כל אחת שיש לה חזה גדול ממדים. אך כאמור יש גם תוצאות גופניות.

קשה מאד לרך הנולד לינוק משד גדול מאד וכבד כי הפטמה בדרך כלל “מחוקה”.
המשקל גורם לשינויים בעמוד שידרה צווארי וגבי שהופך לנזק קבוע בגיל מבוגר.
רצועות החזייה גורמות לשקעים ושינויים קשים בעצמות הבריח.
ההתמתחות כלפי מטה של עצבי הפטמה גורמים לא פעם לחוסר תחושה בפטמה.
קיימת נטייה לדלקות עור באזור קפל השד בגלל הזעה ואוורור לקוי בקפל השד.
כל אלה הן סיבות טובות להקטין את החזה ובאמת כמעט כל מי שיש לה חזה גדול חולמת על הקטנתו במשך השנים התפתחו אין ספור טכניקות להקטנת חזה ונכתבו ספרים שלמים (לא מעט) על הטכניקות השונות.

במשך השנים התבססו הטכניקות הנשענות על התכנון הגיאומטרי הנקראWise Pattern. כאן הניתוח מסתיים בצלקת סביב הפטמה, בצלקת יורדת של כ- 6 ס”מ בין הפטמה לבין קפל השד ובנוסף צלקת בקפל השד. בקיצור קוראים לתכנון הזה “T” הפוך.
בתמונה משמאל אפשר לראות את המיקום החדש של הפטמה וריאציות של השיטה רואים בשיטתPitanguy בשיטת McKissock ובשיטות רבות אחרות ופחות מפורסמות. בשנים האחרונות, רופאה צרפתית גברתLejour קידמה טכניקה בה היא “מוותרת” על החתך בקפל השד. טכניקה זו תופסת תאוצה והתגלתה כטכניקה טובה למקרים נבחרים.
בתמונה, אפשר לראות במרכז את הצלקת של הטכניקה החדשה ומימין את הצלקת T של הטכניקה הותיקה.הטכניקה החדשה בלי צלקת בקפל השד, מתאימה במיוחד לשדיים נפולים קטנים או בינוניים.

במקרים של שדיים גדולים היתרון של צלקת אנכית בלבד, מתבטל עקב הצורך להסתובב זמן ממושך עם עודף עור מכווצ`ץ באזור הקפל.
בשדיים בינוניים, עודף העור הזה נספג כעבור מספר שבועות.
בשדיים גדולים, צריך לא פעם לכרות את העודף שלא נספג, בניתוח חוזר נוסף.

במצב של שדיים גדולים וכבדים, השיטה המבוססות על צלקת T הפוך, לדעתי ולדעת רבים מאד, עדיפה ונותנות בידיים מנוסות תוצאות נפלאות. רופא מנוסה יודע לשלב בין שתי השיטות ולקבל צלקת תחתונה, יחסית קטנה.

שאיבת שומן לשם הקטנת חזה

זו לא שיטה להקטנת חזה העומדת בפני עצמה. שאיבת שומן מאפשרת הוצאת רקמה בצידי השד, באזור הסמוך לבית השחי ובאזור הסמוך לעצם החזה מבלי שנצטרך להשאיר באזורים אלו חתכים ו/או צלקות.
ניתן להשתמש בשאיבה בכל אחת מהטכניקות הקיימות להקטנה ולהרמת חזה, אך כאמור “שאיבת שומן” זו לא שיטה העומדת בפני עצמה לשם הרמה ו/או הקטנת חזה. לפני שנשתמש בה יש לבדוק בממוגרפיה אם החזה אכן שומני או אם הוא בעיקרו מורכב מרקמת בלוטה שאותה לא ניתן לשאוב.

הכנה לניתוח

לפני ניתוח יש לבקר את הרופא המנתח ולקבל ממנו סידרת בדיקות המותאמות לגיל שלך. בנוסף, רצוי שתתחילי בנטילה של מולטי-ויטמין כגון צנטרום + כדור אחד ליום בזמן האוכל על מנת לשפר את רמת הויטמינים שבגופך.
אחרי בדיקת ספירת דם, רצוי ובהמלצת רופא בלבד להוסיף גם תכשיר עם ברזל.

מהלך הניתוח והאשפוז

הניתוח הקטנת החזה, מבוצע על פי שיטתי, בהרדמה כללית ובאשפוז של 24 שעות. לפני ההרדמה רצוי שתפגשי עם הרופא המרדים על מנת שתוכלי לשוחח איתו על ההרדמה. בבית החולים מסודר יש בדרך כלל מרפאת טרום הרדמה ואם יש לך בעיה רפואית, מומלץ שתבדקי לפני הניתוח במרפאה זו.
בתום הניתוח את עוברת כשאת חבושה בחזה אל חדר ההתאוששות. בו שוהים כשעה ומשם למחלקה. ביום הראשון אחרי הניתוח, יכולים להתעורר כאבים. האחיות במחלקה יתנו לך בהנחייתי, תרופות שיבטלו את הכאב. למחרת יום הניתוח, את הולכת הביתה כשאת חבושה בתחבושת שהיא חזיה נוחה ומרופדת בגזות.
בבית לרוב אין כאב, ואם יש אז זה יותר אי נוחות שאפשר להתגבר עליה עם כדור או שניים נגד כאבים.

את התפרים מסירים אחרי כעשרה ימים עד שבועיים.
לפעמים אם העור שלך מתאים, אני משתמש בתפרים נמסים תוך עוריים שאין צורך להוציא.

את צריכה חופש מלא של כעשרה ימים והימנעות מעבודה ומתנועות מאומצות במשך כשלושה שבועות עד חודש מהניתוח. בתקופה זו יש להימנע מהליכה מהירה, מריצה, מהרמת משקלות וכיוצא בזה.

על פי השיטה שאני עובד, לא נאלצתי לתת דם בניתוח הקטנת שדיים מזה כ- 26 שנה.
אם גודל השדיים מוגדר “ענקיים”, יתכן שתזדקקי לדם בניתוח.
במקרה כזה, אשלח אותך להכין תרומת דם עצמית. תרומה כזו מפחיתה מאד את הסיכון של קבלת דם לא מתאים. בד”כ יש ביום הניתוח מעט כאבים. כאבים אלה מטופלים בתרופות חזקות ולא נותנים לך לסבול מהם.
בבית, הכאבים נפסקים אלא אם כן את מתרוצצת. עם זאת, יש אחרי הניתוח מידה קלה של אי-נוחות הנמשכת מספר ימים.

אחרי הניתוח, את צריכה להתייחס לשדיים שלך כאילו ואלו השדיים שנולדת איתן.
כמו כל אשה, אם תשמיני, השדיים ישמינו. אם תרדי במשקל, השדיים החדשים שלך יתרוקנו. (מדובר בשינויים במשקל מעבר לשני קילוגרם).

הנקה אחרי הניתוח לא תמיד אפשרית, אם היא מתאפשרת, אזי כל השינויים החלים בשדיים כתוצאה מהנקה, יחולו גם בשדיים שלך.

רצוי לזכור: כל ניתוח מותיר צלקות, גם ניתוח הקטנת או מתיחת חזה מותיר צלקות.
הצלקות נוטות לדהות ולהיות לא מורגשות “עם הזמן”. “הזמן” הזה יכול להמשך שנתיים ויותר.

הצלקות אינן סיבוך אלא חלק בלתי נפרד מהניתוח. כדי שהצלקות לא תבלוטנה, אני תופר במספר שכבות של תפרים פנימיים וכמעט ללא תפרים חיצוניים. אם תקפידי מאד על ההנחיות שתקבלי ממני אחרי ניתוח, יש להניח בסבירות גבוהה שהצלקות תהיינה דקות.

ולבסוף, אם תעברי ניתוח כזה את צריכה לזכור, הצורה הסופית אינה זו שאת רואה כשאני מסיר את התפרים. זו תתקבל לאחר כחודשיים שלושה עם העלמות כל הנפיחות וההתרגעות של הרקמות המנותחות.
אתם מוזמנים לקרוא כתבות נוספות וכן לשאול אותי שאלות כאן במרפאתי בטבעלייף ואענה בחפץ לב – לחצו כאן למרפאה

בברכה, דר` חיים אשכנזי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים