חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הצעות בסיסיות לתזונה מאוזנת ובריאה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הצעות בסיסיות לתזונה מאוזנת ובריאה

1. צמצום בסוכר:

תזונה עשירה בסוכר מזרזת את מחלת עששת השיניים ודלקת בחניכיים. סוכר מספק אנרגיה בלבד. דברי מתיקה רבים גורמים להשמנה. אין אנו זקוקים לתוספת סוכר כלל, לכן יש להפחית בהדרגה ככל האפשר, ניתן להשתמש בממתקים אחרים תחליפיים במקום או בדבש. הסוכר הוא אחד המרכיבים העיקריים בממתקים, משקאות קלים, עוגות, ביסקוויטים, פודינג, שמורי פירות, ריבות, גלידות וכו`. הסוכר מצוי גם באופן נסתר בקטשופ, תמציות מרק, מיץ עגבניות, שמורי ירקות ואף בעוגות לא מתוקות. לכן יש לקרוא תוויות ולהיזהר.

2. הפחתה במלח:

המלח מצוי בדרך כלל בכמות המספקת לגופנו במזון הטבעי שאנו אוכלים. במאמץ לבלום עליה והתפתחות של יתר לחץ דם, יש להפחית בכמות המלח היומית. להשתדל להפחית בהדרגה, להחליף חלק ניכר מהמלח ע”י הוספת תבלינים אחרים. להקפיד על כמויות מוגבלות של פיצוחים וחטיפים מלוחים.

3. אכילת יתר של ירקות ופירות:

פירות וירקות מכילים ויטמינים מינרלים ותאית. אמנם יש בהם סוכרים אך מכוון שכמות המים בהם גדולה הם אינם מהווים תוספת רבה של קלוריות. כמובן אם אין מגזימים רצוי לאכול פרי או ירק כלשהו לפחות שלוש פעמים ביום. לאכול יותר ירקות מפירות כי הם מכילים פחות סוכר וקלוריות. להרבות באכילת ירקות.

4. אכילת מזון עשיר בתאית:

אכילת מזון עשיר בתאית עשויה להקל על בעיות שכיחות הקשורות במערכת העיכול כמו עצירות. אחד הגורמים לתופעת העצירות היא העובדה שבמזון שאנו צורכים יש כמות מועטה של סיבים. ככל שתופעת העצירות שכיחה וממושכת עלולים לגרום לגוף נזקים שונים. סגולתה של התאית בכך שהיא מגדילה את נפח הצואה. מסיבה זו נפטרת בעיית העצירות ברוב המקרים. יש לאכול מגוון פירות וירקות, להשתדל לאכול אותם בקליפתם במידת האפשר. הקליפה מכילה אחוז ניכר של תאית. לחם מחיטה מלאה, אורז מלא מהווים אף הם מקור טוב לתאית.

5. הפחתה בשומנים:

תפריט עשיר בשומן עלול לגרום לתופעות של מחלות לב. עודף שומן מצטבר במקומות שונים בגוף וגורם לעליה במשקל. יש לצרוך שומנים במידה ובתבונה. יש להבחין בין סוגי השומנים השונים ולהמעיט ככל האפשר בצריכת שומנים מהחי. אסור להוציא שומן לגמרי מהתפריט כי הם עוזרים בקליטת ויטמינים מסוימים ותורמים לפעולות הורמונליות. אך יש להקפיד שהשומן לא יעלה על 30% מסך הקלוריות היומית ורצוי שיהיה זה שומן צמחי. יש לשים לב למאכלים כגון גבינה צהובה, שמנת, חלמון ביצה, חמאה, נקניקים. הללו מכילים שומנים שאינם בריאים וגורמים להעלאת רמת הכולסטרול וטריגליצרידים. לעומת זאת יש להוסיף לתפריט במידה מסוימת שומן מהצומח כגון זיתים, טחינה, שמן סויה, גרעיני חמניות, שמן זית ושמן תירס.

יש לזכור ששינויים גדולים אינם רצויים ושינויים קטנים ואיטיים תמיד עדיפים יותר. יחד עם זאת רצוי להיוועץ גם באדם מקצועי.

בברכה, סיגל תמיר – תזונאית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים