חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הצלחת תוכנית תזונה נכונה ראשיתה בשווקים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הצלחת תוכנית תזונה נכונה ראשיתה בשווקים

אריסטו הפילוסוף היווני הדגול לא לחינם טען, כי התכלית העליונה של האדם היא התבונה – העיון, היא ורק היא החוכמה העיונית שולטת בצורה אנרכית על התבונה המעשית. ובמילים פשוטות יותר, האדם המשתמש בשכלו בצורה תבונית, מנחה בגינו את תבונתו המעשית במצותו בשטח התנהגות יומיומית נבונה ומבוקרת המביאה אותו להיות אדם בריא ומאושר. בחשיבות הרבה שהאדם מייחס לבריאותו טמונה למעשה מטרה תכליתית אחת, שהיא מושא כל אחד והיא – לחיות. לחיות כך שיהיה כייף וכדאי לחיות. הגוף האנושי הוא מקום טוב לגור בו, ועל כן על כל אחד לצייד את גופו במיטב הכלים שהטבע העמיד לרשותנו. בפאן התזונתי להיות בעלי ערך תזונתי גבוה עד כמה שניתן ואילו בפאן הנפשי על תוכן חיינו, להיות מיטיב וממצא כך שתושג איכות חיים תקינה ובפחות מתחים וכאבים נפשיים. במצב של איזון בין גופנפש הגוף יאבד מינימום של רכיבי תזונה חשובים, במיוחד בעיתות מתח ולחץ שהם נחלת כולנו בתקופה זו או אחרת בחיינו, אשר תבטיח עמידה איתנה מול המכשולים.

על כן את ראשית התשתית האיתנה, עלינו ליצור כבר בעת שאנו עורכים קניית מזון, הסיור במרכזי הקניות לממכר מזון, יוצר לא פעם פיתוי אדיר לקנות מוצרים רבים שאיננו צריכים ושערכם התזונתי קטן, ומה שמושך אותנו אליהם, היא הנפש ועצם העובדה שהם טעימים, אין איסור לאכול מזון טעים, אך עלינו לתחום אותו בגבולות על מנת שלא נעלה במשקל גופינו שלא לצורך, וכן שנמעיט בכניסת רכיבי תזונה שאינם מועילים לנו עד כמה שאפשר פחות. על כן בכדי לדעת כיצד לקנות מזון עלינו לצאת מתוך נקודת הנחה קבועה שלא כל מה שכתוב על תויות האריזה אכן ממצא עצמו בפועל. והרי כמה הנחיות חשובות לכך:

· תכננו מראש ובאופן מחייב את קניותיכם – תכנון במחשבה, יחסוך לכם זמן יקר ואף ישפר את מלאי רכיבי התזונה של תפריט מזין וראוי. יחד עם זאת, לפני יציאתכם לקניות הסתכלו היטב בארונות המזווה, ומקרר כולל במקפיא וראו מה יש לכם ומה חסר לכם תוך שאתם מתכננים מראש את תפריטכם השבועי-כלומר מה ברצונכם לאכול בשבוע הנוכחי, באופן זה תשארו במסלול קניות נכון כך שמטרתכם ברורה לכם. לשם כך עירכו רשימת קניות ושתהיה מול עיניכם ע”י תליית הרשימה על המקרר למשל.

· מודעותכם לתכולת השומן במוצרים אותם אתם רוכשים, תסייע לכם לקנות מוצרי מזון בעלי ערך תזונתי אך דלים בשומן, על כן השתדלו לבלות יותר היכן שמצויים מוצרי המזון דלי השומן וכמה שפחות מעובד, כמו מחלקות הירקות והפירות, מוצרי החלב, הבשרים והדגים וכן דברי המאפה השונים העשויים מרכיבים טבעיים כמו לחמים מקמח מלא, דגנים מלאים, קטניות וכו`. ובאם חסר במרכול שלכם דברים אלו עדיף לכם לקנות בחנויות מיוחדות ללחמים טבעיים וחנויות לממכר מוצרים טבעיים ואורגניים. מודעות תמנע מכם את ההתפתות למוצרי מזון לא נחוצים ובעלי ערך תזונתי נמוך. ברוב המרכולים נוהגים בעליהם, לפתות את לקוחותיהם במוצריהם על ידי חשיפתם בקופות או בחזית המרכול, כך שמי שלא תכנן את קניותיו בתשומת לב, עלול להתפתות ולקנות מוצרי מזון מיותרים. כך לגבי קניה שנעשית תוך כדי שאתם רעבים או מסתובבים עם ילדים קטנים. הסיכוי לשלוט ברשימת הקניות המתוכננת מראש עשויה להשתבש ולא להתממש.

· הורדת מחירים, מבצעים שונים ותלושי קניה הינם הזדמנות טובה לרכוש מוצרים דלי שומן ובאיכות תזונתית גבוהה, כאשר המצב הכלכלי שלכם מגבילכם מידי פעם, מה שמאלץ אתכם לוותר על מוצרים אילו. קראו את התוויות המודבקות על אריזות המזון!!! המודעות של חברות המזון במיוחד בישראל היא גבוהה ביותר, על כן כמעט כל חברה המייצרת מוצר מזון כלשהו מוסיפה את ערכו התזונתי של מוצרה ל-100 גר` מוצר על גבי אריזתו, כמו מס` הקלוריות, תכולת השומן, משקל החלבונים והפחמימות ולעיתים גם כמויותיהם של מינרלים וויטמינים מסוימים. התפריט הבריא מכיל לא יותר מ-30% הקלוריות שמקורן משומן, לכן עדיף לבחור מוצרי מזון שערך קלוריות השומן שלהם אינו עולה על 1.5%-5% שומן ל-100 גר` מוצר.

· תויות המזון מכילות גם מידע טוב על ריכוזם של מרכיבי תזונה מזינים ולעיתים גם לפי הקצובה היומית המומלצת ליום לאדם בריא (RDA).אם התוית מכילה שלושה מרכיבים מזינים או יותר, תכולת שומן נמוכה וכמות קטנה של סוכרים, הרי שהמוצר הוא מזון מזין.

· רשימת המרכיבים של מוצר המזון משמשת מדד לערכו התזונתי של המוצר, המרכיבים העיקריים של המזון מופיעים תמיד בתחילת הרשימה, כמו למשל תכולת שומן וסוכר גבוהים הרי שהמוצר בעל ערך קלורי גבוה וערכו התזונתי נמוך. מרכיבי שומן מחומצות שומן רוויות, רב בלתי רוויות, חד שומנים, שומנים צמחיים, שמן חלב, שמן קוקוס, מכילים בדרך כלל כמות קלוריות שווה. הסוכרים מצוינים בשמות שונים כמו, סוכר חום, דקסטרוזה, סוכרוזה, פרוקטוזה, דבש, סוכר תירס, ממתיקים טבעיים – חשוב לשים לב!!! לוריאציות השונות של הממתקים המצויים במוצר מזון אחד וכך לדעת מהו ריכוז הסוכר במוצר כולו.

· האופן בו נרשם המידע על התוויות המורה על תכולת המוצר, משמש יותר לקדם את מכירות החברה ולאו דוקא למטרות מסירת מידע תזונתי. למשל, חבילת איטריות שעל התוית רשום “קמח חיטה מלאה”, עובדה זו עדין לא מבטיחה שהמוצר עשוי מקמח מלא, זוהי הצהרה כללית, שהרי כל מוצרי המאפה עשויים מקמח חיטה, והכוונה לקמח חיטה רגיל ומזוקק. רק אם מצוין 100% קמח מלא, אזי ניתן לסמוך על כך שהמוצר עשוי מקמח חיטה מלא על כל המשתמע מכך. הצהרה כי המוצר מכיל שמנים צמחיים, לרוב מכיל שמנים רוויים כמו מקוקוס או מכילים מרגרינה, שמן חריע, שמן תירס. טוגנים (צ`יפס), וחטיפים רבים מכילים שמנים רוויים ותחליפי שמנים רוויים, המתורגמים בגוף לשומנים רוויים המזיקים לכלי הדם.

· מוצרים הרשומים כמי שמכילים תכולת כולסטרול נמוכה, עשויים להכיל מלח רב, סוכרים ו-או חומרים משמרים ותוספי מזון אחרים שהם מזיקים לגוף, כמו כן מוצר המכיל חמאת בוטנים מכיל שומן רב ולכן עובדה זו מטעה.

· מוצרים הרשומים בטעמים שונים כמו בטעם בשר, עוף, חמאה וכו`, מכילים חומרי טעם וריח וכן צבעי מאכל שונים בתוספת מלחים מעשירים, איטריות או חלבונים.

· המונח “דיאטתי”, אינם מבטיח בהכרח פחות קלוריות!!, אך מה שכן אפשר שהוא פחות מלוח, מכיל פחות כולסטרול, חלבונים או רכיבי תזונה אחרים.

· לגבי הימצאות כמות המלח במוצר אפשר שיהיה רשום כי הוא דל במלח אך מועשר במונוסודיום גלוטמט או סודיום ניטריט שהם בעיקרון אותו נתרן מצוי. כך שהמוצר אינו מופחת מלח נתרן.

לסיכום – אין בהצהרה מזון טבעי, אורגני או מזון בריאות בכדי לבסס את הטענה שמזון זה הוא אכן מזין ובריא יותר ממזון שאינו מוגדר כך, כאשר מדובר ברישום על תויות. על כן מה שצריך להיות חשוב לכם באמת כאשר אתם הולכים לקניות, הם הכללים היסודיים שמבטיחים קנית מוצרים באיכות תזונתית גבוהה והם: טריות המזון, עיבוד תעשייתי קטן ככל האפשר ושרכיבי התזונה יהיו במקורם טבעיים, שיכילו מינימום ריסוסים וחומרים רעילים ומקסימום ויטמינים ומינרלים שהגוף זקוק.
באופן זה ובנוסף לשאיפת אויר צח עד כמה שאפשר, פעילות גופנית מתונה ופעילות מנטלית מהנה ויוצרת תוך שמירה על שעות שינה מספיקות, הרי שמובטחת לכם איכות חיים לא רעה כלל.

בברכת בריאות טובה,
אילנה רפלוביץ – תזונאית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים