חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הצבעה היסטורית בסנאט בוושינגטון: ה-FDA מקבל תוקף לפקח על תעשיית הטבק והסיגריות בפרט

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


למעלה מ-40 שנה לאחר הכרזת ה-Surgeon General האמריקני על היות עישון סיגריות מסוכן ומזיק לבריאות, הצביע הסנאט בוושינגטון ב-11 ביוני 2009 לאישור הצעת חוק  שתסיר את המכשול האחרון בדרך רבת התהפוכות שנועדה לאפשר לראשונה לגוף פדראלי דוגמת רשות המזון והתרופות FDA)) לפקח על ייצור סיגריות ומוצרי טבק אחרים.


חקיקה זו, אמורה להיות מונחת בימים אלה על שולחנו של הנשיא אובמה, והבית הלבן כבר הודיע שהנשיא יחתום על אישור ללא היסוס, ולהזכירכם מדובר בנשיא שעישן שנים רבות, ועדיין חוטא בעישון באופן מזדמן.


חקיקה זו תיתן בידי ה-FDA כלים לאכוף פיקוח מלא על ייצור ושיווק מוצרי טבק, הגורמים לתחלואה ולתמותה של רבים מדי מהמעשנים, ובית הנבחרים (הקונגרס) שם אשר תמך באפריל 2009 בהצבעה גורפת בהצעת חוק דומה, עשוי לשוב ולאשר בהצעה את גרסת הצעת החוק של הסנאט, כבר ב-12 ביוני.


מנהל המרכז של אוניברסיטת מישיגן למחקר על השפעת הטבק על החברה, Clifford Douglas, אשר חקר רבות את נזקי הבריאות של עישון ודחף נמרצות לפיקוח על תעשיית הטבק, מגדיר את הצבעת הסנאט כצעד היסטורי, שאמור לשנות את מעמדו הבלתי מעורער עד כה של טבק בחברה המודרנית.


 


מעריכים שהחקיקה החדשה תפחית את העישון בקרב בני נוער ב-11%, ואת העישון בקרב מבוגרים ב-2% בעשור הקרוב, זאת בתוספת לדעיכה ברמת העישון בארה”ב שהושגה בשנים האחרונות על ידי נקיטת צעדים אחרים כמו העלאת מסים על מוצרי טבק, והגבלות עישון במקומות ציבור סגורים.


החוק החדש קרוי “החוק למניעת עישון ופיקוח על טבק” או “The Family Smoking Prevention and Tobacco Control Act”, אמנם אינו מאפשר ל-FDA להוציא עישון אל מחוץ לחוק, או למנוע שיווק מוצרים המכילים את הסם הממכר ניקוטין, צעד שגם המתנגדים החריפים ביותר של עישון, יודעים שאין כרגע אפשרות פוליטית ליישמו, שהרי הוא היה מאלץ את המכורים לעישון להשיג את מבוקשם בשוק השחור הבלתי-חוקי שיתפתח ללא ספק, בדומה לניסיון של “חוק היובש” על אלכוהול משנת 1920, שבוטל בשנת 1933.


 


חוק חדש זה נותן בידי ה-FDA את הסמכות לעצב סטנדרטים שיפחיתו את רמת הניקוטין ויפקחו על רמת כימיקאלים שונים בסיגריות. חוק זה יאפשר לאסור הכללת טעמים במוצרי הטבק הנחשבים לכאלה האטרקטיביים ומגבירים את הפיתוי של “המעשנים בפעם הראשונה”, אם כי Menthol לא נכלל בשלב זה בין החומרים שהכללתם תיאסר, והדיון בו נדחה לשלב מאוחר יותר.


חוקרים מתחום הבריאות, מנבאים הסטנדרטים החדשים הצפויים של ה-FDA, עשויים בסוף הדרך להפחית או להסיר אחדים מבין 50 החומרים המסרטנים (קרצינוגנים), וחלק ממאות הכימיקאלים הרעלנים (טוקסיים) שזוהו בעשן הסיגריה, או שהם יהפכו את טעם הסיגריה “המתוקנת” לדוחה ולא טעים לחיכם של מעשנים רבים, עד כדי הרתעתם מעישון.


 


החוק החדש מהדק כמו כן את ההגבלות על שיווק ודרכי הפרסומת של מוצרי טבק.


פרסומת בשלל צבעים יוחלפו כעת באופן מוחלט על ידי פרסומות בשחור- לבן, והחל משנת 2010, יחול איסור על כל אמצעי פרסומת החוצות למוצרי טבק, בטווח של 300 מטר מבתי ספר ומגרשי משחקים. כן יאסור החוק החדש על יצרני הסיגריות שימוש במונחים “light” או “low tar”, החל משנת 2010,  ואילו החל משנת 2012, תחויבנה חברות הסיגריות להדפיס על גבי החפיסות אזהרות גראפיות גדולות ובולטות יותר מהמקובל היום, על נזקן לבריאות של סיגריות.


 


מומחים בתחום תעשיות הטבק, מנבאים שההוראה לפיה חברות הטבק יצטרכו לממן מתקציביהם יצירה וניהול של מחלקה חדשה ב-FDA לפיקוח על תעשיית הטבק, תוסיף אף היא כ-6 סנטים למחיר חפיסת סיגריות, שתביא לעליה נוספת במחיר הסיגריות. יחד עם זאת, מומחים אלה אינם חוששים לרגע לעתידה של תעשיית הסיגריות. גם אם תחול דעיכה של אחוזים אחדים בנפח המעשנים, עדיין ההתמכרות לסיגריה היא בשיעורים לא מבוטלים של כ-22% בממוצע בקרב הבוגרים בארה”ב, מה שיותיר את חברות הטבק רווחיות ואף משגשגות.


חוק זה מהווה למעשה צעד פדראלי משמעותי ראשון נגד עישון מאז שנת 1971, אז הוחלט לאסור בארה”ב פרסומת לסיגריות בטלוויזיה וברדיו, וצעד נכבד נוסף מאז 1988, שאז החלו אוכפים את איסור העישון בטיסות, אך רבים רואים בחוק החדש הצהרת כוונות הרבה יותר גורפת מאשר השניים הקודמים.


 


החוק החדש מסתמן כמאמץ דו-מפלגתי בבתי הנבחרים בארה”ב, וראוי לציין שהנשיא אובמה למרות עברו כמעשן, היה אחד התומכים הגדולים בניסוחו עוד כאשר היה חבר הסנאט טרם היבחרו לנשיאות.


הסנאט בהצבעתו האחרונה תמך בחוק ברוב מפתיע של 79 נגד 17, כאשר הסנאטורית הדמוקראטית היחידה שהצביעה נגדו, הייתה Kay Hagan, המייצגת את צפון קרוליינה, המדינה המובילה בתחום גידול הטבק בארה”ב. סנאטורית Hagan נולדה וגדלה בעיר Greensboro, המהווה בסיס של חברת הטבק הגדולה Lollilard, וניתן להבין מכך את נאמנותה לאינטרסים של יצרני הטבק. 


 


יש הרואים בחקיקה החדשה וברוב המרשים לה זכתה בהצבעה האחרונה, מעין פיצוי על האכזבה והמחדלים שליוו את הסכם הפיצויים הענק בסך 206 מיליארדי דולרים משנת 1998 (Master Settlement), שנחתם אז בין 7 יצרניות הטבק הגדולות לבין 46 מדינות בארה”ב, על מנת להביא פתרון פשרה לכל התביעות המשפטיות, וכן בהתחייבות יצרניות הטבק לשנות באופן מהותי את שיטות השיווק שלהן.


בדיעבד הסתבר שחברות הטבק מאז אותו הסכם פשרה כמעט הכפילו למעשה את הוצאותיהם על פרסומת ושיווק של מוצריהן, והגבירו בפירוש את אמצעי הפרסומת בחנויות ומרכזי קניות. בפועל, למרות שהצטיירה דעיכה הדרגתית בשיעור העישון בארה”ב בשנים האחרונות, עדיין אחד מכל חמישה אמריקנים מעשן, ו-430,000 אמריקנים נפטרים מדי שנה ממחלות נגרמות מעישון.


 


במבט לאחור, ניתן להרים גבה תוך הבעת פליאה מסוימת כיצד הצליחו עורכי-דין רבי עוצמה ומוניטין וחברות טבק עתירות הון ותאבות ממון, משך כמעט 50 שנה להשפיע על חברי בתי הנבחרים האמריקנים להימנע מהחלטות שעלולות לפגוע באינטרסים שלהם. מפתיעה בדיעבד עוצמתם של סנאטורים וחברי קונגרס המייצגים את 12 המדינות העיקריות בתחום גידול הטבק ותעשיית הסיגריות, ויכולתם משך שנים רבות לטרפד, לעכב, לדחות, ולערער על כל החלטת ביניים, או חקיקה, או יוזמה שעלולות היו להפיג מעט את העשן.


טקטיקות ההשהיה הללו, נראות בדיעבד “מרשימות” עוד יותר, שהרי כבר בשנת 1964 הוכרז העישון כאויב עיקרי לבריאותינו, ודווקא בתי הנבחרים בוושינגטון היו ידועים מאז ומתמיד כקשורים מאוד לנושאי בריאות ותחלואה, במאות רבות של הצבעות והחלטות בתחומי חיים כה מגוונים, שמטרתם הייתה לשמור על הציבור האמריקני מסיכון בריאותו בכל תחום העולה על הדעת. פרט לסיגריות.


 


ראוי להזכיר שכאשר ה-FDA ניסה ביוזמתו ועל דעת עצמו ליזום פיקוח על רמת הניקוטין כסם בסיגריות, בית המשפט העליון בארה”ב דחה יוזמה זו עוד בשנת 2000, תוך הדגשה שה- FDA אינו יכול לנקוט בצעד זה ללא קבלת הסמכה מבית הנבחרים. כך נוצר המצב התמוה לפיו סיגריות נותרות “פחות מפוקחות” כמוצר צריכה מאשר מוצרי קוסמטיקה, או לצורך העניין גם בהשוואה למזון לחיות בית.


 


מרשימה דווקא התגובה לחקיקה האחרונה של הסנאט של חברת הטבק הגדולה ביותר בארה”ב, קבוצת Altria, הבעלים של Philip Morris יצרן הסיגריה הנמכרת ביותר בארה”ב, מרלבורו. ראשי Altria הזדרזו להצהיר על היענות והסכמה להחלטת הסנאט על פיקוח פדראלי על הסיגריות, אם כי בנקודת זמן זו אף לא אחת מ- 6 חברות הסיגריות המובילות האחרות הגיבה להחלטת הסנאט.


נראה שהזדרזותה של Altria להצטרף ליוזמת הסנאט, לא נעשתה מתוך צהלת מנצחים, אלא יותר כצעד טקטי מחוסר ברירה, או במילותיו של דובר החברה Brendan McCormick, “כדי להגביר את יציבות תעשיות הטבק”. אך אין כל סיבה להתרשם עמוקות מ”הכרזת ההסכמה” של Altria, שהתפרסמה בסמוך להצבעת הסנאט. הכול זוכרים, ואינם מוקירים, את מדיניות ההכחשה של חברות הטבק בכל הקשור לבטיחות העישון ונזקיו במרוצת 50 השנים האחרונות.


הכול זוכרים את תגובתן של חברות הטבק בתחילת שנות ה- 90, שהחליטו בצעד “נוגע ללב בכנותו” להפוך את הסיגריה למוצר בטוח וידידותי יותר למעשן בהפחתת רמת הניקוטין, ובשיווק אגרסיבי של מושג ה- Light”“, ואף- “Ultra light”, כמותגים שיפחיתו את כמיהת המעשן לסיגריות. ואמנם, על פי עיקרון ה”איפכא מסתברא” דווקא סיגריות ה-“Light” דלות הניקוטין שהיו אמורות לכאורה להיות פחות נחשקות על ידי המעשן המכור לניקוטין, נמכרו יותר מאשר הסיגריות הקודמות עתירות הניקוטין. שהרי זהו חוק טבע, לפיו צרכן הסם יפצה עצמו על מיעוט הסם הממכר בסיגריה ברכישה של יותר סיגריות, בעישון של יותר סיגריות יום, והחמור מכל, בשאיפה ויניקה נמרצת יותר של עשן הסיגריה עמוק אל תוך הריאות כדי לנצל באופן מרבי את כל מנת הסם המופחתת.


 


 כך אנו מוצאים עצמנו בבוקר זה שלאחר ההצבעה חסרת התקדים של הסנאט, ולפני אישורה על ידי הנשיא אובמה, בתחושה של הִתעלוּת ואופוריה.


Matthew Mayers נשיא העמותה האמריקנית הידועה בשם Tobacco-Free Kids, ששמה למטרה את שחרור הילדים מאימת העישון, התבטא ביום זה שהצבעת הסנאט תשפיע לא רק בשלב המיידי, אלא שהשפעתה תלך ותגדל עם השנים.


אך בל נתפתה לחשוב שתעשיית הטבק תרכין ראש בהכנעה לנוכח אימת ה-FDA המפקח עליה בשבע עיניים מכאן ואילך: דובר חברת Altria כבר הזדרז להצהיר שלמרות שהחלטת הסנאט היא “צעד חשוב קדימה”, אך היא “אינה מושלמת”.


גם איגוד המפרסמים האמריקני נזעק מייד בטענה, שהחלטת הסנאט “מטילה הגבלות חסרות תקדים על חופש הפרסום”, ובכך היא מהווה הפרה של הסעיף הראשון בחוקה האמריקנית (1st Amendment) המגן על חופש הדיבור (Freedom of Speech).


מומחי משפט בארה”ב כבר חוככים ידיהם בהנאה לנוכח המאבק המשפטי הצפוי בבתי דין לערעורים בוושינגטון ובמדינות אחרות, כדי לנסות ולערער על החלטה “לא ראויה של פוליטיקאים”. כך טוענים עורכי הדין, שכידוע טיעוניהם ומטרותיהם תמיד חפים מכל שיקול זר.


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע


 

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים