חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הפרעת קשב

הפרעת קשב

אהבתם? שתפו עם חבריכם

שאלה: בני בן תשע אובחן לאחרונה כילד עם הפרעת קשב. יחד עם זאת אובחן כמחונן. על מנת שיוכל להיכנס לכיתת מחוננים עלינו להתחיב שיקבל טיפול, אנחנו מוכנים לטיפול נפשי אולם לא מוכנים לריטלין. האם יש מקבילה אלטרניטיבית שתהיה גם מוכרת ותספק את בית הספר?

תשובה: נגה שלום!
את האבחנה, הנקראת הפרעת קשב צריך לעשות במסגרת הבית הפרטית, ובשום אופן לא בבית הספר. אם בית הסםר משעמם את הילד, אין בכך כדי להסיק על יכולת ההקשבה שלו. אם הוא מסוגל לשבת בבית ולהיות מרוכז במשחקיו ועניניו. ואפילו אם הוא מסוגל לשבת ולשוחח באופן מרוכז ולאורך זמן סביר, אזי נראה לי שהאבחנה הזו גדולה עליו. בתחום הזה קורות הרבה מאד טעויות, בגלל שבית הספר מכריח את התלמידים להקשיב בזמן מסויים נתון, לחומר מסויים נתון, וזה לא מתאים לכל אחד. זה רחוק עדיין מלהיות פתולוגי. במקרה שלך יכול מאד להיות שבית הספר למחוננים הוא עצמו הפתרון.
אם לא יהיה לילד משעמם יכול להיות שגם לא תהיה את הבעיה. בעיה כמו שלכם יש לשקול בצורה הרחבה ביותר. צריך לשקול את מצב ההתפתחות הרגשית והבגרות הפסיכולוגית, לעומת ההתפתחות השכלית. הצד הרגשי הוא גם הצד הפגיע יותר, וגם זה המשפיע יותר על הסיכוי לחיות חיים יותר שלימים ומאושרים. המחוננות היא דבר שלא ניתן לעצירה, אלא רק על ידי הצד הרגשי. כלומר שאם ישנה בעיה פסיכולוגית היא יכולה לעכב את הכשרונות והיכולת הפוטנציאלית של האדם.
הייתי מציע בנסיון לשלב ראשון, לקבוע שיחה עם פסיכולג שפוי וליברלי של ילדים, מבלי לומר לו מה מטרת הביקור. בדרך זו אפשר לראות אם פסיכולוג יבחין במשהו חריג ובעייתי. אם פונים אליו על מנת לאבחן חוסר קשב יש סכנה שזה מה שהוא יאבחן.
הפסיכולוגיה אינה מדע מדוייק עד כדי כך.
יש עוד הרבה מה לעשות ולשקול לפני תרופה כמו ריתלין.

אהבתם? שתפו עם חבריכם
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים